Koşmasaydım Yazamazdım

7,2/10  (40 Oy) · 
93 okunma  · 
27 beğeni  · 
1.556 gösterim
Haruki Murakami'den bir tutku olarak koşmak ve bu tutkuyla terbiye edilen yazma eylemi üzerine eşsiz bir metin...

"Murakami Bey, insan sizin gibi sağlıklı bir yaşam sürünce zamanla roman yazamaz hale gelmez mi?"

Arada sırada insanlar bu soruyu sorar bana. Roman yazmak, sağlıksız bir eylem; yazar olan kişi de sağlıklı olmak dediğimiz çemberden uzak bir yerde, mümkün olduğunca sağlıklı denemeyecek bir yaşam sürmek zorundaymış gibi.

Biz roman yazmaya çalıştığımızda, insanlığın temelinde bulunan zehir gibi bir şeyi istemesek de çekip çıkarır, görünür kılarız. Yazarlar az çok bu zehre maruz kalır. Bu zehir işin içine girmediği sürece, gerçek anlamda yaratıcılık eylemi ortaya konulamaz çünkü (tuhaf bir benzetmeyle söyleyeceğim ama balonbalığının zehirli kısmının aynı zamanda en lezzetli kısmı olmasıyla tıpatıp benzeyen bir durum galiba). Ama gerçekten sağlıksız olan şeylerle uğraşmak için insan mümkün olduğunca sağlıklı olmak zorundadır. Bu, benim tezim. Yani sağlıksız bir ruh bile, yine sağlıklı bir vücuda gereksinim duyar. İşte bu yüzden, böyle biri sanatçı olamaz, dense bile ben koşmaya devam ediyorum.

Haruki Murakami'den bir tutku olarak koşmak ve bu tutkuyla terbiye edilen yazma eylemi üzerine eşsiz bir metin... Koşmasaydım Yazamazdım kendini "utangaç biri" olarak tanımlayan yazarın belki de en kişisel kitabı.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2013
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  9786050917703
 • Çeviri:
  Hüseyin Can Erkin
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:

Maratoncu olmak, yâda herhangi bir dalda profesyonel sporcu olmakla ilgisi olmayan bir kitaptır. Kitap insanın başarılı olabilmesi için yapması gereken mücadeleyi maraton koşmaya çalışan amatör bir sporcunun gözünden vermeye çalışıyor. İnsanın yaşama tutunması, disiplinli ve sağlıklı olabilmesi için sporu hayatına sokması gerekir tezini ortaya koymakla birlikte yazarlıktaki başarısını koşmasına bağlamakta olan yazar, bir başka deyişle mücadele etmeden, azimli olmaktan, çıktığınız yolda yılmadan sonuna kadar devam etmekten söz ediyor. Ayrıca yazar olarak deha sahibi olmak gerektiğini, deha sahibi olanların sonraki adımının odaklanma meselesi olduğunu, odaklanma meselesini çözenlerin sürdürebilirlik meselesini çözmesi gerektiğini söylüyor. Odaklanma ve sürdürebilme gücünün antrenman yoluyla sonradan edinilebileceğini ve niteliklerin yükseltilebileceğini savunuyor. Kişisel olarak yalnızlığı tercih ettiğini, insanlarla kolay kolay iletişim kuramadığı gibi özelliklerinden söz ettiği, 2005 ile 2006 yıllarında yazdığı deneme ile hatıra arasında 26 küsur maraton yarışmasına katılmış sıra dışı bir yazarın hikâyesi aynı zamanda. Spor ile ilgilenenler değil kitap yazmayı düşünenlerin okumasını tavsiye ederim.

failimuhtar 
20 Eyl 2016 · 7/10 puan

Her kitabın sihirli bir yanı olduğuna inanıyorum, hiç değilse benim açımdan: Bir kitabı ne zaman okusam, hiç beğenmemiş olsam dahi, okumuş olmaktan memnuniyet duyarım çünkü o kitap, bana kendini okutacak zamanı seçmiştir; bir şekilde düşünmem gerekeni bana verecektir ya da tek bir cümlesi o an kafamı karıştıran, basit ya da karmaşık, derdime çare olacaktır. "Koşmasaydım Yazamazdım" da bunlardan sadece biri. Daha önce, Murakami'nin herhangi bir kitabını okumadım, 1Q84'ü çok duydum, ama okuma fırsatım ya da isteğim olmadı. Bu kitabı da, koşmayı gerçek anlamda seven, bir yarış değil de, yaşam felsefesi olarak gören bir arkadaşıma hediye olarak almıştım; sonunda dönüp dolaşıp bana geldi, dedim ya, bir çeşit sihir bu.

Murakami'nin "hatırat" olarak tanımladığı bu kitabının bana göre olan herhangi bir yanı olmadığını söylemeliyim, fakat aksi gibi çok da beğendim. Zira samimiydi, kibirden uzak ama karamsar hiç değil; böyle insanlara anlamsızca sevgi besler, onlarla sürekli konuşmak isterim, yazar benim için onlardan biri oldu. Ayrıca, ben de "yazmak" meselesine kafa yoran biri olduğum için, onun "koşmak ve yazmak" arasında kurduğu bağlantı hoşuma gitti; kendimce, "yürümek ve yazmak" olarak dönüştürdüm bunu.

Kısaca, yararlı bir kitap oldu benim için ama herkese hitap eder mi, bilmiyorum. Elinize geçerse okumaktan sıkılmayacağınız -gerçi sonlarına doğru bir miktar sıkıyor-, uzun bir köşe yazısını andıran bir kitap diyebilirim. Gerekli değil ama okunabilir. Keyifli okumalar.

Hem koşan hem yazan birinden günlükler niteliğinde ama aynı zamanda bir roman yazarının tecrübesini yansıtacak şekilde tasarlanmış, görselleştirilmiş, okuru içeri çekebilen ve akıcı...

Koşan veya yazan veya her ikisini de yapan veya bunlardan en az birini yapma niyetinde olan veya yazmak için belirli bir fiziksel aktivite ile bedenini disipline etme alışkanlığı bulunan veya bu alışkanlığı edinme niyetinde olan okurların ilgisini çekebilecek bir kitap.

Koşmak ve yazmak arasında kurulan bağlar da dikkat çekici.
Yazarımız maratonu da kapsayan koşu deneyimlerinin ardından triatlona da merak saldığından bir miktar yüzme ve benzer ölçekte bisiklet antremanları ile ilgili deneyimlerinden de söz ediyor.
Bahsettiği tüm bu deneyimlerin bir kısmı teknik nitelikler taşısa da büyük kısmı kişisel. Murakami, daha çok yaşadığı duyguları ve deneyimin kendisine katkısını aktarıyor diyebiliriz.

Aybike Gizem 
10 Nis 23:11 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Kitap otobiyografik ama aslında tam da otobiyografi olmayan bir kitap. Yazar hatırat olarak tanımlamış ben ise daha çok yazarın iç dünyasından kesitler olarak gördüm. Haruki Murakami'nin okuduğum ilk kitabı, konusunu aşırı beğendim diyemem ama yazara karşı bir sıcaklık oluştu içimde. Sanki karşı karşıya olsak saatlerce konuşabilirmişiz gibi. Kesinlikle okuduğum son kitabı olmayacak.

kübra aslan 
30 Mar 06:52 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Haruki seven biri için kesinlikle harika bir kitap. ama alırken bir hikaye veya roman niyeti ile almayın. bu kitap bir iç döküş gibi olmuş. nasıl ne zaman yazmaya başladığından hayatına kadar her şeyi anlatmış. haruki de bizdenmiş hemen kilo alan biriymiş. bunun için ve daha uzun seneler yazı yazmak için hem koşuya başlamış hem de sigaradan vaz geçmiş daha ne olsun :) seviyordum daha çok seviyorum harukimi

Burcu Egene 
31 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Spor yapan, özellikle koşan arkadaşlara mutlaka okumalarını tavsiye ederim. Anlatımı basit ve okuması rahat. Okurken insanın lastik ayakkabılarını giyip acilen koşmaya başlayası geliyor. Hangi seviyede spor yaparsanız yapın, kitabı okurken, kendnize hayat içinde mutlaka bir maraton koşmalıyım diyorsunuz.

Melda güne 
16 Oca 15:28 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 10/10 puan

Murakami'yi okumayı çok seviyorum. Kedileri, gizemli dünyası, başka boyutlar da ki düşleri, yemek aşkı beni büyülüyor. Koşmasaydım yazamazdım kitabı ise otobiyografik bir kitap, yazarın koşmak üzerine, en sevdiği hobisi üzerine bir yazıt. Eğer hem koşmayı hemde Murakami seviyorsanı mutlaka okunmalı.

Aslıhan Alpaslan 
21 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ben koşmaya çalışan bir kişiyim ve bu kitap benim için bir itici güç oldu, yapmak istediğinizi yapmamanız için hiçbir sebep yok yazar kendi yaşantısında koşu sporunun yerini öyle güzel anlatmış ki hiç koşmamış olsanız da okurken bir dışarı çıkıp koşasınız gelir. Keyifli okumalar ve koşular

Halis Yıldız 
12 Eki 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Koşmasaydım yazamazdım insana gerçekten azim ve kararlılık konusunda yol aldırabilecek bir kitap.Okuduktan sonra en kötü ihtimalle yürümek ve düşünmek isteyeceğinize eminim.

ozlem buyuk 
 22 May 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

haftasonunuzu güzel noktalayacağınız bir kitap ayrıca çeviri olduğunu da anlamayacağınız kalitede. kısaca özetlersek; murakami bey sağlam kafa sağlam vücutta bulunur demiş :)
kitabı okudukça adamın azmine, kararlılığına hayran kalıyorsunuz. insanın kendini terbiye etmesinin, keşfetmesinin, hayallerinin ve onlara ulaşmak için çabalamanın yaşının olmadığını ve bunları bahanelerin yok edemeyeceğini vuruyor kafanıza.

2 /

Kitaptan 88 Alıntı

.... Bunu gördükçe, sık sık, hayat hiç de adil değil diye düşünmeden edemem. Birisinin çabalamadan elde edemeyeceği bir şeyi, başka birisi hiçbir çaba göstermese de elde edebilir.

Koşmasaydım Yazamazdım, Haruki Murakami (Sayfa 47)Koşmasaydım Yazamazdım, Haruki Murakami (Sayfa 47)

Evet, ben elbette büyük bir koşucu değilim. Fakat bu hiç de önemli bir sorun değil. Dünkü kendimi biraz olsun geçebilmek; önemli olan işte bu.

Koşmasaydım Yazamazdım, Haruki Murakami (Sayfa 19)Koşmasaydım Yazamazdım, Haruki Murakami (Sayfa 19)
berâ 
22 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Uzun bir zaman sürecinden bakmadığımız müddetçe, neyin adil olup olmadığını anlayamayız.

Koşmasaydım Yazamazdım, Haruki MurakamiKoşmasaydım Yazamazdım, Haruki Murakami

Yaşadığınız her olumsuz durumu, kafanıza takmayı bıraktığınız an daha az yorulduğunuzu, daha mutlu olduğunuzu fark edersiniz.

Koşmasaydım Yazamazdım, Haruki MurakamiKoşmasaydım Yazamazdım, Haruki Murakami
Aybike Gizem 
10 Nis 22:48 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Ölene kadar 18 yaşında kalmak için 18 yaşında ölmekten başka yol yoktur.

Koşmasaydım Yazamazdım, Haruki Murakami (Sayfa 135)Koşmasaydım Yazamazdım, Haruki Murakami (Sayfa 135)

"Ben koşarken, yalnızca koşarım. Bir boşluğun içerisinde koşarım. Ters yönden bir ifade kullanmak gerekirse boşluğu yakalamak için koşuyorumdur belki de."

Koşmasaydım Yazamazdım, Haruki Murakami (Sayfa 25)Koşmasaydım Yazamazdım, Haruki Murakami (Sayfa 25)
Aybike Gizem 
09 Nis 18:15 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Okullarda bizim öğrendiğimiz en önemli şey, en önemli şeylerin okullarda öğrenilemeyeceği gerçeğidir.

Koşmasaydım Yazamazdım, Haruki Murakami (Sayfa 52)Koşmasaydım Yazamazdım, Haruki Murakami (Sayfa 52)

Kitapla ilgili 1 Haber

Japonya'dan Bir Yunan Adasına Yolculuk: Sputnik Sevgilim
Japonya'dan Bir Yunan Adasına Yolculuk: Sputnik Sevgilim Yaban Koyununun İzinde, Sahilde Kafka, 1Q84, Koşmasaydım Yazamazdım, Renksiz Tsukuru Tazaki’nin Hac Yılları, Uyku ve Kadınsız Erkekler gibi unutulmaz eserler kaleme alan Haruki Murakami’nin Sputnik Sevgilim isimli kitabı Doğan Kitap etiketiyle yayımlandı.