8,6/10  (15 Oy) · 
37 okunma  · 
10 beğeni  · 
1.038 gösterim
Borges Alef'te düş ile gerçek, eski ile yeni, Batı ile Doğu arasındaki ikiliklerde gidip gelen bir zenginliğin anlatısını sunuyor.

Borges'in en verimli döneminde yazdığı hikâyeleri bir araya getiren Alef, İbrani alfabesinin ilk harfi olan "alef"i merkezine alarak, bizi evrenin kökenine ve sonsuzluk düşüncesine götürüyor. Alef uzay boşluğundaki tüm noktaları kapsayan bir noktadır; bu noktadan içeri bakan kişi evreni görür ve onu kucaklar. Burası, sonsuzluğun hem başladığı hem bittiği yerdir. Zaman, kimlik ve ölümsüzlük temaları çevresinde kurulan Alef, farklı gerçeklik ve anlam katmanları vaat eden bir metin. Üstelik Borges'in bu kitapta okuruna bir de sürprizi var: Modern edebiyatın zaman ve uzam sihirbazı, kitapta sadece anlatıcı olarak yer almıyor, karşımıza hikâye kahramanı olarak da çıkıyor.

"Jorge Luis Borges, kaderi ince, yıkıcı ve empatik bir tanrının çizimlerine göre cisimleştirir."
-Riccardo Campa-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2013
 • Sayfa Sayısı:
  196
 • ISBN:
  9789750513404
 • Orijinal Adı:
  El Aleph
 • Çeviri:
  Fatih Özgüven, Fatma Akerson, Peral Bayaz Charum, Tomris Uyar
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:
aslı 
25 Ağu 15:56 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

inanılmaz bir anlatım inanılmaz bir dil nasıl söylemek gerekir bilmiyorum bu adamı tanımlamak için.
bence gerçekten değeri gereğince bilinememiş bir yazar olduğunu düşünüyorum
herkesi Borges in hayal dünyasına davet ediyorum :)

Lütfiye SOYLU 
06 Tem 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Borges okumakta çok geç kalmış olduğumu fark ettim öncelikle. Kitabın, çok değerli bir birikimin ürünü olduğu çok aşikar. Düşle gerçek arası yazılmış hikayeler ama yazar da bir kahraman olarak bazı hikayelerde karşımıza çıktığı için kurgu kimi zaman zorluyor. Benim için değişik bir okumaydı. "Alın ve illaki okuyun." değil de "Meraklısına tavsiye olunur." diyebileceğim bir kitap.Fark ettim ki ben, meraklısıymışım meğer:) Borges okumaya devam edeceğim ve bu kitabı sonra tekrar okuyacağım. Yani ki ey sevgili kâri, ne desem bilemedim :)

Kitabı okudu, 10 üzerinden 5 puan verdi.

Alef, Borges'in ikinci öykü derlemesi. Doğu-Batı karşıtlığını sık vurgular, malzemeyi bol kullanmaktan geri durmaz. Bir bakarsınız, Ölümsüz'ü yazmıştır, Arjantinli bir subayın savaş hatıralarını, ardından bir bakarsınız, İbn Hakan el Buhari'den konu açar, yahut batıda bilinen adıyla "Averroes"i, şu bizim İbn Rüşd'ü öyküler. Bazen teologlardır, bu makale tadındaki öykülerin konusu, bazen de uçuk kaçıklar, beş parasızlar, aşk derdiyle kıvrananlar ya da güney amerikanın isimsiz kahramanlarıdır.

Her öykünün çevirisi başka başka ellerden çıkma. Okuduğunuz bir öyküyü Fatih Özgüven çevirmişken, sıradaki öyküyü bakarsınız Tomris Uyar dilimize kazandırmıştır. Tomris Uyar çevirileri, onca kasıntı, uydurukça tilcikler yüzünden genç heveslileri kırmamalı; Tomris hanım, işini ciddi yapmanın o işi en iyi şekilde yapmak olmadığını anlatan güzel bir örnek. Titizdir, belki de bu yüzden kasıntı. İkinci yenici şairlerin gelinidir o, üretkendir, o kadar ki, ürettikleri bazen bir yaratma ediminden uydurmaya kaçıyor. Geçişki, susku, cargı, corgu gibi üfürük kelimeleri dilediği eserinde yazsın, dert değil. Ama kitabı alanlar, Borges okumak için alır, Tomris'in tilcikleriyle sıkılmak için değil. Neyse, merhume'ye fazla yüklenmeyelim. Bazı çevirileri dikkate değer. Şiir gibi çevirir, hatta fazla şiir gibi.

Adını anımsamadığım bir diğer çevirmenin, kadıdan bahsederken sarık yerine türban kelimesini seçmesi güldürmüştü, o kadar. Çok da şaapmamalı, demiş bir zibidi. Onun da adını hatırlamıyorum. İsabet.

Borges'in büyülü kurgu dünyası hakikaten edebi zevklerle dolu. Mest eder, şaşırtır, eğlendirir, düşündürür. Bir yazarda olması gereken özelliklerden çok daha fazlasıdır bunlar. Yeterinden de fazla.

Okuyun..

Cavanşir Gadimov 
 06 Kas 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Borges'in karmaşık fantastik dünyasına açılan 17 hikâye. Ancak hikâyeler çoğu zaman okurdan işbirliği istiyor. Öylece orada oturup okursan beni anlamayazsın diyor. Beni anlaman için içim girmen, dünyama ayak basman gerekiyor diyor bu hikâyeler. Ölümsüzlük, sozsuz yaşam ya da sonsuz dünyalar, iç içe giçmiş öyküler, öykü içinde öyküler, farklı ve alternatif son ile biten öyküler hepsi bu kitapta.
https://kitapokurum.blogspot.com.tr/...-borges-alef_31.html

zennube ersoy 
17 Ağu 15:09 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Borgesin fantastik dünyası içinde kayboldum. nasıl nobel alamamış hayretler içindeyim. Bütün serisini okumaya karar verdim. Herkese de öneriyorum. Yazım dilini eşsiz kendine özgü olduğunu düşünüyorum.

ramazan k. 
25 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Borges’in edebi karakterini çok iyi şekilde yansıtan on yedi öyküden oluşan bir kitap Alef. Düşsel yönünün kuvvetine, okumaya ve bilgiye olan tutkusuna şahit olup kısacık öykülerin içinden insanlığın yazınsal geçmişine yolculuk yapma isteği ile çıkıyorsunuz. Borges öyle yapmış, Doğu’yu ve Batı’yı gerçek manada okumuş. Kitabın ana temaları ölümsüzlük, zaman, varlık. Borges’in dilinde labirent metaforu incelenmeye değer bir konu. Ayrıca on dört sayısına atfettiği sonsuzluk imgesi de kayda değer. Bir de Coelho’nun Zahir kitabını okumadım ama girişinde Borges’in Zahir başlıklı öyküsüne atıf olduğunu hatırlatayım. Kitap hakkımdaki yazımın tam metni için: https://karakugublog.wordpress.com/...f-jorge-luis-borges/

Kitaptan 25 Alıntı

Lütfiye SOYLU 
06 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Para soyuttur, diye tekrarladım; para gelecek zaman kipidir.

Alef, Jorge Luis Borges (Sayfa 96 - ZAHİR isimli hikayeden)Alef, Jorge Luis Borges (Sayfa 96 - ZAHİR isimli hikayeden)
irfan A. 
16 Eyl 11:34 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

“ İnsan birden bir olguyu açık seçik kavrayınca, o zamana kadar kuşkulanmadığı bir sürü şeyin de aslında bu olguyu desteklendiğini görür”

Alef, Jorge Luis Borges (Sayfa 187 - iletişim yay.)Alef, Jorge Luis Borges (Sayfa 187 - iletişim yay.)
irfan A. 
16 Eyl 11:33 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

“ Günahtan arınmış insan yoktur”

Alef, Jorge Luis Borges (Sayfa 136 - iletişim yay.)Alef, Jorge Luis Borges (Sayfa 136 - iletişim yay.)
Lütfiye SOYLU 
06 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

O ikindi olup bitenleri ille de bir tür gerçekliğe bağlamak güç, dahası haksızca olabilir. Cehennemsi bir deneyin bir niteliği de gerçekdışılıktır, belki de deneyin saldığı korkuları yatıştıran ve abartan bu nitelik. Gerçekleştirenin kendinin bile inanamadığı bir eylem nasıl usa yakın kılınabilir?

Alef, Jorge Luis Borges (Sayfa 59 - EMMA ZUNZ isimli hikayeden)Alef, Jorge Luis Borges (Sayfa 59 - EMMA ZUNZ isimli hikayeden)
Lütfiye SOYLU 
06 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

(Ben, belki de hiçbir zaman tamamen mutlu olamadım. ama biliriz ki mutsuzluk yitik cennetler gerektirir.) Her insan hayatın olanca doluluğuna öykünür, yani tadına varabileceği yaşantıların tümümü yaşamak ister; hiçbir insan yoktur ki, bu sonsuz mirasın bir kısmının kendinden çalınacağından korkmasın.

Alef, Jorge Luis Borges (Sayfa 82 - DEUTSCHES REQUIEM isimli hikayeden)Alef, Jorge Luis Borges (Sayfa 82 - DEUTSCHES REQUIEM isimli hikayeden)
Lütfiye SOYLU 
06 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Çok dindardı; Tanrı'yla gizli bir anlaşma yaptığına inanırdı. Bu anlaşma uyarınca, duaları ve sofuca tutumu karşılığında Tanrı onu başkalarına iyilik yapmaktan kesinlikle bağışık tutuyordu.

Alef, Jorge Luis Borges (Sayfa 62 - EMMA ZUNZ isimli hikayeden)Alef, Jorge Luis Borges (Sayfa 62 - EMMA ZUNZ isimli hikayeden)
Lütfiye SOYLU 
06 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Herhangi bir yaşam, istediği kadar uzun ve karmaşık olsun, tek bir an'dan oluşur aslında - kişinin kim olduğunu keşfettiği andan.

Alef, Jorge Luis Borges (Sayfa 53 - TADEO ISIDORO CRUZ'UN YAŞAMI isimli hikayeden)Alef, Jorge Luis Borges (Sayfa 53 - TADEO ISIDORO CRUZ'UN YAŞAMI isimli hikayeden)
irfan A. 
17 Ağu 23:13 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

“ Düşüncenin getirdiğinden daha karmaşık bir tat yoktur. Bizde kendimizi bu tada bıraktık.”

Alef, Jorge Luis Borges (Sayfa 55 - iletişim yay.)Alef, Jorge Luis Borges (Sayfa 55 - iletişim yay.)
irfan A. 
17 Ağu 23:15 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

“ Ölüm (ya da ölümün imleri) insanları kırılgan ve acıklı kılar”

Alef, Jorge Luis Borges (Sayfa 56 - iletişim yay.)Alef, Jorge Luis Borges (Sayfa 56 - iletişim yay.)
irfan A. 
17 Ağu 23:14 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

“ Karşılığı başka bir yerde bulunmayan hiçbir şey yoktur.”

Alef, Jorge Luis Borges (Sayfa 55 - iletişim yay.)Alef, Jorge Luis Borges (Sayfa 55 - iletişim yay.)
3 /