Kitap
Koşmasaydım Yazamazdım

Koşmasaydım Yazamazdım

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.4
488 Kişi
1.440
Okunma
350
Beğeni
8bin
Gösterim
176 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 4 sa. 59 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Doğan Kitap · Kasım 2018 · Karton kapak · 9786050917703
Diğer baskılar
Koşmasaydım Yazamazdım
What I Talk About When I Talk About Running
Haruki Murakami'den bir tutku olarak koşmak ve bu tutkuyla terbiye edilen yazma eylemi üzerine eşsiz bir metin... "Murakami Bey, insan sizin gibi sağlıklı bir yaşam sürünce zamanla roman yazamaz hale gelmez mi?" Arada sırada insanlar bu soruyu sorar bana. Roman yazmak, sağlıksız bir eylem; yazar olan kişi de sağlıklı olmak dediğimiz çemberden uzak bir yerde, mümkün olduğunca sağlıklı denemeyecek bir yaşam sürmek zorundaymış gibi.  Biz roman yazmaya çalıştığımızda, insanlığın temelinde bulunan zehir gibi bir şeyi istemesek de çekip çıkarır, görünür kılarız. Yazarlar az çok bu zehre maruz kalır. Bu zehir işin içine girmediği sürece, gerçek anlamda yaratıcılık eylemi ortaya konulamaz çünkü (tuhaf bir benzetmeyle söyleyeceğim ama balonbalığının zehirli kısmının aynı zamanda en lezzetli kısmı olmasıyla tıpatıp benzeyen bir durum galiba). Ama gerçekten sağlıksız olan şeylerle uğraşmak için insan mümkün olduğunca sağlıklı olmak zorundadır. Bu, benim tezim. Yani sağlıksız bir ruh bile, yine sağlıklı bir vücuda gereksinim duyar. İşte bu yüzden, böyle biri sanatçı olamaz, dense bile ben koşmaya devam ediyorum. Haruki Murakami'den bir tutku olarak koşmak ve bu tutkuyla terbiye edilen yazma eylemi üzerine eşsiz bir metin... Koşmasaydım Yazamazdım kendini "utangaç biri" olarak tanımlayan yazarın belki de en kişisel kitabı. (Tanıtım Bülteninden)
5 mağazanın 5 ürününün ortalama fiyatı: ₺28,96
7.4
10 üzerinden
488 Puan · 95 İnceleme
Erhan Biçen
Koşmasaydım Yazamazdım'ı inceledi.
176 syf.
Koşmasaydım Yazamazdım
Çok sevdiğim bir yazarın kendi hayatına dair bir çok bilgiyi paylaştığı, kişisel olarak ilham aldığım ve beni etkilediği bölümleri fazlasıyla olan, Haruki Murakami severlerin ve yazarın hayatına ilgi duyanların sevebileceği bir kitap.
Koşmasaydım Yazamazdım
OKUYACAKLARIMA EKLE
6
Gizem Ülker
Koşmasaydım Yazamazdım'ı inceledi.
176 syf.
·
6 günde
·
Puan vermedi
Haruki Murakami'nin romanları dışında bir türde kitabını okumak benim için heyecan vericiydi. Murakami bu kitabını hatırat olarak adlandırsa da denemeye de çok benziyor. İçeriğe gelirsek yazar kimliğinin dışında koşucu kimliğiyle tanınan Haruki'nin maratonlara hazırlanırken ve sonrasında hislerini, koşuyla yazarlığını bağdaştırdığı noktaları, hayata dair bazı çıkarımlarını ve anılarını yazmış. Kitapta yazarın nasıl roman yazmaya başladığını öncesinde ne işle uğraştığını, ilk kitabı sonrası hislerini de okuduğumuzdan ufak bir kısmı da olsa yazarın hayatından kesitleri öğrenmiş oluyoruz. Kalemini çok sevdiğim bir yazar olduğundan hayatına, düşünme tarzına merak duyuyordum. Bu yüzden kitap beni yakaladı diyebilirim. Özellikle yazarlığa ve Haruki'ye ilgisi olanlara tavsiyemdir.
Koşmasaydım Yazamazdım
OKUYACAKLARIMA EKLE
9
EndoplazmikGaripbirKulum
Koşmasaydım Yazamazdım'ı inceledi.
176 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
Herkese Merhaba Bu kitap Murakami'nin 33 yaşında başladığı ve yaklaşık 25 yıl süren koşu serüvenininde yaşadıklarını ve hissettiklerini anlatıyor. Murakami için koşmak bedenini, zihnini, hayatını disiplin altına almak demek. Özellikle uzun mesafe koşuları sevdiğini, antrenmanlarını ona göre yaptığını anlatıyor. Çünkü uzun mesafe koşularda kaslarını dayanabileceği son limite kadar zorlayarak yarışları tamamlıyor. (İşte tam da bu noktada; yarışın son metrelerinde tüm enerjisi bitip tükenmişken ve kasları iflas etmişken zihninde geçenleri, hissettiklerini anlatıyor) Yazarlıkla koşma arasında nasıl bir bağlantı var diye merak ediyor olabilirsiniz. Yazara soruluyor: - “Bir roman yazarı için en önemli nitelik nedir?” -Bir roman yazarı için en önemli nitelik, söylemeye gerek bile yok, dehadır. Bir insan, edebiyat dehasına sahip değilse, ne kadar tutkuyla çabalarsa çabalasın roman yazan olamaz. -Peki dehadan sonra? -Odaklanma. Murakami işte bu odaklanma niteliğini koşma sayesinde kazandığını söylüyor. Yazara yaşının ilerlediği ve artık koşuyu bırakma zamanı gelip gelmediği sorulduğunda verdiği cevap; "Evet, kim ne derse desin, bu benim doğam. Akrebin sokması gibi. Ağustosböceğinin ağaca tutunup kalması gibi. Kurbağanın doğduğu nehire dönmesi gibi. Ördek çiftlerinin birbirini arzulaması gibi." Şu an için beklentim bundan ibaret. Murakami koşunun yanında yüzme ile izlenimlerini şu şekilde aktarıyor; " Dünyada ustalıkla yüzebilen çok kişi vardır, ama yüzme yöntemini ustalıkla anlatabilen kişi sayısı pek fazla değildir. Bunu hislerime dayanarak söylüyorum. Kitaptan yaklaşık 70'e yakın alıntı paylaştım ve incelememi Murakami'nin şu sözleri ile bitiriyorum: Eğer bir mezar taşım olacaksa, oraya yazılacak ifadeyi kendim seçebileceksem, şöyle yazılmasını istiyorum: Haruki Murakami. 1949-20** Yazar (ve Koşucu) En azından sonuna kadar yürümedi. Herkese keyifli okumalar.
Koşmasaydım Yazamazdım
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
75