Profil
Dayak yiye yiye bu şehirde yaşamayı öğrenecekti. Hep tetikte olacaktı. Yasaktı dalgınlık. Daldı mı, büyük şehir insanı kornalar, çanlar, küfürler, gıcırtılar, çapmalarla kendine geliyordu.
Reklam
“Burası insanların tamir edildiği şehir.”
Sayfa 104 - Kırmızı Kedi YayınlarıKitabı okudu
“Evler eski bir uygarlığın dingin lağımları Sokaklarsa çatışıyor temizliyor birbirini”
Sayfa 14 - Can YayınlarıKitabı okudu
Az önce kumarhanenin yakınında ona rastladığımda yüreğim öyle bir çarpmaya başladı ki, yüzüm bembeyaz oldu herhalde. Fakat o da bensiz yaşayamaz! Bana ihtiyacı var, yoksa...
Sayfa 126Kitabı okudu
cuma şekeri
Konya'da olanlara ya da ziyaret edeceklere her yerde bulamayacağı cici bir bilgi: Alaaddin camii'nin oralarda 70'lerinde tatlı bir amcamız var. Camiinin etrafında dolanırken karşınıza çıkıyor. Kendisi çok entelektüel biri. Tamamen kendi çabasıyla birçok dil öğrenmiş. Özellikle ingiliççesi çok tatlı :d Bir yeni dil nasıl öğrenilir anlatıyor. Hayat tecrübesi arayışında olana da bolca nasihati, nüktesi var. Alaaddin Camii'ne gelen turistlere camiiyi tanıtıyor, atalarımızdan bahsediyor. Sadece turistlere de değil camii hakkında bilgi sahibi olmak isteyen herkese, sadece rica etmeniz yeterli. Kendini oraya gönülden tayin etmiş kimsenin tayin etmesini beklemeden. Böyle şeyler biz zamane gençlerinin pek karşısına çıkmıyor malum. O yüzden çıkınca da okyanusun derinliklerinde bir inci tanesi bulmuş gibi hissediyorsunuz. Her gün burdayım diyor, gelin diyor.. hayırla yâd edilmek istiyor. Bu amcamızı tanıyın.
Reklam
Önceleri hiçbir şey hissetmiyordu, yalnızca şehri gerçekten geride bıraktığından emin olmak için ara sıra geriye dönüp bakınıyordu.
Sayfa 271Kitabı okudu
Tek kişilik miydi ki bu şehir sen gidince bomboş kaldı.
Mevzu bildiğin gibi şehir kalabalık insanlar yalnız.
Reklam
Sen en güzel şarkılarını dünyanın bütün şehirlerine karşı söylersin Bütün şehirler insanları sevmeye mahsustur
Sayfa 70
Orman gibi kentleşme
“Kentlerin ve kasabaların daha eski, daha plansız mahalleleri cidden orman gibidir ve bizi çözmeleri, akıl karıştırmaları, açmaları, kapamaları, şaşırtmaları, hoşnut etmeleri özellikle, içimizden bu geçiş biçimleri sayesindedir. Yirminci yüzyıl mimarisinin yaptığı tüm aptalca hataların en aptalcası daha gösterişli kent planlarında bu çok eski modelin unutulmasıdır. GEOMETRİK, ÇİZGİSEL KENTLER GEOMETRİK, ÇİZGİSEL İNSANLAR YARATIR; ORMAN-KENTLER İNSAN YARATIR.”
İster girişimden geçemedik ama bizim içimiz temiz abi…
"Biz betonlaşmaya, gavurlaşmaya, beton kültüründen sonra başladık. Faniliğimizi kaybettik. Ahşap, böceklerede yaşam alanı sağlar. Bakın tabiata ve bütün canlılara saygısı olan toplumlarda beton kullanılmaz. Ahşap yoksa kerpiç, olay bu… "
Sayfa 150 - fincan yayınlarıKitabı okudu
İnsanların mükemmel olmadığını ve bir şehrin insanlarını yansıtması gerektiğini çok iyi biliyordu. Bu kadar hassas tasarlanmış bir şehir ona gizlemek istediği bir şey olduğunu düşündürüyordu. Gözden uzak tutulan daha sevimsiz bir taraf.
Sayfa 176 - KalistaKitabı okudu
Ah o ihtimaller...
Bu şehri sevmemin tek nedeni; köşe başını döndüğümde seninle karşılaşma ihtimalimdir.
413 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.