Arzulardan Allaha Ulaşmak

7,5/10  (13 Oy) · 
45 okunma  · 
15 beğeni  · 
406 gösterim
İnsanların en temel özelliklerinin başında doğal arzuları gelmektedir. Bu çalışmada insanların altı tane doğal ve temel arzusu ele alınıyor. Bunlar; yaşam arzusu, korkuların giderilmesi arzusu, mutluluk arzusu, gaye arzusu, şüpheden uzak bilgi edinme arzusu ve başkaları tarafından iyi davranılma arzusudur. Bütün bu doğal ve temel arzularımızın karşılanması, Allah merkezli bir varlık anlayışını (ontolojiyi) gerektirmektedir.

Burada sunulan 'arzu delili'yle; teizmin yani Allah inancının, natüralizm-ateizmden daha rasyonel olduğu ortaya konuldu. Ayrıca Allah'ın önemli sıfatları bu delille temellendirildi. Bununla birlikte insanların, içlerindeki arzulardan dolayı Allah'ın varlığını uydurduğunu iddia eden natüralist-ateist felsefeci ve psikologların yaklaşımındaki hata gözler önüne serildi.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2014
 • Sayfa Sayısı:
  80
 • ISBN:
  6051623955
 • Yayınevi:
  Etkileşim
 • Kitabın Türü:

Arasıra tv programlarında görüp konuşmalarına aşina olduğum Caner Taslaman'ın kitaplarıyla tanışma vaktim gelmişti. Herhangi bir kitabı olabilir düşüncesiyle İstanbul Yayınevinden Arzulardan Allah'a ismiyle çıkan 85 sayfalık bu kitabıyla başlangıç yapmış oldum.

Kitapta ,Arzu Delili ( Doğal Arzuların Gerektirdiği Ontoloji Delili..) başlığı altında , insanlarda bulunan altı tane doğal arzu hareket noktası kabul edilerek Allah' ın varlığına işaret ediliyor.
Bunlar:
- Yaşam arzusu -Mutluluk arzusu -Gaye arzusu -Korkuların giderilmesi arzusu
-Şüpheden uzak bilgi edinme arzusu -Başkaları tarafından iyi davranılma arzusu.
Herbirini ayrı başlık altında inceleyen yazar, naturalist-ateist , teist ve agnostik düşüncelere de yer vererek Allah merkezli varlık anlayışına dikkat çekiyor.
Felsefe-din ilişkisi üzerine yazılmış kitaplara merakı olanların kolaylıkla okuyabilecekleri akıcı,güzel bir kitap...