Adı:
Nohut Oda
Baskı tarihi:
Haziran 2019
Sayfa sayısı:
108
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750526961
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İletişim Yayınları
Baskılar:
Nohut Oda
Nohut Oda
“Elini sürmediği bahçe gözlerinin önünde yabana dönmüş, böylece kendisinden sonra ne hale geleceğini görmüştü. Gözü arkada kalmayacaktı. Hayatta kalmayı başaranlar da bakacaklardı kendi başlarının çaresine. Konuşmuştu hepsiyle. Anlatmıştı uzun uzun. İnsanla nebatat arasında küslük olmazdı ya zaten. Anlarlardı onu. Bakarsın duvarı aşar da ormana karışırlardı, o zaman her şey çok daha kolay olurdu. Hem zaten onlara inancı büyüktü. Kurudu sanırdın, iki damla yağmurla, hop, yeniden yeşerirlerdi.”

Gidenler, gidenlerin geride bıraktığı eşyalar, kalanlar, kediler… İçilen son çaylar, başka bir hayatın gölgesinde yaşamaktan kurtulamayanlar, sonu getirilemeyen sevgiler… Depremler, çatırdayan aileler, terk edilen evler… Babalar, “görüşürüz” vaatlerine mahkûm edilmiş tükenmişlikler… Anneler, kardeşler ve çiçekler… Yalnızlıklar… Ama en çok her şeye inat küçücük anlara kök salan görkemsiz mutluluklar…

Melisa Kesmez evlerin içinde, odaların arasında usul usul dolaşırken, bir ayna tutuyor hayata: Hayatın kuytularını, o kuytularda yan yana yeşeren neşe ve kederi gösteren bir ayna. Nohut Oda, incecik sızıların, tatlı gülümseyişlerin kitabı…
125 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Önce ‘atları bağlayın geceyi burada geçireceğiz’ ismiyle yakalamıştı beni.Sonra öyküleri okudukça daha da sevdim ama zaten biliyordum Melisa Kesmez’i.Sabitfikir dergisindeki yazılarından.
Hatta bir kitap incelemesinden sonra (Google sağolsun yıl 2015 imiş), kitapçılarda dediği kitabı aramıştım ‘kayısılardan’ bahseden bir kitap diye sorarak.Tabii o kitabın adı ‘yakındaki uzak’ idi Rebecca Solnit’in.
Ben Melisa Kesmez’in kendi yazdıkları haricinde kalemine ortak ettiği kitapları da küpe ettim kendime,yeri çiçeklidir.Yanı ise demli bir çay.O yüzden ‘nohut oda’ (ah nasıl da güzel isimler bunlar!) çıkar çıkmaz okunmalıydı.
Beş hikaye var bu kitapta.Beş ayrılış,beş kopuş ama beş kabuk bağlayış.Hele ki Handan..’kız kardeşim Handan’ daha bir yaraladı beni.
Daha nice kitaplara..Hem yazdıklarına hem tanış ettiklerine..!
125 syf.
·4 günde·9/10
"Kendini bildi bileli kabuğunu arayanlara" demiş yazar kitaba başlamadan evvel. Son kelimesini de okuduktan sonra daha iyi anlıyorsunuz ne demek istediğini. Eğer siz de bir dönem dahi olsa kabuğunuzu aradıysanız, işte o zaman Nohut Oda'nın satırları arasında hüzünlü bir yolculuğa çıkmanız mümkün.
Yazarın okuduğum ilk kitabı. Öykü türünde de sanırım öyle.
Ben çok beğendim Nohut Oda'yı. İçinde beş adet öykü var ve bitirdikten sonra epey düşündüm acaba en çok hangisi hoşuma gitti diye; yok bulamıyorum. Yani ilk öykü çok güzel bir başlangıçtı benim için. Devamı o şekilde geldi ve kitap boyunca hüzünlensem de gözlerim dolmadı, o yaş hiç akmadı diye seviniyordum. Erken konuşmuşum, son öykü olan Kız Kardeşim Handan beni bir miktar dağıttı arkadaşlar. Gözleriniz doluyor ve evet belki birkaç damla yaş da süzülebilir ama kahrolmuyorsunuz, eski günlerden bahsederken tatlı bir hüzünlenme gelir ya işte öyle hissediyorsunuz.
Yazarın çok basit olayları bile metaforlar eşliğinde ve hiç sıkmadan betimleyerek anlatmasını da çok sevdim. Altını çizdiğim ne kadar yer varsa hepsini alıntı olarak paylaştım zaten. İlk kitap alışverişimde yazarın diğer iki kitabını da alacağım, Nohut Oda hediyeydi çünkü. Çok güzel bir liman oldu bana. Tavsiye ederim.
125 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Yazarın okuduğum ilk kitabı bu “Nohut Oda”. Bir öykü kitabı. Bir eve, bir kimliğe ,bir konuma ait olma ihtiyacı gibi bir çerçevede geziyor öyküler. Okuması keyifli , yaşanılanlar çok olası ve duygular çok yüksek ve gerçekçi. Herkesin hayatında en az bir kez yaşayabileceği (veya farkedebileceği) “Bir şeyler hizalanıyor o an. Bir şeyler tık edip yerine oturuyor.” diyerek açıkladığı hissi beş ayrı kadın üzerinden anlatmış yazar.Tasvirlerini de kişilik analizlerini de çok başarılı bulduğumu söylemeliyim. Bir solukta okunabilecek bir kitap. Umarım diğer kitapları da aynı hazzı verir.
125 syf.
·1 günde·10/10
Diğer kitaplarını okuduysanız, emin olun ki bunu daha çok seveceksiniz. Yine mükemmel öykülerle sizi alıp uzaklara götürecek ve bir çırpıda okuyup sevdirecek. Öykü yazmak isteyen arkadaşlar için özellikle okumalarını tavsiye ederim :)
125 syf.
·Beğendi·10/10
Merhaba sevgili dostlar ,
Bir akşamda bir solukta nefis bir kitap okudum ..
Melisa Kesmezi ''Atları Bağlayın Geceyi Burada Geçireceğiz '' kitabı ile tanımıştım belki zamanı değildi çok samimi olamamıştık kendisi ile ama nefrette etmemiştik birbirimizden.
Bir yazarı tek bir kitapla yada satırla yargılayanlardan değildim ,elbette bazen bazı şeyler istediğimiz gibi olmuyordu her zaman aynı noktada buluşamıyorduk..Bir şeyin olması için bazen yazar da tek başına sorumlu değildi, biz de o an orada o kitabın içine girebilmeliydik ..
O yüzden kendisi yeni kitabı Nohut Oda'yı çıkarınca ve oldukça ilgi görünce hadi dedim bi okuyalım bakalım ..ve elime aldım bırakamadım .. 5 öyküyü de bir solukta içtim hiç bitmesin dedim..
Okuduğum öykü kitaplarının beğendiğim öykülerini ileride baktığımda hangisini daha çok sevmişim ,unutmayayım diye içindekiler kısmında öykü adlarının yanına bir kalp koyarım ben ..5 öykünün de yanına kalp koydum hatta bütün kalpleri koymak istedim..Bu sefer olmuştu.Yazar ile olmamız gereken yerde buluşmuştuk ,çok mesuttuk...
Öyküler kitap boyunca insanı hüzünlendirse de bunu insanın canını yakmadan yapıyor.Gözleriniz dolacak gibi hissediyorsunuz ama sonra bir bakıyorsunuz bir tebessüm yayılıyor yüzünüze ..Ben bir iki yerde sesli güldüm hatta..
Öykülerde kadınlar var ..biz kadınları birbirine bağlayacak sımsıcak öyküler ...
Hissettiğimiz ama ifade etmekte zorlandığımız ya da yüzleşmekten bile çekindiğimiz bazı duygularımızı bir güzel anlatıvermiş bize yazar.5 ayrılış 5 kabuk arayış hikayesi .Zaten "Kendini bildi bileli kabuğunu arayanlara" demiş yazar kitapta.
Ben çok ama çok sevdim ..Çok tavsiye olunur efendim..
Sevgiler ....
108 syf.
·1 günde·10/10
Yazarın okuduğum ilk eseri, güzel bir tanışma oldu ve ikinci kitabını okumalıyım hissiyatını güçlü bir şekilde hissettim.
Beş öyküden oluşan eserde kısa cümlelerle sayfalarca duygu selinin içinde buldum kendimi. Okyanusun ortasında bazen bir hüzüne bazen sevince bazen de boğazımı düğümleyecek kadar büyük üzüntüye yüzdüm. Güçlü kalemi ve üslubu ile yazdığı bütün öyküleri ayrı ayrı etkiledi beni.
125 syf.
Yazarın okuduğum ilk öykü kitabı ve diğer kitaplarını da okumayı en kısa sürede düşünüyorum. Toplam beş öyküden oluşan bu eserin, özellikle son kısmını daha güzeldi. İyi okumalar.
125 syf.
·8/10
Kaybediş: Yüzyıllardır tanıdığın birine iç rahatlığıyla şımarma, kızma, bozuk atma, kavga etme hakkının elinden alınmasıdır. O, gidişiyle seninkilere dolanmış köklerini söküp alırken seni de yerinden ediyordu aynı bahçenin çiçekleri olmak böyle bir şeydi.O olmadan yeşeremiyor, tomurcuk olamıyordun...

Ruhu açık eden dupduru bir dille yazmış Melisa Kesmez.5 öykü, kadın gözüyle anlatılmış.Bu öykülerin ortak izleği tutunma ihtiyacı, bir nohut oda bakla sofaya sığınma, kanayan tarafları sağaltma, yüzleşme ve dinginleşme ihtiyacı...Kadın karakterler üzerinden gitse de iki öyküde apaçık, erkeğin de eşya/ mekan bağıntısını, bir kalbi nohut oda belleme arzusunu vurgulamış. Öyle güzel ifade etmiş ki her okuyucunun; kurumuş bir begonvilde ufalandığını, açık bir gardroptan sızan iniltiyi ya da karşı tarafın ışıklarının geç bir hesaplaşmaya davetiye olduğunu, o havaalanına hiç gitmeseniz de uğurladıklarınızın özlem yumağına dönüşüp boğazınızı tıkandığını...duyacağını hissedeceğini düşünüyorum. Özellikle son öykü (novellaya göz kırptığını söyleyebilirim) beni çok etkileyen , ruhumun gediğini zarif bir yaka iğnesiyle ilintilediğimi fark ettiğim ve daha çok çok zamana ihtiyacım olduğunu yüzüme vuran bir öykü oldu.Ayrıca Son Bir Çay öyküsünde de duygu geçişlerindeki başarıdan söz etmeliyim. Yoğun okuma aralarına alacağınız, öykü kitaplarına mesafeli yaklaşanların da önyargısını kıracağına inandığım bu kitap tavsiyemdir.Esen kalın🤗
125 syf.
·6/10
Bu kadar basit konular, bu kadar basit bir dil ile işlenmiş bir kitap nasıl bu denli övgü topluyor, anlayamadım. Doğrusu sıradan bir kitap olarak geldi bana. Evet yalınlık hoştur ama burada fazla kaçmış. Karakterlerin psikolojik altyapısı iyi işlenmiş desek, olaylar karşısında her seferinde gerçek dışı tepki gösterişleri geliyor aklıma. Cidden neden sevildi, neden?
108 syf.
·7 günde·9/10
Kitap fuarında tanıştığım Melisa Kesmez hanımefendi ve imzalı olarak aldığım kitabı Nohut Oda içinde öyküler barındıran bir kitap.

Ben keyif alarak okudum. Özellikle son hikaye benim çok hoşuma gitti. Geçen zaman olay ve kişilerin bir araya geldikleri o yer, abla kardeşin birlikte diyalogları ve yazarın kullandığı dil gayet başarılıydı.

keyifli okumalar.
125 syf.
·12 günde
Gündelik hayatın içinden konular...
Sade, açık, akıcı bir anlatım...
Çağdaş, genç bir kadın öykücü Melisa Kesmez...
Keyif...
Dikkatimi çeken en önemli detay, kitaptaki öykülerde yer alan tüm ana karakterlerin ayakları üzerinde durmayı isteyen, güçlü, hayatlarındaki acılarla yüzleşirken acılı devrimler yapmış ama bir yanıyla yaralı bir çocuk kadın olmaları oldu. Hepsinin bir terk ettiği veya terk edildiği ayrılık serüveni var. Hepsi de kendine has reçetelerle baş etmeye çalışıyorlar acılarına ve hayata göğüs gererken. Bu kadınlar hayatımıza öyle yakınlar ki kadını kadına bir kadın olarak çok güzel anlatmış yazar. Ajite etmeye çalışmamış, tertemiz ve duru... Hissettiğimiz ama ifade etmekte zorlandığımız ya da ifade etmekten ziyade yüzleşmekten bile çekindiğimiz bazı duygularımıza güzel bir tercüman olmuş bizi çok yakından tanıyan bir dost misali.

Öykülerin mekanları, çeşitli duyularımızın yardımına da başvurularak o kadar canlı ve ayrıntılı olarak anlatılmış ki betimleme sevenlerin, öykülerle bütünleşmem isteyenleri mutlu eden cinsten bir gözlem söz konusu.

Melisa Kesmez'i takip etmek isteyenlere:
https://mobile.twitter.com/ben_vesaire

Baharın geldiğinin müjdelendiği bu bahar bayramı sayılacak 21 marta özel olarak yazardan bir söz de ekleyeyim:

"Bİrazcık çiçek açsak sevinmez miyiz?"
Gittim ben. Geri dönmeyeceğim. Bu uğursuz gün, onu gördüğüm son gün olarak kayda geçsin istiyorum.
Melisa Kesmez
Sayfa 35 - Son Bir Çay
" Beni hala sevdiğini sanıyor . Oysa artık sadece bir yaslanma olasılığıyım onun için . Dengesini kaybettiğinde elini boşluğa uzatıp da tutunuverdiği ilk şey . Artık kimsenin düşeyazarken tutunuverdiği bir şey olmak istemiyorum . "
Melisa Kesmez
Sayfa 45 - Sel Yayıncılık

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Nohut Oda
Baskı tarihi:
Haziran 2019
Sayfa sayısı:
108
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750526961
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İletişim Yayınları
Baskılar:
Nohut Oda
Nohut Oda
“Elini sürmediği bahçe gözlerinin önünde yabana dönmüş, böylece kendisinden sonra ne hale geleceğini görmüştü. Gözü arkada kalmayacaktı. Hayatta kalmayı başaranlar da bakacaklardı kendi başlarının çaresine. Konuşmuştu hepsiyle. Anlatmıştı uzun uzun. İnsanla nebatat arasında küslük olmazdı ya zaten. Anlarlardı onu. Bakarsın duvarı aşar da ormana karışırlardı, o zaman her şey çok daha kolay olurdu. Hem zaten onlara inancı büyüktü. Kurudu sanırdın, iki damla yağmurla, hop, yeniden yeşerirlerdi.”

Gidenler, gidenlerin geride bıraktığı eşyalar, kalanlar, kediler… İçilen son çaylar, başka bir hayatın gölgesinde yaşamaktan kurtulamayanlar, sonu getirilemeyen sevgiler… Depremler, çatırdayan aileler, terk edilen evler… Babalar, “görüşürüz” vaatlerine mahkûm edilmiş tükenmişlikler… Anneler, kardeşler ve çiçekler… Yalnızlıklar… Ama en çok her şeye inat küçücük anlara kök salan görkemsiz mutluluklar…

Melisa Kesmez evlerin içinde, odaların arasında usul usul dolaşırken, bir ayna tutuyor hayata: Hayatın kuytularını, o kuytularda yan yana yeşeren neşe ve kederi gösteren bir ayna. Nohut Oda, incecik sızıların, tatlı gülümseyişlerin kitabı…

Kitabı okuyanlar 1.236 okur

  • Ayda Gözükara
  • ahmed rauf
  • Nazlı mayda
  • Senem ışık
  • GizAlp
  • Betül ARSLAN
  • Gamzze
  • Gocmenkus
  • Ezgi Ertürk
  • H. Yuce SARI

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%3.4 (16)
9
%4 (19)
8
%4.5 (21)
7
%1.7 (8)
6
%0.4 (2)
5
%0.6 (3)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları