Heinz Heimsoeth

Heinz Heimsoeth

Yazar
8.8/10
9 Kişi
·
38
Okunma
·
2
Beğeni
·
101
Gösterim
Adı:
Heinz Heimsoeth
Doğum:
Köln, Almanya, 12 Ağustos 1886
Ölüm:
Köln, 10 Eylül 1975
“Sevgi his meselesidir, istem değil. Sevgi istemekle olmaz, zorunda olmakla (sevmeye mecbur edilmeyle) hiç olmaz. Sevme ödevi ise zaten abestir.”
–Kant
“Zaman ve mekan kendi başlarına varolan şeyler değillerdir; sadece bizim kavrama yeteceğimizin, böylece de kavradığımız dünyanın duyular dünyasının formlarıdır.”
İradenin iyiliği onun ulaştığı sonuçla ölçülemez; onun bir amaca ulaşması işe yaraması demek değildir.
Kant der ki: Evrendeki bir yapının çökmesine, “doğanın bir kaybı gözü ile bakıp üzülmemeliyiz; çünkü doğa, zenginliğini, bir tür savurganlıkla göstermek ister.”
Biz, ancak, bazı şeylerin, başka bazı şeylerin sonucu olduğunu bilebiliriz. Mutlak bir zorunluluk aklın sadece bir idesidir.
“Metafiziğin görevi sadece büyük hayat sorunlarıyla uğraşmak değildir; aklımızın hangi sorunlarda başarıya ulaşabileceğini, hangi sorunların, bilgi yetimizin sınırlarını aştığını araştıran bir bilgidir.” O halde, “metafizik insan aklının sınırlarını aştıran bir bilgidir.”
184 syf.
·7 günde·Beğendi·8/10
Kendisinden sonra gelen neredeyse tüm filozoflarda büyük bir etki bırakmış olan ve anlaşılması biraz güç metinler ele alan Immanuel Kant'ı böylesine anlaşılır bir şekilde anlatmak sanırım her yiğidin harcı değil. Kant üzerine bu eserden önce yaptığım okumalar, felsefe tarihi kitaplarındaki kendi üzerine yazılan kısa analizler dışında neredeyse yoktu. Ama bir yandan bu harika eseri okurken eş zamanlı olarak birçok makale okudum. Kant'ın ne düşündüğünü, ne yapmak istediğini anlamaya çalıştım. Ve inanılmaz bir yol kat ettiğimi düşünüyorum. Yavaş yavaş sindire sindire okunduğunda çok büyük bir etkisi olacağı kanaatindeyim.
184 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
1950-1952 yıllarında dört sömestre İstanbul Üniversitesinde dersler vermiş,Heinz-Heimsoeth seminerler yapmıştır. İkinci baskısı sunulan bu kitap çok zor anlaşılan kendi üslubu içinde Felsefesine yeni terimler ekleyen Kant'ı yabancı diliniz yok ise Türkçe'de en iyi anlamanın yolu bu kitapta diyebilirim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Heinz Heimsoeth
Doğum:
Köln, Almanya, 12 Ağustos 1886
Ölüm:
Köln, 10 Eylül 1975

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 38 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 31 okur okuyacak.