Zulüm ile akan kanlar , akıtanı boğar bir gün
Şehit olup düşen canlar , nur içinde doğar bir gün

Esra kılıç, Üsküp'ten Kosova'ya'yı inceledi.
10 saat önce · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Üsküdar kitap fuarında çok sevdiğim şair Yavuz Bülent Bakileri, kitaplarının olduğu stantta görünce heyecanlanıp, bir kitabını alıp, ayaküstü kendisiyle sohbet ettikten sonra imzalattırmıştım. Sohbeti, tok ve güçlü ses tonuyla, kelimeleri özenle seçmesiyle insanın içine adeta huzur veren bir büyüye sahipti. 1976da Kültür Bakanlığı tarafından , Şiir festivaline Türkiyeyi temsilen Yugoslavyanın Struga şehrine gönderildiğini ve döndükten sonra bir dostunun tam 2 sene süren ısrarı üzerine buradaki anılarını kitaba geçirmeye karar verdiğini ve kitap hakkında bir Azeri dostunun “Mene göre, her Türk, Üsküpten Kosovaya kitabını okumalıdır. Amma, onu okuduktan sonra, ağlamayan Türk’e de men Türk demerem.” dediğini anlattı yine de bana imzalı kitabını uzatırken, benim okurken ağlamamamı temenni ettiğini söyledi . Ama ne mümkün! Anadolunun bağrından yüzyıllar önce koparılıp, balkanlara, üsküpe, kosovaya, priştinaya yerleştirilen özbeöz Türk kardeşlerimizin Türkiye hasreti ile yanıp tutuşurken, bu topraklardan burdaki soydaşlarından bir haber beklerken, içlerndeki aşk ve sevgi bir atardamar gibi atarken, oralarda zulüm altında, itilmişlik dışlanmışlık altında, yine de Evladı Fatihan olduklarının bilinciyle bir an olsun o topraklardan ayrılmayı düşünmeyerek varoluşlarına devam ederlerken, bizim ise onların varlığından bihaber olduğumuzu içim sızlaya sızlaya, gözlerim dola dola okudum. İyi ki varsın Yavuz Bülent Bakiler, iyi ki yazmışsın. İyi ki o güzel Türkçenin üstadısın. Ben ki 2 küçük çocukla 4 günde bitirdim bence herkes okusun.

YaSiN, bir alıntı ekledi.
18 saat önce

Ölümle, her şeyi Dünya’da bırakıp gideceğini idrak edememiş kelime ezbercileri, ancak o sözcüklerin lakırTısını yaparlar!..

Yaşantıda kaç kişi yarın ölecekmiş gibi yaşamına yön veriyor?..

Kaç kişi eline geçene sevinmeden; elinden çıkana üzülmeden “Allâh verdi, Allâh aldı” deyip geçebiliyor?..

Beyler dünyada en büyük zulüm, insanın kendini aldatmak suretiyle kendine yaptığı zulümdür!..

İlminin gereğini yaşamadığın sürece, ya ilmin yok, ya da kendini aldatmak yoluyla sürekli kendini tatmin etmek hoşuna gidiyor!..

Okyanus Ötesinden 2, Ahmed HulûsiOkyanus Ötesinden 2, Ahmed Hulûsi

Adalet
Günümüz Müslümanlarının Kuran'dan ya da Solculardan öğreneceği şeyler var. "ADALET" Her biri zalimlerin satranç oyununda taraftar ve ya zulüm ortağı. Günümüz Müslümanlarının şerrinden Allahın Adaleti emreden Kuranına sığınıyorum.

Kardeşlerim , zulüm yağan Doğu Guta için elle tutulur gözle görünür neler yapabiliriz ?

siyal, bir alıntı ekledi.
19 Mar 22:00

Memleket küfür ile ayakta kalır, amma zulüm ile kalıcı olmaz.

Siyasetname, Nizamülmülk (Sayfa 20)Siyasetname, Nizamülmülk (Sayfa 20)
Turgut uyar, Serenad'ı inceledi.
19 Mar 21:30 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitabı bu kadar değerli kılan 3 farklı dinden(İslamiyet, Hristiyanlık, Musevilik) 3 farklı milletten(Türk, Ermeni,Yahudi) kadının(maya,mari,nadia) yaşadıklarılarinin ACI ortak paydasinda birlesmesi. Yazar çekilen acıların sadece bir millete has olmadığını tarihsel olaylarla (mavi alay, struma) anlatarak acının evrensel olduğunu her iktidarın, devletin arkasında bir sürü zulüm bıraktığını güzelce anlatmış tabi bunu yaparken de içine aşkı koymuş.

Kitabı değerli kılan tek şey bu değil bunun yanında güncel hayatla ilgili bir sürü tesbitte, çıkarimda bulunmuş bu da kitabın çok boyutlu olmasını sağlamış ve serenad gibi sevilen bir kitabı ortaya çıkarmış.
İyi Okumalar herkese..

Büşra Seyrimez, bir alıntı ekledi.
19 Mar 18:22 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yeryüzü bir zulüm yuvası olmuşsa ,hiçbir şeye kendi hakkı ile hükmedilmedigindendir .

Yeniden İnanmak, Rasim Özdenören (Sayfa 56 - iz yayıncılık)Yeniden İnanmak, Rasim Özdenören (Sayfa 56 - iz yayıncılık)