Mert Kurtaran, bir alıntı ekledi.
21 Oca 23:12 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Tahran Konferansı
Bir yemekte Churchill, Stalin'e, savaştan sonra Rusların toprak istekleri olup olmayacağını sorduğu zaman, Stalin, "Vakti geldiğinde konuşacağız" demiştir. Bu konuşmalarda ortaya çıkan ilgi çekici noktalardan biri de, Sovyetler'in Almanya'dan duyduğu derin korku idi. Bu sebeple, Almanya'nın adamakıllı ezilmesini ve parçalanmasını istiyorlardı. Buna karşılık Churchill, Almanya'nın beş ayrı bağımsız devlete bölünmesini ileri sürmüştür. Yine bir yemekte Stalin, Almanya'nın tesliminden sonra elli bin Alman subayının kurşuna dizilmesini teklif edecek kadar ileri gitmiştir.

20. Yüzyıl Siyasi Tarihi, Fahir Armaoğlu (Sayfa 354 - Timaş Yayınları, 20. Baskı)20. Yüzyıl Siyasi Tarihi, Fahir Armaoğlu (Sayfa 354 - Timaş Yayınları, 20. Baskı)
Arda Çolakoğlu, bir alıntı ekledi.
17 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Molotov'a daha önce hiç duymadığı bir hikayeyi anlatıyorum.Tahran Konferansı'nda Roosevelt ve Churchill,Stalin'in sürekli baskılarından,sadece kendi işine gelen önerilerinden ve sadece onun istediklerini dinlemekten bıkmışlardı.Bu nedenle ona bir oyun oynamaya karar verdiler.Bir sabah,oturum açılmadan önce Churchill şöyle dedi:''Rüyamda bütün dünyanın hakimi olduğumu gördüm!'' ''Ben de,dedi Roosevelt,rüyamda evrenin hakimi olduğumu gördüm! Ya siz mareşal Stalin?Siz ne rüya gördünüz?'' ''Ben,diye cevap verdi Stalin,ben de ne sizin atanmanızı bay Churchill,ne de sizinkini bay Roosevelt,kabul etmediğimi gördüm.''

Molotov Anlatıyor, Feliks Çuyev (Sayfa 93)Molotov Anlatıyor, Feliks Çuyev (Sayfa 93)