anakronist, bir alıntı ekledi.
1 saat önce

Dünya beni mutluluk elbisesinden arınmış gördü
Sayısız mihnetten beni perişan gördü
Ağladığı her akşam beni üzüntülü buldu
Güldüğü her sabab beni ağlar hâlde buldu.

Sultan 1. Alaeddin Keykubad Devri Türkiye Selçuklu Devleti Siyasi Tarihi 1220 1237 Türk Tarih Kurumu Yayınları, Emine Uyumaz (Sayfa 12 - Türk Tarih Kurumu)Sultan 1. Alaeddin Keykubad Devri Türkiye Selçuklu Devleti Siyasi Tarihi 1220 1237 Türk Tarih Kurumu Yayınları, Emine Uyumaz (Sayfa 12 - Türk Tarih Kurumu)

En çok gitmek istediğim tılsımlı şehir..Üç farklı Selçuklu isminin anlatıldığı tadı damağınızda kalacak roman..
Kitapta açıkçası Ömer Hayyama ve Hasan Sabbah'a daha çok yer vermesini beklerdim. Özellikle Hasan Sabbah'ın Alamut kalesinde yaşamaya başladıktan sonra yaptıklarını daha ayrıntılı anlatmasını beklerdim. Kitabın yarısından sonra Ömer Hayyam'ın ve Hasan Sabbah'ın hikayesi biter. Bundan sonra çok farklı konuları ele alır. Okunasıdır..

İlk baskısını 1941'de yapmış olan bu kitabın yazarı Osman Turan, değerli ve yazdıkları kaynak kabul edilen bir tarihçidir. Bu kitapta "On İki Hayvanlı" olarak bilinen ve 12 yıllık döngüdeki her yıl için bir hayvan isminin verildiği takvimi incelemiştir. Örnek olarak; ben 1992 yılı doğumluyum, bu takvime göre bu yıl biçin (maymun) yılıdır. Bu takvim Çin'de, Hindistan'da ve hatta Hindiçin'de dahi kullanılmıştır ve özellikle Moğol akınları ile uzak köşelere de yayılmıştır. Fakat kökeni yüksek ihtimalle Türklere aittir. Kitapta bu hipotezin sebepleri uzunca ve akademik bir dil ile anlatılmıştır. Anadolu Türklerinde, Selçuklu Devleti zamanındaki bazı belgeler bu takvime göre tarihlenmiştir. Aynı zamanda Hun, Göktürk isimleriyle bildiğimiz devletlerin belgelerinde de bu takvim kullanılmıştır. Kitabın dili 1941 Türkçesi'dir, sadeleştirilmemiştir. İlgilenenler için birinci sınıf kaynaktır.

Semrâ Sultân, bir alıntı ekledi.
19 May 01:16 · Kitabı okudu · 9/10 puan

1289 Selçuklu Sultanı tarafından, İnönü ve Eşkisehir'in Osman Bey'e verilmesi.

Osmanlıların Atası Osman Gazi, Özcan F. Koçoğlu (Sayfa 64)Osmanlıların Atası Osman Gazi, Özcan F. Koçoğlu (Sayfa 64)
Semrâ Sultân, bir alıntı ekledi.
19 May 01:14 · Kitabı okudu · 9/10 puan

1289 Selçuklu Sultanı'nın beylik simgesi olan davul ve bayrakla birlikte bir ferman göndermesi.

Osmanlıların Atası Osman Gazi, Özcan F. Koçoğlu (Sayfa 64)Osmanlıların Atası Osman Gazi, Özcan F. Koçoğlu (Sayfa 64)
Semrâ Sultân, bir alıntı ekledi.
19 May 01:12 · Kitabı okudu · 9/10 puan

1284 Selçuklu Sultanı'nın Osman Bey'i aşiret reisi kabul eden fermanını vermesi.

Osmanlıların Atası Osman Gazi, Özcan F. Koçoğlu (Sayfa 64)Osmanlıların Atası Osman Gazi, Özcan F. Koçoğlu (Sayfa 64)
Gülcan Bülbül, Engerek Projesi: Köz'ü inceledi.
18 May 18:45 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Merakıma yenik düşüp kitabı bir gecede bitirdim. :))
.
Avukat Özlem, yalnız yaşayan ve çok çalışan bir kadındır. Bir akşam geç saatlere kadar ofisinde çalışırken birkaç dakika rahatlamak için başını sokağı gösteren pencereye çevirir. Issız sokakta, pejmürde kıyafetler içerisinde yabancı bir genç karşıya geçmek üzeredir. Kendi kendine adamla ilgili senaryolar kurar.
.
Merakına yenik düşer ve adamla konuşmaya çalışır. Adının Ayaz olduğunu söyleyen adam onunla sanki başka bir gezegenden gelmiş gibi konuşunca, Özlem yine merakına yenik düşer. Ve Ayaz'ı her gördüpü vakit ondan bir şeyler öğrenmeye çalışır.
.
Bu kadar değil elbet. Sonra bir şekilde birkaç yıl önce ölen kız kardeşi ile Ayaz'ın bir şekilde bağlantılı olduğunu öğrenir. Ama sadece hikaye bu kadarıyla bitmiyor. Düşündüğünüz gibi kanlı sahneler falan yok. Ortada tee Selçuklu Devletine dayanan bir gizem, bu gizemin içinde de üç kişi var. Daha fazla ayrıntı vermiyorum. tavsiye ederim.

Semrâ Sultân, bir alıntı ekledi.
 17 May 16:41 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Osman Bey'in gün geçtikçe büyüyen ve kudret kazanan bir beyliğin başında olmasından endişeye kapılan Tekfurlar, ona bir tuzak hazırlarlar...
"Selçuklu Uç Beyi inanılmaz bir yükselişe geçti, bizim için büyük bir tehlike oluşturmakta!"

Yarhisar Tekfurunun düğününe davet edip öldürmeyi planlarlar. Fakat eski dostu Harmankaya Tekfuru Köse Mihal bu durumu öğrenir. Gizlice Osman Bey'e bildirir.
"Dikkatli olmalısınız! Tekfurlar size tuzak hazırladılar dostum!"

Osmanlıların Atası Osman Gazi, Özcan F. Koçoğlu (Sayfa 24)Osmanlıların Atası Osman Gazi, Özcan F. Koçoğlu (Sayfa 24)
Ömer Tetik, Kor Kurt'u inceledi.
16 May 16:12 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Selçuklu Devletinden bir kesit anlatıyor yazar bu kitabında bize. Tipik Selman Kayabaşı kitabı bence. Fakat diğer kitaplarına göre biraz sönük kalmış belki de fazla beklenti içinde olduğumdan kaynaklanmıştır :) Gaziyan teşkilatını, Ahiliği, Mevlana'yı kısa kısa bahsedip Osmanlının kuruluşu ile bitirmiş.

Papatya Rayihasi, Fedailerin Kalesi Alamut'u inceledi.
 14 May 16:14 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

" Sence halkın ezici çoğunluğu hakikatin ne olduğuna aldırıyor mu? Umurlarında bile değil! Sadece rahat bırakılmak ve hayal güçlerini besleyecek masallarla kandırılmak istiyorlar. Peki ya adalet? Şahsi ihtiyaçları karşılandığı müddetçe onlar için bu kavramın da zerre kadar ehemmiyeti yok."
.
‼️Kamu Spotu: Fazlaca yanlış yönde kullanılmış zeka içeriyor.

Selamunaleykum.
Hasan Sabbah'ın, Alamut Kalesinin, fedailerin ve Cennet bahçelerinin hikayesi.
Hasan Sabbah, Nizamülmülk ve Ömer Hayyam'ın eski bir arkadaşı. Ama bu üçlü zamanla birbirinden uzaklaşıyor ve Nizamülmülk ile Hasan Sabbah ezeli iki düşman oluyor. Nizamülmülk Selçuklu veziri, Hasan Sabbah ise ele geçirdiği Alamut'ta bazı planlar peşinde. Bundan sonra okuyacağınız her şey bir zekanın eseri. Alamut 11. yüzyıl İran topraklarında Kartal yuvası anlamına gelen yüksek ve ele geçirilmesi oldukça zor bir kale. Hasan Sabbah'ın oluşturduğu bir düzen var Alamut'ta. Bir tarafta çok zor eğitimlerden geçip ölmek için yetiştirilen fedailer diğer tarafta Sabbah'ın yarattığı (!) cennet. Tek kişinin bildiği trajikomik şey ise iki grubunda birbirinden habersizce Alamut'ta yaşamaları . Peki bu nasıl mümkün olabiliyor? İnsanlar nasıl ölüme bu denli istekle koşuyor? Haşhaşiler, Selçuklu'nun yıkılışı, Nizamülmülk, İsmaili tarikatı ... İçeriği hakkında bol bol konuşabileceğim bir kitap olsa da daha fazla ayrıntı vermek istemiyorum. Okuyun, gelin beraber konuşalım, Dm kutum her zaman kitap muhabbetlerine açık . Kitap ne kadar tarihi olgulardan oluşsa da kurmaca olaylar da fazlaca var. Kitap hakkında çok farklı görüşler de var . Hatta bir dönem okunması yasaklanmış . Mesela bu kitabın sadece Hasan Sabbah'ın adını kirletmek için yazılmış olduğu gibi. İçinde yazan her şeye kesinlikle katılıyorum , yaşanmış ve doğru demiyorum. Ama insanların dini duygularının nasıl kullanılabileceği o kadar güzel, akıcı ve sürükleyici işlenmiş ki kendimi tavsiye etmekten de alıkoyamıyorum. Bol kitaplı günler!
Selametle