Sibel Eraslan

Sibel Eraslan

Yazar
8.6/10
494 Kişi
·
1.799
Okunma
·
198
Beğeni
·
6.620
Gösterim
Adı:
Sibel Eraslan
Unvan:
Gazeteci, Yazar
Doğum:
İstanbul, 1967
Sibel Eraslan (d. 1967, İstanbul) Türk gazeteci, yazar.rnrn1967’de İstanbul’un Üsküdar ilçesinde doğdu. Üsküdar Kız Lisesi’ni (1985), İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi (1989).rnrnİnsan hakları, kadınların eğitimi, istihdamı ve haklarıyla ilgili inisiyatiflerde görev aldı.rnrnTeklif ve İmza dergilerinde yazdı. Bir dönem Vakit gazetesinde de köşe yazıları yazan yazar, 18 Şubat 2011 tarihinden itibaren Star Gazetesiinde yazmaya başlamıştır. Öyküleri Dergah, Mostar ve Hece dergilerinde yer aldı.
"Aişecik, senin bana ne zaman kızdığını biliyorum ben..."

"Ben size nasıl kızabilirim ki ey Allah'ın Resulü..."

Çenemden tutup gözlerimin içine gülümseyerek bakardı...

"Bana için için kızdığında ey İbrahim'in Rabbi diye konuşursun. Benimle iyi olduğundaysa ey Muhammed'in (s.a.v.) Rabbi diye konuşursun.

İkimiz de gülerdik...
Uhud'u çok severdi Allah Resulü (s.a.v.)... O sanki bir dağ değil de bir arkadaştı, sırdaştı O'na...
"Mü'minler! Size bir emanet bırakıyorum ki ona sıkı sarıldıkça yolunuzu hiç şaşırmazsınız. O emanet Allah'ın kitabı Kur'an'dır."
Rabbim o kadar az şeyi biliyorum ki, bildiğimi sandığım şeyler bile eksik ve şüpheli. Sen yolumu aydınlat.
Sibel Eraslan
Sayfa 73 - Timaş Yayınları
192 syf.
·2 günde·8/10
O dönemleri anlatan okudugum kitaplar arasında en etkileyici olanı bu herhalde farketmeden hikayenin içine giriyorsun üslup akıcı ve sade.
Kitap bir deneme türü olmasına ragmen çok güzel acıyıda güzel anlatmış.
352 syf.
O ki kadınların en yücesi...
O ilk iman eden, ilk Müslüman olan...
O ki yeryüzünde aşkın mihrakı
O Allah’ ın sevgilisine yar kıldığı sevgili…
O gece gibi örten, Allah'ın Resulüne setr (Örten, koruyan) olan...
Allah'ın ve Cebrail Aleyhisselamın selam gönderdiği o yüce anne...
O Ehlibeytin ninesi…
O Haticetül Kübra. " Evvel ahir Haticetül Kübra...
O Sebepler âleminde Resulullahın yegane dayanağı, kalbi peygamber aşkı ile dolu ruhu incelerden de ince Temiz ve Büyük Hz. HATİCE…
Bir gün gözleri bulutlanarak etrafındakilere şöyle demişti Son Elçi:
‘’ Allah bana Hatice’ den daha hayırlı bir kadın vermemiştir.
İnsanlar bana inanmazken, o bana inanmıştı…
Herkes beni yalanlarken, O beni kabul etmişti…
İnsanlar benden kaçarken, O beni varı yoğu ile desteklemişti…
Ve…
Allah bana başka kadınlardan değil, Hatice’ den evlat ihsan etmişti ’’

Hep merak etmiştim Hz. Hatice’ yi, Peygamberimizin sevgisine bu kadar mazhar olmasını !!! Hz. Hatice’ nin baki âleme göçünden sonra bile Peygamberimizin her daim özlem ve vefa ile kendisinden bahsetmesi dikkatimi çekmişti.
Meğer Hatice demek tarifi yapılamayan, örnek gösterilemeyen her şey demekmiş…
O ki Mekke’ nin ve Ebu Talib’in Yetimine sahip çıkan, ona evini yüreğini açan, saran sarmalayan, örten, üşüdüğünde Peygamberimizi yüreğinde ısıtan Hatice'tül Kübraydı o… Anlatılamazdı kelimeler yetmezdi onu anlatmaya…

Yazar değerli eserinde, Hacer Annemiz ile başlayıp Hatice’ye ulaşan bir fedakârlığın, vefanın ve anneliğin örneklemesini yapmıştır. Hacer Annemiz ile Safa ve Merve tepelerinde koşuştururken, sakine rüzgârlarında soluklanıp, zemzemle gideriyoruz susuzluğumuzu…
Bereke’ yi (Ümmü Eymen) tanıyoruz, annemden sonraki annem dediği dadısını…
Dücace’ nin hazin hikâyesini, Berenis’ in aşkını ve sevdasını uğruna çektiği acılara şahit oluyoruz. Hep büyük aşkları Romeo ve Juliet, Şah Cihan ve Mümtaz Mahal, Paris ve Helen Leyla İle Mecnun, Kerem ile Aslı Vb. aşklar sanırdım. Oysa ‘’Ha’’ nın ‘’Mim’’ e aşkını ve vefasını okuyunca yeryüzünün en büyük aşkının Rasûlullah’ın (s.a.s.) ilk hanımı olan Hz. Hatîce (r.anhâ) olan aşkı olduğunu düşünüyorum…
Okuyun dostlar ‘’Ha’’ nın ‘’Mim’’ e aşkını, pişman olmazsınız…
352 syf.
Kadın ! kelimesinin anlamı , kimsesizlerin annesi, asaleti, vicdanı, ilk iman eden, Peygamber Efendimiz (s.a.v)'in ilk eşi , göz nuru,kelimelerin yetersiz kaldığı bir göz nuru!
Aşk kelimesinin en çok yakıştığı tüm dünyaya örnek bu güzelliği detaylı okumak nasıl bir güzellik. Her kadının okuması gereken bir kitap. Dünya aşkı, sadakati,kadınlığı, merhameti, asil ruhuyla Peygamber efendimiz (s.a.v) in sevgisine layık olmuş olan Hz. Hatice' de görmüştür kadın olmanın güzelliğini. Okuyacak olanlara yolculuk başlasın. Her satırı örnek. Cennetle müjdelenmiş olan Hz. Hatice 'yi ruhunu yıkamak, güzelliklere teslim etmek isteyenlere en doğru öneri .
352 syf.
Bu kitap beni gerçekten etkiledi. Siret-i Meryem. Yani Meryem'in Yolculuğu... Epey duygu dolu bir roman, güçlü bir cennet kadınının hikayesi. Kadın deyip geçmemek gerek. Bilmediğim pek çok şeyi öğrenmek güzeldi.

En ince ayrıntısına kadar sunuyor Hz.Meryem'in hikayesini bize. Hikayenin içinde olmak bazen yürek burkucu,bazen umut vericiydi. Bu mücadele çaresizlik dolu, acı dolu, sabır dolu.

Tek eksisi ise olayların yavaş ilerlemesi. Hızlı bir okuma sunmuyor size ama yine de keyifli bir okuma garanti edebiliyor. Dini hikayeleri okumayı sevenlere tavsiye edebilirim. Öksüz ve yetim büyümüş,, iftiralara maruz kalmış bu kadının hikayesi yüreklerinize dokunacak.
192 syf.
·16 günde·10/10
Sibel Eraslanin bu kitabinda konu genel olarak baş örtüsü bu baş örtusune karsi kickanlari ele almis esarp davasi var cok guzel ornek hikayler var bn kesinlikle tavsiye ediyorum guzel bir kitap :)
368 syf.
·2 günde
Hz.Fatıma, dünya üstünde Allah Resulüne en çok benzeyen Efendimizin canparçası.. Kurgu olarak işlenen kitap kız çocuklarının utanç sayıldıpı bir dönemden babasının baş tacı olduğu bir döneme geçişin ve Efendimizin peygamberlik döneminde yaşadığı bir çok hadise kahramanların ağzından akıcı bir dille anlatımı..
352 syf.
·25 günde
Meryem. . .
Kuran'da sûre olarak yer alan tek kadın ismi..
Kur'an-ı Kerim'de 'Allahtan bir KELİME' olarak bahsedilen Hz.isa'nın annesi..
Ömrü boyunca sürgün yaşamış, bir bayanın belkide en zor imtihanı olabilecek babasız çocuğu doğuran kadındı o.
Kadına değer verilmediği, kadının bir meta olarak kullanıldığı o dönemde ilmin sadece erkekler için olmadığını gösteren hem bir alime hem de mükemmel bir anneydi o..
Kitaba gelince...
Sibel Eraslan'ı ilk kez okuyorum ve üslubunu gerçekten beğendim. Kitapta bahsi geçen çoğu olayları da ayetlerle desteklemesi oldukça hoşuma gitti. Yer yer tekrarlar olmasına rağmen bu beni rahatsız etmedi. Ayrıca Hz.Meryem dışında o dönemdeki bir çok kişi hakkında da bilgi veriyor kitap. (Hz.Zekeriyya, Hz.Yahya gibi...)
Peygamber Efendimiz'in de kızı Hz.Fatıma'yı sürekli olarak benzettiği Hz.Meryem'in hikayesini öğrenmek isteyenler bir çay alıp kitabın keyfini çıkarsınlar..
Hayırlı günleriniz olsun, selam ile. . .
216 syf.
Beklentimin altında hikaye olarak yazılan kitapta Osmanlı Kadınlarının hakkında bilgi bulabileceğimi sandım. Sandığımla kaldım. Hz. Hatice ve Hz. Asiye kitabında muhteşem yazarlık gösteren Sibel Eraslan Kadın Sultanlar' a net bilgiler vermek isterken Osmanlı kültürüne kulaktan dolma bilgileri olmuş gibi göstermesi kitabı okuyan genç insanların Osmanlı kültürüne bakış açısına zarar verebilir. Hikayeyi anlatım tarzı güzel. Bunun dışında sevmedim. Çünkü yıllarca saçma sapan dizilerde zaten harem kültürü basitçe gösterildi. Doğruluk payı varsa da bilmiyorum.
352 syf.
Okumaya başladığımdan beri gerçekten etkilenerek hatta bitmesin diye yavaş okuduğum sürükleyici büyüleyici bir yani var bilmediklerimı görmem ve bunu hayatıma gecirmek için neden daha önce öğrenmedim dedirten bir kitap oldu..bilmediğimi gördükçe bir yandan üzülüyor öğrendik ce de bir yandan sevinç doluyor içim ..
352 syf.
·36 günde·9/10
Ha ve Mim'im aşkı, sevgisi... Anlatmaya kelimeler kıyafetsiz kalıyor. Her bir sayfada vefa, her bir sayfada sabır timsali annemiz Haticetül Kübra, ve sevgilinin sevgilisi peygamberimiz (sav) zorlukların içinden birbirine kol kanat geren beraberliği, asırlar boyu örnek alınacak bir aile yapısı ve dahası... Hiç bitmesini istemediğim bir romandı, betimlemeler biraz fazla olsa da yaşananları sürükleyici bir dille yazılmış. Sibel Eraslan

Yazarın biyografisi

Adı:
Sibel Eraslan
Unvan:
Gazeteci, Yazar
Doğum:
İstanbul, 1967
Sibel Eraslan (d. 1967, İstanbul) Türk gazeteci, yazar.rnrn1967’de İstanbul’un Üsküdar ilçesinde doğdu. Üsküdar Kız Lisesi’ni (1985), İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi (1989).rnrnİnsan hakları, kadınların eğitimi, istihdamı ve haklarıyla ilgili inisiyatiflerde görev aldı.rnrnTeklif ve İmza dergilerinde yazdı. Bir dönem Vakit gazetesinde de köşe yazıları yazan yazar, 18 Şubat 2011 tarihinden itibaren Star Gazetesiinde yazmaya başlamıştır. Öyküleri Dergah, Mostar ve Hece dergilerinde yer aldı.

Yazar istatistikleri

  • 198 okur beğendi.
  • 1.799 okur okudu.
  • 66 okur okuyor.
  • 774 okur okuyacak.
  • 52 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları