Göknur Şahin Sarı, Bitmemiş Öyküler'i inceledi.
 01 Şub 15:26 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitapta 1. Çağ, 2.çağ, 3.çağ ve çağlara dahil edilmemiş daha uzun zaman dilimleri içinde geçen hikayeler yer almakta. 1.çağda yer alan hikayelere Silmarillion'dan aşinayız. Tuor'un Voronwë ile beraber Gondolin'e nasıl ulaştığı ve daha aşina olduğumuz bir öykü olan Húrin'in çoçukları yer alıyor. 2. çağ öykülerinde ise Númenor halkı, yaşayışları ve gelmiş geçmiş Númenor kralları hakkında oldukça geniş bir bilgiye sahip oluyorsunuz. Bunun yanında Galadriel ve kocası Celeborn hakkında da karışık ama aydınlatıcı bir öykü yer alıyor. 3. çağda ise daha çok Yüzüklerin Efendisi atıflarıyla dolu öyküler var. Hiç bir çağa dahil edilmemiş öyküler aslında şimdiye kadar merak edip cevabını aradığım bir çok soruya yanıt oldu diyebilirim. Özellikle Istariler üzerine olan öykü merakla beklediğim bir bölümdü. Sık sık biraz da unutkanlıklarımdan kaynaklı geriye dönük okumaları çok yaptığım bir kitap oldu. Gerçekten açık bir zihinle okunması gerekiyor. Çoğu yerde kitaplar arası olan çelişkilerden ve dil üzerine yapılan incelemelerden bahsedilmiş. Eğer bu tarz incelemelerden hoşlanmıyorsanız notlar kısmı sıkıcı gelebilir. Onun haricinde seriye ve olaylara az çok hakimseniz keyifle okuyacağınızı düşünüyorum.

N. Emre Yılmaz, bir alıntı ekledi.
23 Oca 15:01 · İnceledi

Beren, böylece Kral Felagund Finrod'un huzuruna vardı; ve Kral, Beor'un ya da Barahir'in soyundan olduğunu hatırlamak için yüzüğe gerek duymadan onu tanıdı. Kapalı kapıların ardında oturdular ve Beren, Barahir'in ölümünü, Doriath'da başına gelen her şeyi anlattı; Lûthien ile olan mutluluklarını hatırlayarak ağladı. Felagund, hikâyesini şaşkınlık ve endişeyle dinledi; Galadriel'e önceden söylediği gibi, uzun zaman önce ettiği yeminin ölümünü getireceğini anladı. Sonra yüreğinin ağırlığı içinde Beren'e konuştu. "Thihgol'un ölmeni arzuladığı açık; ama görülüyor ki bu hüküm amacını aşmakta ve Feanor'un Yemini yeniden iş başında. Çünkü Silmaril'ler, bir nefret yeminiyle lanetlendi ve onları arzuyla anan uyuşukluk içindeki biri bile büyük bir güçle doluyor; ve Feanor oğulları, kendilerinden başka herhangi birinin, bir Silmaril'i
elde etmesine ya da sahiplenmesine katlanmaktansa tüm Elf krallıklarını harabeye
çevireceklerdir, çünkü Yemin onları buna mecbur ediyor. Ve şimdi Celegorm ile Curufin benim salonlarımda yaşıyor; ve ben, Finarfın oğlu. Kral olmama rağmen, onlar ülkemde güç topladılar, kendi halklarından bir çok kişiyi yönetiyorlar. Ne zaman ihtiyacım olsa bana karşı dostluk gösterdiler ama korkarım, isteğini öğrenirlerse sana ne sevgi ne de merhamet gösterecekler. Ancak kendi yeminim de sürüyor; ve böylece hepimiz tuzağa düşürülüyoruz."

Silmarillion, J. R. R. TolkienSilmarillion, J. R. R. Tolkien

Barad-dür'de fiziken olmasa da güçlerini toplayan Sauron, hepsine hükmeden tek yüzüğe ulaşmayı amaçlar. İsildour, Ferah Çayırlarda, yüzüğü kaybetmişti. Yüzüğü bulan Smeagol, yüzlerce yıl yüzüğü gizlemişti. Erebor Seferi'ne katılan Bilbo Baggins tarafından tesadüfen bulunan tek yüzük çalınmıştır. Smeagol, işkenceler ile Yüzüğü çalanı itiraf eder ve Sauron, belli bir hedefe Nazgülleri yollayarak savaşa hazırlanır. Gandalf ise durumdan haberdardır ve Bilbo'nun doğum gününde olayları başlatır. Ak büyücü Saruman'a akıl danışmaya giden Gandalf, Saruman'ın da güce karşı zayıf düştüğünü geç anlayacaktır. Ayrıkvadi'de Yüzük Konseyi kurulur. Frodo ise zorlu görevi tek başına yapacaktır ama arkadaşları Samwisee Gamgee, Peregrin Took ve Meriadoc Brandybuck yardımıyla zor da olsa başaracaktır. Frodo, Fırtınabaşı'nda, yolgezer olarak tanıdıkları ama aslında Arnor krallığı varisi Aragorn tarafından korunacak ama bir Morgul kılıcı ile yaralanacaktır. Yüksek elf beyi Glorfindel, atı Asfaloth ile Frodo'yu Nagzül takibine rağmen Ayrıkvadiye ulaştırır ve Frodo, Lord Elrond tarafından iyileştirir ama yara izleri nihaidir. Ayrıkvadideki Yüzük Konseyi'ne, Mirkwood elfleri kralı Thranduil'in oğlu Legolas, Cüce Gloin'in oğlu Gimli, Gondor Vekilharcı Denethor'un oğlu Gondor'un kaptanı Boromir, Gandalf, Aragorn, Elrond ve Galadriel katılır. 4 hobbit de gizlice katılırlar. Yüzüğe karşı zayıf olan İnsanlardan Boromir yüzüğü kullanmak ister, Gimli ise parçalamak. Tartışma sonucunda Gandalf Ayrıkvadide ilk defa kara lisan kullanarak ash nazg durbatulûk, "ash nazg gimbatul,
ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul." yani, "hepsine hükmedecek bir yüzük, hepsini o bulacak, hepsini biraraya getirip, karanlıkta birbirine bağlayacak." der ve herkesi susturur. Kimse yüzüğü taşımaya cesaret edemez, hatta bir kral soyundan insan ile elf beyi bile. Frodo hariç.Böylelikle Gandalf, Aragorn, Gimli, Legolas, Boromir, Sam, Merry, Pippin Frodo'yu ve yüzüğü sonuna dek koruyacaklarına ant ederler. Böylece macera Ayrıkvadi'den yeniden başlar. Gandalf'ın Moria madenlerinden çekinmesi boşuna değildir ama Saruman tarafından Caradhras'tan oraya itilecektir. Durin'in Felaketi Balrog, Vi. Durin tarafından uykudan uyandırılmış ve Moria'daki tüm cüceleri katletmiştir. Hüküm süren Balrog ile karşılaşan Gandalf, Balrog'u, arkadaşları kurtarmak pahasına "You Shall Not Pass" diyerek geçirmez. Balrog aşağı düştü ama kırbacı sayesinde Gandalf'ın ayağını yakaladı ve her ikisi de aşağı, Khazad-Dum Köprüsü'nün çok aşağılarındaki derin yer altı gölüne düştüler. Gandalf 8 gün boyunca Balrog'u en derindeki mağaralardan, en yüksekteki zirveye kadar takip etti ve en sonunda her ikisi de Zirakzigil'in tepesine tırmandı. Burada iki gün ve gece boyunca savaştılar. Sonunda Gandalf Balrog'u alt etmeyi başardı ve onu zirveden aşağı attı. Bunu takiben Gandalf da orada öldü, ancak daha sonra Ak Gandalf olarak Orta Dünya'ya geri gönderildi. 9 kişi başlayan kafile, Moria çıkışında 8 kişi kalır. Lorien'e Gandalfsız ulaşan kafile Galadriel tarafından türlü hediyelerle uğurlanır(Gimli'ye, Feanor'a ve Celebrimor'a dahi vermediği saç tellerini, Frodo'ya Earendil'in ışığını, Sam'e Elf ipini).

Noldor soyundan belki de tek dedesine çeken olan Celebrimor'un yaptığı yüzükleri anlatır kitap. En bilgili ve öfkeli olan Curufinwe Feanor'un torununu. Celebrimor da tıpkı dedesi gibi maden işçiliğinde ustaydı ve yine dedesi gibi Galadriel'in saçlarına hayrandı. Narya, ateş yüzüğü, başta Gil-galad'a ondan da Cirdan'a ve son olarak Gandalf'a verilmiştir. Nenya, su yüzüğü ise Galadriel'e, Vilya, gök yüzüğü ise elrond'a verilmiştir.

Dünya değişti. Bunu suda hissediyorum. Toprakta hissediyorum. Havada kokusunu alıyorum.Bir zamanlar varolan kayboldu. Hatırlayanların hiçbiri artık yaşamıyor.

Galadriel

Yüzüklerin Efendisi-Yüzük Kardeşliği

Galadriel:– Şimdi dinlenin! Çünkü, hüzün ve zahmet sizi yormuş; bu gece huzurlu uyuyacaksınız

Yüzüklerin Efendisi, J. R. R. TolkienYüzüklerin Efendisi, J. R. R. Tolkien

Galadriel:
– Dünya değişti. Bunu suda hissediyorum. Toprakta hissediyorum. Havada kokusunu alıyorum. Bir zamanlar var olan kayboldu. Hatırlayanların hiçbiri artık yaşamıyor.

Yüzüklerin Efendisi, J. R. R. TolkienYüzüklerin Efendisi, J. R. R. Tolkien