Arsenik

8,3/10  (3 Oy) · 
13 okunma  · 
4 beğeni  · 
115 gösterim
İnsanlar cinayetten etkileniyorlar. Cinayet gizemli kitaplarının, TV dizilerinin ve hatta tahta oyunlarının popülaritesi, ölüm için bir iştah olduğunu ve yöntem ne kadar sıradışı veya kabaca olursa, o kadar iyi olur. Silah sesleri veya bıçaklamalarla ölüm nedeni açıktır, ancak zehirler doğası gereği daha esrarengizdir. Bazı bileşikler bu kadar küçük miktarlarda nasıl ölümcül derecede ölümcüldür?
  • Baskı Tarihi:
    1978
  • Sayfa Sayısı:
    320
  • Yayınevi:
    Başak Kitabevi
  • Kitabın Türü:
Gayenimsi 
21 Oca 18:51 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Bir insan tüm köye mektup yazacak kadar kafayı yemiş olabilir mi ? Üstelik o mektupların gerçekle bir ilgisi yok ama o mektuplar insanların birbirlerinden suphelenmelerine neden oluyor. Bu olayın esrarını da iki kardeş şans eseri ortaya çıkarıyor ... Tabi yine katil tahmininiz ve mektubu yazan insan da yanılgıya dusebilirsiniz ...

engin divir 
04 Şub 21:06 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Geçirdiği bir kazadan sonra doktor tarafından istirahat etmesi önerilen Jerry ile kızkardeşi Joanna ufak bir kasabaya ğeçici bir süre için yerleşirler. Ancak kendilerini önce birçok kişiye yollanan imzasız mektupların, ardından da cinayete varan olayların içinde bulur.
Kitap Genç pilot Jerry Burton'un ağzından yazılmış. Kitaptaki öyküyü Jerry Burton anlatıyor.
Bu kitapta bir Miss Marple öyküsü. Miss Marple kasabadaki gelişmelerden çok bunalan arkadaşının daveti ile olaya dahil oluyor. Ancak neredeyse kitabın sonlarında olaya ekleniyor ve çok kısa sürede katili buluyor.
Başta sıkıcı gelişse de sonunda zevkle okuduğum bir kitap oldu.

Kitaptan 5 Alıntı

Serpil Ağ 
 04 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

" Evet, hepimiz aynı olsaydık, dünya muhakkak ki çok sevimsiz bir yer olurdu! "

Arsenik, Agatha Christie (Altın Kitaplar - pdf)Arsenik, Agatha Christie (Altın Kitaplar - pdf)
Serpil Ağ 
 04 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

" Allah'ım, insanlar etraflarını çirkinleştirmekten nasıl zevk alabiliyorlar, anlayamıyorum! "

Arsenik, Agatha Christie (Altın Kitaplar - pdf)Arsenik, Agatha Christie (Altın Kitaplar - pdf)
Serpil Ağ 
 04 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

" İnsanların bu derece kör olabileceklerini aklım almıyor! Dünyada uğrunda yaşanmaya değer tek şey güzelliktir. Yalnız insan güzelliğini kastetmediğimi herhalde anlamışsınızdır... Bana hak vereceğinizden hiç şüphem yok. "

Arsenik, Agatha Christie (Altın Kitaplar - pdf)Arsenik, Agatha Christie (Altın Kitaplar - pdf)
engin divir 
 04 Şub 21:15 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

İmzasız mektuplar genellikle iki amaca yönelir. Birincisi; belirli bir gayeye sahip olmaları. Yani belirli bir şahıs veya bir topluluğa yönelirler. Biri haksızlığı uğradığı kanısına saplanır veya uğradığına inanır. Bunun acısını çıkarmak için de çok kötü ve sinsi usullere başvurur. Bu davranış iğrenç olmakla beraber, bunu yapanın deli olması gerekmez. Bu tür olaylarda suçluyu bulabilmek nispeten kolay olur. Kovulan bir hizmetçi, kıskanç bir kadın vesaire..
Ancak bu tür mektuplar muayyen şahıs veya şahıslara tevcih edilmemişse ve genel bir nitelik taşıyorsa, durum daha da ciddi bir mahiyet alır. Çünkü mektuplar hiçbir ayrıcalık güdülmeden, gelişigüzel gönderilir ve kafada ki kinin acısı bu şekilde toplumdan çıkarmak istenilir. Biraz önce izah ettiğim gibi bu patolojik bir olaydır. Ve delilik gitgide artar. Ne var ki eninde sonunda suçlunun izi bulunur. Genellikle suçlu hiç beklenmedik biridir.

Arsenik, Agatha Christie (Başak Kitabevi)Arsenik, Agatha Christie (Başak Kitabevi)
engin divir 
04 Şub 21:30 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Durumu anlayamıyor musunuz? Hiçbir şey hissetmiyor musunuz? Bir an için hayal gücünüzü harekete geçirin. O mektupları yazan kişinin ne müthiş, ne umutsuz bir mutsuzluk duyabileceğini tahayyül edin. Bütün benliği zehirlenmiş ve bu zehri ancak bu şeklide dışarı akıtabilen bir kimseyi gözünüzün önüne getiriniz. Zaten bu nedenle kendi kendime çok içerliyorum. Hatta kendimi suçlu buluyorum. Bu kasaba korkunç bir mutsuzluk içinde hayat sürdüren bir insan var.

Arsenik, Agatha Christie (Başak Kitapevi)Arsenik, Agatha Christie (Başak Kitapevi)