Yıldırım Bayezid İhanet Çemberi ve Yükseliş

8,2/10  (14 Oy) · 
46 okunma  · 
12 beğeni  · 
849 gösterim
Yıldırım lakaplı Şehzade Bayezid, alazlanıp yanan bir entrika çemberinin içinde tahta geçti. En yakınında bulunan Alkan Boğa'nın, kardeşi Yakup'u da yanına katarak ettiği ihaneti seziyordu. Kendisine diş bileyen, kalabalık haçlı ordularının entrikalarını ensesinde hissediyordu. Kadı Burhaneddin'in gölgesini yanı başında görüyor, Anadolu ve uç beylerinin emniyet hislerini bertaraf ettiğini biliyordu. "Adımlarını sağlam basan, yüreğindeki korkuyu da söker atar!" dedi ve mertçe sarıldı belindeki baltaya, düştü harp meydanlarına. Zekâsıyla ve bileğiyle kazandığı onca zaferden sonra Bayezid'in önünde kim durabilecekti artık? Hangi kalleş tuzak onun saltanatını ayağına dolayabilecekti?

Tarihi romanların vazgeçilmez ismi, ödüllü yazar Okay Tiryakioğlu'nun, Yıldırım Bayezid'in tahta geçiş ve yükseliş dönemini anlattığı bu muhteşem kurguyu soluksuz okuyacaksınız.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2013
 • Sayfa Sayısı:
  336
 • ISBN:
  9786050811865
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mehmet Y. 
 06 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tiryakioğlu'nun tarih ile kurguyu harmanlayan üslubunu bu kitabında da bulabiliyorsunuz. Kolay okunabilen, başarılı bir çalışma. Osmanlı'nın 4. sultanı Yıldırım Bayezid Han'ın şehzadelik günlerinden başlayarak 1396 Niğbolu Zaferine kadar geçen hayatını konu edinen bir roman. I. Kosova, I. Murad, Miloş Obiliç, Kadı Burhaneddin, Emir Sultan, Sigismund, Doğan Bey, Evrenos Gazi gibi gerçek şahsiyetlerin yanında Karatuğlar teşkilatının kurmaca kahramanlarının da yer bulduğu güzel bir eser. 1402'deki trajik Ankara Savaşı'na gelmeden evvel kitap bitiyor; o süreçte Timur ile aralarında derin bir saygı ve adeta konuşulmamış bir antlaşma var gibi. Devam kitabı ise Devlerin Savaşı...

Kitaptan 7 Alıntı

Şah Şkr 
02 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Aşk denen bu nesne ne belalı şey imiş. Derin bir suda boğulurken yüzmeyi aklına getiremiyecek kadar izansız kalmak imiş..."

Yıldırım Bayezid, Okay TiryakioğluYıldırım Bayezid, Okay Tiryakioğlu
Şah Şkr 
02 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Hayat buydu işte. Yıkım, ihanet ve nice kanlı mücadelenin arasında dik durma savaşı..."

Yıldırım Bayezid, Okay TiryakioğluYıldırım Bayezid, Okay Tiryakioğlu
Şah Şkr 
02 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Aşk böyle bir şeymiş demek, öyle mi ? ... Uzun bir bekleyiş bir şekilde... Bir yığın belirsizlik... Sonra kavuşma anı bir şekilde yaklaşınca, mutluluğa ve... Ve ölüme aynı derecede yakın hissetmek kendini... Ne tuhaf şeymiş bu böyle?..."

Yıldırım Bayezid, Okay TiryakioğluYıldırım Bayezid, Okay Tiryakioğlu

Kitapla ilgili 1 Haber

Bayezid'in Gözüyle Osmanlı
Bayezid'in Gözüyle Osmanlı Yıldırım Bayezid'in hayatı, yazdığı tarihi romanlarla ilgi uyandıran yazar Okay Tiryakioğlu'nun kaleminden çıktı. Tahta geçtikten sonra çoğunlukla Haçlılarla karşı karşıya gelen Bayezid'in romanı tam da tarih kitapları okumayı sevenler için.