Waris Dirie

Waris Dirie

8.8/10
100 Kişi
·
254
Okunma
·
22
Beğeni
·
3.358
Gösterim
Adı:
Waris Dirie
Unvan:
Süpermodel / Yazar
Doğum:
Somali, 1965
Süpermodel Waris Dirie 1965 yılında okuma yazma bilmeyen bir Somalili ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiş. Dirie, 6 yaşında ailesinin keçilerine bakmak amacıyla çobanlığa başlamış. Evlendirilmek üzere satılacağını anlayınca da 13 yaşındayken evden kaçmış. Bu, Dirie’nin öyküsünün yalnızca küçük bir bölümü. Şimdi bu öykü bir sinema filmi. “Çöl Çiçeği” adıyla sinemalarda gösterime giren film büyük ilgi görüyor.
Televizyondaki zayıflama programlarını içeren reklamları gördüğümde "Zayıflamak istiyorsanız Afrika'ya gidin!" Diye çığlık çığlığa bağırıyorum.
Tanrının daha doğuştan beni mükemmel bir vücutla yarattığını hissediyorum. Sonra insanlar beni kestiler, gücümü aldılar ve beni sakat bıraktılar. Kadınlığım çalınmıştı. Tanrı bu organlarımı istememiş olsaydı neden yaratmıştı ki?
Ünlü olmak ne demek? Bunu gerçekten bilmiyorum. Tüm bildiğim düşünme tarzımın bir Afrikalı gibi olduğu ve hep böyle kalacağı.
Batıda yaşamanın en büyük getirilerinden biri de barış ve kaç kişinin bu nimetin farkında olduğunu da merak ediyorum.
Şikayet ettiğim ve dert edindiğim tüm o ufak şeyleri bir kenara bıraktım. Bunların hiçbirinin bir anlamı olmadığını anladım. Önemli olan yaşamın kendisiydi.
Bizim için en büyük ikram -dünyanın başka yerlerindeki insanlar için bu belki de tatil ziyafetidir- babamın eve bir torba pirinçle dönmesiydi.
Gerçek güzellik aynada veya bir derginin kapağında görülebilecek bir şey değildir. Güzellik, sizin yaşam şeklinizde saklıdır.
Bizlere ne olursa olsun ; kıtlık,hastalık veya savaş zamanlarında bile, hayvanlarımızı koruma sorumluluğumuz devam ederdi ve bu bizim için hep öncelikliydi.
Bir otobiografik roman ve yine ben :)

Angela`nın Külleri ile Çöl Çiçeği`ni okumağı aynı zamana denk getirmişim. Ne kadar zor olsa da listemden sapmamak adına ikisine de aynı anda devam etmeyi denedim. Benim için çok zor oldu. Önce Angela`nın Külleri`ni okuyordum sonra belli aralık geçerken Çöl Çiçeği`ni alıyordum elime. Frank yemek istiyordu Waris su...

Hangisi daha çok acı çekmiştir acaba? Hep yağmur yağan ülkede, ailesinin dizinin dibinde yaşayan, soğuktan donan, sudan başka karnına hiçbir şey girmeyen Frank mı? Yoksa çölün içinde mesken salan, ailesiyle hem yakın hem kilometrelerce uzak olan, zar zor da olsa yemek bulabilen ( şanslılardı hayvanları vardı ) suya ihiyaç duyan, sıcaktan bunalan, "ataerkil" toplumda yoksayılıp, 12 yaşında 60 yaşlı adama 5 deve karşılığında satılan Waris mi?...

Kendiniz karar verirsiniz...
Hiç keyifle okuyacağınızı sanmıyorum ama yine de keyifli okumalar.
Gerçek hayat hikayelerinden oluşan kitap ve filmleri sevdiğim için direkt yapıştım. Kadın olmanın bu kadar zor olduğu hayatta daha da zor olanlar için daha da üzüldüm. İnsanlar kaderlerini kendi çevirir dediklerini bu olsa gerek. İçim yandi ezildi okurken. Hele de kadın Sünnetleri kısmında kitabı kapadım nefes aldım ve devam ettim. Erkek egemen toplum lara lanet ettim. Kesinlikle harika bir kitap çok beğendim. Bu kitapla bir insanın içi acımıyorsa ondan uzak durmak gerek.....
Ne diyeceğimi aslinda pek toparlayamiyorum.Çünkü çok az kitapta bu kadar sarsildim ve sinirlerime hakim olmakta zorlandim.İnsanoğlu hep ben diye baktığı icin dünyaya yanıbaşındaki komsusunun bile derdi olup olmadigini farkedemez.Umarım birgün hep ben demekten kurtulup biz demeyi seçip dünyayı guzellestiririz.
Bir qadinin gücü. Varisin yaşadığı həyatın belke de qat qat daha pisini indi yaşayan və Varis kimi güclü ola bilmeyib oz bəxtinə boyun əyən nə qədər qadınlar var. Əslində içimdən keçən şeylər çoxdu və yaza bilərəm amma burda sonlandırsam yaxşı olacaq bəlkə başqa zaman davam etdim...
Afrikada sefaletten kaçan ve sünnet olayını yaşamış,bunu açıkca yazıp dünyanın bazı gerçeklerini ilk ağızdan bilmemiz için yazmış yaZar..Bu kitabı her kadının özellikle okumasını,şükretmesini istiyorum..Cinsiyet ayrımı değil affınıza sığınarak yanlış anlaşılmak istemem ama gerçekten şükretmek ve dünyanın neresinde yaşıyor olursa olsun zor şarttaki insanlara Allah yardım etsin dileyelim ..Çok etkilendim ve alıntı paylaştım kitapta paylaşılcak bölümler çoktu ama ben okumanızı tavsiye ediyorum..Keyifli okumalar
Unutulmayacak bir eser.Cinsiyet ayrımcılığının,kadına toplumda asla yer verilmemesinin;çeşitli işkencelerin serüveni.Günlerdir etkisinden kurtulamamakla birlikte başka toplumların bağnazlığına doğru yolculuğa çıkaran bir kitap.
Dünyaya kadın olarak gelmek zor değilmiş gibi 'Afrika' gibi bir yerde geldiğinizi düşünsenize dünyaya bir, empati yapabiliyor musunuz gerçekten ? Çünkü "Waris'ın" hikayesini okurken ah yazık çok üzüldüm demek yetmiyor fazlasıyla yapmacık geliyor kulağa.. 'Waris Dirie' gerçekten savaşçı bir ruha sahip ve onurlu bir kadın en ufacık bir şikayet etmek yerine hayatını çok büyük bir çıkmazdan kurtaran bir kadın o! Ve onun yaşadıklarını başka bir kadın yaşamasın diye onlara kanat germeye çalışan bir 'Ana' kendi tabiriyle.
Daha fazla uzatmak istemiyorum, kitapta bir satır vardı tam hatırlamıyorum.. Kadınların klitorisini kesiyorlar ki evlenebilsin, kesilmeyen kadın temiz değildir.. Ama bu işlem kadına yapılırken, erkek gerçekten bilmiyor ki kadının hayatını söndürüyor çünkü anlamıyor cahil olduğundan.. Bizde onların toplarını keselim anca o zaman anlayabilirler diyor.(erkek haz alırken, kadın almıyor)
Unutmadan kesilen klitoris den sonra, dudakları dikiyorlar ve kadın o halde doğum yaparken ölüyor yada enfeksiyon kapıyor !
Muthis bir kitap mi okumak istiyorsunuz?
Gercek bir yasam oykusu mu duymak istiyorsunuz?
Azmin mucadelenin ve acinin zaferini iliklerinizde hissetmek mi istiyorsunuz?
Afrika'daki yasamlara ilgi mi duyuyorsunuz?
Bir yukselse heycanla ortak mi olmak istiyorsunuz?
Hic bilmediginiz belkide daha once duymadiginiz kadin sunneti gercegini mi ogrenmek istiyorsunuz?
O zaman bu kitabi okuyun...
Tek kelimeyle mü kem mel! Waris.. İnanılmaz bir öz geçmiş. Hala etkisindeyim..Gerçekten hala Afrika da kadınların sünnet edildiğini biliyor muydunuz? Tek diyeceğim şey ilk fırsatta kesinlikle alıp okumanız. Ben bir kaç saat içinde bitirdim iştahla "acaba diğer sayfada ne var?" diye. Emeğine sağlık güçlü kadın!
lise zamanında okumuştum ve çok etkilenmiştim şuan elimde olsa tekrar okuyacağımı düşünüyorum..beni yine aynı şekilde etkileyeceğine eminim.yani keşke her kadın bu derece hayata tutunmayı başarabilse..

Yazarın biyografisi

Adı:
Waris Dirie
Unvan:
Süpermodel / Yazar
Doğum:
Somali, 1965
Süpermodel Waris Dirie 1965 yılında okuma yazma bilmeyen bir Somalili ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiş. Dirie, 6 yaşında ailesinin keçilerine bakmak amacıyla çobanlığa başlamış. Evlendirilmek üzere satılacağını anlayınca da 13 yaşındayken evden kaçmış. Bu, Dirie’nin öyküsünün yalnızca küçük bir bölümü. Şimdi bu öykü bir sinema filmi. “Çöl Çiçeği” adıyla sinemalarda gösterime giren film büyük ilgi görüyor.

Yazar istatistikleri

  • 22 okur beğendi.
  • 254 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 226 okur okuyacak.

Yazarın sıralamaları