·
Okunma
·
Beğeni
·
5,1bin
Gösterim
Adı:
Esrarengiz Parmaklar
Baskı tarihi:
Haziran 2014
Sayfa sayısı:
232
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752118553
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Moving Finger
Çeviri:
Çiğdem Öztekin
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Baskılar:
Esrarengiz Parmaklar
Arsenik
Daktilodaki Parmak
Cinayet Reçetesi
Esrarengiz Parmaklar
Genç pilot Jerry Burton, bir uçak kazası sonucu yaralanır ve doktorunun tavsiyesine uyarak kız kardeşi Joanna'yı da yanına alarak sıradan, sakin ve küçük sırların paylaşıldığı bir taşra kasabası olan Lymstock'a yerleşirler. Ne var ki bu huzur ortamı kısa bir süre sonra kasabada dolaşan bir dizi imzasız ve nefret dolu mektuplarla bozulur. Önceleri bunu kıskanç bir kadının yaptığı düşünülürken, Bayan Symmington'u intihara sürükleyen mektupla birlikte olay korkutucu bir hale dönüşür. Herkes bunun bir intihar olduğunu düşünse de buna inanmayan biri vardır: Bayan Marple.
(Tanıtım Bülteninden)
232 syf.
·4 günde·8/10 puan
Bulunduğum ortamdan beni alıp yine bir gizemin peşinden koşturan insan :Agatha Christie .Kitabın sonu beni hem şaşırttı hem utandırdı. Agatha nin bir çok kitabını okumuş biri olarak şunu çok net söyleyebilirim ki ters köşe yapmakta çok usta. Okurken zevk alabileceğiniz ve hayranlik uyandiran bir kurgu diyebilirim ...
320 syf.
·10/10 puan
Küçük bir kasabada yaşayan insanlara gelen isimsiz mektupların arkasında yatan acı ve korkunç gerçekleri anlatan bir eser. Okuduğum üçüncü Agatha Christie kitabı ve kesinlikle hayran olduğum bir kalem.. Bir polisiye yazarı olayları ancak bu kadar müthiş organize edebilir. Okumanızı kesinlikle tavsiye ediyorum.

Okuyacak olanlara keyifli okumalar dilerim. :)
144 syf.
·Puan vermedi
Yıllar önce lise yıllarımda okumuştum. Agatha Chistie'nin okuduğum ilk ve tek kitabı. Herşey roman kahramanına imzasız mektupların gelmesi ile başlıyor. Sade ve akıcı bir dille yazılmış sürükleyici bir polisiye roman.
232 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Evet yine yanlış bir katil tahminiyle kitabı bitirdim. Kitap kısaca sakin bir kasabaya yerleşen iki kardeşin aslında pek sakin olmayan olayları nasıl çözdüğünü anlatıyor. Kasabadaki pek çok kişiye imzasız mektuplar geliyor. Ardından bir intihar(aslında intihar değil) ve bir cinayet. Beni pek tatmin etmedi bu kitabı. Sürükleyici ama kitabın sonunda birkaç şeyi anlayamadım. Aklımda sorular kaldı yani. Daha fazla açıklama yapmasını beklerdim özellikle katil hiç umulmayan biriyse. Agatha Christie Esrarengiz Parmaklar
232 syf.
·7 günde·8/10 puan
Kitapla ilgili en kritik tavsiyem; yoğun bir dönemdeyseniz veya yoğun bir işte çalışıyorsanız, okumayı boş kalacağınız bir zaman dilimine ertelemeniz yönünde. 1-2 gün aralık verince dahi konudan kopuyorsunuz. Zaten isimlerin ezberlenip kafada şablonun oluşması 100. sayfada ancak mümkün oluyor.

İçerik ile ilgili değerlendirmem ise, akıcı ve güzel bir kurgusu olduğu yönünde. Başlarda biraz basit, hatta sıkıcı bile gelebilir. Belki de sık sık koptuğum içindir, emin değilim.

Basitçe konuya değincek olursam, sakin olduğu degerlendirilen bir kasabaya bir erkek bir kız olan iki kardeş yerleşiyor. Burada yaşamaya başlamalarından bir süre sonra onların da dahil olduğu birtakım insanlar özel yaşamları ile ilgili mesnetsiz ve acımasız ithamlar içeren isimsiz mektuplar almaya başlıyorlar. Bu mektupların kim tarafından, hangi amaçla yazıldığını çözmeye çalışıyorlar ve kitap böylece ilerliyor.

Yine de şunu söylemeden geçemeyeceğim, son bölümlerde elinizden bırakmak istemiyorsunuz. Hakkını vermek lazım.
144 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10 puan
Günaydın arkadaşlar. (Saol) 19. Agatha Christie kitabımızla karşınızdayız. Eski basımıyla Daktilodaki Parmak, yeni basımıyla Cinayet Reçetesi kitabı da oldukça ilgi çekici bir eser. Bu hikayede Poirot bizimle beraber olmadığı için biraz buruk olsak da Agatha teyzem bizi üzmüyor ve kitaba eklenen diğer 3 hikayenin (Kaybolan Elmas, Gemideki Muamma [Poriot’lu] ve İmzasız Mektup) arasına Poirot’u yerleştirerek gönlümüzü alıyor.

Kitabın orijinali 144 sayfa değil, 206 sayfadır arkadaşlar bu bilgiyi de vermeden geçmek olmaz. Diğer hikayeler de bu kitabın dahilinde yani. Ayrıca 1942’de yazılmış, ülkemizde o dönemin popüler yayın evi Akba sayesinde 1962’de çevirisi yapılmıştır.

Şöyle bir konumuza da bakıp sonlandıralım, kör olmadan.

Jerry Burton geçirdiği kaza sonrası iyileşme dönemini sakin bir köyde geçirmeye karar verir (imkanlar ne güzel, darısı başımıza) ve Lymstock köyüne kız kardeşi Joanna ile beraber yerleşir. Ancak köyde çılgın birisi vardır, herkese mektuplar gönderip asılsız ama can sıkıcı suçlamalar yönelten birinin varlığından haberdar olurlar. İlk başta da bu mektupları Mrs. Cleat adında bir kadının yazdığı düşünürse de buradan sonrasında hikayeye devam etmek yerine farklı bir yere giriş yapacağım.

Daktilo yazacak birini bulmak, hele bu konuda eğitimli bir kadını bulmanın imkansızlığı içerisinde, kadınların da şans verilirse başarılı olacağını 1942’de bastıra bastıra her fırsatta söyleyen bir eser çıkar karşımıza. Hoş, bende kadınların körü körüne birine bağlanıp onun eline bakmaktansa ekonomik özgürlüklerinden yanayım. Lakin eşit haklar tek başına olmaz, eşit sorumluluklar da buna dahil. Bunun için çabalayan kadınlarımızı da -başta annem- olmak üzere tebrik ediyor, büyüklerimin ayrıca ellerinden öpüyorum.

He bu arada, bir cinayet romanında beklenenin aksine kitap mutlu sonla bitiyor arkadaşlar. Keyifli okumalar, mutlu sabahlar diliyorum. Kendinize iyi bakın, esen kalın..
320 syf.
·1 günde
Bir insan tüm köye mektup yazacak kadar kafayı yemiş olabilir mi ? Üstelik o mektupların gerçekle bir ilgisi yok ama o mektuplar insanların birbirlerinden suphelenmelerine neden oluyor. Bu olayın esrarını da iki kardeş şans eseri ortaya çıkarıyor ... Tabi yine katil tahmininiz ve mektubu yazan insan da yanılgıya dusebilirsiniz ...
232 syf.
Agatha Christie okumalarım devam ediyor..

“Esrarengiz Parmaklar”, “Arsenik”, “Cinayet Reçetesi”
Basılan yıllara ve çeviriyi yapan kişiye göre kitabın ismi değişmiş. Christie’nin 1942’de yazdığı ve yeni karakteri Jane Marple’yi içeren 2. kitabı. Miss Marple’nin olaya çok sonradan dahil olması da bu durumu destekliyor.

Hikayenin ana kahramanlarından ve aynı zamanda anlatıcı olan Jerry Burton bir uçak kazasından sonra tedavi sürecini geçirmek için kız kardeşi Joanna ile şehirden uzaklaşıp Lymstock köyüne yerleşir.

Bir şehire göre oldukça sakin bir yaşam sürülen Lymstock gerçekten öyle midir? İmzasız mektuplar gelmeye başlar.

Anlatıcı Bay Burton’un gözünden olay çok güzel bir şekilde yansıtılmış. Bilindik klasik herkesin tek tek sorgulandığı ve ardından işte katil bu denilen bir kitap değil.. Karakterler ve kurgu hoşuma gitti..

Beğenmediğim kısım başta da dediğim gibi Miss Marple’nin olaya balıklama atlaması ve sanki doğaüstü güçleri varmış gibi temelde bir çıkarıma oturtamadığım bir şekilde olayı çözmüş olması.. Bunu da Christie’nin yarattığı yeni karakteri okura alıştırması olarak yorumluyorum.

Yani Miss Marple olmasa gerçekten bir Agatha Christie kitabı okuduğunuzun farkına varmazsınız.. Anlatımın farklılığı kitabın beğendiğim noktalarından biri oldu..

Artısıyla eksisiyle düşüncelerim böyle.
Yine de beğendiğimi söylemek istiyorum..

Keyifli okumalar..
320 syf.
·Puan vermedi
İki kardeşin başından geçen bir olayın şokunu atlatmak ve kafa dinlemek için gittikleri kasabada başlayan esrarengiz olayları anlatan bir kitap. Kitap ismini de bu olayların sonucunda neden öyle olduğunu öğreneceksiniz.
320 syf.
·6 günde·5/10 puan
Agatha Christie serisine bu kitapla başlanmaması gerektiğini düşünüyorum. Çok fazla karakter ve çok fazla olay olması bütünlükten kopmanıza neden oluyor. Katil ortaya çıkana kadar konu gereksiz uzuyor. Kasabaya yerleşen iki kardeşin imzasız mektuplar almasıyla başlayan olaylar silsilesini ölümler takip ediyor. Çok fazla olay olması sırayla tüm karakterlerden şüphelenmenizi sağlıyor.
232 syf.
·10/10 puan
Çok heyecanlı bir kitaptı ve ilk defa Agatha Chrıstıe kitabı okudum. Tabiki cinayeti kimin işlediğini bilemedim
Ben polisiye kitaplarını daha kanlı, soğuk falan diye düşünürdüm ama bu kitap öyle değildi ve buna sevindim başlangıç olarak çok iyiydi.
Kitabın konusuna gelirsem, pilot Jerry kız kardeşiyle sakin bir kasaba olan Lymstock'a yerleşir. Sıradan bir hayatlarını düşünürler taki kasabada belirli kişilere imzasız mektuplar gelene kadar..
320 syf.
·Puan vermedi
Yazarın konsantre hap gibi delilleri ve kişileri tanıtarak başladığı kitapların aksine bu roman tarzında yazılmıştı. Gündelik hayatlardan doğal bir şekilde bahsedilmesi hikayeye gerçekçilik katıyor bence. Bu yazım tarzını daha çok sevdim.

Kaza geçiren bir adam doktor tavsiyesiyle iyileşmesini hızlandırmak ve nekahet dönemini huzurla geçirmek üzere taşradan bir ev kiralar ve modern kız kardeşiyle buraya taşınırlar.

Komşularıyla rutin tanışmalarla başlayan kitap, anlatıcının kız kardeşine gelen hakaretler içeren adsız bir mektuptan sonra kasabada hemen herkese bu mektuplardan geldiğini öğrenmeleriyle hızlanıyor. Sonra tabii ki bir intihar mı, cinayet mi anlaşılamayan bir ölüm.

Kim çözecek bu gizemi. Tabi ki köyün tatlış ihtiyar hanımı Miss Jane Marple :)

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Esrarengiz Parmaklar
Baskı tarihi:
Haziran 2014
Sayfa sayısı:
232
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752118553
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Moving Finger
Çeviri:
Çiğdem Öztekin
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Baskılar:
Esrarengiz Parmaklar
Arsenik
Daktilodaki Parmak
Cinayet Reçetesi
Esrarengiz Parmaklar
Genç pilot Jerry Burton, bir uçak kazası sonucu yaralanır ve doktorunun tavsiyesine uyarak kız kardeşi Joanna'yı da yanına alarak sıradan, sakin ve küçük sırların paylaşıldığı bir taşra kasabası olan Lymstock'a yerleşirler. Ne var ki bu huzur ortamı kısa bir süre sonra kasabada dolaşan bir dizi imzasız ve nefret dolu mektuplarla bozulur. Önceleri bunu kıskanç bir kadının yaptığı düşünülürken, Bayan Symmington'u intihara sürükleyen mektupla birlikte olay korkutucu bir hale dönüşür. Herkes bunun bir intihar olduğunu düşünse de buna inanmayan biri vardır: Bayan Marple.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 380 okur

 • βəRκeğğ
 • Canse Coşar
 • Neslihan Özdemir
 • ad soyad
 • Zeynep Ekici
 • YOK
 • MAGUS
 • deniz ozsoy
 • Zeynep YÜCE ALKAN
 • melisa

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%7.8 (10)
9
%4.7 (6)
8
%17.2 (22)
7
%17.2 (22)
6
%7.8 (10)
5
%1.6 (2)
4
%2.3 (3)
3
%0
2
%0
1
%0