Ölüm Diken ÜstündeAgatha Christie

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.456
Gösterim
Adı:
Ölüm Diken Üstünde
Baskı tarihi:
Ocak 1999
Sayfa sayısı:
174
ISBN:
9789754053241
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Death İn The Clouds
Çeviri:
Gönül Suveren
Yayınevi:
Altın Kitaplar
La Bourget’den Croydon’a giden uçağın iki numaralı koltuğunda oturan kadını talihsiz bir son beklemektedir. Zavallı kadını ansızın bir eşekarası sokar ve kadın ölür.

Aynı uçakta yolculuk eden Hercule Poirot, kadının arı sokmasından öldüğüne inanmaz. Scotland Yard ve Surete ile çalışan Poirot, kendi yöntemiyle bu esrarengiz ölümü çözmeye çalışır.
Katil doğru, amaç doğru ama işte aması kilit nokta. Ben nedeni çözdüğümde başka bir kızı düşünmüştüm oysaki. Gri hücrelerim yazarın hayal gücünün engeline takılıyor burada ee ona da takılmasa okumanın heyecanı kalır mı?
Yazar mekanda değişikliğe gitse de sonunda o değil bu dese de Poirot beni gene şaşırtmıyor. Bu üç oldu sevgili Poirot şaşırt beni.
Katili ilk sayfalarda bulduğumu sanıyordum ama malesef yine yanıldım. Bu tarz kitaplarda katili bulan var mı gerçekten merak ediyorum...Çünkü dedektifin kitapta geçmeyen ama sonradan okurla paylaşılan edindiği bilgiler oluyor. Yani aslında okuyucunun gözden kaçırdığı bir şey yok ama verilenler az...Böyle olmasa daha mı iyi olur acaba.Yani Hercule Poirot bizimle aynı şartlarda olmalı değil mi ama? :))

Benzer kitaplar

Yazarın en sevdiğim romanlarından birisi.Poirot'nun bu sefer bir uçak macerası.Uçakta birdenbire ortaya çıkan bir arı oradaki geçmişi karanlık birinin ölümüne neden olur.Arı uçağa nasıl girmiştir ve ölümden kimin çıkarı vardır? Yine esrarengiz bir sonla biten harika bir kitap.
Okuduğum ilk Agatha Christie romanı. Açıkçası bu kadar adı ün yapmış bir yazarın kitabı diye büyük bir beklentiyle okumuştum ama açıkçası biraz hayalkırıklığı oldu. Sherlock Holmes'in hikayeleri bana çok daha mantıklı ve eğlenceli geldi. Bu kitapta bazı 'e şu vardı niye bahsedilmedi', ' ama kimse şunu anlamadı mı' gibi kafamdaki soru işaretlerini açıklamadı ve bana biraz eksik ve sıkıcı geldi.
Agatha Christie yine muhteşem zekasını konuşturmuş. Böylesine enteresan bir cinayeti Hercule Poirot'tan başkasının çözmesi mümkün değil..
Açıqcası ben bu kitabı beğenemedim.Yazarı pek çok duymuştum. Kitapı alırken de iyi olacağını zann etdim. Malesef yanılmışım :( İllaki diğer kitapları iyidir. Lakin bu kitap bence olmamış. Yarım bırakmak hiç adetim olmadığından zorla bitirdim kitapı o derece yani. Hiç almamış olsaydım resmen parama yazık olmuş :(
Hercule Poirot'un bindiği uçakta tefecilik yapan bir kadın öldürülür. Uçaktaki yolcular ile beraber Poirot da şüpheliler arasındadır. Poirot hem kendini, hem de suçsuz olan diğer yolcuları ortaya çıkarmak için çalışmaya başlar. İngiliz ve Fransız polisinin de yardımıyla katilin kim olduğunu bulur.

Agatha Christie'nin kurgusu en iyi kitaplarından biri değil. Yine de sıkılmadan okunabilecek bir kitabı.
Yine olay kurgusu ve anlatımıyla klasikleşmiş bir Agatha Christie kitabı. Kitap bekleneni okuyucuya fazlasıyla veriyor. Beklenenden kastım benim için bakış açımı değiştirmesi, karmaşık gibi görünen olayları birbirine karıştırmayıp sırayla açıklanması ki şu ana kadar okuduğum Agatha Christie serisinde en sevdiğim taraf kitabın sonunda olayların tek tek açıklanması yani akılda bir soru işareti ve eksik birşey kalmaması. Polisiye türü sevenler için Agatha Christie gerçekten büyük bir nimet.
Oldukça güzel bir Hercule Poirot romanı. Poirot bir uçak yolculuğuna katılır ve bu yolculukta Giselle adında bir kadın ölür. Yapılan incelemede en başta eşek arısı sokmasından öldüğü zannedilir ancak sonrasında Boomslang adındaki bir yılan zehri ile öldürüldüğü öğrenilir. Giselle bir tefecidir ve uçaktaki pek çok insanın onunla ilişkili olması muhtemeldir. Bu arada uçakta yolculuk eden Janet Grey ve dişçi Norman Gale yakınlaşır. Amatör dedektifler gibi işi araştırmaya başlar. Ancak bu iş amatörlere uygun bir iş değildir ve tamamen sürpriz bir isim olan katili Hercule Poirot bulacaktır. Soluksuz okunan bir roman.
Tam bir Agatha Christie fanı olduğumu söyleyebilirim. Poirot'nun bundan daha güzel kitapları olduğunu hatırlıyorum bu kitap da kendini soluksuz okutuyor olsa da. Okurken farketmiştim insan niye boş kibrit kutusu taşır diye ama işin içinde iç varmış meğer
Hiçbir şey karmakarışık olamaz. Evet, önce insana işin içinden çıkamayacakmış gibi gelir. Ne var ki, asıl karmaşa bir kimsenin kafasındadır.
"Cinayet," dedi. "Bu sadece ölenle öldüreni ilgilendirmiyor. Böyle bir olay suçsuzları da etkiliyor."
Yemekler midede hafif durmalı. İnsanın kafasını felce uğratacak kadar ağır olmamalı.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ölüm Diken Üstünde
Baskı tarihi:
Ocak 1999
Sayfa sayısı:
174
ISBN:
9789754053241
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Death İn The Clouds
Çeviri:
Gönül Suveren
Yayınevi:
Altın Kitaplar
La Bourget’den Croydon’a giden uçağın iki numaralı koltuğunda oturan kadını talihsiz bir son beklemektedir. Zavallı kadını ansızın bir eşekarası sokar ve kadın ölür.

Aynı uçakta yolculuk eden Hercule Poirot, kadının arı sokmasından öldüğüne inanmaz. Scotland Yard ve Surete ile çalışan Poirot, kendi yöntemiyle bu esrarengiz ölümü çözmeye çalışır.

Kitabı okuyanlar 193 okur

  • salome
  • Kürşad Ulusoy
  • Büşra Sarıyar
  • Karaca Karaca
  • _bayanhiçkimse_
  • SADIK PAŞA KURTULUŞ
  • İbrahim Demiroz
  • Mert Gümüş
  • Love story
  • Serkan Öztürk

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0.9
14-17 Yaş
%2.8
18-24 Yaş
%22.2
25-34 Yaş
%37
35-44 Yaş
%25
45-54 Yaş
%10.2
55-64 Yaş
%0.9
65+ Yaş
%0.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%72.1
Erkek
%27.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%17.8 (8)
9
%24.4 (11)
8
%31.1 (14)
7
%11.1 (5)
6
%8.9 (4)
5
%2.2 (1)
4
%0
3
%4.4 (2)
2
%0
1
%0