• Uyuyalım. İnsan uyudu mu her şeyi unutur.
 • 80 syf.
  ·Puan vermedi
  Nöbetteyken bir doktor arkadaşın filmini izlemiş olup çok etkilenmesi sebebiyle başka bir hemşire arkadaşın hiç beğenmemiş olmasından ötürü çok büyük merakla başladığım kitaptı. Dünyanın en güzel aşk kitabı demişler bunun için zamanında. Ben o kadar güzel bir aşk göremedim açıkçası. Yazarın yazışına, okunuşuna, sarıp sarmamasına tek kelime edemem. İnce bir kitap olması sebebiyle hızlıca bitiyor zaten ama 50 sayfalık bir kitabı günlerce taşıdığımı bilirim. Açıkçası sardı. Ya da ben büyük bir merakla başladım şu anda kestiremiyorum.
  Beğenip beğenmeme konusuna gelince hemşire arkadaşım gibi düşünüyorum. Fazla şişirilmiş övgüler duydum. Ve yine duydum ki aslında çeviri hatasıymış ama öylece süregelmiş. Aytmatov'a dünyanın en güzel aşk kitabını yazmışsınız dendiğinde ben savaşın beraberinde getirdiği çarpıklaşmayı yozlaşmaya anlattım demiş. Yani olaya nereden baktığınıza göre hissiyatınız değişiyor sanırım.
  Kitap iki hikayeden oluşmakta ve ilk hikaye kitabın adını taşımasına rağmen ben ikinci hikayeyi daha çok sevdim.
  Cemile'ye gelince... Hayatımda bir karakteri bu kadar sevmediğimi hatırlamıyorum. Aşkla evlendiğini iddia edilen kocasını savaşa göndermiş. Ailenin hem büyükleri hem küçükleri tarafından saygı gören, imkanlar dahilinde zannımca bir dediği iki edilmemeye çalışılan bir hatun. Kocası savaşta yaralanmış ve aylarca hastahanede kalmış. Garibim büyüklerine saygısından mektubunda son satırı tek cümleyle ona selam gönderdiği için, kocasının köylüsüyle kaçmış. Üstelik kocası hastahanede yatarken. Hele o kardeş varken düşmana ne gerek var diye düşünmeden edemiyor insan. Ben aşk falan göremedim kitapta anlayacağınız.
  Okunmalı mı? Bence okunabilir. Sadece fazla içselleştiemek sinirsel harabiyet yaratabilir.
 • Bre Halil Çavuş, sen ki bunca savaşa girip çıkmış adamsın; doğuşu, savaşı iyi bilirsin. Karşımızdaki Yunan askerlerinin İngiliz malı kasalı tüfekleri var; bilirsin, dokuzlu tüfekler... Sen böyle silahsız, bir tırpanla onlara karşı ne yapacaksın? Halil Çavuş şu yanıtı verdi: — Silahsız değilim ki... Cepheye gider gitmez, hemen bu gece, gönüllü nöbete girer, gece nöbeti tutarım. Nöbetteyken, gecenin karanlığında süzülür, düşman içine atlarım. Elimde tırpanım var ya... Önüme çıkan ilk düşman askerinin kellesine bir tırpan çalar, alırım elinden tüfeğini... İşte silahlandım gitti. Halil Çavuş'un arkadaşları da söze atıldılar: — Bizim de nacaklarımız var ya... Sen hiç kaygılanma Efendi, biz bir kolayını bulur silahlanırız. Karalar Köyü'nden o on yedi yiğit, gönüllü yazıldıktan sonra, omuzlarında nacaklarla tırpanla cepheye yöneldiler, savaşa girdiler, düşmanın karşısına dikildiler. Yazman Hüseyin Hüsnü çok merak ettiği için, bu on yedi yiğitin ne olduğunu, sonlarını öğrenmek istedi, onları izledi. Gerçekten de Halil Çavuş'la iki köylüsü, daha cepheye gittikleri ilk gece gönüllü nöbet tutup, düşmandan tüfek almayı başarmıştı. Ama onlardan biri, daha o gece şehit düşmüştü. Bilindiği gibi, savaş Türk ordusunun utkusuyla sonuçlandı. Ama bu on yedi yiğit savaşçının hiçbiri köyüne dönemedi.
 • .
  Hiçbir Komutanın Emri Olmadan Savaş Durdurmayı Başarabilen Şarkı:
  .
  Lili Marlen Türküsü🎤 Ahmet Kaya
  🎶https://youtu.be/N5fWqZIv2yI
  .
  Tarih sadece savaşlar, antlaşmalar ve bunun gibi olgulardan ibaret değil. Tarih; belgeler ve o belgelerin içinde birtakım küçük ve ilginç olayları da barındırıyor. Örneğin bir şiir, bazen bir şarkı, ya da bir fotoğraf.

  Lili Marlen türküsü de buna benzer olayların en ünlülerinden.
  Şarkı Rus Cephesi’nde Alman askeri Hans Leib’in kışla önünde sokak lambasının altında nöbetteyken sevgilisiyle buluşması ve sonrasındaki hüzünlü vedalarını konu alır.

  1915 yılında Hans Leib’in 1. Dünya Savaşı sırasında cephede aşık olduğu iki kadının bir şiirde buluşmasıdır. Yani Lili ile Marlen aslında iki farklı kadındır ve Hans Leib’in düşlerinde tek bir kişiye dönüşmüşlerdir.

  Sonrasında Rudolf Zink adlı besteci tarafından bestelenip Lale Andersen tarafından seslendirilen bu türkü ise askerleri o dönem etkileyen en duygusal şarkı olur.

  Her akşam saat 22:00’a 5 kala tüm cephelere yayın yapabilen Belgrad radyosunda bu şarkı çalınmaya başlanır. Şarkıyı ilginç kılan şey ise aynı anda karşı cephedeki askerlerin de siperlerinde şarkı ile kendinden geçmeleri olur.

  Hatta düşman askerler siperlerinden başlarını çıkararak Almanlar’a, “Radyonuzun sesini biraz daha açar mısınız” diye seslenirlermiş.

  Şarkı bitene kadar ise hiçbir cephede hiçbir asker tek bir kurşun bile atmaz, hayaller alemine dalarak, geride bıraktıkları sevdiklerini düşleyerek şarkının bitmesini beklermiş.

  Böylece Lili Marlen türküsü hiçbir komutanın emri olmadan savaş durduran tek şarkı olarak tarihteki yerini alır. Aşkın bunca kötülüğe ve şiddete rağmen askerlerin kalbinde yankılanmasının acıklı türküsü de diyebiliriz
  Şarkının Türkçe çevirisi ise şöyle :

  Kışla kapısının önündeki fener
  Eskiden de oradaydı, şimdi de orada
  Orada tekrar görüşsek ya
  Dursak yine lambanın altında
  Tıpkı eskisi gibi, Lili Marleen
  Tıpkı eskisi gibi, Lili Marleen

  İkimizin gölgesi sanki birdi
  Birbirimizi nasıl sevdiğimiz kolayca görülebilirdi
  Ve herkes yine görmeli
  Bizi lambanın altında
  Eskisi gibi, Lili Marleen
  Eskisi gibi, Lili Marleen

  Derken nöbetçi seslendi
  ‘Yat borusunu çalıyorlar, üç gün cezası var!’ dedi
  ‘Hemen geliyorum, yoldaş’ dedim
  Ve sana veda ettim
  Ah, oysa ki nasıl isterdim gelmeyi
  Seninle, Lili Marleen
  Seninle, Lili Marleen

  Yerinde adımların, zarif yürüyüşün
  Akşam boyu parlıyordur, ama beni unutalı çok olsa gerek
  Bana bir şey olursa eğer
  Kim kalacak lambanın altında
  Seninle, Lili Marleen?
  Seninle, Lili Marleen?

  Sessiz odalardan, yerin yatağından
  Aşk dolu dudakların, bir rüya gibi, beni kaldırıyor
  Sabahın sisi dağıldığında
  Lambanın altında olacağım
  Tıpkı eskisi gibi, Lili Marleen
  Tıpkı eskisi gibi, Lili Marleen

  Sonrasında Türk şiirinin kaptan-ı deryası Attila İlhan’ın kalbinden de bu türkü için şu güzel mısralar dökülür…

  Lili Marlen

  akşam olur
  mektuplar hasretlik söyler
  zagrep radyosunda lili marlen türküsü.
  siperden sipere ateş tokuşturanlar
  karanlıkta dem çeken
  ishak kuşu

  bu civarlarda benim
  bir cennetmekânım olacak
  aslan sıfatlı johnny hisarboylu silahşör
  arkasında mısır el kahire
  ehramlar cana can katan nil
  cüzamlı dilenci trahomlu insan
  sağında mavi gözlü dilber akdeniz
  solunda çöl
  ve balta girmemiş orman

  biz dünyalılar yemin içtik
  imanımız var
  hürriyet için, hürriyet aşkına
  savulacak döne’m savulacak düşman

  dehrin cefasını çektik
  safasını süreceğiz.
  biz sudanlılar
  kıbleye karşı namaza duranlar
  aragon’dan bıçak gibi çekilmiş yedi mısra
  sydney’den bir muhalif rüzgâr

  akşam olur
  mektuplar hasretlik söyler
  zagrep radyosunda lili marlen türküsü
  dost ağlar karanfilim dost ağlar
  marş söylemeden ölmek bize yakışmaz
  ve biz yine yıldızlara bakarız
  ve yine yıldızlar bize bakar

  duadır
  güneşbaht olasın civan oğlum
  hürriyet için dipçik tutan el dert görmesin

  Ve elbette bu sadece bir şiir olarak kalmaz ve Ahmet Kaya’nın sesinden kulaklarımızda bir kere daha ölümsüz bir şarkı olarak çınlar da çınlar…