araftabirmevsim, bir alıntı ekledi.
 2 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hayalet organ
“ Felçliler hastanesinde çalıştım, çok deneyimim oldu. Bir gün koridorun başında sandalyesinde arkadaşımı görünce yanına gittim. Konuşurken şöyle bir cümlesi geçmişti, “sana doğru koştum” ; ne koşması evet felçli ama koşuyor hatta ayrıldığı sevgilisine olmayan ayaklarıyla tekme atıyor, şaka değil. Artık bir çok film ve dizide izliyorsunuz çünkü. Boğaziçi yayınlarından çıkan ‘beyindeki hayaletler’ kitabı bir çok yönetmeni hayalet organlarla ilgili hayret verici son bilimsel çalışmalarla tanıştırdı. Olmayan kolun ağrısına dayanamayan yüzlerce hasta nasıl tedavi edilir? Peki olmayan kol nasıl ameliyat edilir? Yani hayalet organların cerrahisi nasıl yapılır? kopmuş organların ağrılarına dayanamayan hastalar henüz 30 40 yıl öncesine kadar psikiyatrik vaka olarak görülürdü, çok eskiden tımarhaneye dahi kapatılırdı. Bugün biliyoruz ki kol bacak kopsa da beyindeki yerinde duruyor. Beyin hala kol ve bacak varmış gibi emirler göndermeye devam ediyor.”

Yurduma Alçakları Uğratma!, Nihat Genç (Sayfa 96)Yurduma Alçakları Uğratma!, Nihat Genç (Sayfa 96)
mrtdgdvrn, Frida Kahlo'yu inceledi.
Dün 12:04 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Frida Kahlo 1907 de Meksika da doğmasına rağmen,kendisini Meksika Zapata devrimi 1910'u doğum günü olarak kabul eden,Yaşarken ünlü olan,Sürrealist çalışmalarına rağmen bunu kabul etmeyen.Hayatı boyunca 143 tablo yapıp en son tablosunu hasta yatağında Yaşasın Hayat adı verdiği natürmort eseri ile 55 tane eserinin otoportre olarak yapan acıların kadını.Bu tablolaların büyük çoğunluğunu
Madonna tarafından satın alınan bir sanatçı.
Yahudi bir baba(hayatı boyunca en büyük destekçisi) ve kızıldereli bir annenin 4 kızdan 3.ncü olarak dünyaya gelen şanssız çocuk.Daha altı yaşında geçirdiği çocuk felcinden sonra tahta bacaklı frida lakabını alan hayatı boyunca etek giyen 18 yaşında bindiği otobüse tramvay çarpması sonucu yaralanan ve hayatı botunca 32 ameliyat geçiren bir kadın.
Meksikanın mikelanjelosu olarak tanınan ünlü ressam Diego Rivera ile evlenen,kendisini hep aldatan kocasının kardeşi ile olan ilişkisini öğrenip babasından kalan şu an meksika da müze olarak kullanılan MAVİ EV de kalıp,fotoğrafçısı Muray ,sovyet direnişçisi Lev Troçki ile aşk yaşayan ama kurbağam diye söylediği diego ile yaşamını sürdüren kadın.Çok istemesine rağmen hiç çocuğu olmayan bu olayı ve çektiği sıkıntıları tablolarına yansıtan bir ressam.kendi ülkesinde açtığı ilk sergisine sedye ile gidip,sonrasında sağ bacağı kesilen bir küllerinden doğan bir Anka Kuşu.
1954 yılında akciğer embolisi sonucu 47 yıl süren acılı hayatı sona ermiştir.kendi isteği ile yakılıp külleri MAVİ EV e konulmuştur.Neden yakılmak istendiğini soranlara,ömrüm boyunca yattım öldükten sonra artık yatmak istemiyorum demiştir
Benim en çok içimi acıtan sözü ise;Frida, Rivera için; hayatında iki büyük kaza geçirdiğini, bunlardan birinin onu az daha öldürecek olan tren, diğerinin ise Diego olduğunu söylemiş, Diego’nun tren kazasına göre çok daha yıkıcı olduğunu belirtmişti.
İşte bu kitap bu acılı kadının hayattaki mücadelesini ve tüm zorluklara rağmen hayata tutunuşunu anlatıyor.En sevdiğim kitaplardan biridir.Kitabın sonunda Salma Hayek in oynadığı filmi izlemekte ayrı bir keyif katıyor.

Yusuf Berkman, bir alıntı ekledi.
20 Mar 21:18 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bu kitap kontrolsüzce kalbe sokulan bir neşterdir; amacı tedavi etmek değil parçalamaktır. Bir ameliyat girişimi değil tamamen taammüden olmasına özen gösterilmiş bir cinayet çabası, kin güdüsünün harekete geçirdiği vahşi bir intikam denemesidir. Sterillik iddialarına karşı sterilliğin körlüğüne sığınmış bakterileri teşhir eder; vitrindeki masumiyetin içine yerleşmiş suçu haykırır; iyi vatandaşı kazıdığında altından çıkacak olan katili, namuslunun içindeki orospuyu, kan görmeye dayanamayanların beslediği kan okyanusunu gözlere sokmayı amaçlamaktadır. Bu olmamışsa kitabın beceriksizliğindendir; bu tarihi görev ne yapıp edip başka bir şekilde başka bir kitapta yerine getirilmelidir.

Böyle de Buyurabilirdi Zerdüşt, Taylan KaraBöyle de Buyurabilirdi Zerdüşt, Taylan Kara

birileri aşktan bahsettiğinde her nedense aklıma hep irwin yalom'un şu fıkrası gelir:
"ameliyat başarılı geçti
ama hasta öldü".

Kitap Kurdu, bir alıntı ekledi.
20 Mar 12:35 · Kitabı okuyor · Beğendi

Ağız dolusu savaşa, savaşı çıkaranlara sövüyordu. Savaşı çıkaranlara ilk söven kişiyle Sarıkamışta karşılaşmıştı.
Bu bir doktor binbaşıydı. Akşama kadar hiç durmadan yaralıları ameliyat ediyor, durmadan da sövüyordu. İkincisi, bütün bedeni yara içinde, parçalanmamış bir yeri kalmamış bir teğmendi. Ondan
sonra savaşlardan ne kadar geriye kalmış kişiyle karşılaşmışsa, küfür nedir bilmeyenler bile, savaşa,
savaşı icat edenlere, savaşı çıkaranlara yediden yetmişe veryansın ediyorlardı. İnsanların ne hayvanlıkları, ne sürüngen hayvandan daha sürüngen oldukları, ne kıvıl kıvıl eden, ığıl ığıl çürüyen
solucan oldukları kalıyordu.

Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana, Yaşar Kemal (Sayfa 75 - YKY Pdf)Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana, Yaşar Kemal (Sayfa 75 - YKY Pdf)
Şeyma Öztürk, bir alıntı ekledi.
20 Mar 07:44 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"BİR BALIKÇI DÜKKÂNI: Balıkçılar büyük bir varili suyla doldurup içine birkaç damla kırmızı çini mürekkebi, fıstık boyası ve soğan kabuğu koyuyorlar. Ne mi yapıyorlar? Habere göre ot barbununu, rengi kırmızı olan kaya barbununa çevirmek istiyorlar. Balıklar varile, paralar cebe atılıyor. Çünkü ot barbununun kilosunun fiyatı beş milyonken, kaya barbunu yirmi beş - otuz milyondan satılabiliyor. Balıkçı dükkânının başka bir köşesindeyse balıklara estetik ameliyat yapılıyor. Kırlangıç, sargos, sarpa gibi ucuz ve taze balıkların gözleri, göz yuvalarından bıçakla çıkartılıyor, Lahos, trança, sinarit gibi pahalı ama bayatlamış balıkların göz yuvalarına yerleştiriliyor. Bir başka tezgâhtaysa bayatladığı için solungaçları beyazlayan balıkların solungaçları fırçayla kırmızıya boyanıyor."

Makyaj Yapan Ölüler, A. Ali Ural (Sayfa 62 - Şule Yayınları, 18.baskı, 2018.)Makyaj Yapan Ölüler, A. Ali Ural (Sayfa 62 - Şule Yayınları, 18.baskı, 2018.)

Yaptığınız işlerde illa bir çıkarınız olacak diye bir şey yok. Belki para girmez cebinize ama birine ya da birilerine yaptığınız o iyiliğin getirdiği mutluluk hiçbir şeye değişilmez.

Maddi ve kıdem olarak kendisine bir getirisi olmayacağı için araba çarpmış kediyi ameliyat etmeyip ötenazi yapan akademisyen gördüm malesef ve bu o şahıs için çok sıradan bir durumdu.
Saatlerce kırık bacağıyla barınağa götürülmeyi bekleyen ve bu süreçte aç ve susuz bırakılmış hayvanlar da gördüm.
Fakültenin kedi köpekleri için mama alırdık barınak görevlilerinden ama o mamaları çalanlara da şahit oldum. Kedi operasyon öncesi kendini tırmaladı diye anestezideki kediyi döveni de duydum. Ama görseniz biz hayvan dostuyuz diye dolanırlardı ortalarda.
Şuna da şahit oldum annesi ölen daha gözleri açılmamış üç yavru kediye çocuklarıymış gibi bakan annemin çabaları . Gece saat kaç olursa olsun uyanıp yavrular için süt ısıtıp, enjektörle doyuran annem. Annemin bir çıkarı var mıydı peki, yoktu. Şimdi o kedilere bakıyoruz ve sanırım onların varlığı annemin büyük mutluluğu.

Bunları neden mi yazıyorum dilimin döndüğü kadarıyla açıklayayım , her şey para değil, her şey makam mevki değil. Eğer ki işini sevmiyorsan yapma. Sadece para için o işi yapma. Ne kendine eziyet et ne de başkalarına.

Hayatımı şekillendireceğim şu zamanlarda işimin parasal yönünden ziyade 'vicdan' yönüne bakıyorum. Önümde can çekişen bir sokak hayvanı varken ben durup da vatandaşla para mevzusu yapamam diye klinisyenlik yapmıyorum. Çünkü buna da şahit oldum ödemeyi kim yapacak sohbeti ve masada tedavi bekleyen hayvan. Tabiri caizse çok rezil bir durum. Çiftlikte staj yaptığım dönemde de doğuma müdahale edilmediği için buzağısı ölen ve saatlerce ölü buzağıyı doğurmak için çabalayan o hayvancağız. Üstüne bir de sezaryen yapılması gerekirken güçlükle resmen işkence edercesine ölü buzağıyı normal doğurtturma çabaları. Sadece izledim.

Bunları hipotermiden döndürüp dinlensin diye başında beklediğim daha 15 saatlik kedi yavrusunun yanında yazıyorum. Yaklaşık 4 saattir yanındayım. Ne kaybettim hiçbir şey. Ne kazandığıma gelince anne kedinin duası yeter ;)

“Evliliğimizin 15 yılında çocuğumuz olmadı. Garip bir durumdu. Doktorlara gittik, çare aradık. Her ikimiz de de bir kusur bulunamadı. Oysa İnan'la mutluluğumuzu taçlandıracak bir evladımız olsun istiyorduk. Sonunda benim çalışma hayatımın çok stresli olmasından dolayı çocuğumuzun olmadığı teşhisi kondu. Teşhis bu sorunu ne kadar izah ediyordu bilmiyorum ama yaşama tarzım dikkate alındığında hak vermemek elde değildi. Günde hiç abartısız 18 saat çalışıyor, işten başka bir şey düşünmüyordum. Oysa arkadaşlarım çoluk çocuğa karışmışlardı. (…) Bir sabah yataktan kalktım, 'ben kararlıyım' dedim. Artık çocuğum olsun istiyordum. İnan, bu kararıma çoşkuyla katıldı. Çocuğumuzun ismini o koydu. 'Kızımızın adı İpek olsun' dedi...”
Bu sözler, Koç Holding Başkan Vekili Suna Kıraç 'a ait. Kıraç, daha sonra çocuğunu nasıl eline aldığını şöyle anlatır:
“Kararımı vermiş ama biraz abartmıştım. İkiz yavrularım, kızlarım olsun istiyordum. İnan (Kıraç) o yıllarda Vali Nevzat Ayaz tarafından oluşturulan ve kimsesiz çocuklara yardım eden bir sosyal dayanışma vakfının yönetim kuruluna, özel sektörü temsilen girmişti. Evlat edineceğimiz yavrularımız konusundaki insiyatifi o almıştı. Ancak günler geçiyor bir türlü istediğimiz gibi ikiz bebek bulunamıyordu. Ben ise kararımı verdiğim ve kendimi o beklentiye soktuğum için çocuğunu bekleyen bir anne gibi sabırsızlanıyor, bir an önce onları kucağıma almak istiyordum. Günler günleri kovaladı. Her gün yeni bir umutla kalkıyordum. Belki de yavrum bugün bana gelecekti. Ancak bütün bu beklentilerime karşın aldığım kararın üzerinden tam üç yıl geçti.
Artık İçten içe İnan'ın bu konuda yeterince duyarlılık göstermediğini bile düşünmeye başlamıştım. Bir sabah kahvaltıda İnan'a sitem ettim, 'Bugüne kadar bana verdiğin bütün sözleri tuttun ama bu defa olmadı' deyiverdim. İnan alınmıştı. Hemen gidip Çocuk Esirgeme Kurumu ile görüşmüş. Verilen yanıttta evlat bekleyen aileler arasında ilk sırada bulunduğumuz söylenmiş ancak ikiz kız bebekler bir türlü bulunamıyormuş.
Bir Pazartesi günüydü. İnan heyecanla eve geldi. 'ikiz bulamamışlar ama tam bize göre olduğu söylenen bir kız varmış, gidip görmemizi istiyorlar' dedi. Hiç düşünmeden 'hadi gidip görelim' dedim. Açıkçası heyecanlanmıştım.
Hastaneye gittiğimizde kızım, yavrum oradaydı. İpek henüz dört aylıktı. Kucağımdaydı. Sıcaklığı ve ilk bakışmamız olağanüstüydü. Ağladım. İş dünyasının bize kazandırdığı o tedbirlilikle İnan, 'bize bir gün izin verin, muayene ettirelim' dedi. O gün doktor bize bugün bile hiç unutamadığım çok özlü bir şey söyledi. 'Suna Hanım ağlayarak çıktıktan sonra, diyelim ki bu çocuk muayene sırasında sakat çıktı, artık onu bırakamazsınız, o artık sizindir. Hiçbir şey için vazgeçemezsiniz' dedi.
Eve döndüğümüzde karmaşık duygular içindeydik. Altüst olmuştuk. İpek'i orada bir başına bırakmıştık ama yüreğimiz, aklımız her şeyimiz İpek'te kalmıştı. Doktorun söylediklerini o gece daha iyi anladık. İpek'ten vazgeçemezdik, o bizimdi. Kızımızdı. Gittik ve yavrumuzu bağrımıza bastık.”
Türkiye'nin en büyük sanayi imparatorunun kızı olan ve holdingde de babasının yardımcılığını üstlenen Suna Kıraç, “Türkiye'de ilk defa böylesine varlıklı bir ailenin üyesi evlat edinmeye karar verecekti” diyor ve kararı nedeniyle ailede doğabilecek “artçı sarsıntılar”dan çekindiğini söylüyordu:
“Evliliğinde radikal bir hızla ailesini şaşırtan Suna Kıraç'ın bu yeni kararı nasıl karşılanacaktı? Ailem ne diyecekti?
Çok çarpıcı bir biçimde bu kararıma en sıcak tepki babamdan geldi. Vehbi Koç, 'Hep bir çocuğun, senden bir torunum olsun diye dua ettim. Kısmet böyleymiş' diyerek beni destekledi.”
Ancak Vehbi Koç'un, İpek'in evlat edinilmesi için tek koşulu vardır. Suna-İnan Kıraç çiftinin köpeklerinin bebeğin gelmesiyle evden çıkarılmasını ister.
Diğer kardeşler ne diyecektir? Suna Kıraç anlatıyor:
“Aynı desteği abim Rahmi Koç'tan da gördüm. Sevgi (Gönül) zaten İpek'in ikinci annesi ve sonraları en yakın sırdaşı olacaktı. Ablam Semahat Arsel ise kısa bir süre sonra bu kararıma saygılı bir tavır alacak, İpek'e şefkatle yaklaşacaktı. Böylece sadece Koç Ailesi'nde değil, Türk iş dünyasında bir tabuyu yıkmış oluyordum.
İpek 29 Kasım 1984'te dünyaya gelmişti. Onunla kaderimiz 1 Şubat günü birleşti. O sakin evde bir anda bayram havası esmeye başladı...”
‘Beni kim doğurdu baba?’
Suna Kıraç’ın İpek’in annesi olmasının kısa hikâyesi böyle. Kısa bir süre sonra İpek, kendisini doğuran anneyi de öğrenecektir. Suna Kıraç anlatıyor:
“İlk günden itibaren İpek’e dürüst davrandık. Bir gün hiç beklemediğimiz bir anda İpek kendi gerçeği ile yüzleşti. Henüz beş yaşındaydı. Çiftlikte bir atımız doğurmuştu. Babası İpek’i tayı görmeye götürmüş. İpek bir süre taya ve annesine baktıktan sonra babasına dönüp ‘Baba beni kim doğurdu’ diye sormuş. İnan iyi bir arşivcidir. Kızına annesini anlatmış ve büyüdüğünde elindeki bütün bilgi ve belgeleri sakladığını ve ona vereceğini söylemiş. Sonra da ‘Sen bizim bir tanemizsin, seni çok istedik, Allah bize seni verdi’ demiş.”
İpek kâh attan, kâh balkondan düşerek, kimi zaman otomobilinin bagajında gizlice annesiyle holdinge giderek, bu arada çok iyi bir eğitim görerek büyümektedir.
1996 yılında bir gün, Suna Kıraç sesinde bir kısılma hisseder. Kendisini duyurabilmek için giderek daha yüksek sesle konuşmaya çalıştığını fark eder. Derken günlük yaşam içinde doğallıkla yaptığı kimi hareketleri yapmakta zorlanmaya başlar. Yapılan ilk kontrollerde herhangi bir hastalık teşhisi konmaz.
Şubat 1997’de kayak yaparken bu kez elleri uyuşur. Tekrar yapılan kontrollerde sonuç aynıdır; hasta değilsiniz.
‘Yürüyemeyecek, konuşamayacak, beslenemeyecek ve öleceksiniz’
Ancak 1998 yılına gelindiğinde küçük sorunlar büyümeye ve artmaya başlar, Suna Hanım konuşma güçlüğü çekmekte, kimi harfleri yutmakta, dinleyenlerin hemen fark edebileceği ölçüde peltek konuşmaktadır. Şubat ayında İnan Kıraç’ın mide ameliyatı için ABD’ye giderler. İnan Kıraç’ın ameliyat sürecinde Suna Hanım, kendisinde gözlemlediği tuhaflıkları da kontrol ettirmeye karar verir. Doktorların talebi üzerine biyopsi yapılır.
Biyopsiden sonra İnan Kıraç’ın ameliyat sonrası iyileşme dönemiyle ilgilenirler. Türkiye’ye dönüş hazırlığı yaparken biyopsi sonuçlarını unutmuşlardır ki, haber gelir gelir; doktorlar Suna Hanım’ı görmek istemektedir.
Houston Methodist Hastanesi’nin Nöroloji Bölümü Başkanı Prof. Harati’nin karşısına geçerler. Harati, vereceği haberin rengini yüzündeki ifadeden esirgemez. “Ne yazık ki hastalığınız ALS” der. Kıraç çifti ALS’nin ne olduğunu bilmez, ancak “Ne yazık ki” ifadesine takılırlar. Tam adı Amyotrophic Lateral Sclerosis olan ALS’nin “kötü bir hastalık” olduğunu anlatır Prof. Harrati. Merkezi sinir sisteminde “motor nöronların” kaybıyla ortaya çıkan, nedeni bilinmeyen, tedavisi bulunmayan, ilacı olmayan bir hastalık. Motor nöron kaybı ellerde, bacaklarda, ağız-yutak bölgesinde başlayan ve sürekli ilerleyen bir kas erimesine neden olmaktadır. İlerleyen evrede göğüs kaslarını da erittiği için hastanın solunum cihazına bağlanmasını gerektiren ALS konusunda o gün aldıkları tek “iyi” haber hastanın zihinsel fonksiyonları ve belleğinin hiç bozulmaması olur.
Doktor, bu bilgilerin ardından 1998’de 57 yaşında olan Suna Kıraç’a üç ila beş yıl içinde solunum cihazına bağlanacağını, yedi yıl içinde de hayatını kaybedeceğini söyler! Bu açık sözlü doktorun verdiği bilgilerin ardından Suna ve İnan Kıraç birbirlerine sarılarak ağlamaya başlar. Otele döndüklerinde Suna Kıraç haberi Türkiye’de bulunan Rahmi Koç ve Sevgi Gönül’e verirken hıçkırıklarını tutamaz.
‘Beni makineye bağlı olarak yaşatma’
Dokuz ay içinde konuşamayacak ve beslenemeyecek duruma gelmesi beklenen Suna Hanım’a yeni bir hayat için hazırlıklar başlar. Derken konuşamama, sadece yazıyla kendisini ifade etme dönemi başlar. Bir süre sonra bacaklarını ve ellerini de kullanamayacaktır.
Bu sırada, eşinden bir söz almak ister:
“İnan senden bir isteğim olacak, bunun sonu makine, ama ben makineli bir hayatı yaşamak istemiyorum. Yaşamımı bir makineye bağlı olarak geçiremem. O gün geldiğinde sana soracaklar; ‘Makineye bağlayalım mı, bağlamayalım mı?’ Sen muhakkak ‘hayır’ diyeceksin. Makineye bağlanmama müsaade etmeyeceksin.”
İnan Kıraç, artık hayatını vakfettiği eşine “Sen olsan bana yapar mısın” der, Suna Hanım ısrar edince de, uzatmamak için “Peki çalışacağım” diyerek konuyu kapatır. Ve 14 Şubat 2000’de hastaneye kaldırılan Suna Kıraç makineye bağlanır.
‘Beni evlat olarak aldın, sana ihtiyacım var’
Hiç kimse Suna Kıraç’ı kararından döndüremez. Aile doktorlarla konuşurken 13 yaşındaki İpek, özel kıyafetler içinde yoğun bakım ünitesine alınır. “Duyabiliyor musun” der annesine:
“Bir şey isteyeceğim senden. Ne isteyeceğimi biliyorsun, ben daha çok gencim ve benim sana ihtiyacım var. Beni evlat olarak aldığında anne olmaya karar verdin. Kararının arkasında dur. Bu kararı verdiğin andan itibaren artık bana karşı sorumluluk üstlendin. Bu sorumluluğun, bana karşı görevlerin henüz bitmedi. Belki bu noktadan sonra şirketteki görevlerin bitmiş olabilir. Ama daha beni yetiştirecek, liseden mezun edecek, üniversiteye sokacak, evlendireceksin. Beni yalnız bırakma. Anneme çok ihtiyacım var. Lütfen, bunu benim için yapacak mısın?”
İpek’in sözlerinin ardından tek kelime edebilir Suna Kıraç, tek bir kelime:
“Tamam…”
‘En zenginler’ listesindeki en zengin
Birkaç hafta içinde öleceği söylenen Suna Kıraç bugün hâlâ Koç Holding Başkan Vekili. Sadece gösterilen harfleri seçerek kendisini ifade etmesini sağlayan gözleriyle konuşuyor.
“Her şey İpek’in olacak” diyen İnan Kıraç, aktif iş hayatını bıraktı, bütün günlerini eşiyle geçiriyor, eğitim-sanat işleriyle ilgileniyor, tam 300 milyon dolar vakfedecekleri İstanbul Tepebaşı’ndaki kültür sanat merkezi için “devlet büyükleri”nden yıllardır cevap bekliyor!
İpek, annesinin hastalığını araştırmak ve ALS hastalarına çare aramak için biyoloji okudu.
Bugün “En zengin 100 Türk” listesine 73. sırada girdiği açıklanan İpek, 29 Kasım 1984’te doğan, Çocuk Esirgeme Kurumu’nun himayesindeyken 1 Şubat 1985’te Kıraç çifti tarafından evlat olarak alınan o İpek.
Bu yazıyı, İpek Kıraç’ın, hiçbir “zengin listesi”ne sığmayacak gerçek serveti için yazdım. Zira ne listedeki sırası doğru İpek’in, ne “serveti” diye adının karşısına yazılan sayılar.
Altına çekeceğiniz toplam çizgisi bir Suna Hanım edebilecek herhangi bir liste, herhangi bir sayı biliyor musunuz!...

°Yağmur M°, Kör Baykuş'u inceledi.
 11 Mar 19:05 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Merhaba arkadaşlar :) Sevgili  Beyza nın hediyesi olan bu kitabi hüzünlü bir sonla kitaplığıma kaldırmak istemediğim için Sadık Hidayet üzerinde Paul Kalanithi'nin yardımıyla küçük bir operasyon yaptık.:)Son Nefes Havaya Karışmadan ve Kör Baykuş kitaplarının ortak incelemesi gibi oldu.Diyaloglar her iki kitaptan derlenmiştir.Tekrar alıntı şeklinde belirtmedim. İyi okumalar:)

~~SADIK HİDAYET AĞLADIĞINDA~~

PK: Merhaba Sadık Hidayet Bey. Ben nörocerrahi uzmanı Dr. Paul Kalanithi. Sizle görüşmek istemenin sebebi, gözlemlerimiz ve yaptığımız tetkikler sonucu beyninizde Butimar Sendromu'na bağlı tümör bulunduğunu saptamamız. Acilen operasyona almamız gerekiyor sizi.

SH: Hayat denilen şeyden elimi eteğimi çektim. Bıraktım pekala, gitsin elimden!! Birbirine ters  düşen öyle çok şey gördüm, birbiriyle çelişen öyle çok şey duydum ki! O görmeler yüzünden gözlerim, eşyanın yüzeyinde, ruh özünü örten o ince ve sert kabuk da aşındı. Artık hiçbir şeye inanmıyorum, açık seçik gerçeklerden şüphe ediyorum.Tükendim.

PK: Sizi anlayabiliyorum. Bakın ben işinin manevi boyutuna çok önem veren bir doktorum. Bir insanın hayatını kurtarmak, hayatından da öte kişiliğini hatta ruhunu kurtarmak tartışılamayacak kadar kutsaldır. O yüzden operasyon öncesi kendi iç dünyanızı bana açmanızı rica ediyorum. Beyninizdeki urdan önce ruhunuzdakini temizlemeliyiz.

SH: Bakın Paul Bey! Yaralar vardır hayatta, ruhu cüzzam gibi yavaş yavaş ve yalnızlıkta yiyen,kemiren yaralar, bilir misiniz! Kimse kavrayamaz neler hissettiğimi. Kendimden kaçmak istiyorum. Hem sormayın bunları bana! Hepsini yazmıştım...

PK: Evet...Okudum hepsini.

SH: Ahh okudunuz mu?
(Elleriyle kıpkırmızı olmuş yüzünü kapattı ve kalkmak istedi) Utancımdan yer yarılsaydı da içine girseydim!!

PK: Durun lütfen! Sizi anlayabiliyorum. Gerçekten. Kendimi ifade etmeme izin verin. Her ne kadar farkli türde olsa da sizin beyninizde taşıdığınız urun çok daha tehlikelisini taşıyorum bünyemde. Ölüm herkesi bekleyen flu bir sonken, ansızın beliren katı bir gerçekliğe dönüşüverdi dünyamda. Bir ay mı, bir sene mi yoksa on sene mi yaşayacağım bilemiyorum. Ölmek üzere olsam bile, gerçekten ölene kadar hala yaşadığımı unutmamaya zorluyorum kendimi. Anlıyor musunuz? Tüm kariyer planlarım bitti. Ve siz benim son hastamsınız. Birşeyler yapmak istiyorum sizin için.

SH: Biliyor musun Paul, bütün bunlar beni hiç etkilemiyor. Aksine diğer insanların geçici bile olsa, birkaç saniye için benim yaşadığım alemlerden geçmesine seviniyorum. Benim odam hep bir tabut...Yatağım mezardan daha soğuk, daha karanlık...O yatak ki hep hazır ve beni uykuya çağırıyor.!
Yine de anlaşmaya başladığımızı hissediyorum. İhtisas alanınız değil ama bir şeyi merak ediyorum.
Kalp durunca duygular, düşünceler de kayboluyor mu yoksa kılcal damarlarda kalan kan sayesinde belli belirsiz hayat sürüp gidiyor mu? Sağlam bir genç, ölüme karşı var gücüyle savaştıktan sonra birdenbire ölürse ne hisseder?

PK: Bilemiyorum. Aklıma gelen tek şey Samuel Beckett'in şu sözleri. "Bir gün doğduk. Bir gün öleceğiz. Aynı gün. Aynı an. Bir ayağımız mezarda dünyaya getirirler bizi, güneş bir an parıldar, sonra yeniden gece olur..."

SH: Ahh.. Kalbim acıyor...

PK: Üzgünüm... Neşteri yokken bir cerrahın yegane silahı sözcüklerdir.
...

AMELİYAT

PK: Evet .Tümör fiziksel duygusal ve bilişsel alanlara hükmeden subtalamik nukleusa oldukça yakın.Sadık Bey operasyon süresince sizi duygusal bir teste de tabi tutacağız.

-Başlıyoruz.
- Ben Kendimi...Çok üzgün hissediyorum.
-Akımı kesin!
-Ahh şimdi daha iyiyim.
-Akım ve empedansi tekrar kontrol edelim.Tamam mıyız.Evet ,akımı verin.
-Hayır olamaz...Herşey ne kadar üzücü. Sadece kapkaranlık bir hüzün.
-Elektrodu çıkarıyoruz!

...

Ameliyat başarılı geçmiştir ve birkaç ay sonra Sadık H. ve Paul K. karşılaştığında, kanser Paul'ün bedeninde 3.evreye varmıştır.

PK: Benim bedenimde taşıdığım kanseri sen ruhunda hala taşıyorsun. Kurtul ondan! Duygularımı, zayıflığımı senden saklamıyorum. İskelet gibi kaldım. Kalem tutmaya bile mecalim yok. Zaman benim için bir saatin tik taklarından çok bir varoluş süreci. Ne kadar zamanım var ,bilemiyorum. Ölüm bir anlık ama ölümcül bir hastalıkla yaşamak ise her anlık.

SH: Elimde olsa dünyadaki tüm zamanları sana verirdim.Ne yapacağımı bilemiyorum!!

PK: İsteğim kendini bırakmaman ve ailemi şu konuda ikna etmen:
İş son noktaya kaldığında kalp masajı istemiyorum...
...

Rüzgarın usul usul estiği , kuşların bile ötmeye çekinip korudukları sessizlikte, üzerinde "1977-2013 Paul Kalanithi" yazan bir mezar taşının önünde ağlıyordu Sadık Hidayet. Bir an şaşırdı. 1937 de değil miydi?Birden sağ taraftan birinin yaklaşmakta olduğunu hissetti. Baktı. O ihtiyarı gördü  ama bu sefer yüzü Paul'le aynıydı, hem de dostça bir gülümseme takınmıştı. Aniden sol tarafından gelen kahkaha sesleriyle irkildi. Yine o rezil, çirkin ihtiyarı gördü, hem de yanında  o kadınla. İhtiyarla kadın el ele tutuşup hızlıca uzaklaşırken bir yandan kahkahayla karışık şu sözleri duyuluyordu.

"Herşey bitti artık, biz gidiyoruz.Ya! Bir daha görüşmeyelim. Evinin adresini de unuttum zaten .Ya! Hahahaha!"

Sadık Hidayet onların arkasından bakarken, ruhundan da kapkaranlık bir şeyin tüm zerrelerinden koparılıp uzaklaştığını farketti. Hala ağlıyordu, ama yüreğine huzur yerleşmişti çoktan...

Hasan Berk ATA, bir alıntı ekledi.
11 Mar 11:15 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yıkım kafalardadır!
Şurası kesin ki: Eğer ameliyat yapmak yerine her akşam dairemde koroyla birlikte şarkı söylemeye başlarsam, yıkım gelir, beni bulur! Eğer tuvalete gittiğimde, ifademi bağışlayın, klozetin yan tarafına işersem, üstelik Zina ve Darya Petrovna da aynısını yaparsa tuvalette yıkım ortaya çıkar. Bundan hareketle, yıkım klozette değil, kafalardadır!

Köpek Kalbi, Mihail Bulgakov (Sayfa 41 - İş bankası kültür yayınları)Köpek Kalbi, Mihail Bulgakov (Sayfa 41 - İş bankası kültür yayınları)