Akış
Ara
Ne Okusam?
Giriş Yap
Kaydol

1 Mayıs İşçinin Emekçinin Bayramı

Ekmek ölümsüzdür, iş de ölümsüzdür!
Sayfa 133Kitabı okudu
İnsanın eli ayağı tutuyorsa, sağlığı yerindeyse, çalışmaktan daha iyi ne vardır onun için?
Reklam
Bana hürriyetim, size Kullar, köleler lâzım. Bana yalnız hakkım, size Bitmez tükenmez mallar lâzım.
Sayfa 198Kitabı okudu
Sanayi teknolojileri hakkında modern toplum eleştirmenleri birçok şikâyet dile getirmiştir, işçinin makinanın bir parçası konumuna düştüğü, yaptığı işin (üretimin) bütününü kavrayamadığı belirtilmiştir. Yabancılaşma kuramları, Taylorcu yahut Fordist üretim bantları içinde üretimin belirleyeni halinde değil, bant sisteminin mekanik uzantısı şeklinde tecessüm edebilen proleter zavallılığı vurgulamışlardır, işçi üretim tekniği nedeniyle ürettiği mala (ki bu teknoloji ile işçi kendi istek ve kararı olmadan dikiş makinası da üretebilir, silah da) yabancılaşmıştır. Bu yabancılaşma iki düzeyde ortaya çıkar. Üretim tekniği içinde işçinin kendini eşya gibi hissetmesi yabancılaşmanın ilk düzeyidir. Bu düzeyde işçi bir nesneyi üreterek para kazanır, bu bir güçtür. Kendini makinanın parçası olarak (eşya) 'bulması' zihnin kendini kendi dışında duyması ya da kendini kendinden başka bir şey olarak algılamasıdır. Yabancılaşmanın ikinci düzeyi, kendinden yabancılaşan bireyin emeğinden de yabancılaşması durumuna düşmesiyle belirir. Bu kez işçi ürettiği nesneyi başkasına kaptırarak o nesnenin karşısına güç olarak çıkışı ile yoksullaşmaya yani köleleşmeye uğrar. Ürettikçe sermayenin gücünün arttığını gören işçi giderek şeylikten köleleşmeye uzanan başkalaşma tavrı geliştirir. Yabancılaşmış yani bozulmuş kişi, ancak hayvanî isteklerini gidererek ve çalışmayarak rahata erer.
Sayfa 124 - Ayışığı Kitapları - KİTABEVİ (1.Baskı)
1 Mayıs kutlu olsunn
"İşçileri, çalışan insanları gerçekten anlamaya girişildiğinde, bunu gerçekleştirmenin tek olanağı, onların yanı başında çalışmak, onların yediklerini yemek, yattıkları yatakta yatmak, onlar neyle eğleniyorsa onunla eğlenmek, onların düşündüklerini düşünmek ve onların duygularını hissetmektir. "
Sayfa 164
Reklam
Ver İşçinin Ücretini
Eller nasır kuru beden. Evi ahşap kulübeden. Alınteri kurumadan. Ver işçinin ücretini.
Sayfa 50 - Sirya yayıncılıkKitabı okudu
… Eğer işçi sınıfı, onu egemenliği altına alan ve doğasını alçaltan kusuru kalbinden söküp atsaydı, ancak kapita­list sömürüden başka bir şey olmayan İnsan Hakları için, ancak sefalet hakkı olan Çalışma Hakkı için değil, her in­sana günde üç saatten fazla çalışmayı yasaklayan tunçtan yasayı örste dövmek için ayağa kalkardı. .
32 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.