All About History Türkiye

All About History TürkiyeTarihin En Tuhaf Olayları yazarı
Yazar
Dergi
8.6/10
283 Kişi
1.514
Okunma
152
Beğeni
4.813
Görüntülenme

Hakkında

HERKES İÇİN POPÜLER TARİH! sloganı ile 11 ülkede yayınlanan ve dünyanın en çok okunan tarih dergilerinden olan ALL ABOUT HISTORY Türkiye'de de yayın hayatına başladı. All About History adlı yayının telif hakkı ve lisansı, Birleşik Krallık merkezli Future plc grup şirketi Future Publishing Limited’a ait olup dergi 2013 yılından buyana İngiltere'de yayınlanmaktadır. Türkiye'de Kasım 2020'de yayınlanmaya başlayan dergi Doğan Burda Dergi Yayıncılık tarafından ISSN: 2717-8536 kodu ile 2 aylık periyotlar halinde çıkarılmaktadır.
Tam adı:
ISSN: 2717-8536
Unvan:
Popüler Tarih Dergisi
Doğum:
İstanbul, Türkiye, Kasım 2020

Okurlar

152 okur beğendi.
1.514 okur okudu.
66 okur okuyor.
426 okur okuyacak.
30 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Moğol İmparatorluğu
M.S. 1206 - 1294 Göreli olarak oldukça kısa sürse de Moğol İmparatorluğu bu küçük zaman dilimine büyük işler sığdırdı. Kuruluşu gerçekten sıra dışıydı. Belirli bir toprak parçası üzerinde değil, sabit toprağı olmayan göçebe bir halk tarafından kuruldu. Buna rağmen, dünyanın o güne dek gördüğü en geniş topraklara sahip imparatorluk oldu. Uçsuz bucaksız sınırları günümüz Moğolistan'ının ve Çin'inin tamamını kapsıyor, en doğudaki Japon Denizi'nden Rusya ve Doğu Avrupa'ya kadar uzanıyordu.
Sayfa 86 - DB Dergi
Reklam
MAKEDONYA İMPARATORLUĞU
M.Ö. DOKUZUNCU YÜZYIL - M.Ö. 146 Hükümdarlığı altında Yunan devletlerinin askeri güçlerini birleştirerek Ahameniş İmparatorluğu'na son verdi. 10 yıl süren bir dizi sefer sonucunda Mısır fethedildi ve imparatorluğun toprakları Hindistan'ın ötesine kadar ulaştı. Büyük İskender, tarihin gördüğü en zeki komutanlardan biri ve Makedonya Krallığı'nı bir imparatorluğa dönüştüren asıl güçtü.
Sayfa 85 - DB Dergi
"Boksör Ayaklanması" Vahim Sonucu
Boksörler ve Çin hükümeti, Kuzey Çin'deki Katolik ve Protestan misyonerler ile Çinli Hıristiyanları topluca katletti. Ayaklanma sona erdiğinde en az 26 vilayetteki 30 bin Çinli Katolik, 2 bin Çinli Protestan ve 200'ü aşkın yabancı misyoner, rahip, rahibe ve çocuk acımasızca öldürülmüştü.
Sayfa 35 - DB Dergi
Selahaddin, Hıttin Muharebesi'nde yaşadığı bozgunun ardından Kral Guy'a soğuk su ikram etti.
Günümüzde de devam etmeliydi bu gelenek.
“Antik Roma’da çocukların, özellikle de erkek çocukların, hayata iyi bir başlangıç yapabilmelerinin yolu eğitimden geçiyordu.”
Reklam

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
97 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
·
13 günde okudu
Biraz tesadüf eseri olarak da olsa derginin ilk sayısına (Kasım ve Aralık sayısına, iki ayda bir çıkıyor) denk geldim ve tarih meraklısı olarak hemen kaptım. Derginin içeriğinden kısaca bahsedecek olursam belli başlı konu başlıkları şöyle: *Keşifler, Kaşifler *Hitler :Kötülüğün Yükselişi *Atatürk'ün Mekanları *Tapınak Şövalyeleri *Da Vinci'nin Karanlık Şifresi *CIA'in Karanlık Geçmişi *Salgın:1918 *Tarihin 20 Miti vesaire Gördüğünüz gibi genel olarak konular bir şekilde oradan buradan aşina olduğumuz konular. Ancak dergiyi okurken bu konulara ne kadar aşina olsak da aslında bilmediğimiz o kadar çok yeni şey öğreniyoruz ki. (ya da ben öğrendim diyelim) Benim en sevdiğim bölüm ise tarihin 20 miti bölümü oldu. Meğer yanlış bildiğimiz ne kadar şey varmış.Örnek verecek olursam (örnekleri spoiler sayanlar burada okumayı bırakabilir) 300 spartalı gerçekte 300 mü, Napolyon anlatıldığı kadar kısa mı, "ekmek yoksa pasta yesinler" sözünü kim söyledi, van gogh kulağını kesti mi, cesur yürek filminin ne kadarı tarihteki aslına uygun? Kısacası bana ocakta 2. sayısını almayı düşündürtecek kadar sevdirdi kendini.
All About History Türkiye - Sayı 1 (Kasım-Aralık 2020)
All About History Türkiye - Sayı 1 (Kasım-Aralık 2020)All About History Türkiye · Doğan Burda Dergi Yayıncılık · 2020154 okunma
100 syf.
8/10 puan verdi
Kapağında Vikingler'i görünce devamına bakmadan (ki gerek yoktu) derginin üzerine atladım diyebilirim. Derginin içinden çift taraflı bir poster çıktı. Posterin bir tarafında Viking seferleri gösteren bir harita, diğer tarafında da Çanakkale Savaşı'na ait görseller ve bilgiler vardı. Genel olarak tarihi çok sevmediğim için okuyup bitirmem epey uzun sürdü. Dergide gördükten sonra okumaya karar verdiğim Sun Tzu'nun "Savaş Sanatı" isimli kitabını, dergiden önce bitirdim. Siz düşünün dergiyi bitirmemin ne kadar uzun sürdüğünü. :D Beğendiğim yazılar; * Vikinglerin Kayıp Krallıkları * Kara Ölüm * Antik Yunan'ın Dünyaya Kattığı 10 Şey * Cadı Avı Derginin bu sayısına puanım; 8/10 Dilerseniz beni Instagram'dan takip edebilirsiniz: instagram.com/itsbahargg İyi okumalar dilerim...
All About History Türkiye - Sayı 3 (Mart-Nisan 2021)
All About History Türkiye - Sayı 3 (Mart-Nisan 2021)All About History Türkiye · Doğan Burda Dergi Yayıncılık · 2021116 okunma
Reklam
98 syf.
·
Puan vermedi
·
32 günde okudu
Tarihi sadece okul derslerinden sınava odaklı çalışılması gereken bir bilgi değil, günümüze kadar olan kronolojik bir tarih dizilerini bireysel olarak varlığımın nasıl bir yol izlediğini öğrenmeyi uzun süredir içten istemiştim. Tarihe istekli halim ile kitap araştırmaları sonrasında araştırmalar üzerinde biraz kırıldığımı dile getirebilirim.
All About History Türkiye - Sayı 2 (Ocak-Şubat 2021)
All About History Türkiye - Sayı 2 (Ocak-Şubat 2021)All About History Türkiye · Doğan Burda Dergi Yayıncılık · 2021128 okunma