Cesur Atagün, bir alıntı ekledi.
20 Mar 22:13 · Kitabı okuyor · Beğendi

Abdülhamit suikastı davası; zanlı Juris.
Mahkeme de idam kararı vermişti. Fakat Sultan Hamid, bu adamı affettiği gibi yüksek maaşla da anarşistlerin kendi aleyhine hazırladıklarını işittiği suikasttan malumat vermesi için onu hafiyeliğine de almıştı. Halbuki Juris anarşist değil sosyalist idi. Sultan Hamid ise anarşistlerle sosyalistleri aynı şey zannediyormuş.

İttihat ve Terakki Cemiyeti, Kazım Karabekir (Sayfa 48 - Yapı Kredi Yayınları, Kazım Karabekir)İttihat ve Terakki Cemiyeti, Kazım Karabekir (Sayfa 48 - Yapı Kredi Yayınları, Kazım Karabekir)
ibrahim ılgaz, bir alıntı ekledi.
20 Mar 21:29 · Kitabı okuyor

"Tarihini bilmeyenlerin coğrafyasını başkaları çizer."
Kazım Karabekir Paşa

Payidar, Şevki Karabekiroğlu (Sayfa 12)Payidar, Şevki Karabekiroğlu (Sayfa 12)
Şeyma Öztürk, bir alıntı ekledi.
18 Mar 11:44 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Kazım Karabekir Paşa
"İşte, Türkler! Bize boşuna ecdad 'alperen' dememiş. Alp'liğimiz de var, 'eren'liğimiz de. Bizim ellerimiz kılıcı tutacağı zamanı da bilir, neyi üfleyeceği zamanı da! Ehl-i kılınç ü ney'iz biz."

Duvardaki Kan, Mim Kemal Öke (Sayfa 248 - Babıali Kültür Yayıncılığı, 2012.)Duvardaki Kan, Mim Kemal Öke (Sayfa 248 - Babıali Kültür Yayıncılığı, 2012.)
Şeyma Öztürk, bir alıntı ekledi.
18 Mar 11:41 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Kazım Karabekir Paşa
"Türkiye'de ne kadar kalsanız, Türk'ün büyüklüğünü hiçbir zaman layıkıyla tanıyamazsınız. Biz Türkler kasırga gibi esecek zamanı da biliriz, güneş gibi ısıtacak zamanı da..."

Duvardaki Kan, Mim Kemal Öke (Sayfa 248 - Babıali Kültür Yayıncılığı, 2012.)Duvardaki Kan, Mim Kemal Öke (Sayfa 248 - Babıali Kültür Yayıncılığı, 2012.)
Şeyma Öztürk, bir alıntı ekledi.
18 Mar 11:40 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Kazım Karabekir Paşa
"Canım insanın iyisi var, kötüsü var. Her milletin iyisi var, kötüsü var. İş, o insandaki iyiliği ortaya çıkarmakta..."

Duvardaki Kan, Mim Kemal Öke (Sayfa 248 - Babıali Kültür Yayıncılığı, 2012.)Duvardaki Kan, Mim Kemal Öke (Sayfa 248 - Babıali Kültür Yayıncılığı, 2012.)
Şeyma Öztürk, bir alıntı ekledi.
18 Mar 11:39 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Kazım Karabekir Paşa
"Ben İttihatçı değilim. Hayatımda hep asker oldum. Ama, dökülen kan Talat'ın değil, bizim kanımızdır. Ne kadar olsa, Talat Paşa bizim de sadrazamımızdı. Berlin'de tartışılan o değil, onun şahsında Türk milletidir."

Duvardaki Kan, Mim Kemal Öke (Sayfa 233 - Babıali Kültür Yayıncılığı, 2012.)Duvardaki Kan, Mim Kemal Öke (Sayfa 233 - Babıali Kültür Yayıncılığı, 2012.)
Şeyma Öztürk, bir alıntı ekledi.
18 Mar 11:37 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Kazım Karabekir Paşa
"Biz burada İstiklal mücadelesi veriyoruz. Biz vatanımıza sahip çıkabilmek için on yıldır devamlı savaşıyoruz. Ne asker kaldı, ne silah, ne de para... Kadın, çocuk, yaşlı, yorgun milletimiz hayatta kalma mücadelesi veriyor. Hem de bizden kat be kat üstün düşmanlara karşı. Şimdi biz bu gayreti nasıl bölüp bir kısmını dışarıda tanıtım yapmaya ayırabiliriz? Katliam bir tarafa, bir de yayılmacılık isnadı yakıştırıyorlar bize, desenize!.. Yani, Orta Asya'yı Garplılar sömürünce 'medeniyet görevi' deniyor. Biz, onlar da kendi kaderlerini tayin etsinler, bağımsızlıklarına kavuşsunlar, deyince yayılmacılık oluyor. Dört bir taraftan düşmanla kuşatılmış Kars'taki vatandaşlarımız imha edilmesinler diye yurdumuz üzerinde yaptığımız meşru müdafaa hareketi sömürgecilik oluyor da dünyanın dört bir tarafından buraya asker çıkarmak barışçılık! Ah, bu ne çarpık ve rezil mantıktır!"

Duvardaki Kan, Mim Kemal Öke (Sayfa 232 - Babıali Kültür Yayıncılığı, 2012.)Duvardaki Kan, Mim Kemal Öke (Sayfa 232 - Babıali Kültür Yayıncılığı, 2012.)
Şeyma Öztürk, bir alıntı ekledi.
18 Mar 11:31 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Kazım Karabekir Paşa
"Düşünün bir kere, Erzurumlu bir Mehmetçik çoluğunu çocuğunu, çitini çubuğunu bırakıp cepheye gidiyor. Galiçya'da, Irak'ta, dört bir cephede dövüşüyor. Memleketine döndüğünde öyle acıklı olaylar görüyor ki, insan insanlığından iğrenir. Gözyaşlarıyla şuraya, buraya koşuyor. Bir yerde oğlunu, babasını; bir başka yerde karısını süngülenmiş veya yakılmış buluyor. Artık bu askeri tutabilir misin?"

Duvardaki Kan, Mim Kemal Öke (Sayfa 231 - Babıali Kültür Yayıncılığı, 2012.)Duvardaki Kan, Mim Kemal Öke (Sayfa 231 - Babıali Kültür Yayıncılığı, 2012.)
Caner Tuncer, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü inceledi.
 16 Mar 20:12 · Kitabı okudu · 34 günde · 9/10 puan

Türk tarihinin en büyük profesörlerinden biri olan, birçoğunuzun tanıdığı İlber ORTAYLI'nın, Türk tarihinin en büyük dehalarından, önderlerinden biri olan Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK hakkında bir kitap yazmasının tarihimizi anlamak, Paşa'mızı anlamak adına ne kadar önemli olduğunu belirtmek istiyorum öncelikle.

Kitap; isminden anlaşıldığı gibi sadece Mustafa Kemal ATATÜRK hakkında değil. İlber Hoca bu eserinde, ATATÜRK'ün o dönem ki silah arkadaşları İsmet İnönü, Kazım Karabekir, Fevzi Çakmak, Enver Paşa gibi isimler ile ilgili bölümler de oluşturmuş. Aynı zamanda dönemin son padişahları ve halifeleri, sadrazamları ile de ilgili gayet objektif bir biçimde anlatımlara yer vermiş. Kitap bana göre, I.Dünya Savaşı öncesi ve sonrası, II. Dünya savaşı sonrası, dönemin Rusya'sı, İngiltere'si, Yunanistan'ı, yani kısaca 20.yüzyılı meşgul eden önemli diğer olaylar, kişiler ve devletler hakkında bilgi edinmek için mükemmel bir kaynaktır.

Sıkça faydalandığı kaynak eserleri veyahut kişileri not ederek, 20.yüzyıl dünyasını daha detaylı anlamak isteyen okurlarına da büyük bir nimet sunmuştur İlber Hoca. Meraklıları ve takipçileri için ise merak edilen bir diğer konuya ise şöyle değinmek istiyorum. Anlatımı, söylemleri tıpkı açık oturumlarında, katıldığı programlarda ve röportajlarına benziyor. Kimi zaman öznel düşüncelerini söylemekten kaçınmıyor, mantıklı iğnelemeler yapıyor ve arada bir konudan sapıyor. Son söylediğimi eleştiri düzeyinde söylemedim. Zira İlber Ortaylı gibi büyük bir tarih bilgininin bize her detayı aktarmak istemesi benim için gayet tabiidir.

Okuduğum ilk büyük tarih kapsamlı kitap olmasından kaynaklı olarak anlatımı ve dili okuma ve anlama sürecimi biraz uzattı diyebilirim. Buna rağmen İlber ORTAYLI'nın engin tarih bilgilerinden faydalanmak için o dönemin tüm meraklılarına (ki İlber Hoca'ya göre bütün Türk evlatlarına) önerebileceğim bir eser.

Milli mücadele döneminin 5 büyük komutanından birisi olan Ali Fuat Cebesoy'un Harpokulu döneminden Garp cephesi kumandanlığından 21 Kasım 1920 tarihinde ayrıldıktan sonra Moskova Büyük Elçiliğine tayin olduğu zaman kadar ki hatıralarından oluşmaktadır. Tüm yurttaki mücadeleden bahsedildiği gibi ağırlık olarak Batı cephesi ve Orta Anadolu'dan bahsedilmiştir. Milli Mücadele döneminin 5 komutanının anılarını okuduğunuzda olaylara o komutanın gözüyle bakıyorsunuz. Mesela Kazım Karabekir'i okuduğunuzda Doğuda neler yapıldığını Ali Fuat Paşayı okuduğunuzda Batı ve İç Anadoluda neler yapıldığını okuyorsunuz. Kitapta o dönemde kullanılan kelimeler fazlaca yer aldığından anlamakta zorlandım.