Hermann Broch

Yazar 8,6/10 · 16 Oy · 5 kitap · 36 okunma ·  13 beğeni

Yazarın Bilgileri

 • Yazarın Adı:
  Hermann Broch
 • Unvan:
  Avusturyalı Yazar
 • Doğum:
  Viyana, Avusturya-Macaristan 1 Kasım 1886
 • Ölüm:
  New Haven, Connecticut, Amerika Birleşik Devletleri 30 Mayıs 1951
 • Yazar kitaplarını satın al Sponsorlu

Yazar İstatistikleri

13 okur beğendi.
16 puanlama · 67 alıntı
1 haber · 1.905 gösterim
36 okur kitaplarını okudu.
106 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
2 okur kitaplarını şu anda okuyor.
5 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Hermann Broch'un Biyografisi

(Hermann Broch, 9 Kasım 2013-15 Kasım 2013 tarihleri arasında 1000Kitap'ta haftanın yazarı seçildi.)
1 Kasım 1886'da Viyana'da doğdu. Babasının isteği üzerine aldığı mesleki eğitimini, 1907'de tekstil mühendisi olarak tamamladı. İlk edebi yayınının tarihi 1913'tür. 1927'ye kadar babasının fabrikasında yöneticilik yaptı. Fabrikayı satıp matematik, felsefe ve psikoloji öğrenimi görmeye karar verdi. İlk romanı DieSchlafwandler yayımlandığında 45 yaşındaydı. 1938'de Avusturya'nın nasyonal-sosyalistlerce işgali esnasında Gestapo tarafından tutuklandı. James Joyce ve arkadaşlarının girişimi sayesinde ABD'ye iltica etti. Aynı yıl yazmaya başladığı Vergilius'un Ölümü 1945'te, bir başka önemli yapıtı DieSchuldlosen 1950'de yayımlandı. 30 Mayıs 1951'de New Haven'da öldü.
Hakan S., bir alıntı ekledi.
27 Eyl 2017

Walter Jens'in Vergilius'un Ölümü için tespiti
Vergilius’un Ölümü’nde Broch, tıpkı Proust, Joyce ve Musil gibi, şiirden bilgilendirme amacıyla yararlanmak ve felsefeyi sanat boyutuna yükseltmek tutkusundadır. Bilgiye ulaşmak için çaba harcayan sanatçı; eylemci; öğretici; artık hiçbir görev yüklenemeyen bir çağın başlıca temsilcisi; Vergilius’un arkasında Hermann Broch vardır.”

Vergilius'un Ölümü, Hermann Broch (Sayfa 18 - İthaki Yayınları)Vergilius'un Ölümü, Hermann Broch (Sayfa 18 - İthaki Yayınları)
missprufrock, bir alıntı ekledi.
27 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Deniz kıyısında yaşayanların aklından, denizin dahil olmadığı tek bir düşünce geçmez, yüksek dağların eteğine yerleşenler için de durum aynıdır: Beyninde yer eden her şey, her ses, her renk, her kuş sesi, her güneş ışığı, kıvrımlarını güneş ışığının tutuşturduğu, binbir renkle boyanan, kayalıklarına seslerin çarptığı hareketsiz dağın büyük sessiz kütlesinin yankısından başka bir şey değildir; öyleyse ruhunun derinliklerinde hep yeniden kuş sesi, renk, güneş ışığı ve gece olan insanın da, o muazzam sessizliğin sonsuz yankısı olması gerekmez mi? Sessizliğin çaldığı, tınlayan ve yankılanan bir enstrüman olması gerekmez mi?

Büyülenme, Hermann BrochBüyülenme, Hermann Broch
Homo sapiens sapiens, bir alıntı ekledi.
09 Haz 2015

Tanrı’dan yansıyan flüt ezgileri; bütün bunlar Vergilius için, yeryüzünü saran gök kubbe gibi, onu sonsuzluğa götürmek üzere kucaklamaya neredeyse hazır bir görüntüden daha ileri bir anlam taşımış mıydı? Doğuştan toprağın adamıydı, yeryüzü hayatının huzurunu seven biriydi; toprağa bağlı bir toplumda geçecek, sade ve güven dolu bir ömre uygun bir insan; kökleri gereği yerleşip kalmasına izin verilmiş, dahası yerleşmeye zorlanmış biri; aynı zamanda da, daha yüce bir kader gereği, yurdundan ne kopabilmiş ne de orada kalabilmiş biri; bu kader, onu ötelere, toplumun dışına sürüklemiş, kalabalıklar içersinde düşünülebilecek en çıplak, en kötü, en vahşi yalnızlığın içine atmıştı; onu kökeninin yalınlığından koparmış, uçsuz bucaksızlığa, gittikçe büyüyen bir çeşitliliğe doğru kovalamıştı; böylece büyüyen, sınırsızlığa açılan, sadece gerçek hayat ile arasındaki uzaklık olmuştu; evet, gerçekten de yalnızca bu uzaklıktı büyüyen: Vergilius, hep kendi tarlalarının sınırlarında gezinmiş, her zaman kendi hayatının sınırboylarında kalmıştı; huzur nedir bilmeyen bir insan; ölümden kaçarken ölümü arayan, eser vermek isterken eserden kaçan biri; bir âşık, ama yine de hep kovalanmaya yargılı, gerek iç gerekse dış dünyanın tutkuları arasında yolunu kaybetmiş, kendi hayatına sadece konuk olabilmiş biri.

Vergilius'un Ölümü, Hermann BrochVergilius'un Ölümü, Hermann Broch
SAKINCALI PIYADE, bir alıntı ekledi.
16 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bir kötülük, dalgaya dönüşmüş bir kötülük, dile getirilemez, kavranılması imkânsız bir kötülük dalgası alanda kaynamaktaydı; bu kötülük elli bin, yüz bin ağızdan kusuluyordu; bu kötülüğü herkes duymaksızın, hatta kötülük olduğunun bilincine bile varmaksızın birbirine haykırmaktaydı; buna rağmen yine herkes, cehennemi çağrıştıran bir kükremeyle, gürültü ve bağırışlarla bu kötülüğü boğmak, uyuşturmak peşindeydi

Vergilius'un Ölümü, Hermann Broch (Sayfa 30)Vergilius'un Ölümü, Hermann Broch (Sayfa 30)
Homo sapiens sapiens, bir alıntı ekledi.
09 Haz 2015

“...Ver hele sağ elini sıkayım,
ver, atam, çekinme sen de kucaklaşmaktan,”
derken dolu dolu yaşlar ıslatıyordu yüzünü bir yandan.
Üç kez uğraştı dolasın kollarım onun boynuna,
üç kez boşa kavuştu eller, kayıp gitti hayal,
tıpkı düş uçuvermiş, esivermiş gibi yel.

Vergilius'un Ölümü, Hermann BrochVergilius'un Ölümü, Hermann Broch
arden, bir alıntı ekledi.
08 Eki 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Ben artık ben olmak istemiyorum; kalbimin en derindeki gölgesizliğinde ve en derin yalnızlığında kaybolmak istiyorum, ve şiirim oraya kadar bana rehberlik etmeli.

Vergilius'un Ölümü, Hermann BrochVergilius'un Ölümü, Hermann Broch
DESTİNA ÖYKÜ, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okuyor

Çağrıldığı zaman gitmek gerekir, aksi halde görmezden gelinir insan.

Büyülenme, Hermann Broch (Sayfa 241 - İthaki)Büyülenme, Hermann Broch (Sayfa 241 - İthaki)
Bütün Alıntıları Göster

Hermann Broch ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

Henüz yorum eklenmedi.