Waris Dirie

Yazar 8,8/10 · 94 Oy · 3 kitap · 240 okunma ·  22 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

22 okur beğendi.
94 puanlama · 34 alıntı
0 haber · 3.296 gösterim
240 okur kitaplarını okudu.
219 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
3 okur kitaplarını şu anda okuyor.
0 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Waris Dirie'nin Biyografisi

Süpermodel Waris Dirie 1965 yılında okuma yazma bilmeyen bir Somalili ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiş. Dirie, 6 yaşında ailesinin keçilerine bakmak amacıyla çobanlığa başlamış. Evlendirilmek üzere satılacağını anlayınca da 13 yaşındayken evden kaçmış. Bu, Dirie’nin öyküsünün yalnızca küçük bir bölümü. Şimdi bu öykü bir sinema filmi. “Çöl Çiçeği” adıyla sinemalarda gösterime giren film büyük ilgi görüyor.

Waris Dirie'nin Kitapları Kitap Ekle

8,9/ 10  (82 Oy) ·  195 Okunma
8,2/ 10  (9 Oy) ·  31 Okunma
8,3/ 10  (3 Oy) ·  14 Okunma
Sadettin TANIK, bir alıntı ekledi.
02 May 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Televizyondaki zayıflama programlarını içeren reklamları gördüğümde "Zayıflamak istiyorsanız Afrika'ya gidin!" Diye çığlık çığlığa bağırıyorum.

Çöl Çiçeği, Waris DirieÇöl Çiçeği, Waris Dirie
Sadettin TANIK, bir alıntı ekledi.
02 May 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Tanrının daha doğuştan beni mükemmel bir vücutla yarattığını hissediyorum. Sonra insanlar beni kestiler, gücümü aldılar ve beni sakat bıraktılar. Kadınlığım çalınmıştı. Tanrı bu organlarımı istememiş olsaydı neden yaratmıştı ki?

Çöl Çiçeği, Waris DirieÇöl Çiçeği, Waris Dirie
Sadettin TANIK, bir alıntı ekledi.
02 May 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Ünlü olmak ne demek? Bunu gerçekten bilmiyorum. Tüm bildiğim düşünme tarzımın bir Afrikalı gibi olduğu ve hep böyle kalacağı.

Çöl Çiçeği, Waris DirieÇöl Çiçeği, Waris Dirie
Selin, bir alıntı ekledi.
18 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hayatta her şeyden önemli olan tek şey sağlıktır.

Çöl Çiçeği, Waris Dirie (Sayfa 243)Çöl Çiçeği, Waris Dirie (Sayfa 243)
Selin, bir alıntı ekledi.
18 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hiçbir zaman,mutlu olmak için bir elmas yüzüğe ihtiyaç duymadım.

Çöl Çiçeği, Waris Dirie (Sayfa 242)Çöl Çiçeği, Waris Dirie (Sayfa 242)
Sadettin TANIK, bir alıntı ekledi.
02 May 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Batıda yaşamanın en büyük getirilerinden biri de barış ve kaç kişinin bu nimetin farkında olduğunu da merak ediyorum.

Çöl Çiçeği, Waris DirieÇöl Çiçeği, Waris Dirie
Selin, bir alıntı ekledi.
18 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Şikayet ettiğim ve dert edindiğim tüm o ufak şeyleri bir kenara bıraktım. Bunların hiçbirinin bir anlamı olmadığını anladım. Önemli olan yaşamın kendisiydi.

Çöl Çiçeği, Waris Dirie (Sayfa 230)Çöl Çiçeği, Waris Dirie (Sayfa 230)
Selin, bir alıntı ekledi.
13 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bizim için en büyük ikram -dünyanın başka yerlerindeki insanlar için bu belki de tatil ziyafetidir- babamın eve bir torba pirinçle dönmesiydi.

Çöl Çiçeği, Waris Dirie (Sayfa 22)Çöl Çiçeği, Waris Dirie (Sayfa 22)
kübra aslan, bir alıntı ekledi.
07 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bizlere ne olursa olsun ; kıtlık,hastalık veya savaş zamanlarında bile, hayvanlarımızı koruma sorumluluğumuz devam ederdi ve bu bizim için hep öncelikliydi.

Çöl Çiçeği, Waris Dirie (Sayfa 22)Çöl Çiçeği, Waris Dirie (Sayfa 22)
Şeyma Köse, bir alıntı ekledi.
29 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gerçek güzellik aynada veya bir derginin kapağında görülebilecek bir şey değildir. Güzellik, sizin yaşam şeklinizde saklıdır.

Benim Ülkem, Waris Dirie (Sayfa 146)Benim Ülkem, Waris Dirie (Sayfa 146)
Bütün Alıntıları Göster
Aysel, Çöl Çiçeği'yi inceledi.
 03 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bir otobiografik roman ve yine ben :)

Angela`nın Külleri ile Çöl Çiçeği`ni okumağı aynı zamana denk getirmişim. Ne kadar zor olsa da listemden sapmamak adına ikisine de aynı anda devam etmeyi denedim. Benim için çok zor oldu. Önce Angela`nın Külleri`ni okuyordum sonra belli aralık geçerken Çöl Çiçeği`ni alıyordum elime. Frank yemek istiyordu Waris su...

Hangisi daha çok acı çekmiştir acaba? Hep yağmur yağan ülkede, ailesinin dizinin dibinde yaşayan, soğuktan donan, sudan başka karnına hiçbir şey girmeyen Frank mı? Yoksa çölün içinde mesken salan, ailesiyle hem yakın hem kilometrelerce uzak olan, zar zor da olsa yemek bulabilen ( şanslılardı hayvanları vardı ) suya ihiyaç duyan, sıcaktan bunalan, "ataerkil" toplumda yoksayılıp, 12 yaşında 60 yaşlı adama 5 deve karşılığında satılan Waris mi?...

Kendiniz karar verirsiniz...
Hiç keyifle okuyacağınızı sanmıyorum ama yine de keyifli okumalar.

kübra aslan, Çöl Çiçeği'yi inceledi.
 07 Nis 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Gerçek hayat hikayelerinden oluşan kitap ve filmleri sevdiğim için direkt yapıştım. Kadın olmanın bu kadar zor olduğu hayatta daha da zor olanlar için daha da üzüldüm. İnsanlar kaderlerini kendi çevirir dediklerini bu olsa gerek. İçim yandi ezildi okurken. Hele de kadın Sünnetleri kısmında kitabı kapadım nefes aldım ve devam ettim. Erkek egemen toplum lara lanet ettim. Kesinlikle harika bir kitap çok beğendim. Bu kitapla bir insanın içi acımıyorsa ondan uzak durmak gerek.....

Ne diyeceğimi aslinda pek toparlayamiyorum.Çünkü çok az kitapta bu kadar sarsildim ve sinirlerime hakim olmakta zorlandim.İnsanoğlu hep ben diye baktığı icin dünyaya yanıbaşındaki komsusunun bile derdi olup olmadigini farkedemez.Umarım birgün hep ben demekten kurtulup biz demeyi seçip dünyayı guzellestiririz.

Eda Arda Ylmz, Çöl Çiçeği'yi inceledi.
30 Mar 2017 · 10/10 puan

Afrikada sefaletten kaçan ve sünnet olayını yaşamış,bunu açıkca yazıp dünyanın bazı gerçeklerini ilk ağızdan bilmemiz için yazmış yaZar..Bu kitabı her kadının özellikle okumasını,şükretmesini istiyorum..Cinsiyet ayrımı değil affınıza sığınarak yanlış anlaşılmak istemem ama gerçekten şükretmek ve dünyanın neresinde yaşıyor olursa olsun zor şarttaki insanlara Allah yardım etsin dileyelim ..Çok etkilendim ve alıntı paylaştım kitapta paylaşılcak bölümler çoktu ama ben okumanızı tavsiye ediyorum..Keyifli okumalar

Afruz seyidova, Çöl Çiçeği'yi inceledi.
03 Oca 23:48 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir qadinin gücü. Varisin yaşadığı həyatın belke de qat qat daha pisini indi yaşayan və Varis kimi güclü ola bilmeyib oz bəxtinə boyun əyən nə qədər qadınlar var. Əslində içimdən keçən şeylər çoxdu və yaza bilərəm amma burda sonlandırsam yaxşı olacaq bəlkə başqa zaman davam etdim...

Unutulmayacak bir eser.Cinsiyet ayrımcılığının,kadına toplumda asla yer verilmemesinin;çeşitli işkencelerin serüveni.Günlerdir etkisinden kurtulamamakla birlikte başka toplumların bağnazlığına doğru yolculuğa çıkaran bir kitap.

Ebru Daşdöğen, Çöl Çiçeği'yi inceledi.
 05 Ara 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dünyaya kadın olarak gelmek zor değilmiş gibi 'Afrika' gibi bir yerde geldiğinizi düşünsenize dünyaya bir, empati yapabiliyor musunuz gerçekten ? Çünkü "Waris'ın" hikayesini okurken ah yazık çok üzüldüm demek yetmiyor fazlasıyla yapmacık geliyor kulağa.. 'Waris Dirie' gerçekten savaşçı bir ruha sahip ve onurlu bir kadın en ufacık bir şikayet etmek yerine hayatını çok büyük bir çıkmazdan kurtaran bir kadın o! Ve onun yaşadıklarını başka bir kadın yaşamasın diye onlara kanat germeye çalışan bir 'Ana' kendi tabiriyle.
Daha fazla uzatmak istemiyorum, kitapta bir satır vardı tam hatırlamıyorum.. Kadınların klitorisini kesiyorlar ki evlenebilsin, kesilmeyen kadın temiz değildir.. Ama bu işlem kadına yapılırken, erkek gerçekten bilmiyor ki kadının hayatını söndürüyor çünkü anlamıyor cahil olduğundan.. Bizde onların toplarını keselim anca o zaman anlayabilirler diyor.(erkek haz alırken, kadın almıyor)
Unutmadan kesilen klitoris den sonra, dudakları dikiyorlar ve kadın o halde doğum yaparken ölüyor yada enfeksiyon kapıyor !

Tuba Simsek, Çöl Çiçeği'yi inceledi.
19 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Muthis bir kitap mi okumak istiyorsunuz?
Gercek bir yasam oykusu mu duymak istiyorsunuz?
Azmin mucadelenin ve acinin zaferini iliklerinizde hissetmek mi istiyorsunuz?
Afrika'daki yasamlara ilgi mi duyuyorsunuz?
Bir yukselse heycanla ortak mi olmak istiyorsunuz?
Hic bilmediginiz belkide daha once duymadiginiz kadin sunneti gercegini mi ogrenmek istiyorsunuz?
O zaman bu kitabi okuyun...

Sevda Adıyahşi, Çöl Çiçeği'yi inceledi.
15 Mar 18:40 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Okuduğum en iyi kitaplar arasında birinci sırada yer alıyor . İlk okumaya başladığımda çok etkilememişti fakat okumaya devam ettiğimde beni derinden sarsan bir yaşam öyküsü oldu.

nida, Çöl Çiçeği'yi inceledi.
17 Oca 16:32 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

lise zamanında okumuştum ve çok etkilenmiştim şuan elimde olsa tekrar okuyacağımı düşünüyorum..beni yine aynı şekilde etkileyeceğine eminim.yani keşke her kadın bu derece hayata tutunmayı başarabilse..

Bütün İncelemeleri Göster