Hatice, bir alıntı ekledi.
4 dk. · Kitabı okuyor

Necip Fazıl, 1952-1960 yılları arasında DP lideri Başbakan Adnan Menderes’e yazdığı mektuplarda çok açık bir şekilde görüldüğü gibi Büyük Doğu dergisini yayımlamak için bıkıp usanmadan sürekli para istemiştir. Birçok defa, “Bana son bir defa olmak üzere şu kadar para lütfederseniz, söz veriyorum bir daha bu konuda sizi rahatsız etmeyeceğim!” demesine karşın, kısa süre sonra bu sözünü unutup bir kere daha para istemiştir.
Dahası Necip Fazıl sadece Büyük Doğu dergisini yayımlamak için değil, şahsi ihtiyaçları için, ailesinin geçimi için de Menderes’ten birçok defa para istemiştir. Görülen o ki, “üstat” kalemini DP ve Menderes lehine konuşturmak için örtülü ödenekten değişik aralıklarla tamı tamına 147.000 lira almıştır? Necip Fazıl bu parayla çıkardığı Büyük Doğu dergisinde bir taraftan şeriat propagandası ve DP yandaşlığı yaparken, diğer taraftan CHP karşıtlığı, Atatürk ve İnönü düşmanlığı yapmıştır. Bu 147.000 liranın dışında Menderes’in zamanının büyük bir kısmını geçirdiği İstanbul Park Otel’deki harcamalarının tutarı da (1954-1960) 802.675 liradır.

El- Cevap, Sinan Meydan (Sayfa 160)El- Cevap, Sinan Meydan (Sayfa 160)
Mehmet Şahin ÇİL, bir alıntı ekledi.
18 dk. · Kitabı okuyor

Yaşadığınız şehrin yüksek bir tepesine çıkıp yukarıdan hem kendi yaşantınızı hem de etrafınızdaki insanların yaşantılarını gözlemlediğinizi hayal edin. Ya da bir günün sonunda gün içinde ne kadar çok boş işle uğraşıp, gereksiz sözler sarf ettiğinizin bir hesabını yapıyor olun. Bu basit hesap sonunda karşılaşacağınız tablo içler acısı olacaktır. Siz bunu kendinize yapsanız da, yapmasanız da her anınız görüntülenmekte, yaptığınız her iş ve sarf ettiğiniz her söz kayıt altına alınmaktadır. Farkında olsanız da, olmasanız da bir farkında olan bulunmakta.

İnsanlar Uyurlar, Ölünce Uyanırlar, Emre Dorman (Sayfa 90)İnsanlar Uyurlar, Ölünce Uyanırlar, Emre Dorman (Sayfa 90)
CEM AKDAG, Defterler'i inceledi.
 22 dk. · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kitabın kapağındaki Umberto Eco'ya ait şu söz Jose Saramago'yu anlatmak için yeterli sanırım " İşte huzurlarınızda artık öfkeli değil derin düşüncelere dalmış ve kuşkulu felsefeci- anlatıcı Saramago. Ama zaten öfkeden deliye döndüğünde de keyfimiz kaçmıyor . Çok sevimli oluyor"

Jose Saramago'nun "Lanzorette Defterleri "nin hikayesi , "İsaya göre İncil " ve "Kabil" kitaplarından sonra kilise tarafından aforoz edilen ve hayatının sonun kadar yaşayacağı Kanarya adalarına giderken tam 1993 yılında bacanak Javier ve baldız Maria'nın hediye ettiği boş defteri alması ile başlıyor.
Kitap ise Saramago'nun her konuda yorumları ve düşüncelerini içeren blogundan alınma . Bir bakıma bu kitabı gazetelerde gördüğümüz uzun köşe yazıları gibi kabul edebilirsiniz. Ancak güncel dünya olayları ve politik sorunlarla ilgili cesur bu yazılardan etkilenmemek imkansız.
335 sayfa Her ay içinde 20 ye farklı konu içeriyor.

Mehmet Şahin ÇİL, bir alıntı ekledi.
22 dk. · Kitabı okuyor

Ünlü İslam filozofu Kindî’ye göre üzüntü sevilenlerin kaybından ve isteklerin gerçekleşmemesinden kaynaklanan psikolojik bir rahatsızlıktır. Oysaki filozofumuza göre hiç kimsenin bütün isteklerini elde etmesi mümkün olmadığı gibi sevdiği her şeyi sonuna kadar elde tutması da mümkün değildir. Bunun nedeni içinde bulunduğumuz oluş ve bozuluş dünyasında değişmezlik ve sürekliliğin olmamasıdır. Oysa akıl ve gönül alemine ait olan şeyler için değişmezlik ve süreklilik söz konusu edilebilir.

İnsanlar Uyurlar, Ölünce Uyanırlar, Emre Dorman (Sayfa 72)İnsanlar Uyurlar, Ölünce Uyanırlar, Emre Dorman (Sayfa 72)
A juez, bir alıntı ekledi.
25 dk. · Kitabı okuyor

Alkışlıyorum seni kadın..
...annesini ayıplayarak baktı.
"Yok anne, eşitlik konusunda görüşüne katılmıyorum. Kadınlar erkeklerden farklıdır. Onların en değerli varlıkları namuslarıdır."
Bunun üzerine annesi kaşlarını çatarak dedi ki: "Gerçekten mi, profesör Tarık? Bir şeyh gibi davranıp namustan söz ediyorsun, ha? Peki, geçen hafta belli bir kadını görmeye gitmek için çantamdan on lira çaldığında namusun nerelerdeydi? Ya geçen yıl sen hizmetçi kızın ırzına geçip ben de bu rezaleti önlemek için ona yol vermek zorunda kaldığımda namusuna ne olmuştu? Ya ev işlerinde çalışan kızlara saldırırken namusun nerede kalıyor? "

Tanrı Nil Kıyısında Öldü, Nevâl es-Saadavi (Sayfa 48 - Belge Yayınları, 2.Basım 1999)Tanrı Nil Kıyısında Öldü, Nevâl es-Saadavi (Sayfa 48 - Belge Yayınları, 2.Basım 1999)
Simge Kurtuluş, bir alıntı ekledi.
54 dk. · Kitabı okuyor

Eski bir söz vardır, belki işitmişsindir. 'Etrafta yakışıklı bir erkek varsa, gideceğin yolu güzel bir kadının seçmesine izin verme!'

Büyücünün İlk Kuralı - Kısım 2, Terry Goodkind (Sayfa 125)Büyücünün İlk Kuralı - Kısım 2, Terry Goodkind (Sayfa 125)

Dünya siyasal yapısı her 100 yılda bir yenilenmektedir :
Süper güç, üç faktörden oluşur:
VELİ ( Siyasi akıl merkezi )
DELİ ( Gönül vermiş ölüme hazır kadrolar )
PARA ( Finans )
Söz sahibi devletler , tarih yazan devletlerdir.
Türkiye,
Beyni, Londra’ ya bağımlı ;
Ordusu, Amerika’ya bağımlı ;
Finansı, Milli değil, distribitörlerin elinde…
Bütün kavga,
bu halden kurtulmak isteyenlerle – köle bırakmak isteyenlerin kavgasıdır.

Tarih günlükleri,

esra k., bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okuyor

Söz ehil olanın elinde (dilinde) olmadığında, bizatihi bir kıymet taşımıyor; yani söz söylemek değil, söz söyleyebilecek mertebede olmak marifet.

Düşünce Düşlenir, Dücane Cündioğlu (Sayfa 10 - Kapı Yayınları)Düşünce Düşlenir, Dücane Cündioğlu (Sayfa 10 - Kapı Yayınları)
Matematikçi, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okuyor

Söz gelimi sevgiliniz sizi terk etti ve büyük bir aşk acısı yaşıyorsunuz. İşte endorfin bu tür "kalp ağrıları" na da tesir eder, iyi gelir. İnsanların endorfin sistemleri birbirinden farklı olduğu için herkesin psikojenik ağrıları aynın şekilde atlatması mümkün değildir. Bu nedenle endorfinin bağlandığı reseptörler normal kişilere göre az ise, aşk acısı dayanılmaz hale gelebilir.

Psikiyatrinin Kara Kitabı, Oytun Erbaş (Sayfa 64)Psikiyatrinin Kara Kitabı, Oytun Erbaş (Sayfa 64)
Onur Girgin, Semerkant'ı inceledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 9/10 puan

Ömer Hayyam, Haşhaşiler, Nizamümülk, Pers coğrafyası gibi tarihi öğeler dışında, harika söz öbeklerini bünyesinde barındıran, kesinlikle okunmasını gereken bir eser.