RONİ F. L., Devlet'i inceledi.
17 dk. · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Devlet Platonun ideal bir toplumda düzen ve adaletli bir devlet nasıl olabilir sorusuna cevap aradığı bir ütopyadır.Eser Dünya tarihindeki ilk ütopik kitap olarak da kabul edilmektedir. Platonun yaşadığı dönemde Yunanistandaki demokrasi sona ermiş, Platon ise bunun üzerine , adaletli bir devletin nasıl olması gerektiği üzerinde düşünmeye başlamıştır. Platon iyi bir insan nasıl olur, erdemli bir hayat nasıl yaşanır, soruların aradığı cevabı Devlet adındaki eserinde toplamıştır. Eflatun düşlediği en iyi devleti, Sokratesle birlikte, bu kitapta anlatmaktadır. Okunması zor olduğunu düşündüğüm ve sabır gerektiren bir kitap.

Furkan Soybulut, bir alıntı ekledi.
1 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

...ölümden, o kadar da zor değil kaçıp kurtulmak, çok daha zor olan kötülükten kaçıp kurtulmaktır. Zira o daha hızlı koşar ölümden.

Sokrates'in Savunması, Platon (Sayfa 76 - ALFA |  FELSEFE)Sokrates'in Savunması, Platon (Sayfa 76 - ALFA | FELSEFE)
F.owl, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okuyor

En doğru ve en kolay yöntem
Başkalarının sizi eleştirmesini engellemek yerine;mümkün olduğunca daha iyi biri olmaya çalışmalısınız.

Sokrates'in Savunması, PlatonSokrates'in Savunması, Platon
F.owl, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okuyor

Yanılıyorsunuz!
İnsanları öldürerek (saf dışı bırakarak), sizi doğru yaşamamakla suçlayacak birilerinin ortaya çıkmasını engelleyeceğinizi sanıyorsanız;

Sokrates'in Savunması, PlatonSokrates'in Savunması, Platon
F.owl, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okuyor

Bir bilgeden...
Ölümden sakınmak o kadar zor değildir, zor olan kötülükten sakınmaktır. Çünkü kötülük ölümden daha hızlı koşar.

Sokrates'in Savunması, PlatonSokrates'in Savunması, Platon
F.owl, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okuyor

Sanırım öyle
O,hiçbir şey bilmediği halde bir şeyler bildiğini sanıyor, oysa ben hiçbir şey bilmemekle beraber bunun bilincindeyim. Hiçbir şey bilmediğimi bildiğim için, az da olsa ondan daha bilgeyim sanırım.

Sokrates'in Savunması, PlatonSokrates'in Savunması, Platon
serdar şahin, Devlet'i inceledi.
5 saat önce · Kitabı okudu · 42 günde · Puan vermedi

Evet gelelim Platon'a ve Devlet'e. 15li yaşlardan sonra sürekli bir yerlerde duyduğumuz, sağda solda karşımıza çıkan Platon hakkında çok bir şey bilmiyordum. Lisedeyken şöyle bir duymuş, mağara kelimesi aklımda kalmıştı aklımda. Üniversitedeykense 5 yıl boyunca (1 yıl kalmadım, ingilizce hazırlık :)) hiç aklıma gelmedi, merak etmedim, okumadım. Sonra iş, güç, askerlik, evlilik, çoluk çocuk derken aklımda bir Platon ve onun gibi bazı ilk çağ zatlarının eserlerini latinceden Arapça'ya çeviren İslam aydınları ve İslamiyet'in altın çağı, İbni Sinalar. Neyse konuyu fazla uzattık. Şimdi İstanbul Üniversitesinde Hukuk okuyorum ikinci üniversite olarak. Geçen sene ilk sınıfta ayrıntılı gördük ve Platon gerçekten neden binlerce yıl sonra bile hala hatırlandığı, felsefenin piri olduğunu anladım. Sonra derste de biraz bahsedilen Devlet kitabı elime geçince başladım okumaya.

Kitap öncelikle bize düşünmeyi ve düşünmenin önemini öğretiyor. Genel geçer kabul ettiğimiz şeylerin de aslında neden bu şekilde kabul ediyoruz, aslı nedir, öyle mi olması gerekir diye sorgulamamız gerektiğini telkin ediyor. Evet, kilit kelime sorgulamak. Dibine kadar araştırmak. Kitap size araştırma ufku veriyor. Ortaçağdaki skolastik düşünce altında ezilen Avrupa'nın neden Antik Yunan eserleri ile tanıştığında Rönesans'a, reformlara ve coğrafi keşiflere doğru yol açan gelişmeleri kaydettiğini anlıyorsunuz.

Kitapta Platon Sokrates'ın ağzından ideal bir devlet nasıl olmalıyı karşılıklı konuşma şeklinde aktarıyor. Demokrasi, oligarşi, zorbalık, aristokrasi gibi yönetim şekillerinden tutun, vatandaşlara biçilen role, sosyal yaşantının nasıl olması gerektiğine kadar birçok şey tartışılıyor. Günümüzden baktığımızda bazı önerilerini barbarca bulabilirsiniz. Ama o dönemi kendi zamanıyla değerlendirmek gerekiyor. En azından bir sistematiği var, kendi içinde tutarlı bir çözüm paketi var ve çoğu tespitleri bütün zamanlardaki insanlığa reçete sunabiliyor. Ama biz, özellikle Türkiye olarak, bizden 2000den fazla yıl önce yaşamış birinin tespitlerinin üzerine bir şey koyup da daha iyiye gitmek yerine daha bu kitabı ve kitap gibi medeniyete yön vermiş kitapları insanımızla buluşturamıyoruz. Devlet kitabından tutun, İbni Haldun'un Mukaddimesine, Rousseau'nun Toplum Sözleşmesine mihenk taşı kitaplrı okullarda ders niyetine okutabilsek keşke. İnsanlığın bugüne nasıl geldiğini, hangi aşamalardan geçtiğini, bizim olsun tüm insanlığın olsun geçmişte yaptığımız hataları anlayabilmek, kendimizle tarihimizle yüzleşmek daha adil ve huzurlu bir medeniyet için çok gerekli. Bu yüzden Platon mu bırak şu felsefeciyi demeden okuyalım, okutturalım.

Furkan Soybulut, bir alıntı ekledi.
15 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Birinin, bilmediği halde kendisini biliyor sanması, en çok azarlanmayı hak eden cehalet türü değil midir?

Sokrates'in Savunması, Platon (Sayfa 57 - ALFA | FELSEFE)Sokrates'in Savunması, Platon (Sayfa 57 - ALFA | FELSEFE)
Demlendirici Krem, bir alıntı ekledi.
Dün 00:31

Sokrates: ... Ancak hangimiz haklıyız diye tartışmak yerine sadece doğruyu ortaya çıkarmaya çalışalım ve bu noktada birbirimizle güç birliği yapalım.

Philebos, Platon (say yayınları)Philebos, Platon (say yayınları)