Giriş Yap
192 syf.
·
4 günde okudu
·
Puan vermedi
Rasûrullah ﷺ 'in ashâbı ile olan muhabbetinin geçtiği yerleri gözüm dolarak okudum. Ebû Guddenin kalemi zaten bambaşka onun farkı da çok belli oluyor kitap akıp gidiyor. Hem Rasûrullah'ın (ﷺ) bir hoca olarak nasıl olduğunu hem de nasıl öğrettiğini ele alırken okuyan da nasıl davranması gerektiğini, sünnet üzere nasıl öğreteceğini ve ne tür sıfatları üzerinde bulundurması gerektiğini anlatıyor. Okuduğumuzla, öğrendiğimizle amel etmek duasıyla (:
Reklam
·
Reklamlar hakkında
SEYYİD ABDÜLHAKİM ARVASİ (k.s) Ben seyyidim. Yani bu demektir ki Türk değilim. Ama yeryüzünde bütün Türkler silinse, üç Türk kalsa, biri ben olurdum. İki Türk kalsa, gene biri ben olurdum. Son Türk kalsa da o gene ben olurdum. Çünkü Türkler olmasa, bugünkü mânâda islâmiyet olmazdı." (Seyyid Abdülhakim Arvasi hz.) SULTAN ABDÜLHAMİD HAN'IN HEDİYE SANDIKLARI. Nakşibendi yolu büyüklerinden Seyyid Abdülhakîm Arvâsî hazretleri buyurdular ki: “Başkale’deki medresemde, 20-30 talebe okutuyordum. Talebenin yiyip içmesi, elbiseleri, bütün masrafları hep bana aitti. Bir gün ders veriyordum, kapı açıktı, içeri gayet temiz giyinmiş bir bey geldi. Selam verdi ve dersi dinledi, Ders sonunda yanıma gelip, (Efendim, kaç talebeniz var? Hangi kitapları okutuyorsunuz? Hangi kitaplara ihtiyacınız var?) diye sordu. Ben de lazım olan birçok kitap ismi verdim, Hepsini teker teker not aldı. Eğitimle ilgili bütün ihtiyaçlarımı deftere yazdı. Biraz sonra veda edip gitti, Konuşması gayet nazik, elbisesi gayet muntazam ve temiz olduğundan, bunun bir İstanbul beyefendisi olduğunu anladım. O söylemeyince ben de kim olduğunu soramadım, Birkaç ay geçti, unutmuştum. Bir gün medreseye postacı geldi. (Size birkaç sandık geldi, postaneden alabilirsiniz) dedi. Gittim, iki sandık kitap dolu idi. Kitapları, sandıkları aldım, o günün şartlarında hayvana bindirdim, Medreseye getirdim. Sandıklar açılınca, bir de baktımki sandığın içinde iki ay önce isimlerini yazdırdığım kitaplar bulunuyordu. Üzerinde bir kağıt vardı. (Halife-i müslimîn Sultan Abdülhamid Han’ın hediyesidir) yazılıydı.” Sultan Abdülhamid Han hazretleri, bütün ilim yuvalarına, Anadolu’ya ve dünya devletlerindeki Müslümanlara, Hindistan’a kadar Ehl-i sünnet kitaplarını ulaştırmıştır.." "Osmanlı'ya Muhabbet (Sevmek) İman'ın, Düşmanlık Etmek Küfrün İmansızlığın Alametidir..! Osmanlı Demek İslam Demektir.... Osmanlı'yı Sevmemek Ancak İslam Düşmanlığıyla İzah Edilebilir..! (Seyyid Abdülhakim Arvasi ) ALLAH (c.c) Gani Gani Rahmet eylesin. Mekânı cennet olsun amin . Ruhu için bir Fatiha üç İhlas okuyalım.
·
157 syf.
·
4 günde okudu
·
Puan vermedi
Bismillah
Kitap selef ulemasının ve Halef ulemasının birbirşne olan reddiyelerinden, nasihatlerinden bahseder. Bunu anlatırken birbirlerine karşı ne kadar saygı ve sevgi içerisinde olduklarını ifade eder. Şöyle ki, yüksek sesle birbirileriyle müzakere münâkaşa eden ulema konu bitşnce kalkıp beraber namaz kılıp, birbirlerine musahafa yapacak kadar sevgilidirlerde. Çünkü onların amacı haklı çıkmak değil, hak olan hükmü ortaya çıkarmaktır. Kendileri haksız çıktıklarında bunu öğrenmeleri için bir araç olarak görürler ve yine teşekkür ederler. Kitap içeriğinden bahsetmek istediğim ikinci bir şey var ki; Kitapta ehli sünnet'e aykırı görüşleri olan kişilerin de isimleri geçiyor ve kitaplarından alıntılar var. İbn-i teymiye, İbn-i Kayyım el-cevziyye, Vasıl b. Ata gibi. (mutezilenin kurucusu) Bu gibi isimleri görmek güvenimi zedeledi, metinde şu sıkıntı var diyemem münekkit değilim fakat isimleri tanımasaydım belki nu kitapta kendisine (Şeyhülislâm) deniliyor demek ki güvenilir kişiymiş diyerek bundan sonra ibni Teymiye nin kitaplarını okuyabilirdim. İşte tehlike burada başlıyor. Bir yerde dine zarar veren bir şahıs varsa o yerde ki menfaatler de terk edilir. "Ama çok alim çok güzel dili var neden okumayalım bir kaç yanlışından ne olur" denmemeli. bir suya bir damla zehir karışsa kimse bunu ayıklayamaz. Hiç içimemek gerekir pan zehri yok ise. Abdulfettah Ebu Gudde 'nin kendisine değildir bu reddiyem fakat kitaplarında bu isimlerden övgü ile bahsetmesi, bugünün sözde Selefi önderlerinin "Ebu Gudde'yi okuyun diye onu tavsiye etmesi benim kendisini biraz daha iyi niyetimle araştırmaya karar vermeme sebep oldu. İfade etmek isterim ki din şahıslardan ibaret değildir mesele dinin nasıl temsil edildiği ve anlatıldığıdır. Cübbelinin dediği gibi; kendime de reddiye yaparım Ben rediiye yapacak kadar ilme sahip değilim, münekkit de değilim Bunları yazmamın sebebi eğer okuyacaksanız siz de benim gibi euzu besmele ve muavizeteyn ile başlayın. Rabbimden bizler ve sizler için İstikametli okumalar niyaz ederim.
İslam'da Tartışma Adabı
8.0/10 · 7 okunma
1 yorumun tümünü gör
Çekiliş 3
KATILIM ŞARTLARI; ✅ İletiyi beğen ve paylaş. ✅ Yoruma “katıldım” yaz. ✅ Takip şartı YOKTUR. Arasından seçeceğiniz setler ; 📚El minhacus seni - Adabı Şeyh Seyyid Abdulhakim Elhüseyni(k.s.) + 250TL 📚Risale-i Kudsiyye - Mahmut Ustaosmanoğlu(k.s) + 250TL 📚Mektubat-ı Rabbani (Semerkand Yayınları) 📚Risale-i Nur Külliyatından seçeceğiniz 3 Kitap Kitaplar ilgili siteden direkt adresinize sipariş edilecektir. Kazanan talihli geçmiş çekilişlerdeki kitapları da tercih edebilir. 1.çekilişin bağlantısı : #184478426 2.çekilişin bağlantısı : #185828497 Sonuçlar 23 Aralık akşamı 20:00’da açıklanacaktır inşaAllah. +250TL yazan kitapları tercih edeceğiniz takdirde 250 TL değerinde sizin istediğiniz bir kitabı aldırabilirsiniz. Sadece ehli sünnet hocalarımıza ait kitaplar olmak zorundadır.
·
118 yorumun tümünü gör
Reklam
·
Reklamlar hakkında
376 syf.
·
5 günde okudu
·
Puan vermedi
oku tefekkür et | tefekkür et oku
Kitabın asıl gayesi hadis ve sünnetin birbirinden farkını yine hadis-sünnet bütünlüğünü içinde anlatmaya çalışmaktır. İslamın temel bilgi kaynağı olan Kur’an-ı Kerim ve sünnet elimizde bulunduğu halde, modern zamanda bu bilgilerin karşı karşıya getirilmesi usûlsüzlüğe yol açmıştır. Dini bilginin sadece sahih olması yetmez, akıl-nakil bütünlüğü, illet-sebep bütünlüğü, hikmet, konu bütünlüklerine de bakmak gerekir. Bunun için de usûle ihtiyaç vardır. İşte bu kitap hadis ve sünneti , Kur’an-sünnet bütünlüğü, akıl-nakil, illet-sebep ve konu bütünlükleri içinde usûle uygun bir şekilde ele almıştır. Bunu yaparken de kitabı iki ana bölüme ayırmış ve bu bölümleri farklı konu bütünlükleriyle; Peygamber efendimizin ve sahabelerin hayatları üzerinden örneklerle anlatmıştır. Birinci bölüm “sünneti anlama kılavuzu”nu örneklik ilkesi olarak , ikinci bölüm olan “hadisi anlama kılavuzu”nu bütünlük ilkesi içinde biz okuyuculara sunmuştur. .
Sünnet ve Hadisi Anlama Kılavuzu
8.1/10 · 50 okunma
Reklam
·
Reklamlar hakkında
2
215
2.146 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.28.17