Okur
Gizemin küflü kitaplığı
Spinoza'nın Sevinci Nereden Geliyor?'u inceledi.
160 syf.
·
7 günde
·
10/10 puan
Tek kelimeyle mükemmel!
Spinoza tanıştığım filozoflar arasında beni en çok etkileyen isim oldu. Hayatı tamamen yaşadığımız düzleme indiren, tanrıyı doğayla bütünleştiren, insanın insan olma yolunda özgüçlerini keşfetmesi ve bunu diğer insanlarla, ortak mevhumlar yaratarak artırıp hayata geçirerek daha iyi bir toplumun kapısını aralayan harika bir düşünce sistemi. Doğayı sev, onu koru Kendini keşfet ve seni mutlu eden şeyin peşinde koş Etkin ol, edilginlikten kurtul ve etkinliğini diğer insanlarla paylaş Özgürlük işte budur!
Spinoza'nın Sevinci Nereden Geliyor?
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
74 syf.
·
2 günde
·
10/10 puan
Kafka okumanın verdiği güzel hissi belirtilerek başlamak istiyorum. Kafka okumayı gerçekten çok seviyorum. Bana kalırsa o, söylemek istediğini okuyucuya direkt değil de düşündürmeye sevk ederek aktaran bir yazar. Bu yönü ise anlatım tarzının gizemli olmasını ortaya çıkaran ve onu farklı kılan bir noktaya işaret ediyor. Daha önce Şato ve Dava kitaplarını okudum, şimdi ise sıra Dönüşüm’e geldi. Dönüşüm deyim yerindeyse beni kendime getiren kitaplardan biri oldu. Kısa bir kitap olsa da gerçek anlamda “sarsıcı” nitelikteydi. Ben kitaptan, bireyin kendinden verdiği ödün ve yaptığı fedakarlıkların aslında kendi için olmadığı sürece hiçbir önemi ve yararının olmadığını kavratan bir çıkarım edindim. Öyle ki yazar adeta, kendi varlığımızı göz ardı ederek ve başkalarını düşünerek attığımız adımların kişisel mutluluğumuzun ve varoluşumuzun önüne geçmesinin aslında kayboluşumuza zemin hazırlayan eylemler olduğunu anlatmak istemiş. Üzücü ve düşündürücü olarak nitelendirilebileceğim eser aslında, anlatmak istedikleri ile harika bir kurgunun harmanlanması gibi. Tek kelimeyle muazzam. Kitapta dikkatimi çeken bazı cümleler şu şekildeydi: “Biraz daha uyusam ve tüm bu saçmalıkları unutsam olur mu acaba?” “An gelir insan çalışamayacak durumda olur, fakat işte o an, o insanın geçmişteki başarılarını hatırlamak ve ileride engeller ortadan kalktığında daha bir gayretle, daha çok çalışacağını düşünmek için en uygun andır.” “Bir çıkmazın içindeyim, ama bu çıkmazdan kurtulacağım.” Kısacası benim için oldukça keyifli bir okuma süreciydi. Dönüşüm, okumanızı şiddetle tavsiye edeceğim kitapların ilk sıralarında yerini aldı bile. Keyifli okumalar dilerim.
Dönüşüm
8.1/10
· 135bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
20
Kübra Öztürk
Fırtınalar İmparatorluğu'yu inceledi.
700 syf.
·
4 günde
·
10/10 puan
Beşinci kitap olan Fırtına İmparatorluğu kitabını az önce bitirdim. Ve çok duygusalım şuan. Dokunsalar ağlayabilirim. Hem birçok şey hissediyorum, hem de hiçbir şey. Bu nasıl bir kitaptır. Bayıldım. Tek kelimeyle bayıldım. Dördüncü kitap için şuana kadar en sevdiğim kitaptı demiştim. Bu ondan da güzeldi. İnanılmazdı ya. Bol aksiyonlu, bol ihanetli, bol aşklı, bol şehvetli, bol hüzünlü, bol, bol, bol... Her şey vardı içinde. Her şey. Hem çok doyurucu, hem de seni boşlukta bırakan bir kitaptı. Bir anda uçurumdan düşüyormuş gibi hissettim. Ve bu kadar güçlü, akıllı, yetenekli bir kadın karakteri okumak beni çok mutlu etti. Kendisi hariç herkesi ve her şeyi ön planda tutması, bunun için sonuna kadar çabalaması, asla pes etmemesi kesinlikle ilham verici. 700 sayfayı hangi ara okudum ben bile şaşkınım. Bir ara nefes almayı bile unutmuş olabilirim Çok sürükleyiciydi. Çoğu shipim de tuttu gibi ve bu beni çok sevindirdi. Tatlışlar... Konu, işleyiş, karakterler harika ötesi. Okuyun ve okutturun.
Fırtınalar İmparatorluğu
OKUYACAKLARIMA EKLE
6
İröööm
Füreya'yı inceledi.
394 syf.
·
10 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
İlk kadın seramik sanatçısı olan Füreya'nın hayat hikayesini okuyoruz. Biyografi okumaya karşı önyargılıysanız lütfen bu kitabı okuyarak bütün tabularınızı yıkın. Çünkü gerçekten çok çok çok güzel bir kitap ve serüvendi. Bütün bu süreç boyunca kitap okumaktan çok bir insanın yaşamını izlemiş gibi hissettim sanki onunla büyüdüm, onunla yaşlandım. Çok etkileyici bir kitap ve kişiyle tanışmış oldum. Ayrıca belirtmeliyim ki Ayşe Kulin'in harika bir anlatımı var. Tek kelimeyle bayıldım diyebilirim. Kitabı bizzat Füreya'nın ağzından okusam mihtemelen bu kadar etkilenmezdim. Ayşe Kulin adına çok güzel bir başlangıç ve deneyim oldu benim için bu kitap. Yazarın diğer kitaplarına hız kesmeden devam etmek istiyorum. Füreya'nın karakterinin oluşumunu, yaşadıklarını, duygularını, düşüncelerini, aile hayatını okuyoruz. Birçok kişi için aydınlanma yaratacak bir kitap bile olabilir. Kitap biyografi tarzında olsa da birçok tarihi olayı ve hikayeyi de bünyesinde barındırıyor. Bizzat tarihi kitapları okumayı sevmesem de bu kitapta beni hiç sıkmadı ve aksine çok etkilendim. Özellikle Atatürk'ün geçtiği bölümler beni çok mutlu etti ve gözlerim dolu dolu okudum diyebilirim. Sonuç olarak çok sevdiğim bir kitap oldu. Biyografi türüne veya Ayşe Kulin'e başlamak istiyorsanız gözünüz kapalı başlayabilirsiniz. Ayrıca kitabın son kısımlarında olan fotoğraflar - özellikle Ara Güler'e ait olanlar - hikayeyi çok güzel bir şekilde sonlandırmış. Ancak benim önerim tüm kitabı okuduktan sonra fotoğraflara bakmanız olacak. Şimdiden okumak isteyen ve okuyacak olanlara iyi okumalar dilerim.
Füreya
8.5/10
· 5,2bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
Muhammed Tuğra COŞKUN
Sineklerin Tanrısı'ı inceledi.
261 syf.
·
2 günde
·
10/10 puan
Tek kelimeyle harika bir kitap. Bir çocuk kitabı gibi gelse de aslında kendi içinde tüm insanlara hitap eden bir kitap. Çocukların melek olmadığını onların da iyi veya kötü olduğunu anlatan her yönüyle mükemmel bir kitap. Herkesin okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.
Sineklerin Tanrısı
8.0/10
· 47,6bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
9
Artemis
Martin Eden'i inceledi.
520 syf.
·
24 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
“korkarım ben iflah olmaz bir realistim” l
Tek kelimeyle Harika bir kitaptı. Başlamadan önce uzunluğundan dolayı tereddüt etmiştim ama bir solukta bitti. Kitap Martin adında bir gencin kendini sevdiği kız için geliştirmesini anlatıyor. Okurken Karakterde bazen kendimi gördüm. Kitabın sonu beni çok üzdü ve hala etkisinden çıkamıyorum. Seneler sonra tekrar okumak isteyeceğim bir kitap...
Martin Eden
9.2/10
· 36,1bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
9