Hayatta herkesin, her şeye karşı farklı yaklaşımları, değişik bakışları olur. Bunu doğal karşılamalıyız. Zaten bir kültürü birlikte oluşturmak, birlikte bir hayat biçimi kurmak, farklılıkları birlikte yaşayabilmekle olur.
Adalet Ağaoğlu

“Beni dinle Zülfü kardeş, Vatan, uğrunda ölmek için sevilmez, üstünde adam gibi yaşayabilmek için sevilir. Otur.”
Adalet Ağaoğlu

Mikail Günsever, bir alıntı ekledi.
1 saat önce

Osmanlı'da adalet bütün müesseselerin belkemiğidir. Kısaca Osmanlı'nın asırlarca gerçekleştirdiği içtimai nizam bütün sosyalist ütopyaları aşan bir cennettir. Sosyalizmin istikbalde gerçekleştireceğini umduğu cemiyeti Osmanlı mazide gerçekleştirmiş bulunuyordu.

Jurnal Cilt 2, Cemil MeriçJurnal Cilt 2, Cemil Meriç
Sema Koçak, Mihmandar'ı inceledi.
2 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi · 9/10 puan

iskender pala hayranı olarak söylüyorum yine sevdim yine çok sevdim.Iskender pala klasiği kesinlikle okunmalı dediğim kitaplardan biri

Peygamberin mihmandârı! Bir arzun varsa yapayım. Bir vasiyetin varsa yerine getireyim!"

"Ey Emîr! Sakın Allahın dinini bozma, müminler arasına fitne girmesine müsaade etme. Askere adalet ile muamele eyle ve düşman karşısında can kaygusu çekme. Bana gelince, senden ve senin ait olduğun şu dünyadan hiçbir şey istemediğimi bil ve herkese böylece ilan et. Şurada can oynatan cengâverlerden son arzum odur ki Azrail (a.s) bize uğradıktan sonra naşımı Konstantiniyye surlarına yakın götürsünler. O gün savaş hattı nerede oluşursa, bedenimi o noktaya kadar taşısınlar ve orada, savaşan mücahitlerin arasında beni defneylesinler. Ta ki atlarımızın ayakları bedenimi çiğnemiş olsun, Bizans dokunamasın. Ayrıca, eğer yapabiliyorlarsa, cenazemi kendi atımın arkasında bir sedyeye bağlayıp taşısınlar. Tıpkı Kutlu Nebiyi getiren Kusvânın Medinede bizim hanemizi bulduğu gibi o da benim için nereye gideceğini ve nerede duracağını bulacaktır."
 

Fakirin gayri meşru çocuğu olursa piç, zenginin olursa yasak aşkın meyvesi olur. Fakir, kız peşinde koşarsa sapık, zengin koşarsa playboy olur. Fakir toplanırsa çete, zengin toplanırsa toplantı olur. Fakir çalarsa hırsızlık, zengin çalarsa yolsuzluk olur. Kavramların bile cepteki paraya göre değiştiği bir dünyada adalet arıyoruz. (Can Yücel)

Habibe, Diriliş'i inceledi.
12 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ruhunun bir yerinde her zaman iyi niyetlerini saklayan ama herkes kadar zengin yaşamına dalıp iç dünyasını unutmuş bir adam, Prens Nehludov. Bir duruşmada jüri üyeliği yaparken geçmişten gelen davetsiz ve tatsız bir mevzu tekrar su yüzüne çıkar ve onun için bambaşka bir yolculuk başlar. Kendi içine, özüne ve kalbine dönüş yolculuğu.

O zamanın Rusyasındaki adalet sisteminin köhne ve çürümeye yüz tutmuş yanlarını gözler önüne sererken bize kendi ülkemizdeki ve dünyadaki adalet anlayışını da sorgulatıyor. Çoğu yerde hak veriyorsun ona. Çünkü dünyanın içi çürümeye taa o zaman başlamıştı görüyorsun. Ya şimdi gerçekten adalet sadece sözlüklerde mi kaldı diye düşünüyorsun. Her ne kadar olay örgülü bir roman gibi dursada alt metinlerde çok daha fazlası var. Her karakter sistemin çöken bir başka noktasını simgeliyor. Kitaptaki karakterler ve olaylar buzdağının sadece görünen kısmı..

Çok zorlanmadım okurken çünkü klasik Rus edebiyatı. Keyifli ve akıcı ilerliyor. Her ne kadar çok karakter ve isim olsada akılda tutması fazla yorucu da olmuyor. Çünkü bir noktadan sonra derinliğine odaklanıyosun karakterlerin. O ince noktayı görmeye çalışıyosun. Tolstoy hiç okumayanlar için iyi bir başlangıç olabilir zira yazarın yaşamından da izler taşıyor bu kitap..

Ölen bir ruhun şaha kalkması, yazarın tabiriyle dirilişi mevzu bahis. Günümüz insanından ve pek tabii kendi iç yaşamınızdan izler bulmanız da mümkün. Çünkü hepimiz bir gün uyanacağız ve gerçek yaşamımız işte o gün başlayacak. Neden şimdi başlamasın diyorsanız okumanızı şiddetle değil fakat memnuniyetle öneririm :)

Habibe, Bir İdam Mahkumunun Son Günü'ü inceledi.
12 saat önce · Kitabı okudu · 7/10 puan

Yazarın kendi ömründe şahit olduğu birçok idamın etkisiyle kaleme aldığı, adından da belli olduğu üzere idama mahkum edilen genç bir adamın son günlerini anlatan bir eser.
Fazlasıyla akıcı ayrıca çok da yalın bir dile sahip olmakla birlikte fazla sarsıcı bulmadığımı söylemek zorundayım. Ama şöyle ki karakterimiz çürüyen adalet anlayışını, onu yaşatabilecekken ölüme mahkum eden toplumu bütün gerçekliğiyle gözler önüne seriyor. Aslında bir noktada herkesin ölüme mahkum varlıklar olduğunu dile getirmesiyle bakış açımı bambaşka noktalara getirip şekillendiriyor. Bunu sevdim mesela..
Karakterle birlikte siz de bekleyiş içine giriyor ve kederleniyorsunuz. Kim bilir belki de bambaşka bir sondur sizi bekleyen.

Onun dışında kitabı çok fazla sevdiğimi söyleyemem fakat elinize geçerse de neden olmasın.. Bir Sefiller değil elbette :)

hatice bozkurt, bir alıntı ekledi.
12 saat önce · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bir vakte erdi ki bizim günümüz
Yiğit belli değil mert belli değil
Herkes yarasına derman arıyor
Devâ belli değil dert belli değil

Adalet kalmadı hep zulüm doldu
Geçti şu baharın gülleri soldu
Dünyanın gidişi acayip oldu
Koyun belli değil kurt belli değil

-Ruhsatî-

Uzun Hikaye, Mustafa Kutlu (Sayfa 49 - Dergâh Yayınları, 27. Baskı)Uzun Hikaye, Mustafa Kutlu (Sayfa 49 - Dergâh Yayınları, 27. Baskı)