İntihar eden bir gencin son notu
Sene 1985 , Martın 25'i..
Şimdi dışarı çıkıyorum ve köprüye gideceğim.Gidene kadar bir tek kişi yüzüme gülümserse , intihardan vazgeçeceğim.

ManahoS, bir alıntı ekledi.
24 May 23:24 · Kitabı okudu

Nicholas Chamfort' un intihar Notu
Kalbin ya paramparça kırılmak ya da taş gibi katılaşmak zorunda kaldığı bu dünyayı terk ediyorum .

Ruhi Mücerret, Murat Menteş (Sayfa 307)Ruhi Mücerret, Murat Menteş (Sayfa 307)
Elif, bir alıntı ekledi.
 06 May 03:18

Kalbin ya paramparça kırılmak ya da taş gibi katılaşmak zorunda kaldığı bu dünyayı terk ediyorum.

[NICHOLAS CHAMFORT'un intihar notu, 1741-1794]

Ruhi Mücerret, Murat Menteş (Sayfa 307 - A.P.R.I.L Yayıncılık - 16. Baskı: Mart 2018, İstanbul)Ruhi Mücerret, Murat Menteş (Sayfa 307 - A.P.R.I.L Yayıncılık - 16. Baskı: Mart 2018, İstanbul)
Furkan EREN, Kimdir Bu Mitat Karaman?'ı inceledi.
 04 May 13:20 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kabuğu kapalı antep fıstığını açmak için bile uğraşmayan, sıradan, pasif ve etkisiz bir Mitat’ın başına gelen absürt olayları keyifle yer yer kahkaha ile okudum. Polisiyenin ve Mitat’ın çelişkileri, iç dünyasının yanında eserdeki mizaha bayıldım. “h”lerin hikayesi ve yazarın da farkında olarak dikkat çektiği intihar notu klasiklerim arasına girdi bile çok başarılı.

Doğu Yücel youtubeda videolarını izlediğim, bildiğim bir yazardı ancak hiçbir kitabını okumamıştım kısmet Mitat’la başlamakmış çok da iyi bir başlangıç oldu. Çok akıcı bir eserdi, elime aldığım an kendimi 80 sayfa okumuş buldum.

Spotify’da Doğu Yücel’in hazırladığı “Kimdir bu Mitat Karaman” çalma listesi kesinlikle dinlenmeli.

Yazarın Arkalasında Bıraktığı İntihar Notu
“Ve kalbin kırılması ya da kurşuna dönmesi gereken, bu dünyadan göçüyorum.”
Fransız yazar Nicolas Chamfort, özellikle aforizmalarıyla tanınıyordu. Hayatı boyunca bir kez tutuklandı. 1793 yılında aynı şeyleri bir kez daha yaşayacağını ve tutuklanacağını düşünerek panik halinde odasına kapandı ve tabancasını ateşledi. Bu girişimi başarısızlıkla sonuçlanan yazar, birkaç deneme daha yaptı ancak sonuca ulaşamadı. Sonrasında tedavi edilen yazar, bilinmeyen bir hastalık sebebiyle birkaç ay içerisinde hayatını kaybetti.

Yazarın Arkalasında Bıraktığı İntihar Notu
“Dr. Horder’ı arayın.”
Sylvia Plath, ardında yalnızca kısacık bir not bırakarak yaşamına son verdi. Ancak bazıları yazarın bu notunun bir tür yardım çağrısı olduğunu düşünmektedir. Hayatının büyük bir bölümünü manik depresif bozukluklarla mücadele ederek geçen yazar, kendi depresyonu hakkında detaylı bilgiler verdiği romanı Sırça Fanus‘la tanınmaktadır.

Nicholas Chamfort'un intihar notu
Kalbin ya paramparça kırılmak ya da taş gibi katılaşmak zorunda kaldığı bu dünyayı terk ediyorum

Kalbin ya paramparça kırılmak ya da taş gibi katılaşmak zorunda kaldığı bu dünyayı terk ediyorum.

Nicholas Chamfort'un intihar notu, 1794

İntihar
İntihar Notu

Gerçek veda zamanı geldi. Şimdi yanımda ne var biliyor musun bir resmin ve hırkan zor bela hatırladığım sesin. İlk zamanlar geçer diyordum bir zaman sonra her an düşünmem diyordum. Ama gün geçtikçe kalbim de olan derin acı katlanılmaz hale geldi. Aylardır uyumuyorum yemiyorum duvarlara bakıyorum. Geceleri ışığı kapatmıyorum telefonun sesini açık bırakıyorum. Sokaklarda seni arıyorum. Gittiğimiz yerlere gidip duruyorum. Defalarca geldim ankara ya. Seni aradım bulamadım. Aslında cesaret edemedim. Her şeyden bıktım artık yarın tekrar güneşi görmek istemiyorum senin acın ile yaşamak istemiyorum derin bir uykuya ihtiyacım var benim. Korktuğum tek şey sana hasret gideceğim. Yeni bir gün olmayacak artık benim için. Bana ayrılan sürenin sonuna geldik. Korkup çaresiz kaldığım için değil seni her gün yaşamamak istediğim için bilmediğim bir yere gidiyorum. Adım atar insan, ve o an yıkılır. Kapanır gözler, söner ışıklar, batar güneş doğmamak üzere..

İNTİHAR NOTU
Kalbin ya paramparça kırılmak ya da taş gibi katılaşmak zorunda kaldığı bu dünyayı terk ediyorum.
(NICHOLAS CHAMFORT'un İntihar Notu 1741-1794)