Yükselen Bir Deniz

8,1/10  (20 Oy) · 
69 okunma  · 
12 beğeni  · 
856 gösterim
31 Mart'ta gericilerin üzerine Hareket Ordusu'yla birlikte yürüyen genç yüzbaşı, siyah cilt beziyle kaplı küçük not defterinin kareli sayfalarına sabit kalemle şunları yazdı: "(...) Faziletli din âlimleri başımızın tacıdır. Fakat şahsi çıkarları ve adi menfaatleri için yalandan âlim kılığına bürünen birtakım hafiyeler ve çıkarcılar elbette kanun pençesinden kurtulamayacaklardır."

16 Kasım 1916 gecesi Bitlis'te öksürük nöbetinden uyuyamadığı bir gece Paris Âdetleri adlı bir aşk romanı okudu.Romanın kahramanı Sappho iki aşk arasında sıkışmış özgür bir kadındı. Romanı bitirdikten sonra günlüğüne şu notu düştü: "Kadınlarla bir arada bulunma, erkeklerin ahlakı, düşünceleri, duyguları üzerinde etki yapar."
Yükselen Bir Deniz, farklı bir Cumhuriyet kitabı...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2015
 • Sayfa Sayısı:
  192
 • ISBN:
  9789750725470
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
ilker Görkem 
 04 Tem 21:47 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yazar cumhuriyetin ilanını gün gün hatta saat saat ve daha da güzeli Atatürk'ün not defterlerinden süreci alıntılayarak anlatmış. Gazi Mustafa Kemal'in not defterlerinin, okuduğu kitaplara düştüğü notların fotoğrafları da kitaba renk katmış. Birçok yeri yüreğim kabararak ve duygulanarak okudum.

Burak Akgün 
19 Nis 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Cumhuriyetin ilan edilme sürecini Atatürk'ün bu sürece hazırlanırken yazdıklarını, çizdiklerini, okuduklarını bulabileceğiniz sıkmayan tarih kitabı.

Kitaptan 2 Alıntı

Derslere gelen hocaların çoğu iç çatışmalarda savaşmış, sınırlarda harp etmiş, dağda çete kovalamış askerlerdi. Memleketin durumunu görüyor, gidişatı seziyorlardı. O yüzden derslerde öğrencilerine öncelikle vatan sevgisi aşılamayı görev biliyorlardı.Oysa “vatan” demek yasaktı.Çünkü bu kelimeyi sürgündeki bir şair, Namık Kemal sokmuştu dile ve şimdi onunla tanışma sırası Mustafa Kemal’deydi.

Yükselen Bir Deniz, Can DündarYükselen Bir Deniz, Can Dündar
ilker Görkem 
04 Tem 12:55 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Samsun ve çevresinde bozulan aşayişi düzeltmek üzere bir komutanın bölgeye gönderilmesi gerekiyordu. Harbiye Nezareti bu işi yapabilecek komutanları sıraladı ve bu liste Damat Ferit Paşa tarafından padişaha sunuldu.
Vahdettin listeyi gözden geçirdikten sonra parmağını "Mustafa Kemal Paşa" isminin üzerine koydu.
Ancak isminin karşısında bir istihbarat notu yazılıydı:
"Cumhuriyetçidir."

Yükselen Bir Deniz, Can Dündar (Sayfa 85 - İmge Yayınevi)Yükselen Bir Deniz, Can Dündar (Sayfa 85 - İmge Yayınevi)