Ian Stewart

Ian Stewart

Yazar
8.7/10
15 Kişi
·
32
Okunma
·
7
Beğeni
·
281
Gösterim
Adı:
Ian Stewart
Unvan:
İngiliz Matematikçi, Yazar
Doğum:
İngiltere, Birleşik Krallık, 24 Eylül 1945
...Düzgün beşgenin içine beş kenarlı yıldız çözersiniz, yıldızın kenarları ile beşgenin kenarları arasında ışte bu özel oran vardır.
   Günümüzde bu orana altın oran diyoruz.Bu oran (1+ √5) /2 sayısına eşittir ve bu sayı irrasyoneldir...
Hilbert geometrideki başarısından sonra çok daha iddialı bir projeyi kafasına koymuştu:Bütün matematiği sağlam mantıksal bir temele oturtmak.
Descartes 1649 da kraliçe christina ya öğretmenlik yapmak için İsveç e gitti. Kraliçe erken kalkan biriydi. Descartes ise 11 de kalkmaya alışıktı. Soğuk bir iklimde her sabah 5te kraliçeye matematik öğretmek descartes in sağlığını ciddi şekilde bozdu. Birkaç ay sonra zatürreden öldü.
Euler, kuvvet serilerinin polinomlardan farksız olduğunu varsaymış ve bu varsayımı yıkıcı şekilde kullanmıştır. Sıradan ölümlüler bu tür varsayımlar yaparsa ortaya saçma sapan şeyler çıkar. Euler bile oldukça mantıksız şeyler söylemiştir.
Suç, her zamanki gibi insanın kendi dar görüş açısıyla dış çevreyi değerlendirmesinde (evrenin minicik bir noktasındaki sınırlı deneyimlerimizi evrenin tamamına uygulamışız).
...Bu gökbilimciler, ayrıca Ay'a bağlı gelgitlerin Dünya'yı benzer etkilere karşı dengelediğini, aksi takdirde sıcak dönemden buz devirlerine ve tekrar sıcak dönemlere geçiş şeklinde hızlı iklimsel değişime yol açacak kaotik hareketlerin ortaya çıkacağını da göstermişlerdir; yani Ay olmasaydı Dünya'nın pek de yaşanılası bir yer olmayacağını kaos teorisi açıklıyor.
"Dünyayı Değiştiren Beş Denklem" adlı kitapla başlayan matematik merakım, bu kitapta aradığını buldu. Kitapta matematiğin temel konuları - sayı ve semboller, mantık, cebir, geometri, karmaşık sayılar, eğriler, irrasyonel sayılar, olasılık, kaos teorisi gibi - kendi içlerinde tarihsel sıraya göre anlatılıyor. Kitabın en önemli özelliği olaylar arasındaki sebep sonuç ilişkisini iyi kurması. Matematiğin en büyük keşiflerinin altında yatan bilgi birikimini adeta hissedebiliyorsunuz. Bir diğer değerli nokta yazarın merak uyandırması. Bir matematikçiyle yola çıkıyorsunuz bir bölümde, onunla birlikte merak edip araştırıp keşifler yapıyorsunuz. Ama bir problem çıkıyor karşınıza ve nasıl çözüleceğini düşünürken buluyorsunuz kendinizi. Sözü geçen matematikçilerin sayfa aralarında kısa biyografilerinin olması onu daha iyi tanımanızı sağlıyor.
Kitabı anlamak için hafiften bilgi birikimi gerekebiliyor bazı bölümlerde. İtiraf edeyim 13. bölümü anlamakta biraz zorlandım; Grup Teorisiyle ilgiliydi. Ama bu beni konuya karşı daha da meraklandırdı. Şunu söyleyebilirim ki liseyi bitirmiş herkes kitabın yarıdan fazlasını rahatlıkla okuyabilir. Benim en sevdiğim bölümler 8, 10 ve 17 idi.
Kitabın sonuna doğru günümüze baya bir yaklaşıyor yazar, 1980'lere kadar geliyor. Bu kısımdan çıkardığım sonuç şu: günümüz matematiği bilgisayarlara bağlı, ve bilgisayarlar da matematiğe.
Kitabın bana katkısını şu şekilde özetleyebilirim: İster fizikçi ol ister kimyacı ya da biyolog, gerçekten bir keşif yapmak istiyorsan onun mantığını tam anlamıyla kavramalısın. Mantık matematiktir, Newton, Einstein, Galileo, Kepler, bütün büyük fizikçiler aslında matematikçiydi. Matematikçi olmadan kaşif olamazsın.
Matematik neden var nasıl bulunmuş , tarzında yöneltilen klişe sorulara cevaben verilen kısa bilgiler ilgisi olanlar için kaynak niteliğinde . Sadece yazarın yararlandığı kitaplar, makaleler ve internet adresleri bile hayat kurtarıcı.
Dünya eğer en derinlerinde matematikten ibaretse, matematiksel düşünce neden yeterince hakim değildir dünyada? Neden gözle göremiyorduk formülleri? Nasıl barınabiliyordu küçücük bir formülde dünya?

Kitap yazarın matematik okumayı düşünen küçük arkadaşı Meg'e yazdığı tavsiye mektuplarından oluşur. Genel olarak matematiğe başlangıç aşamasında matematik hakkında ne bilmeliyiz sorusunun cevabı yatar satır aralarında. Aziz Nesin’in felsefe okumak isteyen Ali Nesin’e matematik okumasını tavsiye eden mektuplarına benzer birazda. Herkesin sevebileceği türden hoş bir üslupla yazılmış bir kitaptır ve sanki yazar sizinle direkt olarak konuşuyormuşcasına izlenimlere de kapılıyorsunuz kitabı okurken.
Biyoloji ve matematiği harmanlayan mükemmel bir kitap.Dili gayet açık ve anlaşılır.Hiç sıkılmadan kısa sürede okunabilir.Yazar matematiği eğlenceli hale getirmeyi başarmış.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ian Stewart
Unvan:
İngiliz Matematikçi, Yazar
Doğum:
İngiltere, Birleşik Krallık, 24 Eylül 1945

Yazar istatistikleri

  • 7 okur beğendi.
  • 32 okur okudu.
  • 8 okur okuyor.
  • 80 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.