·
Okunma
·
Beğeni
·
6,6bin
Gösterim
Adı:
Yerdeniz
Alt başlık:
6 Kitap - Tek Cilt
Baskı tarihi:
Kasım 2012
Sayfa sayısı:
944
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753428958
Kitabın türü:
Çeviri:
Çiğdem Erkal İpek
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Metis Yayıncılık
Baskılar:
Yerdeniz
Erdsee
Le Guin'in Yerdeniz kitapları Yerdeniz Büyücüsü, Atuan Mezarları, En Uzak Sahil, Tehanu, Yerdeniz Öyküleri ve Öteki Rüzgâr Metis Edebiyat koleksiyonunun en sevilen kitaplarından oldu, yıllar içinde birer kült kitap haline geldiler. Metis'in 30. kuruluş yıldönümünde bu altı kitabı tek ciltte toplayarak, sert kapaklı bir özel basım yaptık.

BİRİNCİ KİTAP
YERDENİZ BÜYÜCÜSÜ
SİSTEKİ SAVAŞÇILAR
GÖLGE
BÜYÜCÜLER OKULU
GÖLGENİN SERBEST KALIŞI
PENDOR EJDERHASI
AV
ŞAHİNİN UÇUŞU
AVCI
İFFİSH
AÇIK DENİZ

İKİNCİ KİTAP
ATUAN MEZARLARI
GİRİŞ
YUTULMUŞ
MAHALLİN ETRAFINDAKİ SUR
TUTSAKLAR
DÜŞLER VE MASALLAR
TEPENİN ALTINDAKİ IŞIK
İNSAN KAPANI
BÜYÜK HAZİNE ODASI
İSİMLER
ERRETH-AKBE'NİN HALKASI
KARANLIĞIN ÖFKESİ
BATI DAĞLARI
YOLCULUK

ÜÇÜNCÜ KİTAP
EN UZAK SAHİL
ÜVEZ AĞACI
ROKE USTALARI
HORT KENTİ
BÜYÜ IŞIĞI
DENİZ HAYALLERİ
LORBANERY
DELİ
AÇIK DENİZ'İN ÇOCUKLARI
ORM EMBAR
EJDERHALAR YOLU
SELİDOR
ÇORAK DİYAR
AZAP TAŞI

DÖRDÜNCÜ KİTAP
TEHANU
KÖTÜ BİR ŞEY
ŞAHİN YUVASI'NA GİDİŞ
OGİON
KALESSİN
İYİYE GİDİŞ
KÖTÜYE GİDİŞ
FARELER
ATMACALAR
BULMA SÖZLERİ
YUNUS
EV
ON İKİ KIŞ
BEY
TEHANU

BEŞİNCİ KİTAP
YERDENİZ ÖYKÜLERİ
BULUCU
KARAGÜL İLE PIRLANTA
YERİN KEMİKLERİ
BATAKLIK YAYLA
EJDERBÖCEĞİ

ALTINCI KİTAP
ÖTEKİ RÜZGÂR
YEŞİL SÜRAHİNİN TAMİRİ
SARAYLAR
EJDERHA MECLİSİ
YUNUS
YENİDEN BİRLEŞMEK

Sert kapaklı
944 syf.
·41 günde·8/10 puan
Kitap, 6 kitaptan oluşuyor. 6 kitabı tek ciltte toplamış metis. Dolayısıyla çok kalın ve okumak uzun sürdü.

Kitapların hepsini olmasa da dört tanesinin incelemesini zaten yapmıştım. Bu yüzden seriden genel olarak bahsedeceğim.

Fantastik bir kitap . Büyücülük üzerine. Seri Ged’i tanımamızla başlıyor daha sonra onun büyücülüğe ilk adımıyla , güçlenmesiyle ve maceralarıyla devam ediyor . Her macerasında yeni birileriyle tanışıyor yeni şeyler katıyor bilgeliğine. Anladığım kadarıyla aslında üç kitaplık bir seri olması planlanmış çünkü serinin aldı yerdeniz üçlemesi. Ve bana kalırsa 3. Kitabın sonunda seri bitmeliydi . İlk üç kitabı çok sürükleyici ve güzeldi. Keyifle okudum . Hep bir merak içinde okudum ancak üçüncü kiraptan sonrası beni biraz sıktı. Zorla yazılmış gibiydi bence . Yine de tabii ki kötü diyemem . Diğer fantastik kitaplardan farklı , özgün olmuş . Benzer öğeler tabii ki var ejderhalar fantastik edebiyatın yapı taşı gibi . Bu kitapta da ejderhalar, büyücüler var ama konusu özgün olmuş. Filmi de çekilmiş ancak ben izlemedim.

Ursula çok sevdiğim bir yazar aynı zamanda da şair. Ondan kısaca bahsedecek olursak Ursula fantastik edebiyatın en önemli yazarlarından biri olarak kabul edilir ve romanlarının yanı sıra şiir, tiyatro, çocuk ve genç edebiyatı alanlarında da yazmış hatta çevirmenlik yapmıştır. Adını doğduğu gün olan Ursula gününden almış . Asıl ününü Karanlığın Sol Eli adlı kitabıyla bilim kurgu dünyasının iki büyük ödülü olan Hugo ve Nebula ödüllerini aldıktan sonra kazanmış. Aynı ödülleri Mülksüzler adlı kitabıyla da kazanmış. Feminist, anarşist, cesur ve asi bir kadındır Ursula. Karakterleri özgündür ve genellikle iyi görünümlü, büyüleyici karakterler ortaya çıkarmak yerine tam tersi çaresiz, acı çekmiş , düşük mertebeli ya da kusursuz görünmeyen karakterler seçmiş. Yeri,mekanı,gezegeni,ülkeleri,adaları hep kendi hayal ürünüdür. Ursula için yazmak bir tutkuymuş Ursula ölene kadar yazmış .88 yaşında geçtiğimiz ocak ayında hayatını kaybetti ne yazık ki. O daha yaşarken çekilen bir belgeseli var ancak henüz yayınlanmamış. Bir an önce yayınlanır umarım. Ursula kurgularken bir şeyler de öğretiyor, aşılıyor insana. Çok sevdiğim yazarlardan biridir.

Yerdenizin bu basımı çok güzel olmuş cildine tasarımına bayıldım. Ursulanın kurguladığı dünyanın da bir haritası var içinde. Tek tek basılmış kitapların kapaklarına da bayıldım. Kapakları olayları özetlemiş ve bence çok da büyüleyici görünüyor kapakların resimleri. Tavsiyemdir okuyun. En azından ilk üç kitabı kesinlikle okuyun derim.
944 syf.
·Puan vermedi
Ursula K. Le Guin'nin Yerdeniz Serisi için güzel kitaplardı diyorum. :))
Yerdeniz Serisinde okuyucunun düşsel dünyâsında oluşturulmaya çalışılan evren, 'Unutulmuş Diyârlar-Forgotten Realms' Serisinin kitaplarındaki ya da David Eddings'in serilerindeki oluşturulan evrenlerin yanında çok hafif ve yetersiz kalsa da bende o kitapları tekrar okuma isteği uyandırdığı için bu seriyi okunabilir buluyorum. Ayrıca bahsettiğim serilere göre çok daha rahat okunabiliyor ve muhtemelen daha geniş bir okuyucu kitlesine de hitap edecektir :)) Bereketli okumalar arkadaşlar :))
936 syf.
·18 günde·Beğendi·10/10 puan
Bitti...
Her kitabı bir önceki kitaptan daha çok severek okudum!
"Belki mutlu bir son değildi ama bu insana yetip de artacak gerçek bir keyifti!"
Başlarken biraz Harry Potter biraz Yüzüklerin Efendisi tarzı bir şeyler bekliyordum, bu yüzden kitaba ısınmam biraz zaman aldı. Ama sonra tüm seri, tüm kitaplar en sevdiklerim arasına girdi.
Gerçekliğine, hayata dair gerçekliğine bayıldım. Kadınların yazdığı kitaplar çok değerli benim için. Kadın karakterlerin yerinin hakkını ancak kadın yazarlar verebiliyor çünkü.
Bir de kitabı Çiğdem Erkal'ın çevirdiğini öğrendiğimde hemen okumalıyım dedim. Onun çevirisine çevirdiği kitaplar hep en kıymetililerim...
944 syf.
·37 günde·10/10 puan
Okurken elimden bırakamadığım, sayfaları çevirdikçe de biteceği için üzüldüğüm sayılı eserlerden oldu Yerdeniz.

Her bir kitabı ayrı ayrı incelemek istedim fakat öyle bir dünyaya adım attım ki, çıkabilmek çok zordu. İnceleme yazmak için bile ara veremeden yenisinde buldum kendimi.

Yerdeniz'in bana hissettirdiklerini, kelimelerle anlatmam zor.
Orada olup, yaşamak, tanık olmak istedim.
Ged ile arkadaş olmak, hiç olmazsa onu tanımış olmak istedim.
Roke'un havasını solumak istedim.
O kadar gerçekçiydi ki herşey...
Işıltılı, hayran olunası ve vazgeçilmez bir dünya yaratmış Ursula.

Yerdeniz'in hemen her kitabı bence bir büyüme kitabı. İnsanın doğası gereği geçtiği süreçler ve bu süreçler sonunda nasıl değiştiğini Ursula bize çok güzel yansıtıyor.

Tavsiyemdir, okuyun, okutun, ufuklar genişlesin, mutluluklar paylaşıldıkça çoğalsın...
944 syf.
Ursula K.LeGuin, bir üçleme olarak tasarladığı, zaman içinde altı kitaba ulaştırdığı Yerdeniz serisini 1960’lı yılların sonunda yayımlar. Fantezi hikayelerinin hala bir edebiyat türü olup olamayacağının tartışıldığı bu yıllarda Yerdeniz Büyücüsü edebiyat çevrelerine verilmiş, lafı gediğine oturtan etkili bir yanıt olur. Üstelik dili öyle etkileyici bir biçimde kullanmıştır ki yazar, türün saygınlık derecesini o zamana dek görülmemiş bir biçimde yükseltmiştir.

Yerdeniz’in öyküsü fantastik edebiyatın klasik kurgusu olan kahramanın epik yolculuğu temeline oturur. Yazarın deyişiyle yolculuk üzerine uzun helezon biçiminde bir kurgu… Efsanevi kahramanımız genç büyücü Ged’in olgunlaşma yolculuğunun hikayesinde, onun üzerinde yaşadığı adalardan mürekkep Yerdeniz dünyasını ada ada tanımaya başlarız ilkin. Zira tanımak önemlidir çünkü, LeGuin bu fantastik öykünün merkezine isimlendirme dediği şeyi koymuştur. İsimlendirme, Yerdeniz dünyasındaki büyü sanatının temelinde yatan unsurdur. Yerdeniz dünyasının büyücüleri kişilerin, hayvanların, bitkilerin ve nesnelerin gerçek isimlerini bildikleri zaman büyü yapabilirler ancak. Büyü, bir anlamda tanımak, bilmek, daha doğrusunu söylemek gerekirse bilgi demektir. LeGuin anlatısı boyunca bilginin gücünü vurgulamaktan vazgeçmez. Diğer yandan da dil ve gerçeklik ilişkisini, dilin aynı anda hem hapsedici hem de özgürleştirici tavrını sorgular ustalıkla.

Ejderhaların ve büyünün özel bir yeri vardır Yerdeniz serisinde. Ejderhalar, olgun, güçlü, bilge yaratıklar olarak karşımıza çıkarlar ve işte tam da bu nedenle kayıptırlar. Ruhumuzun ta en gerilerine sürgün ettiğimiz, “öteki”leştirdiğimiz yanlarımızın birer temsilcisi gibidirler. Büyücülük ise bir anlamda sanatçılık demektir. Bu bağlamda LeGuin, Yerdeniz serisinin sanat, yani yaratıcı tecrübe ve yaratıcı süreç üzerine olduğunu söyler.

Ancak bu temel izleklerin yanı sıra Yerdeniz’in her kitabı ayrı ayrı izlekler üzerine kuruludur. Yerdeniz Büyücüsü, büyümek üzerinedir; Atuan Mezarları, cinsellik ve cinsel kimliğini bulma savaşına dair yazılmıştır; En Uzak Sahil ölümü, Tehanu, kötülüğü ve o kötülükle yüzleşebilmeyi, Öteki Rüzgar ise, dönüşümü ve yaşamı anlatır.
944 syf.
·Puan vermedi
Yerdeniz serisi || Kitap yorumu
" Duyabilmek için susmak gerekir. "
"Güçlülerin yaptıkları güçsüzler tarafından yargılanamazdı. "
Bu seri benim yazarla tanışmamı sağlayan ilk eser ama kesinlikle son olmayacak. Seri size ne kadar bambaşka bir dünyanın kapılarını açsa da serinin asıl amacı size gerçekleri öğretmek belki de anımsatmak. Yerdeniz büyücüsü büyümek , Atuan mezarı cinsel kimliği bulmak, En uzak sahil ölüm , Tehanu kötülük ve kötülükle yüzleşebilmek ve Öteki rüzgar dönüşüm ve yaşam ile alakalı.
Seri boyunca her bir olayın ve karakterin usul usul anlatılışı sizi ele geçirirken siz tüm seriyi huzur ve merak içinde okumaya devam ediyorsunuz. Ve serinin bitişiyle içinize tatlı bir hüzün çöküyor.Her muhteşem eserde öyle olmaz mı zaten ? Son sayfayı da okuduktan ve kapağı yavaşça kapadıktan sonra şöyle bir iki saniye boş boş tavana bakar sonra da vay be diye içinizden geçirirsiniz.
Uzun lafın kısası diyeceğim şu ki sayın takipçilerim hala bu seriyi okumadıysanız hazır bayram da yaklaşırken kolları sıvamanın vaktidir.
944 syf.
·82 günde·6/10 puan
Harry Potter’a benzetildiği için çok büyük bir hevesle başladım ve hayal kırıklığına uğradım. Belki de bu kadar beklentim olmadan başlasaydım daha çok beğenirdim. Kitaba yazın başladım ama ara verdim her kitap bitişinde. (Altı kitaplık seri tek kitapta toplanmış.) Yani heyecanla, hızlıca okuyamadım.
İlk kitap: Yerdeniz Büyücüsü. Bu güzeldi ama ben hep Harry Potter heyecanı aradığım için hüsrana uğradım. Lütfen Harry Potter beklentisiyle okumayın, öyle olmasa muhtemelen daha çok beğenirdim. Bir de kitap acayip kalın, okumak için özel bir yer (koltuk, masa, yastık vs.) gerekiyor. Çevik Atmaca yani Ged’in büyücü olduğunun anlaşılması, Ogion ve Roke Adası’nda eğitim alması anlatılıyor. İkinci kitap Atuan Mezarları’nda Tenar’ın hayatı anlatılıyor. Ged/ Çevik Atmaca sonradan kitaba dahil olacak mı? Okuyup görürsünüz. Burada rahibelerin yetiştirilişi ve inanç biçimlerinde bayağı mesaj vardı. Üçüncü kitap En Uzak Sahil’de bir yardım çağrısı var: Prens Arren. Roke bu kitapta da var, tabi bir de başbüyücü. Başbüyücü kim? Ölüm ve ölümsüzlüğün anlatıldığı kitapta bir nevi yaşam ve ölüm savaşı anlatılıyor. Normalde bu kitapla bitmiş, diğer üçü sonradan yazılmış. Dördüncü kitap Tehanu; Ged ve Tenar için farklı bir olay sunuyor bize. Sonradan yazılan bu kitaplar kadınlardan af dilemek için mi yazılmış diye düşündüm:) Beşinci kitap, Yerdeniz Öyküleri’nde beş ayrı hikaye var, bağımsız görünen ama aslında konuyla bağlantılı. Son kitap Öteki Rüzgar ile hikaye sonlanıyor. Özellikle son iki kitapta düşündüren güzel atıflar vardı. Onları daha çok sevdim.
Kitabın en güzel yanı bol bol okyanus, deniz yolculuğu anlatmasıydı. Kapağındaki resim de bir başka güzellikti. Kitabı beğenmeyen kimse yok neredeyse ama ben beğenmedim, abartıldığı kadar beğenmedim diyeyim ya da. Büyü dünyası anlatıldığı halde Harry Potter’la ortak tek yönü : büyü. Roke Adası da anımsatıyor. Burada büyü yapmanın sınırı var, her kitap başka bir hikaye anlatıyor(birbiriyle bağlantılı olsa da) Harry Potter gibi her seride bir yaş büyüyen aynı öğrenci kadrosunu beklemeyin. Bu kitaba bu yüzden büyük beklentiyle başlamıştım, belki on sene sonra hala hayatta olursam okurum. Beklentim olmazsa daha çok beğenebilirim. Belki de beklentim yüksek olduğu için kitap bana hiç ama hiç akıcı gelmedi. Önyargısız, beklentisiz ve tabi ki keyifli okumalar.
944 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Yerdeniz
02.01.2021

Altı kitaptan derlenen eserde ilk üç bölümde Ged adlı büyücümüzün maceralarını okurken sonrasında insanların açgözlülüğünün dünyayı yok etme noktasına getirmesi sonucu son bir kurtarma çabasını okuyoruz.

Genel olarak beğendim ama Ged'in Başbüyücü olana kadar geçen dönemi ve savaş anlarını daha detaylı ve üç kitaptan sonra başrolünü yardımcı erkek rolüne çevirirken özellikle kurtarma sahnelerinde daha etkin olduğunu okumak isterdim. İlk iki bölümde aksiyon sonraki bölümlerde azalan ve neredeyse sıfırlanan bir grafik izliyor.

Aksiyondan sonra baş karakterimiz sahneden çekilirken yerini kadın-erkek ayrımcılığına, insanların hırs ve açgözlülüğüne bırakıyor. Genel olarak bahsedilen kadın erkek ilişkisini yine kitaptan bir cümle özetlemeye yeter : Erkekler kadınlardan nasıl da korkuyorlar!

Birçok görsel ( örneğin Karayip Korsanları ) ve yazılı eserde kadınların gemiye uğursuzluk getirdiği konuşulurken ilk defa uğur getirirdiğini okuduğum bir eser oldu benim için.

Yazarın kurduğu dünya ile yerli yabancı birçok yazara da ilham olduğunu okurken farkedeceksiniz.

Fantastik ve bilimkurgu dünyasında bu 9 sayısının sırrını ya da yazarların kullanma sevdasını bilen var mı ? 9 büyücü, 9 kral, 9 koloni, 9 klan, 9 diyar.....

Yazım hataları

107- ayağı (a)
129- olduğun (m)
198- yatttı
223- duymdığı
295- gere
308- hafiçe
318- rasgele
418- yerine (d)
600- cüppe
718- afedersin
866- 875- içersinde (i)
936 syf.
·16 günde·Beğendi·Puan vermedi
Uzun ve zorlu bir okuma deneyimiydi. Sebebi ise tek cilt altında altı kitap olması taşıma açısından zor. Çok fazla karakter ve olay olması bir de bu olayların fantastik olması okumayı daha da kafa karıştırıcı hale getiriyor. Tavsiyem yer yer not alarak okumak olayları bağlamanızda yardımcı olacaktır. Dili okuma bakımımda zor değildi. Kurgusu takdir edilecek dereceydi. Eseri Harry Potter’a benzediği için okuyanlar olmuş ve hayal kırıklığına uğramışlar. Bence pek bir benzerliği yok. Uzun ve zorlu ama bir yandan da keyifli okumaydı.
944 syf.
·11 günde·Beğendi·10/10 puan
Yerdeniz serisinin ilk üç kitabı 1968 yılında, dördüncü kitap 1990, beş ve altıncı kitaplar ise 2001'de yazılmış ve basılmış.

Yerdeniz, takımadalar ve adalardan oluşan bir coğrafya: Her adanın kendine ait bir büyücüsü, cadısı veya sihirbazı var. Bunlar evrenin dengesini bozmamak için büyü veya sihiri acil durumlar (hastaları iyileştirmek bozuk bir eşyayı tamir etmek vs.) dışında kullanmıyorlar, Roke adasında bir büyücülük okulu ve adaların kalbi olan kadim bir koruluk var. Çok eskiden İnsanlarla Ejderhalar aynı soydan geliyor ve bir tek kadim dili konuşuyorlarmış, ancak zamanla insanlar yerleşmek ve sahip olmak istemiş bunun için kadim dili unutmuş; ejderhalarda hür olmak istemiş kadim dile sahip çıkarak onu aralarında yaşatmışlar; bu taksimatla insanlar doğuyu almış, Ejderhalar batıyı... Ve bir daha birbirleri ile gerekmedikçe iletişime geçmemişler ta ki insanlar arasında bir takım kötüler, Ejderhaların özgürlüklerini kıskanıp, elde etmek için yerdenizin dengesi ile oynayıncaya kadar...

1- YERDENİZ BÜYÜCÜSÜ: Gont dağında yaşayan bir çocuk olan Çevikatmaca'nın, gücünün farkedilmesi ve büyücülük okulunda yaşadığı olaylar anlatılıyor. Çok başarılı bir öğrenci olan Çevikatmaca'nın hırslı bir delikanlı iken yapmaya yetkisi olmadığı bir büyüyle karanlıkta bir kapı açarak oradan gelen bir gölge ile mücadelesi yer alıyor.

2-ATUAN MEZARLARI: Takımadalar içinde yer alan Kargard ülkesinden bir kız çocuğu olan Tenar isimsizlerin rahibesi olması için 5-6 yaşlarındayken ailesinden alınır ve erkeksiz bir ortamda sadece kadınlarla birlikte yaşamaya başlar ve isimsizlerin rahibesi olarak yetiştirilir. Büyüdükçe kendini, kadınlığını, yaşadığı yeri ve hizmet ettiği isimsizleri sorgularken Çevikatmaca ile karşılaşır ve zincirlerinden kurtularak Atuan mezarlığını terk eder.

3-EN UZAK SAHİL: Yerdeniz'in bütün adalarında tuhaf şeyler olmaktadır. Morred'in varisi Arren ve başbüyücü Çevikatmaca karanlık duvara doğru bir deniz yolculuğuna çıkarlar. Ejderhalarda bu durumdan rahatsızdır ve en büyükleri yolculukları sırasında bu iki insana yardım ederler.

4-TEHANU: Serinin ilk üç kitabında Çevikatmaca'nın maceralarında yanında olan tüm karakterler bu kitapta bir araya geliyor. Yeni karakterimiz ise Therru... Annesi, babası ve yakınları tarafından tecavüze uğramış, yakılmış ve ölüme terkedilmiş küçük bir kız... Tenar sayesinde hayata tekrar tutunuyor. Kitabın en çarpıcı noktası ise yazık ki “cezayı haketmiştir” kabullenişine sahip bir toplum anlayışının olması.

5-YERDENİZ ÖYKÜLERİ: Birbirinden bağımsız beş öyküden oluşuyor. Öyküler birbirinden bağımsız, ancak serinin diğer kitaplarında merak ettiğiniz birçok konu bu öykülerle tamamlanıyor.

6 - ÖTEKİ RÜZGAR: Serinin son kitabında yeni karakterlerle birlikte, varolanların da bilmediğimiz yönleri ile tanışıyoruz. Büyünün, yaşamın, ölümün insanların, iyinin ve kötünün sorgulamasının yapıldığı bu kitapta Yerdeniz'in hikayesi en baştan anlatılarak bütün karakterlerin katılımı ( Çevikatmaca hariç) ile bitiriliyor. Ve Yerdeniz'de değişim gerçekleşerek bütün dengeler yerine oturuyor...
944 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Kitap incelemelerini genellikle sıcağı sıcağına yapmaya çalışıyorum ama bazen kelimelerim yetersiz kalıyor. Ne diyebilirim ki beni anlamak için Çevik Atmaca ile tanışmalı, bu macerayı paylaşmalı ve Yerdenizi de görmelisiniz mutlaka ...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yerdeniz
Alt başlık:
6 Kitap - Tek Cilt
Baskı tarihi:
Kasım 2012
Sayfa sayısı:
944
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753428958
Kitabın türü:
Çeviri:
Çiğdem Erkal İpek
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Metis Yayıncılık
Baskılar:
Yerdeniz
Erdsee
Le Guin'in Yerdeniz kitapları Yerdeniz Büyücüsü, Atuan Mezarları, En Uzak Sahil, Tehanu, Yerdeniz Öyküleri ve Öteki Rüzgâr Metis Edebiyat koleksiyonunun en sevilen kitaplarından oldu, yıllar içinde birer kült kitap haline geldiler. Metis'in 30. kuruluş yıldönümünde bu altı kitabı tek ciltte toplayarak, sert kapaklı bir özel basım yaptık.

BİRİNCİ KİTAP
YERDENİZ BÜYÜCÜSÜ
SİSTEKİ SAVAŞÇILAR
GÖLGE
BÜYÜCÜLER OKULU
GÖLGENİN SERBEST KALIŞI
PENDOR EJDERHASI
AV
ŞAHİNİN UÇUŞU
AVCI
İFFİSH
AÇIK DENİZ

İKİNCİ KİTAP
ATUAN MEZARLARI
GİRİŞ
YUTULMUŞ
MAHALLİN ETRAFINDAKİ SUR
TUTSAKLAR
DÜŞLER VE MASALLAR
TEPENİN ALTINDAKİ IŞIK
İNSAN KAPANI
BÜYÜK HAZİNE ODASI
İSİMLER
ERRETH-AKBE'NİN HALKASI
KARANLIĞIN ÖFKESİ
BATI DAĞLARI
YOLCULUK

ÜÇÜNCÜ KİTAP
EN UZAK SAHİL
ÜVEZ AĞACI
ROKE USTALARI
HORT KENTİ
BÜYÜ IŞIĞI
DENİZ HAYALLERİ
LORBANERY
DELİ
AÇIK DENİZ'İN ÇOCUKLARI
ORM EMBAR
EJDERHALAR YOLU
SELİDOR
ÇORAK DİYAR
AZAP TAŞI

DÖRDÜNCÜ KİTAP
TEHANU
KÖTÜ BİR ŞEY
ŞAHİN YUVASI'NA GİDİŞ
OGİON
KALESSİN
İYİYE GİDİŞ
KÖTÜYE GİDİŞ
FARELER
ATMACALAR
BULMA SÖZLERİ
YUNUS
EV
ON İKİ KIŞ
BEY
TEHANU

BEŞİNCİ KİTAP
YERDENİZ ÖYKÜLERİ
BULUCU
KARAGÜL İLE PIRLANTA
YERİN KEMİKLERİ
BATAKLIK YAYLA
EJDERBÖCEĞİ

ALTINCI KİTAP
ÖTEKİ RÜZGÂR
YEŞİL SÜRAHİNİN TAMİRİ
SARAYLAR
EJDERHA MECLİSİ
YUNUS
YENİDEN BİRLEŞMEK

Sert kapaklı

Kitabı okuyanlar 388 okur

  • Gülay Karakaya
  • Talha Furkan Demir
  • Çağla Nur Baran
  • Ali Ünal
  • Yakup GİRGİN
  • Merve Mamur
  • Batuhan Berkay Tunç
  • Kâri Civil
  • Ulysses
  • Berkay Karsak

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%20
13-17 Yaş
%4
18-24 Yaş
%16
25-34 Yaş
%16
35-44 Yaş
%32
45-54 Yaş
%12
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%42.1
Erkek
%57.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%56.1 (111)
9
%21.2 (42)
8
%14.1 (28)
7
%5.6 (11)
6
%1 (2)
5
%0.5 (1)
4
%1.5 (3)
3
%0
2
%0
1
%0