Platon...
- O halde, hayatta olandan ne doğar? - Ölüm. - Ya ölü olandan ne doğar? - Hayatın doğduğunu itiraf etmek zorundayım. ...
Sayfa 108 - İş bankası
“Şiirler yazarak ve rüyalara itaat ederek inancımı göstermeden bu dünyadan ayrılmayı doğru bulmadım..”
Reklam
Sevgili Euthyphron, alaya alınmak bazen pek de önemli bir şey olmayabilir. Bana kalrsa Atinalılar bir insanın bilge olup olmadığını önemsemez, yeter ki o insan bilgeliğini başkalarına aktarmasın. Ama bir insanın birilerini bilge yapma yetisine sahip olduğunu düşünürlerse, senin de söylediğin gibi, kıskançlıktan ya da herhangi başka bir nedenden ötürü büyük öfkeye kapılırlar.
Çünkü siyasete, olabildiğince iyi yetiştirmelerini sağlamak üzere gençlerden başlanmalıdır. İyi bir çiftçinin önce körpe fidanlarla, sonra diğer ağaçlarla ilgilenmesi gibi!
“Jede Seele«, sagt Platon, »wird nur gegen ihren Willen der Wahrheit beraubt. Ebenso auch der Gerech tigkeit, der Selbstbeherrschung, des Wohlwollens und jeder anderen Tugend. Es ist aber sehr nötig, daran immer zu denken, denn man wird so milder gegen jedermann.”
"Aşk güzelin sevgisi değildir. Tam tersine aşk güzelliği var etmektir." Platon
Sayfa 108Kitabı okudu
Reklam
...utancın olduğu her yerde korku da vardır. Bir davranışından utanan ve sıkılan bir insan, kötü biri olarak algılanmaktan çekinmez ve korkmaz mı?
Sayfa 20 - Türkiye İş Bankası ve Kültür YayınlarıKitabı okuyor
Korkunun olduğu yerde utancın da olması bana doğru gelmiyor. Çünkü hastalıklardan, yoksulluktan ve bunun gibi başka bir sürü şeyden korkan çoğu kişi, bunlardan korktukları halde, aynı şeylerden utanç duymazlar.
Sayfa 19 - Türkiye İş Bankası ve Kültür YayınlarıKitabı okuyor
Dine uygun olan öyle olduğu için mi tanrılar tarafından sevilir, yoksa tanrılar tarafından sevildiği için mi sine uygundur?
Sayfa 15 - Türkiye İş Bankası ve Kültür YayınlarıKitabı okuyor
...Atinalılar bir insanın bilge olup olmadığını önemsemez, yeter ki o insan bilgeliğini başkalarına aktarmasın.
Sayfa 5 - Türkiye İş Bankası ve Kültür YayınlarıKitabı okuyor
Reklam
Yaşamlarınızın sorgulanmasından kurtulmak için bana ölüm cezası verdini.
Gitme saati geldi çattı, ben ölmeye gidiyorum, sizse yaşamaya. Ancak hangisinin daha iyi olacağını kimse bilemez,tabii ki Tanrı dışında.
Kısacası ölümden kaçmak çok zor değildir ancak kötülükten kaçmak zordur. Çünkü kötülük ölümden daha hızlı koşar
Sayfa 85 - Say yayınlarıKitabı okudu
Buna karşılık kimse istediğim gibi doğruluktan söz etmedi , doğruluk eğrilikten daha iyidir demedi. Benim istediğim, doğruluğun kendi başına ve kendisi için övülmesidir. Bunu da senden beklerim . Eğri adamın hayatını var gücümle öveceğim ki, sen benim istediğim yoldan doğruluğu savunmak , onun övgüsünü yapmak zorunda kalasın.
1.500 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.