Semih Gümüş

Yazar 8,0/10 · 35 Oy · 24 kitap · 95 okunma ·  20 beğeni

“Yazarları yazar yapan okurlardır ve yazarlar, okurların bu iyiliğinin karşılığını, hepsinden daha obur okurlar olmakla öderler.”

-William R. Everdell

Modernizm ve Postmodernizm, Semih Gümüş (Sayfa 85 - Can Yayınları, 3. Basım, Mayıs 2015)Modernizm ve Postmodernizm, Semih Gümüş (Sayfa 85 - Can Yayınları, 3. Basım, Mayıs 2015)

Kapitalizmin ekonomik gücü toplumsal hayatı kendine göre düzenlemeye, toplumu kendine uydurmaya başlayınca, yalnızlık ötekileri yabancılaştırarak yüceltilen bir bireylik davranışı olarak benimsendi.

Modernizm ve Postmodernizm, Semih Gümüş (Sayfa 22 - Can Yayınları, 3. Basım Mayıs 2015)Modernizm ve Postmodernizm, Semih Gümüş (Sayfa 22 - Can Yayınları, 3. Basım Mayıs 2015)
Mehmet Aldemir, bir alıntı ekledi.
16 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Ne kadar okursam okuyayım, okuyamadığım pek çok kitap kalacak geride. Kim okur onları. Kitaplarım burada ya da orada zihnimde yaşamayı sürdürecek.

Yalnızlık Kime Benzer, Semih Gümüş (Sayfa 30)Yalnızlık Kime Benzer, Semih Gümüş (Sayfa 30)
Mehmet Aldemir, bir alıntı ekledi.
27 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Beni insan olan insanların yalnızlığı ilgilendiriyor.

Yalnızlık Kime Benzer, Semih Gümüş (Sayfa 61)Yalnızlık Kime Benzer, Semih Gümüş (Sayfa 61)
Mehmet Aldemir, bir alıntı ekledi.
17 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Gözlerim son zamanlarda zorlanmaya başladı. En büyük korkum. Okuyamadığım gün artık ölebilirim.

Yalnızlık Kime Benzer, Semih Gümüş (Sayfa 37)Yalnızlık Kime Benzer, Semih Gümüş (Sayfa 37)
ihtiyar, bir alıntı ekledi.
28 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Sait Faik Abasıyanık
Sait Faik, düzyazıda edebiyat ağacımızı bir yerden alıp daha verimli bir başka yere dikmek gibi bir büyük yaratıcılığın adıdır.

Çözümleyici Eleştiri, Semih Gümüş (Sayfa 57)Çözümleyici Eleştiri, Semih Gümüş (Sayfa 57)
ihtiyar, bir alıntı ekledi.
03 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Bir roman iç yaşamı ne kadar çok, dış yaşamı da ne kadar az sunarsa, o kadar yüce ve yüksek bir amaca hizmet etmiş olacaktır.... Sanat asgari dış hareketle azami iç hareketi başarma meselesidir; zira esas merak ettiğimiz şey iç yaşamdır.

Çözümleyici Eleştiri, Semih Gümüş (Sayfa 137)Çözümleyici Eleştiri, Semih Gümüş (Sayfa 137)
Mehmet Aldemir, bir alıntı ekledi.
16 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Ölümümüzü yaşamamıza izin vermeden öldürüyorlar bizi.

Yalnızlık Kime Benzer, Semih Gümüş (Sayfa 32)Yalnızlık Kime Benzer, Semih Gümüş (Sayfa 32)
Mehmet Aldemir, bir alıntı ekledi.
17 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

İnsan bir başkasını düşünmüyorsa yalnızlığı onu başkalaştırır ve şu anda ne olmaya başladığımı bilmiyorum.

Yalnızlık Kime Benzer, Semih Gümüş (Sayfa 34)Yalnızlık Kime Benzer, Semih Gümüş (Sayfa 34)

Oğuz Atay’a Armağan kitabında, “‘Tutunamayanlar... Çok büyük yazar...’ filan falan, tamam bunların hepsi güzel de, bir de insan adam... Onun üzerinde çok duralım,” diye anlattı Vüs’at O. Bener.
Değil mi ki insan insanı önünde sonunda bulur.

Modernizm ve Postmodernizm, Semih Gümüş (Sayfa 84 - Can Yayınları, 3. Basım, Mayıs 2015)Modernizm ve Postmodernizm, Semih Gümüş (Sayfa 84 - Can Yayınları, 3. Basım, Mayıs 2015)
ihtiyar, bir alıntı ekledi.
28 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Yorumun gözden düştüğü yargısını 1971 de veriyor Fredic Jemeson. Modernizm İdeolojisi adlı derlemedeki "üst yorum" başlıklı yazısında, modernizmi terk etmeye hazırlanan modern edebiyatın yirminci yüzyılın büyük okulları arasına soktuğu varoluşçuluk ya da yapısalcılık gibi akımların kendilerini gerçekleştirme olanaklarını artık biçimcilikte ve öze ilişkin bütün ağırlıkları atarak yöntemi seçmekte bulduğunu belirten Jemeson, hem bu dönüşümü en iyi anlayanlardan, hem de kendi yazınsal-düşünsel tutumuna sağlam bir temel oluşturma kayıplarını en iyi anlatanlardan biri olduğumu gösteriyor.
Tam da okurun, anlamı çok katmanlı biçimde önüne serilmiş yazınsan metni bir an önce çözme, çözemiyorsa üstünden atlayıp kolayca çözebileceği yapıtlara yönelme, böylece edebiyatı modernizmin değerlerinden kurtarıp herkesin ilişki kurabileceği bir düzeye, popüler edebiyat katlarına çıkarmaya başladığı bir döneme de karşılık geliyor bu yargı.

Çözümleyici Eleştiri, Semih Gümüş (Sayfa 85)Çözümleyici Eleştiri, Semih Gümüş (Sayfa 85)

Bireylik kavramının sinir uçlarını gerdiği kafalarda, çoğunluğun değerlerini benimseyip sürüleşen yüceltilir.

Modernizm ve Postmodernizm, Semih Gümüş (Sayfa 121 - Can Yayınları, 3. Basım, Mayıs 2015)Modernizm ve Postmodernizm, Semih Gümüş (Sayfa 121 - Can Yayınları, 3. Basım, Mayıs 2015)

Gününde anlaşılmasını beklemediğimiz Oğuz Atay’ı anlayacaktık bir gün, o gün bunun tam da ayırdında olmasak da.
Bazı romanlar bazı zamanları bekler ve edebiyat içinde doğduğu zamanla arasında ancak köktenci bir dönüşümle çözülecek bir çelişki taşır ki, bu çelişkiyi çözmeden yaşamak bile onun sürüden koptuğunu gösterir.
Hiç kuşku yok ki, hangi yazar yapıtlarıyla geç anlaşılmış ve ortaya çıktığı zaman tuhaf karşılanmıştır, o, edebiyatın eğilim ve akımından baştan ayrı düşmüştür.

Modernizm ve Postmodernizm, Semih Gümüş (Sayfa 84 - Can Yayınları, 3. Basım, Mayıs 2015)Modernizm ve Postmodernizm, Semih Gümüş (Sayfa 84 - Can Yayınları, 3. Basım, Mayıs 2015)
ihtiyar, bir alıntı ekledi.
28 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Sonunda yazınsal metni çözümlemek, öteki bütün öğeleri yanında, bazen de öncelikle, metnin dilini çözümlemektir. Doğrudan verilmiş anlamların yanında, yazınsal dilin susku noktalarının bulunduğu bağlamdan çıkarılacak anlamlar, bazen yazarın da öngörmediği gizil anlamlar taşıyabilir ki, bu anlamlandırma süreci büyük ölçüde dil içinde yaşanır.

Çözümleyici Eleştiri, Semih Gümüş (Sayfa 83)Çözümleyici Eleştiri, Semih Gümüş (Sayfa 83)