"ya bir cüce elflerden nasıl bir armağan ister?" dedi galadriel gimli'ye dönerek. "hiçbir şey, hanımım" diye cevap verdi gimli. "benim için galadhrimler'in hanımını görmek ve onun o latif sözlerini duymuş olmak kafi."
Sayfa 470 - Metis YayınlarıKitabı okudu
Savaşçı İlk Frodo
Hobbitlerden söz edip de Frodo'nun üstünde durmamak olmaz tabii ki. Sahi, bu Frodo ismi nereden geliyor acaba? Anglosakson ve İskandinav mitolojilerine baktığımızda Frodo isminin çoğunlukla barışçı bir karaktere verildiğini görürüz. Örneğin Beowulf destanında Kral Froda, Danimarkalılarla Heaöobards'ların barışmasını sağlayan biridir. Kuzey mitolojisinde de memleketine huzur ve refah vaat eden barışçı Frotha adında bir kraldan söz edilir. Adınız ister Frodo olsun, isterse Froda ya da Frotha, olay çıkmasın, kan dökülmesin diye elinizden geleni yaparsınız. Bizim Frodo ise yüzük eline geçtiğinden itibaren hem huzurunu, hem Shire'daki mutlu hayatım, hem de genel olarak kendi hayatını feda etmeye hazır, gerçek bir kahramana dönüşmüştür. Gerçi Aragorn da seçilmiş biridir ama Orta Dünya'nın kaderi tek bir kişinin, yani Frodo'nun elindedir. Galadriel'in de dediği gibi: "En küçük kimse bile geleceğin seyrini değiştirebilir." Ve de Frodo değiştirmiştir o seyri. Hem de görülmemiş bir şekilde!
"Tüm Aman diyarı üzerine bir gölge çökmüş ve denizin üzerinden çok uzaklara erişiyor. Niçin anlatmıyorsun bana dahasını?" "Çünkü bu keder geçmişte kaldı," dedi Galadriel, "ve ben anılarla gönlümü kararmadan burada bahşedilmiş olan zevki tatmak istiyorum. Ve bilinmez, umut hala parlak görünse bile, daha görecek kederimiz vardır belki de."
Sayfa 274Kitabı okudu
771 syf.
·
Puan vermedi
Detay Üstüne Detay
Silmarillion'dan sonra gözüm uzun süre Bitmemiş Öykülerde kalmıştı. 750+ sayfasıyla beni Silmarillion'dan çok korkutmayı başaran bu kitabı kötü günler için saklıyordum. Ailevi durumların yaşandığı ve o çetin kış vaktinin geldiği zamanda elime aldığım bu kitap, o kötü günleri geçirmemde bana yardımcı olmuştu. Bitmemiş Öyküler adından anlaşılacağı üzere Tolkien'in yazıp bitirmediği öyküleri konu alıyor. Oğlunun hikayeleri derleyip ve birleştirip yayıma sürdüğü Bitmemiş Öyküler, Silmarillion'da ki gibi beni yer yer mutlu edip yer yer de sıkmıştı. Galadriel ile Celeborn'un Öyküsü, İkinci Çağ'daki Sauron'un öyküsü, Numenor'un Çöküşü, Turin Turambar'ın daha geniş hikayesi benim favorilerimdi. Birinci çağda olan olayların Silmarillion'dan bağımsız detaylarını da anlatmasıyla kafamda tam bir Orta dünya portresi kurmamı sağlamıştı. Kitabı olayların nasıl yaşandığı ve nasıl sonuçlandığıyla ilgili bir tarih kitabı olarak düşünebilirsiniz. Yazıları küçük ve sayfa sayfası fazla olduğundan sıkılabilirsiniz. Özellikle son kısım yani sözlük kısmını okumak benim için bir çileydi. Zaten yüzlerce olan yabancı kelimeleri "Bari anlamlarını öğreneyim" diye okumaya başladığım sözlüğü bitirmem yaklaşık 20 günümü almıştı. Kitabı bitirmem ise bir buçuk- iki ayımı almıştı. Gene de her orta dünya hayranın okuması gerek bir kitap olduğunu düşünüyorum. İçindeki detaylar ve öyküler, belkide Tolkien'in tüm eserlerinden daha fazla çünkü.
Bitmemiş Öyküler
Bitmemiş ÖykülerJ. R. R. Tolkien · İthaki Yayınları · 20201.064 okunma
696 syf.
·
Puan vermedi
Yaz Günlerinde Okunur
Yüzüklerin Efendisi filmine ne kadar hayran olmuş olsam da, konu kitapları olunca sessizliğimi koruyan biriydim. Hiçbir kitaplarını okumamış, okuma gereği de kendimde görmemiştim (tabii bu konudaki pişmanlığım Yüzüklerin Efendisi : Yüzük Kardeşliği incelememde mevcut). Hal böyleyken bir gün abim
Silmarillion
SilmarillionJ. R. R. Tolkien · İthaki Yayınları · 20185bin okunma
Galadriel bir Noldo idi ve bundan dolayıdır ki el emeği gerektiren zanaatları olan tutkularından ve bu alandaki becerilerinden ötürü onlara iç güdüsel bir sempati, pek çok Eldar'ın paylaşmadığı derecede bir sempati besliyordu.
''Kişilerin en ufağı bile geleceğin akışını değiştirebilir.'' Galadriel
428 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
·
25 saatte okudu
Dikkat spoiler içerir. Sauron, Saruman aradan çekildikten sonra büyük ordusu ile Minas Tirith'e saldırır. Gondor vekil harcı Denator Gandalf'ın getirdiği haberden memnun kalmaz ve Boromir'in ölümü için onu suçlar. Ama gelen oğlu Faramir'i de düşmana saldırması için yollar. Bu
Yüzüklerin Efendisi - Kralın Dönüşü
Yüzüklerin Efendisi - Kralın DönüşüJ. R. R. Tolkien · Metis Yayıncılık · 20188,7bin okunma
416 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
3 günde okudu
Dikkat spoiler içerir. Boromir'in ihanetinden sonra Frodo tek başına yola çıkar. Ama onun nereye gideceğini bilen Sam de kayıkların yanına gider. Suya düşer ve yüzme bilmediği için boğulacaktır. Ama Frodo geri dönüp onu kurtarır ve yola çıkarlar. Bu arada Boromir kendini Merry ve Pippin için
Yüzüklerin Efendisi - İki Kule
Yüzüklerin Efendisi - İki KuleJ. R. R. Tolkien · Metis Kitap · 20189,7bin okunma
250 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.