·
Okunma
·
Beğeni
·
1218
Gösterim
Adı:
Aydın
Baskı tarihi:
Kasım 2013
Sayfa sayısı:
165
Format:
Karton kapak
ISBN:
6055482565
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Fecr Yayınevi
Aydın, tek kelimeyle, içinde bulunduğu tarihsel ve toplumsal mekanda kendi “insanî konumu”nun bilincinde olandır. Bu bilinç, cebrî ve zorunlu olarak ona bir sorumluluk vermiştir.
Aydın, özbilinç ve sorumluluk taşıyandır. Kimi zaman okumuş olmayan biri, okumuş olandan çok daha güçlü bir rol oynayabilir. Öyle ki ansızın geri bir sömürge aşamasından oldukça ileri, bilinçli ve devingen bir aşamaya sıçrayan toplumlara ilişkin bütünsel bir araştırma, bu hareketlerin önder ve sorumlularının, bu bilimsel, toplumsal ve devrimci önderlik rolünü üstlenenlerin çoğunlukla entelektüel olmayan çehreler olduğunu göstermektedir.
165 syf.
Sanırım 6 7 defa okuyacağım bi kitap yazar o kadar donanımlı ki söyledikleri o kadar açıklayıcıyken bile ne kadar dolular bu futbolun basit oynanmasındaki muazzamlık gibi bişey
165 syf.
·4 günde·9/10
Ali Şeriati'nin Aydın adlı eserini okuyunca, insanların “aynı kavramlar” adı altına aldığı 'entelektüel ve aydın' kavramlarının ne kadar farklı olduğunu anladım. Entelektüel nedir? Entelektüel, okuyan, tahsilli, bedeni ile zekasını kullanabilendir. Peki öyle ise 'aydın' nedir? Aydın, köyde yaşasada insanlara ışık ve aydınlık olup yol gösteriyorsa Aydın'dır. Bu gün, günümüzde aydın denildiği zaman direk hangi üniversiteden mezun olduğu sorulur oysa ki bu yanlıştır, aydın tam anlamıyla, içinde bulunduğu tarihsel ve toplumsal mekanda kendi varlığının ve toplumun bilinçinde olan, kendini tanıyan, toplumunun bulunduğu hali tanıyıp iyi gören ve kendi zamanının insanı olup insanlara yol açan, insanlara nûranî bir aydınlık gösteren bir kimsedir yani aydın kendi çağının toplumunda bir rehberdir.
165 syf.
Öz - Benlik kavramlarını yitirmek üzerine...

Öz problemi halkın, yöneticinin, entellektüelin ve aydınların problemi. Hemen hemen bütün eserlerinde aydın olmanın vasıflarına değinen yazar ilim derken sadece dini bilimlerin anlaşılması gibi aydın denilince görüş bildiren olarak algılanmasına karşıdır. Kavramlara etimolojik olarak yaklaşır. Tarihsellikle olayları kademe kademe entellektüel ve aydın olmaya getirip açıklar.


 Ali Şeriati düşüncesinde aydın kavramı merkezi bir yer tutar. Aydının tanımı, aydının toplumsal değişimde üstlendiği rol, aydınla toplum arasındaki etkileşim, aydının fonksiyonu, üçüncü dünya aydınlarının problemleri, aydın entelektüel ilişkisi, aydının din ve toplumsal değerler karşısındaki konumu, aydının evrenselliği ve yerelliği gibi konuları kendine özgü üslubuyla analiz eder.


Ali Şeriati, ilk olarak aydın kelimesinin etimolojisi üzerinde durur ve aydın kelimesinin entelektüel kelimesi ile karıştırıldığını savunur. Aydın ve entelektüel kelimeleri birbirine karıştırıldığından, çoğu kez aydının kim olduğu, özelliklerinin ne olduğu ve toplumsal değişimde üstleneceği fonksiyon da bilinemiyordu. Bu zihinsel karışıklığın ortadan kalkması için kavramların doğru olarak tanımlanması gerekir.

Aydının en önemli özelliği toplumunu tanıması,içinde yaşadığı halkla empati kurması, yaşadığı zamanı bilmesi, zamanının ihtiyaç ve isteklerini hissetmesi ve toplumun sorunlarına angaje olmasıdır.

Ali Şeriati’ye göre günümüz İslam toplumlarında aydınlar taşıdıkları sorumluluk bakımından, Peygamberlerin tarihte oynadıkları dönüştürücü ve özgürleştirici rolün mirasçılarıdır.

Aydın entelektüelden farklı olduğu gibi herhangi bir alanda kendini geliştirmiş olan bilginden de farklıdır. Bilgin yorum getiren olayları açıklamaya çalışan, bu özellikleriyle insanı rahatlatan bir özelliğe sahiptir. Oysa aydın problemleri sadece tespit etmez, aynı zamanda nasıl olması gerektiğini söyler ve topluma önderlik eder.

Entelektüelleri aydınlardan ayıran önemli özelliklerden biriside, entelektüellerin yaptıkları işi meslek olarak yapmalarıdır. Yazar, şair, din bilgini entelektüel olabilir, ancak aydın değildirler.

Düşünce işçisi ve beden işçisi diye ayırdığı insanlar üzerinden konuyu toplumsal yönden açıklar. Tüketici ve tüketilen ürünlerin yokum ile ilişkisine asimine olmaya değinir. Kapitalizmin, gücün, paranın, statünün de etkili olduğu sosyolojiye aydın olma yükümlülüğü ile bakar.

Yeni insanın doğuşu diye adlandırdığı Yesrib’den Medine olmaya dair geçen süreci; idrak, anlam, fiil üçgeninde insanın doğuşunu anlatır.


Şeriati’nin tekrar okunmaya benim ise her kitabını tekrar okuma listeme ekleme gerekliliği duyduğum eserlerinden biri daha. Dünyaya geniş bakmayan insanın imanı da geniş değildir, derken var olmasını beklediği fiilsel hareketliliği her daim yinelemiş ve çok genç yaşta mensubu olduğunu İran toplumunu yakından anlatırken öldürmüş olması tüm dünya için bir kayıptır.

Ölümsüzlük düşünceye verilen en büyük özgürlüktür.


Keyifli okumalar!
165 syf.
Ali Şeriati ' nin kitaplarını okuyunca çarpılmış gibi hissediyorum. Felsefeden Tarihe , analizden kıyaslamaya tek kelimeyle mükemmel . 3 - 4 defa daha okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Olaylara bakış açısı ve her şeyi patır patır söylüyor olması ayrı bir güzellik katıyor. Ali Şeriatiyi okumak ve anlamak çok şey katacaktır buna inanıyorum. Okuyun kesinlikle okuyun!
165 syf.
·10 günde·Beğendi·9/10
Sizi rahatsız etmeye geldim derken çok doğru söylemiş Şeriati, adı üzerinde kitap tekrar tekrar aydının tanımını yaparak, ne olduğu ya da ne olmadığını pekiştiriyor. Aydının reform, rönesans avrupasında dine karşı ortaya çıktığını vurgulayarak bugün bizim aydın olarak adlandırdığımız kimselerin, çoğunun ancak entellektüel olabileceğini söylüyor. Aydın olmak için öncelikle bireyin kendisini tanıması ve sonrada bulunduğu coğrafyanın çağın gerekliliklerine hakim olması gerektiğini belirtiyor. Ve anladığım kadarıyla aydın muhalif bir kişilik yapısı olarak, topluma yol gösterin, gelişimin önündeki engelleri, kaldırmakla yükümlü bir kimse.
Yazar sömürgecilik ve emperyalizmi insanın önündeki gelişimini engelleyen setler olarak görüyor ve, ekonomik sınıf yapısının olduğu bir toplum içerisinde dinden kardeşlikten bahsedenleri ağır bir şekilde eleştiriyor.
Aydını ise belli bir kalıba sokmayarak bir çoban bir beden işçisi bir mühendis ya da herhangi bir insanın olabileceğini yeter ki kendini, toplumu, çağı doğru anlamlandırabilmesine bağlıyor.

Okunması gerektiğini düşündüğüm bir kitap.
165 syf.
·9 günde·8/10
Oldukça dolu bir kitap, oyle ki anlaşılması ve hazmedilmesi biraz güç.Bu bakımda beni biraz zorlamakla birlikte mutlu da etti.Birkaç kez okunmasi lazim diye düşünüyorum...
165 syf.
·14 günde·Beğendi·10/10
Çok başarılı ve günümüze ışık tutan toplumbilimsel açıklamaların olduğu bu kitap aynı zamanda ''aydın'' kimdir sorusunun yanıtını en doğru ve açıklayıcı biçimde okura sunmaktadır. Yeniden okunmaya adaydır.
165 syf.
Aydın ve entelektüel (her ne kadar iki ''l'' ile yazıp çileden çıkartsalar da) tanımlarıyla başlayan Avrupa ve Doğu'daki aydın kavramını karşılaştırarak devam eden bir kitap. Kısa ve öz. Bu cep kitapları çok hoşuma gitti, çevirisi de oldukça güzel. Diğer yandan okuduğum birkaç Şeriati kitabından sonunda ''Aydın''da fikir ayrılıklarımız baş gösterdi. Yine de yazarın kitaplarını olabildiğince tamamlamaya çalışacağım.

Bir sosyolog olarak değerlendirdiği için Sartre ve diğer filozofların etkilerini görebilirsiniz ancak Şeriati bunlar içinde kaybolacak bir adam değil. Milli ve dini bir bilince sahip. Bu da onu hoş kılan bir diğer özellik zaten.^^
Onlar dini terk ettiler; özgürlük, efendilik ve dünya hakimiyetine ulaştılar. Biz ise dini terk ettik; çöküş, zillet, bölünme, tefrika ve bize dikte edilen, empoze edilen ve önümüze konulan her şeyi kabul etme istidadına ulaştık

| Muhammed Abduh

Niçin? Neden aynı etken, aynı eylem ve aynı gerçek iki noktada ve iki sosyal şartta tamamen birbirine zıt ve çelişkili iki sonuç doğuruyor?
Ali Şeriati
Sayfa 30 - Fecr Yayınevi
Sömürü, bir millete nüfuz etmenin, onun kendi kişiliğini kabul ettiği sürece kolay olmadığını tecrübe etmiştir. Kültür ve tarih bir milette kişilik ve bağlılık oluşturur. Millete sirayet etmek için onu tarihinden koparmak, kültürüne yabancılaştırmak gerekir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Aydın
Baskı tarihi:
Kasım 2013
Sayfa sayısı:
165
Format:
Karton kapak
ISBN:
6055482565
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Fecr Yayınevi
Aydın, tek kelimeyle, içinde bulunduğu tarihsel ve toplumsal mekanda kendi “insanî konumu”nun bilincinde olandır. Bu bilinç, cebrî ve zorunlu olarak ona bir sorumluluk vermiştir.
Aydın, özbilinç ve sorumluluk taşıyandır. Kimi zaman okumuş olmayan biri, okumuş olandan çok daha güçlü bir rol oynayabilir. Öyle ki ansızın geri bir sömürge aşamasından oldukça ileri, bilinçli ve devingen bir aşamaya sıçrayan toplumlara ilişkin bütünsel bir araştırma, bu hareketlerin önder ve sorumlularının, bu bilimsel, toplumsal ve devrimci önderlik rolünü üstlenenlerin çoğunlukla entelektüel olmayan çehreler olduğunu göstermektedir.

Kitabı okuyanlar 160 okur

  • Le_Penseur
  • Fatma CENGİZ
  • Sevgi
  • ﷼Gölge..ོ.IŞIKOĞLU..ོོོོོོ️
  • Penaber'fîn
  • Emine Yalçın
  • Emine Yalçın
  • Prometheus*
  • Nur Sayılgan
  • Elif

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%51 (26)
9
%17.6 (9)
8
%11.8 (6)
7
%13.7 (7)
6
%2 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%3.9 (2)