araftabirmevsim, bir alıntı ekledi.
15 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

“ Kürtçe Selçuklu’nun kullandığı dildir. Selçuklu bölgede eski ve yeni dillerin Farsça ağırlıklı bir terkibini oluşturdu; yani Selçukça diye bir dil yoktu, resmi dili arkaik ve bölgesel zenginlik ve çeşitlileriyle Farsçaydı, sadece Selçuklu hakimiyetinde beş asırdan fazla kullanıldı sonra, Arapça bir terkiple yüzyılımızın başına kadar kullanıldı. Anadolu’ da en çok itilip kalkılan, küçümsenen dil Türkçedir ve resmî olarak kullanımı 100 yılı dahi doldurmamıştır. Şimdi hükümetimiz savunmalar Kürtçe yapılabilir deyince hatırlatmayı borç bildim. Ne zaman ki Anadolu Selçuklu Devleti Türkmen isyanlarına sebep olup yıkılmaya yüz tuttu, sarayda Türkçe bilen yok, o zaman Türkmen beyler için kurulacak divana Türkçe bilen tercümanlar getirildi ve Selçuklu Devleti yıkımına beş kala ilk defa sarayında Türkçe kullanmaya başladı.”

Yurduma Alçakları Uğratma!, Nihat Genç (Sayfa 127)Yurduma Alçakları Uğratma!, Nihat Genç (Sayfa 127)
araftabirmevsim, bir alıntı ekledi.
18 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Selçuklu İmparatorluğu’nun resmi dili Farsçaydı. Bugün dahi İran’da Türkçe bilmeyen milyonlarca Türk, Türk olduklarını ama Farsça konuştuklarını söyler.”

Yurduma Alçakları Uğratma!, Nihat Genç (Sayfa 56)Yurduma Alçakları Uğratma!, Nihat Genç (Sayfa 56)
araftabirmevsim, bir alıntı ekledi.
 18 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

“ Arkaik Mezopotamya kültürleri ile haşır neşir olanlar, Kürtçe diye bir dilin varlığından söz eder ancak bu dili canlandıran Selçuklu hakimiyeti ile Farsçadır. Bugün Kürtçeden Farsça etkilerini çıkartın geriye ölü bir dil kalır. “

Yurduma Alçakları Uğratma!, Nihat Genç (Sayfa 52)Yurduma Alçakları Uğratma!, Nihat Genç (Sayfa 52)
BERK ÜNAL, Siyasetname'yi inceledi.
21 Mar 14:21 · Kitabı okudu · 12 günde · 5/10 puan

Nizamü'l-Mülk'ün(Mülkün Nizamını Sağlayan) yazmış olduğu eser,Selçuklu devri önemli kaynaklarındandır.Dönemin Sultanı Melikşah'a atfedilen genellikle mersiye tadında devletin nasıl yönetileceği ile fasıllar yazıp bunları hikaye ve hadislerle süslemiştir.
Siyasetname'de devletin dengesi ve düzeninin istikrarlı bir şekilde devamı için yeniliklere kapılarını kapatmıştır.Devletin uzun ömürlü olması adına muhafazakar devlet anlayışı benimsenmiştir.Adalet kavramı kitapta önemli yer tutar.Halkın hukukta önemli söz sahibi olduğundan bahseder.
Genel olarak bakıldığında doğu siyasetinin bilinmesi açısında dönemin kaynaklarından önemli bir eserdir,ilgisi olanların elbette okuması gerekir.
Ancak hemen okuyup bitirilecek bir eser değil,sindire sindire bir zaman akışında okunması gerektiğini düşünmekteyim, yoksa sıkıcı olabilir, farklı hikayelerine rağmen..

Sezgi, Kilit'i inceledi.
21 Mar 14:09

Bazı kitaplara başlamanın zamanı olduğuna gerçekten inanıyorum. Yaklaşık iki senedir kitaplığımda duran Kilit’i okumak bugüne nasip oldu ve başladığım gibi elimden bırakamadım, bitirdim. Etkisi de oldukça fazla oldu. Memleketinin orta yerindeki müthiş Selçuklu mimarisine bakarak ve çay içtiği yerden Keykavus kabrinin ince ruhunu görerek büyüyen biri olarak kitaba aşık oldum diyebilirim. Alparslan’ın büyüme sürecine tanık oluyoruz kitap boyunca fakat konumuz sadece Alparslan değil. Bir tarafta da Peçenekler var. Samimi, abartısız ve olayları çarpıtmadan anlatan tarihi roman arayanlar için ideal bir seçim olacaktır.

Musa DOĞAN, I. Mahmut'u inceledi.
20 Mar 20:20 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yıkılış dönemine giren Selçuklu Devletinin 5 yaşındaki 1. Mahmutun tahta geçmesini konu alan bir kitap. Bende uyandırdığı hissiyat ise yaşı küçük olan çanakkalede şehit düşen 14 lü 15 li cihan şanı atalarımızın hatıraları oldu. Allah şehitlerimizin tamamına Rahmet eylesin.

Kitabî, İslam Tarihi'yi inceledi.
 19 Mar 13:53 · Kitabı okumadı

Yıllar önce tarih öğrenimim esnasında İslam tarihi dersimiz için kaynak olarak faydalandığım oldukça kıymetli bir eser.İslamiyet öncesi Arap yarımadasının durumunu anlattıktan sonra Efendimiz sav. ve dört halife dönemi hakkında kıymetli bilgiler içermektedir.Emevi ve Abbasilerden bahsettikten sonra Selçuklu ve Osmanlı'ya çok kısa değinilmiş.Abbasilerden sonraki bölümlerinin o kadar ehemmiyeti yoktur aslında.Özellikle Osmanlı tarihinden bir fragman gibi geçiştirilerek bahsedilmiş.Son bölümde ise günümüz Müslümanlarının durumunu anlatıyor.Günümüz derken benim okuduğum kitap en az kırk yıl öncesine ait tabi.Yeni baskıda ilave yapılmış mıdır, bir güncelleme olmuş mudur hiçbir fikrim yoktur bu hususta...

Beyhakî, bir alıntı ekledi.
18 Mar 16:27

Âşık Paşa'ya gelince, yaşadığı dönemde henüz toplumsal, siyasal ve dinî çalkalantıları atlatamamış Anadolu'nun genel konumu içinde düşünüldüğünde, onun çok ilginç bir tasavvuf adamı olduğunu söylemek gerekir. Bir kere o, 1240'ta Anadolu Selçuklu iktidarına karşı ayaklanmış Baba İlyas'ın neslinden geliyordu ve bir Türkmen sufisiydi.

Ortaçağlar Anadolu'sunda İslam'ın Ayak İzleri, Ahmet Yaşar Ocak (Sayfa 177 - Kitap Yayınevi)Ortaçağlar Anadolu'sunda İslam'ın Ayak İzleri, Ahmet Yaşar Ocak (Sayfa 177 - Kitap Yayınevi)
Hüseyin DEMİR, Semerkant'ı inceledi.
 18 Mar 16:10 · Kitabı okudu · 7 günde · 9/10 puan

Tarihsel Romanın Bendeki Tarihi

Sene 2001… Ortaokul 1. Sınıfa başlayacağım yıl. Bir yaz günü dayımların kereste fabrikasında çalışıyorum. Çalışıyorum dediğime bakmayın. Sadece ortalıkta dolanıyorum. Canım sıkılınca fabrikanın değişik yerlerine keşifler yapıyorum hazine bulacakmışım gibi. Sanki keşfedilmemiş yerler var da bende oraları keşfe çıkmışım gibi.

Tam bu düşünceler içindeyken fabrikamızın bitişiğinde terk edilen bir tuz fabrikası gördüm. Terk edilmiş koca bir fabrika… Benim için bulunmaz bir hazineydi. Hemen camdan içeri atlayıp içeri daldım. Kendimi koca bir şehirde define avına çıkmış gibi hissediyordum. Baya bir süre içeride kaldım, olmadık hayaller kurdum fakat nedense hiçbir şey bulamadım. Tam çıkmayı düşünürken köşede bazı kitaplar gözüme çarptı. Herhalde eskiden fabrikanın kitaplığında duran kitaplar olsa gerek. Yanlış hatırlamıyorsam oradan sadece dikkatimi çeken iki kitap aldım, dışarı çıktım: “Alamut ve Semerkant…”

“Alamut’u” daha sonra kaybettim. Fakat “Semerkant” hep başucumda kaldı. Yalnız bir türlü okumak nasip olmadı. Ortaokul yıllarım boyunca hep kitaplığımda kaldı. Daha sonra Van’da lise okumaya gittim. Kitap benimle Van’a geldi. İki yıl orada benimle kaldı. Van’da bulunduğum zamanlarda kitabı hiç okumadım. Daha sonra Batman’a geri döndüm. “Semerkant” benimle birlikte döndü. Sonra aradan yıllar geçti. Üniversite yılları başladı. “Semerkant” benimle birlikte Gaziantep yollarını tuttu. Gaziantep’ten sonra belli bir süre İzmir’de misafir öğrenci olarak okudum. “Semerkant” benimle birlikte İzmir yoluna çıktı. Üniversite yılları bitti. Öğretmenlik yılları başladı kitap hep benimle birlikte kaldı. Kaç yıl o “tuz fabrikasında” kaldı bilmiyorum. Ama benimle beraber tam 17 yıl kaldı.

17 yıl boyunca bir türlü okumadım o kitabı. Daha sonra fark ettim aldığım fakat uzun süredir okumadığım baya bir kitap birikmiş. Bu kitaplar için bir çözüm bulmam gerekiyordu. En sonunda hoşuma giden bir çözüm buldum. Okuyacağım kitapları küçük küçük kâğıtlara yazıyorum. Arada kurayla bir tane kâğıdı alıp açıyorum, ismi çıkan kitabı okumaya başlıyorum. Aynen böyle bir gün o küçük kâğıttan “Semerkant” kitabı çıktı. Haliyle şu soru akla gelebilir: “Neden kitap hakkında yazmıyorsun da farklı şeyler söylüyorsun?” Nedeni gayet basit… Kitabı okumak için ilk elime aldığımda kitabın kendisi değil de “Bendeki Hikâyesi” sardı dünyamı.

Zaten güzel kitap dediğin şey sende bir hikâye bir iz bırakan kitap değil midir? Semerkant’ta böyle bir iz böyle bir hikâye bıraktı bende…

*******************************************

Kitap ile ilgili birkaç kelam edecek olursam. Kitap genel olarak Ömer Hayyam’ın hayatı ve yazdığı Rubaiyat eserinin etrafında şekilleniyor. Kitabın ilk iki bölümü “Ömer Hayyam” ile başlayıp “Nizamülmülk” “Selçuklu Devleti” “Alparslan” “Tuğrul ve Çağrı Beyler” “Hasan Sabbah” “Dönemin İran Devleti” gibi birçok tarihsel olguyu ve kişiyi çok ustalıkla anlatıyor. Romanın bu bölümü her ne kadar olay anlamında çok güzel yazılmış olsa dahi fikri anlamda çok sıkıntılı duruyor. Bir kere Romanın ana temasının hepsinde İran Devleti övülürken Türk Devletleri ve Türk halkı sürekli aşağılanmış.

Kitabın ikinci bölümü ise yakın çağ dönemi İran devletindeki olaylar işlenmekle beraber önceki bölümle bir örümcek ağı bağlantısı kurulmuş. Hem İran devlet tarihi anlatılmış hem de konu Ömer Hayyam’dan kopmayarak çok güzel bir olay örgüsü oluşturulmuş. Fakat kitabın bu bölümünde de Türk Devletine hakaretler özellikle Sultan Abdulahamid Han’a ve onun şahsında Osmanlıya ve Rusya’ya baya bir hakaret edilmiş. Öte yandan Amerika ve İngiltere, İran devletinin ve Ortadoğu’nun tek kurtarıcısı olarak görülmüş. – Ki en tahammül edemediğim şeydir.-

Kitabı bitirdiğinizde sizde bıraktığı edebi haz baya fazla. Özellikle tarihe, tarihi kişiliklere ve İran Tarihine merakınız varsa okunması gereken bir kitap.

Ama ben yine de sözlerimi şu veciz söz ile bitirmek istiyorum:

“ Amerika’dan nefret ediyorum ama daha çok Amerika’nın vicdanına sığınan Müslümanlardan nefret ediyorum. "

C. Ömer Karalar, Direniş Karatay'ı inceledi.
 17 Mar 00:53 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Siteyi geç tanıdım, emeği geçenlere çok teşekkür ederim. Okuduğum kitaplar aklıma geldikçe ekliyorum. Bu ilk kitap incelemem.Yazar, Ulu Selçuklu İmparatorluğunun Anadolu'daki yükseliş devrindeki hükümdar olan Alaaddin Keykubat ile sonraki gelen oğlu 2. Gıyaseddin Keyhüsrev ve Çöküş devrini oluşturan 2.İzzettin Keykavus, Kılıç Arslan ile 2. Alaaddin Keykubat zamanını anlatmış.Tarih yazmak tarih yapmaktan zordur denir ya kesinlikle öyle. Diriliş Ertuğrul dizisine de bakıyorum aynı zamanda kurgular bambaşka. Ama gerçekten güzel emek verilmiş sürükleyici bir kitap. Ancak bazı noktalarda karakterlerin davranışları basit gelmiş. Mesela Alaaddin Keykubat'a verilen zehir kilit anahtar meselesini Saadettin Köpek' e anlatınca onun da anlamadım demesi, bu Saadettin Köpek çok zeki ve kurnaz bir emir ki kendisini gayrimeşru bir şehzade olarak tanıtıp beyleri bile inandırması zeki ve kurnaz olduğunu gösteriyor. Sonra Kösedağ savaşından başarısızlıkla çıkan 2.Gıyaseddin Keyhüsrev gerçekten de savaştan kaçacak, söz dinlemeyecek korkak bir şehzade miydi? Sonra Baycu Noyan, çaresiz halde kalan Moğol Cormagon'a "Hükmümüz altındaki Müslümanlar da söylerler ki İslam diyarlarında yaptığınız katliamlar ve bu yüzden aldığınız beddualar bu halinize sebep olmuştur" der. Ancak Baycu Noyan, Hülagü tarafından anadoluya acımasızca davrandığı için idam etmişti yani bu sözler Baycu'nun sarf ettiği sözler olamaz. Ama bunun gibi durumlar kitabın başarısına tabi ki kitaba gölge düşürmüyor.Ama en çok eleştirdiğim nokta ise Celaleddin Harzemşah gerçekten başı kesilerek mi öldürüldü hele de kitabın ifadesiyle Turan soyundan olmayan biri tarafından? Tarihi bilgilerde değişiyor burda bazıları da suikast diyor vs ama kitapta gerçekten böyle öldürülmek zorunda mıydı? Neyse, kitap biraz kısa, sayfalar daha uzun olabilirdi. Filmini de mutlaka seyredeceğim.Kitaptan aldığım güzel anlamı derin cümleler ise;
"Nizamülmülk, yaşadığı devri kurtardığı için değil, bugünümüzü kurduğu için onu konuşuyoruz Karatay"
Harezm ordusunu bekleyen Karatay'ın şu sözü de güzeldi: "Dostla düşman olmak korku vericidir"