Fatmanur Kucukcitraz, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okuyor

Bir şeyin sahtesi aslının en büyük düşmanıdır, aslın asliyeti içinde bütün ihtişamıyla tezahür edebilmesi için, hiç olmazsa günün birinde söz söyleyecek olana, sahtesinin tasallutuyla kirlenmemiş bekâreti münhasıran tahsis edebilmek için, böyle kurulacaksa bu bağ, varsın hiç kurulmasın daha iyidir.

Okumak, Yazmak ve Yaşamak Üzerine, Arthur Schopenhauer (Sayfa 23)Okumak, Yazmak ve Yaşamak Üzerine, Arthur Schopenhauer (Sayfa 23)

Ayfer Tunç
“Yakın diye bir şey yok. Yakınlık ya da her ne ise insanları bir arada tutan şey, kelimelerle, hareketlerle, öğrenilmiş duygularla imal edilmiş, zayıf bir bağ, hiç beklenmedik bir anda kopuyor.”

Seyide, Küçük Prens'i inceledi.
 Dün 17:45 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bence bu kitap sadece bir çocuk romanı değil. Her yaştan kesime hitap ediyor. Çocukken okusaydım şimdi unutmuş olabilirdim. Yine de bu güzel kitabı unutmamak için tekrar okuyacağım. Konusuna gelince küçük, masum bir çocuğun gözünden büyüklerin anlaşılmaya çalışılması anlatılmış. Büyümeseydik iyiydi :)
*Büyükler inanılacak gibi değiller
*Ancak bağ kurduğun şeyleri anlarsın
*Aslolan gözle görülmez
*Çölü güzelleştiren şeyse; bir yerlerinde bir kuyunun saklı olması...
*Yıldızlar sessizdir. Kimileri yolculara rehberlik eder. Kimileri içinse onlar sadece küçük bir ışıktır.

Seyide, bir alıntı ekledi.
Dün 16:42 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ancak bağ kurduğun şeyleri anlarsın.

Küçük Prens, Antoine De Saint-Exupéry (Sayfa 59)Küçük Prens, Antoine De Saint-Exupéry (Sayfa 59)
birkitapbirilktir, Avunamayanlar'ı inceledi.
Dün 14:07 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dünyanın en prestijli ödüllerinden biri olan Nobel Edebiyat Ödülü, 2017 de İngiliz yazar Kazuo Ishiguro’ya verildi. Ödülün, Ishiguro’ya verilme gerekçesi olarak romanlarındaki büyük duygusal güç ile dünyayla kurduğumuz hayali bağ duygusunun altındaki uçurumları görünür kılması, olarak gösterildi. Ishiguro’nun Günden Kalanlar, Avunamayanlar, Değişen Dünyada Bir Sanatçı, Öksüzlüğümüz, Beni Asla Bırakma, Noktürnler ve Gömülü Dev isimli kitapları Yapı Kredi Yayınları tarafından dilimizde yayımlanmıştı. Ayrıca yazarın Beni Asla Bırakma isimli romanı Time’ın İngilizce yazılmış en iyi 100 roman listesine girmiş, 2010 yılında yönetmen Mark Romanek tarafından aynı adla sinemaya aktarılmıştı.
Ishiguro'yu ilk kez okudum. Alışık olduğumuz anlatımdan farklı bir anlatıma sahip. Kitabın konusu, İngiliz piyanistin küçük bir Avrupa kentine, gelmesiyle başlıyor. Ryder adlı bu ünlü piyanisti kent sakinleri büyük bir coşkuyla karşılıyor. Ryder bir süre sonra kentin maküs talihini yenmekten, bavul taşıyıcılarının sorunlarına sahip çıkmaya kadar türlü şeylerle uğraşmaya başlar. Romanın daha ilk sayfalarında bir şeylerin tuhaf gittiğini farkediyorsunuz. Ryder, bir türlü yapmak istediklerini yapamamakta, her yere geç kalmakta ama tuhaf istekler ve gelişmeler karşısında tuhaf bir edilgenlikle sürüklenmektedir. Yanına oturduğu gazetecilerin, o yokmuş gibi hakkında konuşmaları, onuruna verilen ziyafete sabahlık ve terliklerle katılması ama kimsenin bunu yadırgamaması ve uzun uzun yol gidip vardığı yeni mekanların sonradan başka, bildik mekanlara dönüşmesi... İşte bütün bunlar romana bir ‘tuhaf rüya’ atmosferi katıyor. 
Ishiguro, bütün hikayeyi bir rüya gibi anlatıyor.

“Dil devrimi adı altında damarlarımız kesildi. Türkçemiz, tatsız, tuzsuz, ruhsuz kelimelerin tasallutu altına sokularak kadim medeniyet ile arasındaki bağ kopartılmaya çalışılmıştır.” (Recep Tayyip Erdoğan-2018)

İlkel diye dalga geçtiğimiz avcı- toplayıcı atalarımız kadar olamıyoruz. Eğitimin sadece çocuklara özgü olduğunu düşünerek de ayrı bir ayıp işliyoruz. İnsan her an öğrenir, dünya ile bağ kurar. Okul dışındaki eğitimin göz ardı edilmesi de bu çağın yanlış yapılanmasının bir göstergesidir. Çağdaş zamanların bilgiye kolay ulaşan insanına rehberlik edecek, sadece çocukları değil tüm toplumu düşünmeye sevk edecek bir rehberlik anlayışı tasarlanmalıdır.

Anne gezindiğin bağ,
Baba yaslandığın dağdır.
Ömrümün en güzel çağı,
Annen ve Babanla olandır.

Ataol Behramoğlu

Buse Koparal, bir alıntı ekledi.
Dün 00:33 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hiçbir bağ yoktu, asla olmamıştı, benim hayal gücüm dışında.

Buz, Anna Kavan (Sayfa 154 - Everest Yayınları, 1. Basım, Haziran 2014, Çeviri: Selahattin Özpalabıyıklar)Buz, Anna Kavan (Sayfa 154 - Everest Yayınları, 1. Basım, Haziran 2014, Çeviri: Selahattin Özpalabıyıklar)
Cihan erkaya, bir alıntı ekledi.
21 Mar 22:34 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Zaman bize dişlerini geçirdi ama buraya geçirememiş. Taksi,mezarlığın yanından gecerken yavaşlayınca bunu düşünmüştüm; yol bozuktu . Su motorlarının sesi ,mezarlığın alçak tas duvarı, serviler,saksaganlar,bağ evlerinin çivit mavi şeritleri hep anımsadığım gibi duruyor;uzakta bir resim gibi. Gül kokuyor.hasan burada yatıyor

Mino'nun Siyah Gülü, Hüsnü Arkan (Sayfa 11 - Kırmızı kedi)Mino'nun Siyah Gülü, Hüsnü Arkan (Sayfa 11 - Kırmızı kedi)