5,5/10  (2 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
423 gösterim
İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan Paris İşgali'nde Nazi subayları, dönemin en ünlü sanatçı ve düşünürlerinin mesken tuttuğu bu kentteki Yahudilerin izini sürüp onları toplama kamplarına gönderir. Aralarında Marguerite Duras ve François Mitterand'ın da olduğu Direnişçiler, Yahudilerin öldürülmesini engellemeye çalışırlar. Ancak günün birinde Nazi subayları Duras'ın eşi Robert Antelme'ye de tutuklayıp toplama kampanıa gönderirler. Eşinin nerede olduğunu öğrenmeye çalışan Duras, çareyi eşini yakalayan Nazi subayı ile yakınlık kurmakta bulur.

Çağımızın en önemli yazarlarından Marguerite Duras, kendi yaşamından kesitler taşıyan Acı'da insanlık tarihinin en büyük trajedilerinden birini incelikli üslubu ile kaleme alıyor.
 • Baskı Tarihi:
  2007
 • Sayfa Sayısı:
  173
 • ISBN:
  9789755703183
 • Orijinal Adı:
  La Douleur
 • Çeviri:
  Orçun Türkay
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
mehmet temiz 
12 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 7/10 puan

İkinci Dünya Savaşının son günleri. Yazar, Almanya'da bir kampta tutulan eşinin sağ olarak gelmesini bekliyor. Her gün kamplardan tutsakların katledildiği haberleri geliyor. İşte bu durumda bulunan bir kadının yaşadığı kaygıları,acıları neredeyse saat saat yazdığı günlüğünden okuyoruz. Olay tamamen gerçek.

Yazarın, bize günlüğünden aktardığı, o kaygılı,huzursuz,eşinin halen sağ olup olmadığını bile bilemediği, hiç bir haberin ulaşmadığı ve sadece kaygılı bekleyişin sürdüğü günlerdeki ruhsal durumunu, bize tüm gerçekliğiyle yansıtması muhteşem bir şey. Ama o bölümler, bir o kadar da sıkıcı bir şekilde okunuyor. Bu da bir gerçek.

Kitapta,ayrıca ,yazarın eşini tutuklayıp kamplara gönderen Gestapo şefi ile olan ilişkisini anlatan bir bölüm ve Paris kurtulduktan hemen sonra olan olayları anlatan bir bölüm de bulunmaktadır. Bu bölümlerde olaylar, son derece akıcı bir şekilde anlatılmaktadır. ve tamamen yazarın yaşadığı gerçek olayların bize aktarımıdır.

Benim okuduğum baskıda, kitabın sonuna iki tane de kısa öykü eklenmiştir.
Kitabın, sadece o acılı ve kaygılı bekleyişin, müthiş bir şekilde yansıtılmış olması için bile okunması gerektiğini düşünüyorum.

Ekrem Özkara 
14 Eki 2016 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Yazar; İkinci dünya savaşı sırasında kendi yaşamından kesitler ağırlıklı bu kitabıyla o döneme ışık tutuyor. Eşi Robert Antelme nin hikayesi ibret alınacak derecede.

Kitaptan 8 Alıntı

mehmet temiz 
12 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Şakaklardaki zonklama sürüyor. Şakaklardaki bu zonklamayı durdurmam gerek. Onun ölümü benim içimde. Şakaklarımda zonkluyor.

Acı, Marguerite Duras (Sayfa 10 - Sel yayıncılık - Şubat - 2013)Acı, Marguerite Duras (Sayfa 10 - Sel yayıncılık - Şubat - 2013)
mehmet temiz 
12 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

On beş gün önce öldü. On beş gecedir, on beş gündür bir hendekte. Ayak tabanları havaya dönük. Üstüne yağmur, güneş, muzaffer orduların tozu toprağı. Elleri açık. Ellerinden her biri benim yaşamımdan daha değerli.

Acı, Marguerite Duras (Sayfa 13 - Sel yayıncılık - Şubat - 2013)Acı, Marguerite Duras (Sayfa 13 - Sel yayıncılık - Şubat - 2013)
mehmet temiz 
12 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Her akşam onun yanında uyuyorum, kara hendekte, onun, ölünün yanında.

Acı, Marguerite Duras (Sayfa 14 - Sel yayıncılık - Şubat - 2013)Acı, Marguerite Duras (Sayfa 14 - Sel yayıncılık - Şubat - 2013)
mehmet temiz 
12 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Olsa olsa otuz yedi-otuz sekiz kilo olsa gerekti: kemikler, deri, karaciğer, bağırsaklar, beyin, akciğer, her şey içinde : bir metre yetmiş sekiz santim boyundaki bir beden otuz sekiz kilo.

Acı, Marguerite Duras (Sayfa 54 - Sel yayıncılık - Şubat - 2013)Acı, Marguerite Duras (Sayfa 54 - Sel yayıncılık - Şubat - 2013)
mehmet temiz 
12 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Geri geldiğinde denize gideceğiz, sıcacık bir denize. En çok bu onu mutlu eder, çok da iyi gelir ona. Gelecek,kumsala gidecek, kumsalda ayakta duracak ve denize bakacak. Ona bakmak yetecek bana. Kendim için hiçbir şey istemiyorum.

Acı, Marguerite Duras (Sayfa 29 - Sel yayıncılık - Şubat - 2013)Acı, Marguerite Duras (Sayfa 29 - Sel yayıncılık - Şubat - 2013)
mehmet temiz 
12 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Bugün Buchenwald' den sağ kurtulan yirmi bin kişi kamptaki elli bir bin ölüyü selamlıyor.
Onlar müttefiklerin gelişinden bir gün önce kurşuna dizildiler. Buradan bir kaç saat uzaklıkta, öldürülmek. Neden ? Şöyle deniyor : Anlatmasınlar diye.

Acı, Marguerite Duras (Sayfa 28 - Sel yayıncılık - Şubat - 2013)Acı, Marguerite Duras (Sayfa 28 - Sel yayıncılık - Şubat - 2013)
mehmet temiz 
12 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

F.N.' nin ikinci sayfasında, on üç Nisan sabahında, Magdebourg tarafında, bir ambarda bin kamp tutsağının canlı canlı yakıldığı yazıyor.

Acı, Marguerite Duras (Sayfa 32 - Sel yayıncılık - Şubat - 2013)Acı, Marguerite Duras (Sayfa 32 - Sel yayıncılık - Şubat - 2013)
Ekrem Özkara 
14 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 4/10 puan

Makineli tüfek ateşi altında insan vücut derisinin varlığını duyumsuyor.Altıncı bir duyu ortaya çıkıyormuş.

Acı, Marguerite Duras (Sayfa 103)Acı, Marguerite Duras (Sayfa 103)