Koşmasaydım Yazamazdım

7,1/10  (23 Oy) · 
54 okunma  · 
15 beğeni  · 
1.291 gösterim
Haruki Murakami'den bir tutku olarak koşmak ve bu tutkuyla terbiye edilen yazma eylemi üzerine eşsiz bir metin...

"Murakami Bey, insan sizin gibi sağlıklı bir yaşam sürünce zamanla roman yazamaz hale gelmez mi?"

Arada sırada insanlar bu soruyu sorar bana. Roman yazmak, sağlıksız bir eylem; yazar olan kişi de sağlıklı olmak dediğimiz çemberden uzak bir yerde, mümkün olduğunca sağlıklı denemeyecek bir yaşam sürmek zorundaymış gibi.

Biz roman yazmaya çalıştığımızda, insanlığın temelinde bulunan zehir gibi bir şeyi istemesek de çekip çıkarır, görünür kılarız. Yazarlar az çok bu zehre maruz kalır. Bu zehir işin içine girmediği sürece, gerçek anlamda yaratıcılık eylemi ortaya konulamaz çünkü (tuhaf bir benzetmeyle söyleyeceğim ama balonbalığının zehirli kısmının aynı zamanda en lezzetli kısmı olmasıyla tıpatıp benzeyen bir durum galiba). Ama gerçekten sağlıksız olan şeylerle uğraşmak için insan mümkün olduğunca sağlıklı olmak zorundadır. Bu, benim tezim. Yani sağlıksız bir ruh bile, yine sağlıklı bir vücuda gereksinim duyar. İşte bu yüzden, böyle biri sanatçı olamaz, dense bile ben koşmaya devam ediyorum.

Haruki Murakami'den bir tutku olarak koşmak ve bu tutkuyla terbiye edilen yazma eylemi üzerine eşsiz bir metin... Koşmasaydım Yazamazdım kendini "utangaç biri" olarak tanımlayan yazarın belki de en kişisel kitabı.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2013
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  9786050917703
 • Çeviri:
  Hüseyin Can Erkin
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
ihtiyar 
24 Tem 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Maratoncu olmak, yâda herhangi bir dalda profesyonel sporcu olmakla ilgisi olmayan bir kitaptır. Kitap insanın başarılı olabilmesi için yapması gereken mücadeleyi maraton koşmaya çalışan amatör bir sporcunun gözünden vermeye çalışıyor. İnsanın yaşama tutunması, disiplinli ve sağlıklı olabilmesi için sporu hayatına sokması gerekir tezini ortaya koymakla birlikte yazarlıktaki başarısını koşmasına bağlamakta olan yazar, bir başka deyişle mücadele etmeden, azimli olmaktan, çıktığınız yolda yılmadan sonuna kadar devam etmekten söz ediyor. Ayrıca yazar olarak deha sahibi olmak gerektiğini, deha sahibi olanların sonraki adımının odaklanma meselesi olduğunu, odaklanma meselesini çözenlerin sürdürebilirlik meselesini çözmesi gerektiğini söylüyor. Odaklanma ve sürdürebilme gücünün antrenman yoluyla sonradan edinilebileceğini ve niteliklerin yükseltilebileceğini savunuyor. Kişisel olarak yalnızlığı tercih ettiğini, insanlarla kolay kolay iletişim kuramadığı gibi özelliklerinden söz ettiği, 2005 ile 2006 yıllarında yazdığı deneme ile hatıra arasında 26 küsur maraton yarışmasına katılmış sıra dışı bir yazarın hikâyesi aynı zamanda. Spor ile ilgilenenler değil kitap yazmayı düşünenlerin okumasını tavsiye ederim.

Her kitabın sihirli bir yanı olduğuna inanıyorum, hiç değilse benim açımdan: Bir kitabı ne zaman okusam, hiç beğenmemiş olsam dahi, okumuş olmaktan memnuniyet duyarım çünkü o kitap, bana kendini okutacak zamanı seçmiştir; bir şekilde düşünmem gerekeni bana verecektir ya da tek bir cümlesi o an kafamı karıştıran, basit ya da karmaşık, derdime çare olacaktır. "Koşmasaydım Yazamazdım" da bunlardan sadece biri. Daha önce, Murakami'nin herhangi bir kitabını okumadım, 1Q84'ü çok duydum, ama okuma fırsatım ya da isteğim olmadı. Bu kitabı da, koşmayı gerçek anlamda seven, bir yarış değil de, yaşam felsefesi olarak gören bir arkadaşıma hediye olarak almıştım; sonunda dönüp dolaşıp bana geldi, dedim ya, bir çeşit sihir bu.

Murakami'nin "hatırat" olarak tanımladığı bu kitabının bana göre olan herhangi bir yanı olmadığını söylemeliyim, fakat aksi gibi çok da beğendim. Zira samimiydi, kibirden uzak ama karamsar hiç değil; böyle insanlara anlamsızca sevgi besler, onlarla sürekli konuşmak isterim, yazar benim için onlardan biri oldu. Ayrıca, ben de "yazmak" meselesine kafa yoran biri olduğum için, onun "koşmak ve yazmak" arasında kurduğu bağlantı hoşuma gitti; kendimce, "yürümek ve yazmak" olarak dönüştürdüm bunu.

Kısaca, yararlı bir kitap oldu benim için ama herkese hitap eder mi, bilmiyorum. Elinize geçerse okumaktan sıkılmayacağınız -gerçi sonlarına doğru bir miktar sıkıyor-, uzun bir köşe yazısını andıran bir kitap diyebilirim. Gerekli değil ama okunabilir. Keyifli okumalar.

Burcu Egene 
31 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Spor yapan, özellikle koşan arkadaşlara mutlaka okumalarını tavsiye ederim. Anlatımı basit ve okuması rahat. Okurken insanın lastik ayakkabılarını giyip acilen koşmaya başlayası geliyor. Hangi seviyede spor yaparsanız yapın, kitabı okurken, kendnize hayat içinde mutlaka bir maraton koşmalıyım diyorsunuz.

Aslıhan Alpaslan 
21 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ben koşmaya çalışan bir kişiyim ve bu kitap benim için bir itici güç oldu, yapmak istediğinizi yapmamanız için hiçbir sebep yok yazar kendi yaşantısında koşu sporunun yerini öyle güzel anlatmış ki hiç koşmamış olsanız da okurken bir dışarı çıkıp koşasınız gelir. Keyifli okumalar ve koşular

Melda güne 
16 Oca 15:28 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 10/10 puan

Murakami'yi okumayı çok seviyorum. Kedileri, gizemli dünyası, başka boyutlar da ki düşleri, yemek aşkı beni büyülüyor. Koşmasaydım yazamazdım kitabı ise otobiyografik bir kitap, yazarın koşmak üzerine, en sevdiği hobisi üzerine bir yazıt. Eğer hem koşmayı hemde Murakami seviyorsanı mutlaka okunmalı.

Halis Yıldız 
12 Eki 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Koşmasaydım yazamazdım insana gerçekten azim ve kararlılık konusunda yol aldırabilecek bir kitap.Okuduktan sonra en kötü ihtimalle yürümek ve düşünmek isteyeceğinize eminim.

ozlem buyuk 
 22 May 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

haftasonunuzu güzel noktalayacağınız bir kitap ayrıca çeviri olduğunu da anlamayacağınız kalitede. kısaca özetlersek; murakami bey sağlam kafa sağlam vücutta bulunur demiş :)
kitabı okudukça adamın azmine, kararlılığına hayran kalıyorsunuz. insanın kendini terbiye etmesinin, keşfetmesinin, hayallerinin ve onlara ulaşmak için çabalamanın yaşının olmadığını ve bunları bahanelerin yok edemeyeceğini vuruyor kafanıza.

Şeyma 
12 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Okuduğum en dingin Murakami eseriydi. Koşma eyleminin özellikle yazı hayatına nasıl bir etki yaptığını uzun uzun anlatmış yazar. Kitabı okurken Murakami'yi de tanıma fırsatı buluyorsunuz. Kitabın bazı bölümleri yavaş ilerliyor. Sıkılarak bitirdiğim bir eser oldu açıkçası.

Kitap okumak 
 18 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Çocuklarınıza iki şeyi verin; Spor yapmanın zevkini ve kitap okuma kültürünü. Bu ikisini yaşam biçimi haline getirebilenler için endişe etmeyin, onlar her zorluğun altından kalkabilecek, kendi güçlü kanatlarıyla özgürlüklere uçacaklardır. Yazarın kendi deneyimlerini her zaman ki akıcı üslubuyla paylaştığı bu deneme okurlara sporun ve okumanın önemini bir kez daha hatırlatacaktır. Deneme türüne alışkın olmayanlar için okunması biraz zor gelebilir. Emek vermeye değecek nadir kitaplardan biri. Her rafta bulunmalı. her evde okunmalı.

Hüseyin Uludüz 
27 Kas 2015 · Kitabı yarım bıraktı · 3/10 puan

Bir kitap ancak bu kadar sıkıcı olur. hani bazı kitaplar vardır yazmak için yazılan öyle bir şey işte..

Kitaptan 24 Alıntı

.... Bunu gördükçe, sık sık, hayat hiç de adil değil diye düşünmeden edemem. Birisinin çabalamadan elde edemeyeceği bir şeyi, başka birisi hiçbir çaba göstermese de elde edebilir.

Koşmasaydım Yazamazdım, Haruki Murakami (Sayfa 47)Koşmasaydım Yazamazdım, Haruki Murakami (Sayfa 47)

Evet, ben elbette büyük bir koşucu değilim. Fakat bu hiç de önemli bir sorun değil. Dünkü kendimi biraz olsun geçebilmek; önemli olan işte bu.

Koşmasaydım Yazamazdım, Haruki Murakami (Sayfa 19)Koşmasaydım Yazamazdım, Haruki Murakami (Sayfa 19)
berâ 
22 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Uzun bir zaman sürecinden bakmadığımız müddetçe, neyin adil olup olmadığını anlayamayız.

Koşmasaydım Yazamazdım, Haruki MurakamiKoşmasaydım Yazamazdım, Haruki Murakami

"Ben koşarken, yalnızca koşarım. Bir boşluğun içerisinde koşarım. Ters yönden bir ifade kullanmak gerekirse boşluğu yakalamak için koşuyorumdur belki de."

Koşmasaydım Yazamazdım, Haruki Murakami (Sayfa 25)Koşmasaydım Yazamazdım, Haruki Murakami (Sayfa 25)

Kabul edelim ki hayat temelde adaletsizdir. Burası kesin. Fakat adaletsiz bir yerde olsanız bile, orada bir tür adaleti bulabilme olasılığının varlığına inanıyorum. Bu, zaman ve zahmet gerektirir.

Koşmasaydım Yazamazdım, Haruki Murakami (Sayfa 48)Koşmasaydım Yazamazdım, Haruki Murakami (Sayfa 48)

.... tam maraton bu kadar çetin bir mücadeledir işte. İçinizden bir mantrayı sürekli tekrarlamadığınız sürece başarabilmeniz mümkün değildir.

Koşmasaydım Yazamazdım, Haruki Murakami (Sayfa 10)Koşmasaydım Yazamazdım, Haruki Murakami (Sayfa 10)
yasinkayar 
13 May 2016 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Ömür dediğimiz otobanda sürekli sol şeridi işgal ederek koşmaya devam edemezsiniz...

Koşmasaydım Yazamazdım, Haruki MurakamiKoşmasaydım Yazamazdım, Haruki Murakami

...Okul, işte öyle bir yerdir. Okullarda bizim öğrendiğimiz en önemli şey, en önemli şeylerin okullarda öğrenilmeyeceği gerçeğidir.

Koşmasaydım Yazamazdım, Haruki Murakami (Sayfa 50)Koşmasaydım Yazamazdım, Haruki Murakami (Sayfa 50)

"Gerçekten de anı kırıntıları işte, çok sıradan şeyler. Fakat benim için, her biri kendi başına anlam taşıyan, yaşamımı etkileyen anılar. Her biri aklıma geldikçe bazen farkına varmadan gülümsediğim, bazen de sıkıntılı yüz ifadeleri takındığım olabilir. Ama ne olursa olsun ben, işte boyle sıradan olaylar neticesinde şu an buradayım."

Koşmasaydım Yazamazdım, Haruki Murakami (Sayfa 15)Koşmasaydım Yazamazdım, Haruki Murakami (Sayfa 15)
3 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Japonya'dan Bir Yunan Adasına Yolculuk: Sputnik Sevgilim
Japonya'dan Bir Yunan Adasına Yolculuk: Sputnik Sevgilim Yaban Koyununun İzinde, Sahilde Kafka, 1Q84, Koşmasaydım Yazamazdım, Renksiz Tsukuru Tazaki’nin Hac Yılları, Uyku ve Kadınsız Erkekler gibi unutulmaz eserler kaleme alan Haruki Murakami’nin Sputnik Sevgilim isimli kitabı Doğan Kitap etiketiyle yayımlandı.