Emily Dickinson

Emily Dickinson

Yazar
8.2/10
91 Kişi
·
267
Okunma
·
144
Beğeni
·
6739
Gösterim
Adı:
Emily Dickinson
Tam adı:
Emily Elizabeth Dickinson
Unvan:
ABD'li Kadın Şair
Doğum:
Amherst, Massachusetts, ABD, 10 Aralık 1830
Ölüm:
Amherst, Massachusetts, ABD, 15 Mayıs 1886
Emily Elizabeth Dickinson (10 Aralık 1830 – 15 Mayıs 1886) ABD'li kadın şair.
Massachusetts eyaletindeki Amherst kentinde doğdu. Babası kentin önde gelen avukatlarından ve politikacılarındandı. Dedesi de orada birkaç okul kurmuş biriydi. Kendisi de, kızkardeşi de evlenmediler ve aileleriyle birlikte yaşadılar. Emily, yaşamı boyunca pek seyrek olarak Amherst'ten çıkmıştır. Yakınlardaki bir okula devam etmiş, bir kez Washington'a, ve iki-üç kez de Boston'a gitmiştir. 1862'de tümüyle eve kapanmış, en yakın arkadaşlarıyla bile ölünceye değin bir daha hiç görüşmemiştir. Kapandığı odasında kendisini yazmaya vermiştir. İlk mektupları ve kendisiyle ilgili betimlemeleri, canlı bir ruha sahip çekici bir kızı yansıtmaktadır. Daha sonra dünyadan elini eteğini çekmesinin nedeninin umutsuz bir aşk deneyimine dayanıyor olabileceği eleştirmenlerce düşünülmektedir. Dış dünyayla olan ilişkisi ve deneyimleri sınırlı olsa da, yazılarında yaratıcı ve imge gücü yüksek bir edebiyatçıdır.
Emily Dickinson ilk şiirlerini yazmaya başladığında, neredeyse hiçbir eğitim almamıştı. Henüz Shakespeare'i ve klasik mitolojiyi bilmiyordu. İlk başlarda daha çok Elizabeth Browning ve Bronte Kızkardeşler gibi kadın yazarlarla ilgileniyordu. Bu arada, Ralph Waldo Emerson'ı, Thoreau'yu ve Hawthorne'u da tanıyordu. Geleneksel anlamda dinle bağlantılı birisi olmasa da, İncil'i inceledi ve pek çok şiirinde dinsel formlar kullandı.

Emily Dickinson, 1850 civarı. Bilinen tek ikinci fotoğrafıdır. Emily Dickinson Müzesin'deki uzmanlar resmin otantikliğini reddetmişlerdir.
Yaşamının değişik dönemlerinde ona esin kaynağı olan ya da öğretmenlik yapan insanlar, özellikle erkekler olmuştur. İlki babasının avukatlık bürosunda çalışan genç bir avukat olan Benjamin Newton'dır. Kendisi Emily Dickinson'ın yazınsal duyarlığının ve kültürünün gelişmesine katkıda bulunmuştur. Dickinson, onunla ilgili olarak daha sonraları, "Bana ölümsüzlüğü öğreten bir dost" diye yazacaktır.
Emily Dickinson'un sonraki öğretmeni, evli bir din adamı olan Charles Wadsworth'tür. Dickinson'un entelektüelliğine katkısı olmuş ve dış dünyayla ilişkisinin artmasını sağlamıştır. Yazdıklarından, ona yönelik karşılık göremediği bazı duygular beslediği anlaşılmaktadır. 1862'de evine geri dönmüş ve Wadsworth'ü tanımadan önceki haline göre daha içine kapalı bir kişiliğe bürünmüştür. Wadsworth'ün, şiirlerinde geçen sevgili olduğuna ilişkin yazın çevrelerinde güçlü bir görüş birliği vardır.
Evine kapandığı için, o sıralarda ABD'de sürmekte olan iç savaş onu pek etkilememiştir. İnzivadayken yazdığı şiirlerin bir bölümünü dönemin önde gelen eleştirmenlerinden ve yazarlarından olan Thomas Higginson'a göndermiştir. Higginson, şiirlerini okuyarak, beğendiğini, ama serbest bir biçem kullanmak yerine daha geleneksel şiir anlayışına yönelmesi gerektiğini belirten bir yanıt yazmış ve şiirlerini bu öneri doğrultusunda düzeltmesini önermiştir. Dickinson, bu önerileri dikkate almayarak, daha da içine kapanmıştır. Yaşarken yalnızca yedi şiiri basılmıştır.
Yaşamının son yıllarında artık eve pek ziyaretçi de kabul etmemiş, ancak arkadaşlarıyla olan ilişkilerini onlara mektuplar ve küçük hediyeler gönderme yoluyla sürdürmüştür.
1886'daki ölümünden sonra odasına giren kızkardeşi, odasında ondan kalan 1.800 kadar şiir bulmuştur. Ölümünden sonraki dört yılda, yani 1890'a değin, şiirlerinin neredeyse tamamı yayımlanmıştır.
1920'lerde ise, ABD'deki en çok sevilen şairlerden biri olmuş ve ünü bugüne değin sürmüştür.
Heart! We will forget him!
You and I - tonight!
~
Dilê min! Em ê wî ji bîr bike!
Tu û ez - îşev!
~
Yüreğim! Unutacağız onu!
Sen ve ben - bu gece!
Success is counted sweetest
By those who ne'er succeed.

Serfiraziyê herî şêrîn tişt dihesibîne
Mirovên ku tew serfiraz nebûye.

Başarıyı en tatlı şey sayar
Onu hiç tatmamış insanlar.
Bred as we, among the mountains,
Can the sailor understand
The divine intoxication
Of the first league out from land?
S.22

"Büyümüş olsak da dağlarda,
Anlayabilir mi denizci
Karadan bir fersah açılmanın verdiği
Yüce sarhoşluğu bizim gibi?"
S.23
A word is dead
When it is said,
Some say.

I say it just
Begins to live
That day.

Hin kes dibêjin ku
Peyvek dimire,
Dema tê gotin.

Ez dibêjim ku
Ew roj
Dest pê dike jiyana wî.

Bir sözcük
Ölür söylenince,
Diyor bazıları.

Ben diyorum ki asıl
O gün başlar
Yaşamı.
88 syf.
·1 günde·Puan vermedi
#day8
Dickinson’ın ilk bölümünü izledikten sonra oluşan aşırı istekle okudum. Şiirlerdeki melankolik havayı kalbimde hissetim. İngilizce - Türkçe olduğu için ne kadar mutlu olduğumu anlatamam. Ama yine de hayal ettiğim kadar güzel değildi.
226 syf.
·12 günde·Beğendi·8/10
Kitapta şiir başlıkları diğer şiir kitaplarından farklı, çünkü; bu kitapta şiir başlıkları sayılardı.
Sayfaların biri İngilizce, biri Türkçe çevirisi şeklindedir.
Kelimelerle oynayan bir şair olduğu kesin.
72 syf.
·Puan vermedi
Bu kitaba rastlayana kadar Dickinson’ın böyle güzel şiirler yazdığını bilmezdim.. Bazen çok sığ yaşıyoruz. Duyduğumuz ya da gördüğüm üç beş şeyin yeterli olacağına inanıyoruz. Evet Dickinson, Amerikalı harika bir şair. Daha önce okumuş olduğum birkaç şiiri de vardı. Fakat bunları bilmek Dickison’ı tanımaya yetiyor mu? Onun tüm şiirlerine bakmadan, derinlemesine incelemeden bir yorum yapmak doğru mu? İşte bu kitapla bu fırsatı buldum. Emily Dickinson’ı daha yakından tanıdım. 25 yıl kendini bir odaya kapatıp yazdığı şiirleri ben 25 güne sığdırarak yavaş yavaş okudum. Aynı hisleri, aynı duyguları yaşamak için. Her biri ayrı güzel, her bir şiirinde farklı bir tema farklı bir duygu vardı. Herkesin kitaplığında bulunması gereken bir şiir kitabı. Özellikle İş Bankası Yayınları. Şiirlerin orijinal hâline de yer vermesi çok güzel olmuş. Sanki Dickinson ile empati kuruyor, yazarken neler düşündüğünü anlayabiliyorsunuz.
72 syf.
·Puan vermedi
Saatlerce elimden bırakamadığım bir kitap .. Çok hoş şiirler, sanki arkadaşınızla sohbet ediyormuşsunuz hissiyatında. Okumayanlar için mutlaka tavsiye ederim..

Emily Dickinson Seçme Şiirler
226 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Sakinlik ve heyecan birer şiir olsaydı, Emily Dickinson şiirlerinden biri olurdu.
Bu kitapta okuyup hissetmeye çalıştığım tüm şiirler, severek izlediğim Anne With An E dizisinin hayat dolu, hüzünlü, neşeli ve her şeyin farkında olan Anne karakterini hatırlattı. Kendi halinde yaşayan küçük bir kız çocuğunun, içinde kendine hayat vermesiyle, sakin adımlarla etrafı kolaçan eden bir kadına dönüşmesini görebilirsiniz şiirlerinde. Kendisi yaşarken asla tanınmayan, bilinmeyen, izole bir yaşam içerisinde şiirlerini hiç kimseden değil sadece kendinden esinlenerek yine izole bir şekilde yazan bir sanatçı. Vefatından sonra, ablasının odasında 2000 şiirden fazla karalama bulması ve kitap olarak bastırması sonucu bugün kendisini okuyabiliyoruz.

Love is anterior to Life
Posterior to Death
Initial of Creation, and
The Exponent of Earth


Aşk yaşamdan önce gelir
Ölümden sonra
Yaradılışı başlatır
Ve dünyanın yandaşıdır.
176 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Hediye olarak aldığım kitap. Çeviriden kaynaklanabilecek sıkıntılardan dolayı önce İngilizcesi ardından Türkçesi eklenmiş şiirlerin. İngilizce ve Türkçe olduğundan farklı bir deneyim oldu benim için. Uzun zaman sonra İngilizce şiir okumuş oldum. Emily Dickinson ise sonradan anlaşılmış, çok kıymetli bir şair. Kendini yıllarca tek bir odaya kapatıp sürekli şiirler yazmış. 1000’den fazla şiiri olduğu biliniyor. Farklılık isteyenler için güzel bir kitap.
88 syf.
·7 günde·7/10
Amherst’de ki evini görünce dedim; “İyi valla, benim de böyle evim olsa ben de çıkmaz bir Dickinson olurdum. “ Kendi evime dönünce dedim şiirlerini bir okuyayım. Sonra;
''Yüreğim! Unutacağız onu
Sen ve ben - bu gece!
Sen verdiği sıcaklığı unut-
Işığı unutacağım ben de!''
Satırlarını okuyunca kerametin ev de olmadığını anladım.


Kitapları benimle dinlemek ister misiniz? Okuduklarımı yetinmeyip bir de yorumluyorum. Podcast Bir kitap bin hayat. ama tabi her yerde olduğum için de aşağıda linklerim. birinden birini takibe alın, her hafta buluşalım.

Youtube ; https://www.youtube.com/..._kXUHTQ2oaJpJdAa7PEw

Spotify ; https://open.spotify.com/...8HYMeiTq6pY3D5YE-JNw

Soundcloud ; https://soundcloud.com/birkitapbinhayat (less)
72 syf.
·Beğendi·9/10
Çok güzel bir kitap ile geldim. Neredeyse bütün sayfalarında post-it doldu. Şans eseri görüp aldığım kitap... Nasıl güzelsin sen. Bir tarafı ingilizce, bir tarafı türkçe. Ben çoğunlukla ingilizce kısmını okumaya çalıştım. Bu nedenle alıntılarını ingilizce yapmayı düşünüyorum.Emily Dickinson, son zamanlarını içe kapalı bir şekilde yaşamış. Bu nedenle şiirleri sade gibi gözükse de aslında gerçekten güzel ve derin anlamlar taşıyan şiirler yazmış. Şiir okumayı zaten çok severim. Bu nedenle kitabı da okumanızı kesinlikle tavsiye ederim.
184 syf.
·9/10
Dickinson'ın kalemi o kadar kendine özgü ki metaforlarını, imgelerini anlamak için tekrar tekrar okumak zorunda kalıyorsunuz bazı mısraları. Çeviri şiirler hep biraz eksik kalır ama bu kitapta bütün hisler yoğunca okura verilmiş. Arasında çiçek saklamak için de gayet ideal, kalın sayfaları var. :)

Yazarın biyografisi

Adı:
Emily Dickinson
Tam adı:
Emily Elizabeth Dickinson
Unvan:
ABD'li Kadın Şair
Doğum:
Amherst, Massachusetts, ABD, 10 Aralık 1830
Ölüm:
Amherst, Massachusetts, ABD, 15 Mayıs 1886
Emily Elizabeth Dickinson (10 Aralık 1830 – 15 Mayıs 1886) ABD'li kadın şair.
Massachusetts eyaletindeki Amherst kentinde doğdu. Babası kentin önde gelen avukatlarından ve politikacılarındandı. Dedesi de orada birkaç okul kurmuş biriydi. Kendisi de, kızkardeşi de evlenmediler ve aileleriyle birlikte yaşadılar. Emily, yaşamı boyunca pek seyrek olarak Amherst'ten çıkmıştır. Yakınlardaki bir okula devam etmiş, bir kez Washington'a, ve iki-üç kez de Boston'a gitmiştir. 1862'de tümüyle eve kapanmış, en yakın arkadaşlarıyla bile ölünceye değin bir daha hiç görüşmemiştir. Kapandığı odasında kendisini yazmaya vermiştir. İlk mektupları ve kendisiyle ilgili betimlemeleri, canlı bir ruha sahip çekici bir kızı yansıtmaktadır. Daha sonra dünyadan elini eteğini çekmesinin nedeninin umutsuz bir aşk deneyimine dayanıyor olabileceği eleştirmenlerce düşünülmektedir. Dış dünyayla olan ilişkisi ve deneyimleri sınırlı olsa da, yazılarında yaratıcı ve imge gücü yüksek bir edebiyatçıdır.
Emily Dickinson ilk şiirlerini yazmaya başladığında, neredeyse hiçbir eğitim almamıştı. Henüz Shakespeare'i ve klasik mitolojiyi bilmiyordu. İlk başlarda daha çok Elizabeth Browning ve Bronte Kızkardeşler gibi kadın yazarlarla ilgileniyordu. Bu arada, Ralph Waldo Emerson'ı, Thoreau'yu ve Hawthorne'u da tanıyordu. Geleneksel anlamda dinle bağlantılı birisi olmasa da, İncil'i inceledi ve pek çok şiirinde dinsel formlar kullandı.

Emily Dickinson, 1850 civarı. Bilinen tek ikinci fotoğrafıdır. Emily Dickinson Müzesin'deki uzmanlar resmin otantikliğini reddetmişlerdir.
Yaşamının değişik dönemlerinde ona esin kaynağı olan ya da öğretmenlik yapan insanlar, özellikle erkekler olmuştur. İlki babasının avukatlık bürosunda çalışan genç bir avukat olan Benjamin Newton'dır. Kendisi Emily Dickinson'ın yazınsal duyarlığının ve kültürünün gelişmesine katkıda bulunmuştur. Dickinson, onunla ilgili olarak daha sonraları, "Bana ölümsüzlüğü öğreten bir dost" diye yazacaktır.
Emily Dickinson'un sonraki öğretmeni, evli bir din adamı olan Charles Wadsworth'tür. Dickinson'un entelektüelliğine katkısı olmuş ve dış dünyayla ilişkisinin artmasını sağlamıştır. Yazdıklarından, ona yönelik karşılık göremediği bazı duygular beslediği anlaşılmaktadır. 1862'de evine geri dönmüş ve Wadsworth'ü tanımadan önceki haline göre daha içine kapalı bir kişiliğe bürünmüştür. Wadsworth'ün, şiirlerinde geçen sevgili olduğuna ilişkin yazın çevrelerinde güçlü bir görüş birliği vardır.
Evine kapandığı için, o sıralarda ABD'de sürmekte olan iç savaş onu pek etkilememiştir. İnzivadayken yazdığı şiirlerin bir bölümünü dönemin önde gelen eleştirmenlerinden ve yazarlarından olan Thomas Higginson'a göndermiştir. Higginson, şiirlerini okuyarak, beğendiğini, ama serbest bir biçem kullanmak yerine daha geleneksel şiir anlayışına yönelmesi gerektiğini belirten bir yanıt yazmış ve şiirlerini bu öneri doğrultusunda düzeltmesini önermiştir. Dickinson, bu önerileri dikkate almayarak, daha da içine kapanmıştır. Yaşarken yalnızca yedi şiiri basılmıştır.
Yaşamının son yıllarında artık eve pek ziyaretçi de kabul etmemiş, ancak arkadaşlarıyla olan ilişkilerini onlara mektuplar ve küçük hediyeler gönderme yoluyla sürdürmüştür.
1886'daki ölümünden sonra odasına giren kızkardeşi, odasında ondan kalan 1.800 kadar şiir bulmuştur. Ölümünden sonraki dört yılda, yani 1890'a değin, şiirlerinin neredeyse tamamı yayımlanmıştır.
1920'lerde ise, ABD'deki en çok sevilen şairlerden biri olmuş ve ünü bugüne değin sürmüştür.

Yazar istatistikleri

  • 144 okur beğendi.
  • 267 okur okudu.
  • 7 okur okuyor.
  • 237 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları