• 352 syf.
  ·Beğendi·
  Herkese Merhaba;

  Fazlasıyla iyi bilinen bir kitapla geldim bu gece.

  1984 kitabı, 1948 de yazılmış ve basılmış fakat ne tesadüf ki ülkemizde ilkkez 1984 yılında basılmış. O yıl ben henüz yeni doğduğum için ancak Ocak 2018 61. Baskı olan bu kitabı okudum.
  İtiraf etmeliyim ki isminden dolayı okudum.

  Kitap, son derece güzel. Distopya severler için fazlasıyla uygun. Özellikle yazıldığı yılları düşünürsek yazarın hayal gücünün üstünlüğü büyüleyici.
  1948 de tamamlanan kitap 1984 yılındaki ütopik bir sistemi anlatıyor. Biraz bilim kurgu diyesim geliyor fakat tam olarak değil.
  Tüm kurgu bir karakter üzerinden geçiyor. Tabiki başka karakterlerde var ama kurgu okuru öyle bir etkiliyorki başkalarını gözünüz görmüyor Tıpkı kurguda ki sistemin istediği gibi Bu yorumumu kitabı okuduğunuzda anlayabilirsiniz.
  Öyle bir rejim, sistem ya da nasıl desem yönetim şekli düşünün ki her şey onların kontrolü altında. Düşünemiyor, kendinizle başbaşa kalamıyor konuşamıyor, okuyamıyor, yazamıyor ve hatta bildiğinin hiç bir şeye inanamıyor ama inanmak zorunda bırakılıyorsunuz.

  Konuyu anlatmayı pek sevmediğim için atlıyorum. Üslup biraz karışık. Aslında karışık degil ama yeni bir dil var kurgunun içinde ve o dili de biraz anlamanız gerekiyor. Ayrıca çeviriyi yapan Celal Üster öyle güzel sıradışı az kullanılan ama aslında herkesin bilmesi kullanması gereken kelimeler serpiştirmiş ki sözlük sayfaları arasında buldum kendimi. Bu kesinlikle benim hoşuma gitti.

  Mesela; ".... olayın farkındaydı." diye çevirmek yerine ".....olayın ayırdındaydı." şeklinde çevirmiş yazar. Kesinlikle bir kazanç. Can yayınlarının çevirilerini bu yüzden seviyorum.

  Anlatım basit. Zor konulardan bahsediyor fakat çok fazla kafa karıştırıcı olmuyor. Ben biraz konuya girmekte zorlandım. Birazda kitabın içinde hareketlenmeyi bekledim. Ama bu beklentilerim olmadan yarılamıştım. Bu durum; olay örgüsünden çok bilgi aktarımı olduğu icin.

  Oyle bilgiler veriyor ki yazar, bugünü anlatıyor gibi hissedip korktuğum anlar oldu. "Kaç yıl önceden nasıl bilebilir", "bak şimdi de aynı durumdayız" dediğim yerler çok oldu.

  İnsan ve insan iradesine dair bir çok felsefik yaklaşımlar var. Duyguların dış etkenlerle nasıl yonetilebilecegini bir kere daha okuyoruz bu kitapta.

  Ben bir de; karanlık oda ve farelerin bir insana yaptıramayacağı hiçbir şey yoktur sonucunu çıkardım.

  Özel bir kitap, özel fikirler, ustaca kurgulanmış distopik bir yaşam ve sıradışı son.

  Okumalısınız.
 • Merhaba;
  Bu videoda derin bir 2019 Yılı değerlendirmesi yapmak istedim, ve geçtiğimiz yıl boyunca hangi ay kaç tane kitap okudum, hangilerini sevdim ve hangilerini sevemedim bunlardan bahsettim.
  Herkese keyifli okumalar diler, bol kitaplı bir 2020 yılı dilerim.
  https://youtu.be/L4nzAzf1-8Y
 • 120 syf.
  ·2 günde·7/10
  Aşk Huzur verici mutlu edici ama bir o kadarda tehlikeli ve tehditkar bir duygu Dönemin sıkıntılarını SamiPaşazade kaleme çok çok iyi almış Sanırım bu kitap yüzünden mahkemeye çıkarılmış hatta ceza bile almış ki şaşırmadım yıl kaç olursa olsun doğruyu söyleyenler cezasız kalmıyor Saray hayatını esir ticaretinin kırıp döktüğü hayatları içtenlikle işlemiş ️ Dilber ile Celal Bey'in sevgilerini hüzünle okudum tek bir gün farkında olunmadan geçirilen tek bir gün öyle şeylere bedel ki Anın kıymeti bilinmeli sevdiklerimize sarılmalı kokularını doya doya içimize çekmeliyiz Bazen hayatın acı yüzü bazen bir insanın gaddarlığı bazen de Allah'ın tokadı hiçbirinin ne zaman geleceği belli olmuyor Sevginin elden bişey gelmemesinin verdiği cinnetin ve umutsuzca intihar eden Dilber'in hikayesini hüzünle okudum Okumayan varsa tavsiye ederim şu dönemde yazılmış Aşk kitabı altında geçen eserlere rahatlıkla 4-5 basar empati kurarak okursanız kitap bittiğinde yaşadığınız çağa döneme farklı gözlerle bakıyor olacaksınız ️
 • 400 syf.
  ·6 günde·Beğendi·10/10
  Sevgili Fitzek,
  bu maniyi sana yazdım, umarım beğenirsin
  Seviyorum ama kimi
  En tatlı birisini
  Nasıl anlatsam sana
  İlk harflere baksana

  En sevdiğim tür;polisiye, gerilimdir diye her yere bangır bangır duyururken,Fitzek i ilk kez okumuş olmamdan dolayı beni bir topa tutar mısınız öncelikle?
  Neyse orjinal manim ile gönlünü almışımdır kesin

  Kitabı bitirdiğimde”pes artık“dedim.Gerçekten pes!
  Muntazam bir gerilim okudum.Tırnak yeme huyum asla yoktur ama annemin ”çek elini” uyarıları olmasaydı,farkında olmadan tüm tırnaklarımı yiyebilirdim,o kadar heyecanlıydı yani.
  Sabahları metroda okurken durakları kaç kez kaçırdığımdan hiç bahsetmiyorum
  Kitap beni geminin içine hapsetti resmen.

  Fitzek okumaya iyi ki bu kitapla başlamışım diyorum çünkü diğer kitaplarının daha muhteşem olduğu söyleniyor.
  Daha mı?Yani daha ne olabilir?
  Bu cümleyi kitabı okurken de çok kurdum.Tam olayı çözdüm diyorum,hoop “dur bunu da ekleyeyim, son bir darbe vurayım da kafalarından duman çıksın”demiş sevgili Fitzek

  Her yıl yolcu gemilerinde onlarca yolcu kaybolmaktadır ve bu yolcular “Yolcu 23” ismi verilmektedir.Özellikle de arkasında hiç bir iz bırakmadan,intihar etmek isteyenlerin en sık başvurduğu yöntemmiş yolcu gemisinden atlamak.Kitapta buna benzer kurgu dışı bilgiler de yer almakta.
  Peki kurguda kaybolan yolcular gerçekten intihar mı etmişler yoksa işin içinde farklı şeyler mi dönüyor? Dönüyor tabi hem de neler neler...
  Kitap başından sonuna kadar merakınızı üst seviyede tutuyor.

  Ben şimdi diğer kitapların siparişini verip,masrafa girmeye gidiyorum,siz de türü seviyorsanız ve sinirleriniz zayıf değilse,bu kitabı okuyup, beyninizi yakın lütfen
 • 592 syf.
  ·10/10
  #OkudumBİtti
  #KitapYorumu

  #GÖRBENİ
  İki Devrin Hikayesi
  #AzraKohen

  Merhaba sevgili dostlar, yeni bir yorumla karşınızdayım, yazarla ilk tanışıklığım olsa da aldı götürdü beni, niye daha önce okumamışım ki

  Okudukça hiçbir şey bilmediğinizi düşündüren kitaplar vardır, hep aklınızdadır ya da aklınızda kalacaktır. Gör Beni'de öyle işte.

  Aşk,insanlık tarihi, dinler tarihi, Cumhuriyet'in ilk yılları, kadın olmanın zorluğu, eğitim biçimi ile harmanlanmış bu eser sizi bir anda içine çekiyor.
  Fred'in öğrencisi olup, nereden geldiğimizi sorguluyoruz, M. Ö zamanlarda geziniyoruz, Sümerler'in gök arabalarını duyup "aaa o zamanda gök arabası mı varmış" diyoruz. Bizden binlerce yıl önce yaşamış insanların ellerinden çıkan tabletleri okuyoruz.
  Ülkü'nün ailesine girip savaşta, babalarını, abilerini, amcalarını, dayılarını kaybedişlerinin acılarını anlayıp, İstanbul' a savruluşlarını görüyoruz.
  Ülkü'nün Cumhuriyetçi ailesi ile eski sadrazam oğlu Selim' in ailesinin çatışmalarını izliyoruz. Taban tabana zıt olan iki ailenin çocukları yakışıklı Selim ile güzel kızı Ülkü'nün bir türlü bir araya gelemeyen aşklarına tanıklık ediyoruz.
  Küçük Ali, İlmiye ve Orhan' la sıralara oturup ders dinliyoruz, onların merakı bize de geçip, her şeyi internette arıyoruz
  Ve bu sıralarda filizlenen İlmiye ile Orhan'ın aşkına içten içe seviniyoruz.
  Bu arada önerilen müzikleri dinleyip bu dünyadan kopup o günleri yaşıyoruz adeta.
  Yakışıklıdan bahsetmesem olmaz. Öyle yüreğiniz kabarmasın, Ülkü'nün atı yakışıklı onun dünyası. Birbirlerini çok seviyorlar, kaç defa mezbahadan kurtardı Ülkü onu.

  Azra Kohen'in emeğine sağlık uzun uzun araştırarak yazmış kitabı ve kaynaklarını belirtmiş.
  Yaz yaz bitmez bu kitap, neredeyse yarısının altını çizdim, dönüp tekrar okudum. Israrla okumanızı tavsiye ediyorum.

  ️ "Devrim yenilenmedir, süregelen yanlışlıkları düzeltme çabasıdır."

  ️"İslam naraları atmak Müslümanlığın kanıtı değildir, çünkü anlayıştır İslam."

  ️"Kendi celladına hayran bir milletten ne beklenirdi ki.."

  ️"Sümerler bizden bile daha gelişmiş olabilirler. Tüm uzayı, takımyıldızların konumlarını çözecek kadar gelişkindiler."

  ️"Din insanın en temiz mahremidir. Neye inandığımız, daha doğrusu neye inandığımızı seçtiğimiz kimliğimizin en mahrem yerinden, kaynağından gelir. Din işte bu yüzden kutsaldır,çünkü hayatlarımız inandığımız şeylere göre şekillenir."

  Kitapla kalın, keyifli okumalar diliyorum
 • 52 syf.
  ·2 günde·Beğendi·7/10
  Ah be.. Ne aşklar var, fark etmek için geç kalınan, kavuşmak için engelleri olan. Kitap beni başından son bi kaç sayfasına kadar sürükledi resmen, eee sonra ne oldu diyerek okudum ama en son hayallerim yıkıldı ya. Evet belki beklediğim son, istediğim son değildi ama kendimi bu sona da hiç hazırlamamıştım. İçimden milyon kere "evlisin sen, çocukların var, kendine gel" dedim. Ama bir yanımda nedense kavuşun istedi. Bir ev, hırslı ve çalışkan bir adam, bir aile vedaya yakın başlayan bir aşk ve Meksika 9 yıl sonra kavuşma ve nakavt. Bence daha güzel bitebilirdi, yine de Stefan bilir.
 • 148 syf.
  ·1 günde
  30 Aralık 2019 Pazartesi
  14:04

  Güngör Dilmen ismi daima edebiyat kitaplarında karşıma çıkan bir isimdi. Özellikle Canlı Maymun Lokantası kimin diye sorduklarında Güngör Dilmen diye cevap verirdik. Geç kalınmış bir okuma süreci olsa da bu son aylarda tam 8 tane Güngör Dilmen kitabını okudum. 20 Aralık - 20 Ocak arası devam edecek olan bir etkinlikle de birkaç arkadaşımızı daha katıp yazarı daha çok okutmaya çalıştım. Katılan herkese tekrar teşekkür ederim.
  #56846731 Elimde iki tane daha kitabı var (Midas Üçlemesi, Aşkımız Aksarayın En Büyük Yangını) sonra kalan kitaplarını temin edene kadar sona erecek okumalarım.

  Daha önce
  Toplu Oyunlar 5 #52107732
  Kurban
  #56241535
  Canlı Maymun Lokantası
  #56119884
  Oyunlarını inceledim bu kitabı incelemekten ziyade değineceğim arta kalan kısımlar kişisel rahatsızlıklarımı dile getirmekten ibaret olacak.

  Yerli tiyatro yazarlarımız sessiz sedasız bir hayat belirli bir azınlığın elinde dolaşan bir kadere mahkum ülkemizde bunun sebebi ise sanat ve edebiyata verdiğimiz önemin azlığı daha doğrusu yokluğundan kaynaklanıyor.

  Eğitim sisteminin içinde tiyatro metni okuma okutma diye bir şey yok maalesef, daha öykü ve romanı okuyamaz halde olan insanlarımız tiyatronun varlığını tamamen unutuyor. Halbuki bizim sanat edebiyata önem veren ve gerçek anlamda donanımlı bireyler yetiştiren Köy Enstitülerimiz vardı birkaç siyasinin aptallığı yüzünden ülkenin çalınan devrimi Köy Enstitülerimiz'den Hasanoğlan Yüksek Köy Enstitüsünde eğitimi verilen bazı müzik aletleri şöyleydi:

  Mandolin
  Keman
  Bağlama
  Akordeon
  Piyano
  Metronom
  Amplifikatör
  ..

  Ve son yılında oynanan bazı tiyatro oyunları şöyledir;

  Anton Çehov: Teklif

  Moliére; Zoraki Tabip, Kibarlık Budalası

  Sophokles; Kral Oedipus

  Gogol; Müfettiş

  Shakespeare; Bir Yaz Gecesi

  Benim için Köy Enstitüleri; Hasan Ali Yücel ve İsmail Hakkı Tonguç kırmızı çizgidir bu ülke için yapılan en büyük "Aydınlanma Hareketi''nin mihenk taşlarıdır ve aynı zamanda bu ülkede en fazla ihanet edilen insanların başında gelirler.

  1940 yılında başlayan ve evrensel bir oluşum olan köy enstitüleri üzerine onlarca ülkeden araştırma heyetleri yollanmış ve mercek altına alınmıştır.

  Biz ise haince onları kapattık, kapattık da ne oldu? Vitrin edebiyatına tâbi bir nesil yetiştirdik, her sene eğitim sistemi değişen rezil bir vaziyete büründük. İçerikleri boş, etkinlikleri saçma müfredat programı ile bomboş, cahil nesiler yetiştirmeye başladık. Bazı bölgelerde Ortaokul öğrencileri okuma yazmayı dahi bilemez duruma gelmiş, öğretmenler baş edemeyeceği kadar sorumluluklar ve geçim mücadelesi ile baş başa bırakılmıştır.

  Katlanarak ilerleyen edebiyata ve sanata olan uzaklığımız yüzünden mutsuz, hayattan zevk alamayan sosyal medya bağımlısı, kişiliği oturmamış, sosyal ilişkilerde başarısız ve öz güveni düşük bireyler mezun ediyoruz.

  70 yıl önce okunan ve okutulan klasikler ve verilen dil eğitimi seviyesi ile günümüzde var olan durum arasında gerçekten büyük bir uçurum var. Biz hala Hasan Ali Yücel'in klasikler dizisini okuyor ve hâlâ en çok Köy Enstitüleri mezunlarının eserlerine güveniyoruz.

  Geçenlerde Devlet Tiyatrolari ile ilgili bir paylaşım yapmıştım, altına bir arkadaşımız (Denetimli Tiyatro: Devlet Tiyatrosu) cevabını yazmıştı, evet sanat ve edebiyat bu ülkede daima siyasi bir kuşatma altında belki de hep öyle kalacaktır ama ben Devlet Tiyatroları yönetmenlerinin bazılarının hayatlarını araştıran her şeye rağmen sanata tutunmak için ellerinden geleni yapan insanlara da şahit oldum. Devlet Tiyatroları maddi durumu iyi olmayan insanların bir oyun seyredebilmesi için en iyi seçenektir ben öğrencilik hayatımda Denizli Hasan Kasapoğlu Devet Tiyatrosunda tanıdım sahne sanatlarını, hayatımda ilk kez orada gittim tiyaroya. Sonra bir yıl kadar Ankara Kızılay'da yaşadım yürüme mesafesinde olan Ziraat, Akün ve Şinasi sahneleri ile haftada en az iki kez tiyatroya gidiyordum. Şimdi de Gaziantep ilinde yaşıyorum burada da Onat Kutlar Devlet Tiyatrosu var elimden geldiğince sezon oyunlarına gitmeye çalışıyorum. Ben bu sahnelerde sevdim tiyaroyu bu sahnelerde: Yeraltından Notlar, Kurban, Töre, Kontrabas, Rumuz Goncagül, Moby Dick, Ya Devlet Başa Ya Kuzgun Leşe, Hürrem Sultan, Felatun Bey ile Rakım Efendi, Tolstoy ve Anna, Satranç... Ve daha nice eserleri bu sahnelerde izledim. Devlet Tiyatroları oyuncuları az bir para ile hayatlarını devam ettirmekte sözde aydın olan topluluklarımızın her oyununun bileti 100 liraya yakın oluyor burjuva sınıfına seslenen bir aydın kesimini reddediyorum özel tiyatroları çok nadir tercih ediyorum bu ekonomik şartlarda benim verecek bu kadar param yok ki olsaydı da nadir gideceğimi düşünüyorum. Mevcut iktidarın yanlış ekonomi politikalari yüzünden aşırı pahalı yaşama direnmeye çalışan insanların bir sanat kaygısı taşıması için hamurunda her şeye rağmen sanat ve edebiyat mayasını taşıması gerekir bu durum bizim ülkemizde hiçbir zaman gerçekleşmeyecek sanatı takip eden ve temsil eden kesim daima orta ve üst sınıf olacak bir iki odalı eve ben maaşımın yüzde 35'ini kira parası olarak verirken, soğanın sarımsağın girmediği evleri binaları görüyorken aydın sanatını tercih etmemeye devam edeceğim, bütün masrafları kısıp minimalist bir hayat sürmeme rağmen kitaplarımın yarısını alamıyorken, kütüphane kütüphane dolaşıp, yüzlerce e kitap okuyorken ben halkçıyım, ben aydınım diye geçinen ama ücretinden de ödün vermeyen tüm halkçı yazar ve sanatçıların performanslarına gitmeyi reddediyorum. Her kötü koşula rağmen unutulan edebiyat ve sanata kavuşmaya çabalıyorum.

  Edebiyata ve sanata yönelim insan hayatında bir gereklilik olması gerekirken bizim ülkemizde bir hobi ya da bir boş zaman faaliyeti olarak vücut buluyor benim için bir gereklilik hem sahnede olsun hem yazılı metni okumak olsun hayatımda uzun zamandır olan ve olacak bir alandır tiyaro..

  Güngör Dilmen bu ülke tiyarosuna uzun yıllar hizmet etmiş değerli bir tiyatro yazarı İstanbul Üniversitesi Klasik Filoloji Bölümünü bitirdi, Tel Aviv ve Atina'ya tiyatro alanında araştırmalar yapmak için gitti. Yale ve Washington Üniversitelerinde tiyatro eğitimi gördükten sonra Türkiye'ye dönüp İstanbul Şehir Tiyatrosunda, İstanbul Radyosunda, Anadolu Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyaro bölümünde olmak üzere değişik ama sürekli tiyatro üzerinde görevler üstlendi. Genç dramatugları yetiştiren bir öğretmen oldu.

  Eserlerinde tarih ve mitolojiyi başarılı bir şekilde kullanarak günümüze uyarladı.
  Bu kitabında da iki oyunu yer alıyor. Deli Dumrul oyununu az çok biliriz Dede Korkut Hikayelerinden Azrail ile olan sürtüşmesinden sonra kendi canının yerine can bulmaya çalışan Deli Dumrul ne en yakındaki adamından ne de Anne Babasından dilediği canı alabilecektir.

  İkinci oyun Akad'ın Yayı;

  Oyundaki tanrıça adına tahsis edilen yay'ın insanın eline geçince evrensel bir güce dönüştüğünü ve İnsan aklının bu gücü hangi yönde kullanacağını sorgulayan bir oyun. Akad ise yayı kullanıp kötülük ve şiddet getirmek yerine sevgi ve barış getirsin diye kullanmadan sırtında taşımış kötü emellerine alet etmesin diye tanrıçasına geri vermekten vazgeçiyor, babasının ve çevresinin şiddete dayalı önerilerine kulak asmadan barışçıl bir yol haritası çiziyor. Onlar onu dışlayıp dağda Haydut arkadaşı Yatpan'ın yanına sürdüler o elindeki muazzam yay ile susuz kalmasınlar diye dağları delip su getirmeye çalıştı. Akad insanın kendi başına, tanrısız yalnızca kendi iradesiyle başa çıkması gereken bir çağın öncüsüdür. İnsanlığın başına gelen tüm felaketlerin iyi yerine kötüyü tercih eden bazı yöneticilerin elinden geldiğinin habercisidir Akad, elindeki bilimsel gelişmeleri evrensel güzellik için değil de kitle imha silahlarının geliştirilmesine, sınır güvenliği için yüksek savunma sistemleri yatırımına ayıran kutuplaşmış dünya düzenin habercisidir Akad...

  Babası Kadı Danyal onu yakıp yıkıp kahramanlık yapması için dolduruşa getirirken düşmanına yardım etmeyi seçen bir Akad'ı konuşuyoruz;

  "DANYAL : Anlayamıyorum seni. Hem kaç gündür yemek yediğini görmedim, oruç mu tutuyorsun? Sofu mu oldun?
  AKAD : Hitit ülkesinde kıtlık var.
  DANYAL : Sana ne Hitit ülkesindeki kıtlıktan?
  AKAD : Onların çektiği açlığı bir ölçü ben de duymak istiyorum.
  DANYAL : Zorun ne çocuk? Hititler bizim düşmanımızdır. Açlık kıtlık ülkelerini kasıp kavuruyorsa bizim sevinmemiz gerek. AKAD : Kimse benim düşmanım değil. Açlık denen sarı ejder bizim yurdumuzu da ziyaret edebilir komşularımızın mutsuzluğuna sevinmek nicedir? Yardım etmeliyiz onlara.


  Haydut Yatpan'ı yayın gücü olmadan dağdan indirio halkının önünde özür dilettğinde halk yayla birlikte Akad'ın elde edeceği başarıları, kazanacakları savaşları gözleri dönmüş ve kana susamış bir şekilde dile getirdikleri vakit Akad şöyle cevap verecektir;

  1. YURTTAŞ : Ele geçirdiğimiz fırsatı kullanmayalım mı?
  AKAD : Yarın onların eline geçebilir fırsat dediğiniz .
  I. YURTTAŞ : Gelecekten korkup oturalım mı?
  II. YURTTAŞ : Bu düzen böyle kurulmuş, sen mi değiştireceksin?
  ı. YURTTAŞ: Yay bizim elimizde şimdi
  savaş isteriz , savaş.
  YURTTAŞLAR : Savaş isteriz, savaş
  AKAD : Omuzumda taşıdığım bu yayın size verdiği garip sinsi güven gözünüzü döndürüyor. Ama hiç kimse Akad 'ı bir yıkıcı ordunun başında görmeyecek.
  YURTTAŞ : Sen korkuyorsan yayı bize teslim et .
  YURTTAŞLAR : .Yayı bize teslim et .
  AKAD : Onu kimseye veremem.
  1. YURTTAŞ : Sen kullanmazsan biz kullanırız .
  AKAD : Açılın.yayı vermem dedim.
  DANYAL (bir gayretle): Açılın , açılın diyor Akad
  YURTTAŞ : Zorla alırız biz de.
  AKAD (yayı doğrultur): Öz yurttaşlarıma çekmek zorunda bırakmayın beni?
  1. YURTTAŞ : Yürüyün üstüne, korkmayın, dediğini yapa-maz . Yayı kapalım elinden . Yürüyelim Boğazköy'e .
  YURTTAŞLAR : Mısır'a yürüyelim, yayı kapıp elinden.
  DANYAL : Durun, açılın, Akad dediğini yapar. (Akad yayı gerer yıldırım düşer, öndeki kişiler cansız yere serilir.

  Akad barışçıl tutumunu sürdürmede halkına zarar vermeyi göze alacak kadar kararlıdır.
  Çok akıcı ve bir o kadar düşündürücü metni okumanızı tavsiye ederim, tabi bu eser bu sitede sadece iki okunma oranına sahip ki kitabı siteye ben eklemiştim diğer birkaç kitabı gibi eserlerinden haberi olmayan bizlerin duyarsızlığına rağmen Güngör Dilmen hep var olacak ve eserlerinde evrenselliği çoktan yakalamış bir değerdir.