Binbir Gece Masalları 1/1

7,6/10  (30 Oy) · 
86 okunma  · 
20 beğeni  · 
1.058 gösterim
Yüzlerce yıl boyunca, Çin'den Kuzey Afrika'ya uzanan ve Çin, Çin Hindi, Hindistan, İran, Irak, Türkiye, Suriye ve Mısır'ı kapsayan bir alanda anlatılan Binbir Gece Masalları, ilk kez Antoine Galland tarafından düzenlenip Fransızcaya çevrilerek (1704-17, 12 cilt) dünyaya tanıtıldı. Bugüne kadar bellibaşlı bütün dillere çevrilen bu masallar, Galland'dan çok daha öncesinden başlayarak, edebiyattan müziğe, sinemadan baleye kadar bütün alanlarda pek çok sanatçıyı derinliğine etkiledi, defalarca işlendi, yeniden yorumlandı, taklit edildi.

Binbir Gece Masalları, sadece insanların düşgücünü ateşlemekle kalmadı; bilinen en eski örneğini oluşturduğu "çerçeve öykü" tekniğiyle de, hem geçmişte hem de günümüzde, dünya edebiyatını en çok etkileyen kitapların başındaki yerini korudu.

Alim Şerif Onaran (1921-2000), Binbir Gece Masalları'nı ilk kez tam metin halinde dilimize kazandırdı. Orhan Pamuk, gözden geçirilmiş bu yeni basım için bir sunuş yazdı. Size kalan sadece "Açıl susam açıl!" demek...
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  500
 • ISBN:
  9789750803185
 • Orijinal Adı:
  Elf Leyle ve Leyle
 • Çeviri:
  Alim Şerif Onaran
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
ESRA KADIOGLU 
14 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kütüphanemde YKY yayınlarından 8 cilt olarak mevcut. Henüz 1. kitabı okuma şansım oldu. Zaten 1. kitabı da aralıklı sürelerde okuyarak tamamladım. Üst üste okunmuyor, en azından ben okuyamadım, sıkıldım. Ama ara ara çok güzel oldu, keyifli oldu. Değişik hikayeler var, sonunu tahmin edemiyorsunuz. Kısmetse yavaş yavaş aralara sıkıştırarak hepsini okuyacağım. Okumanızı tavsiye ederim. Sevgiyle kalın.

Hilal Y. 
21 May 20:49 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Şehrazat, Şah Şehriyar...
Hayatta kalmak adına sizi alıp götürdüğü​ yer gerçekten binbir gece sürecek türden... Büyüleyici etkisine kapılıp elime aldığım andan itibaren nefes kesici serüveni ile beni eşsiz bir yolculuğa çıkardı...Kesinlikle okunması gereken bir kitap...

Fatih 
21 Ağu 12:27 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Içinden seçilmiş bazı masalları ayrı ayrı okuyunca çok sevmiştim ancak hepsini okumaya başlayınca aynı tadı alamadım. Bu arada isminin masal olmasına aldanıp cocuguma alıyım okusun demeyin sakın cocuklar için sakıncalı olabilecek olaylar ve cümleler mevcut

Dursun Yener 
03 Eyl 20:35 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Toplam sekiz cilt ve yaklaşık 4000 sayfadan oluşan masalları okumaya başlayınca elinizden düşürmeden sonuna kadar okuma isteğine sahip oluyorsunuz. Masal içinde geçen yemek tarifleri için bile okunmaya değer :)

Kitap Delisi 
14 Şub 02:02 · Kitabı okuyor · Puan vermedi

Nacizane tavsiyem:
kitabı okumaya başlarken ilk 45 sayfası önemsiz demeyin orda binbir gece masallarının nasıl toplandığı ve benim araştırmam sırasında neden fransızcadan çevrilmişin yanıtını buluyorsunuz. Bu durum benim çok ilgimi çekmişti çünkü Farsça ve Arapça diye bildiğim eser neden orjinal dilinden çevrilmiyor.En başını okuduktan sonra bir çok batı edebiyatçılarının 1-2 cümleyi alarak kendi hayal güçleriyle harmanlanmış eserlere dönüştürdüklerini söylüyor ve bunu görüyorsunuz. Gerçekten doğudan gelen batıya yol göstermiş güzel bir eser.

abdullah pak 
28 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bu seri toplamda 8 kitaptan oluşuyor, hepsini bitirdim. Hepsi için yazıyorum. Çok uzak diyarlara gitmek, masal içinde masal okumak. Hikmetli bölümler, öyle heyecanlı bölümler var ki bazı masallar bitmesin istiyorsunuz. Bu arada ısrarla tavsiye ederim. Bambaşka dünyalar, hayal dünyamıza katkısı ayrıca güzel bir seri. Özellikle fantastik okuyan kişilere ısrarla tavsiye olunur...

ilker Görkem 
05 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Masal içindeki masalın içindeki masalların içindeki masallar... Böyle giden bir eser efendim... Şehrazat abla can havliyle neler uyduruyor neler. Bazı masallar çakralarımı açtı. :)

Ahmet Kaya 
13 Şub 20:12 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Masal içinde masal içinde masal içinde masal okumak ilk başlarda güzeldi ama sonradan illallah ettiriyor. Masallar oldukça güzel ama diğer serilerini okumayacağım. Bu kadarı yeterli.

Molla 
12 Eki 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Batı modernliğini ve kurgusunu bırakıp Ali Şeirati ve Cemil Meriç'in dediği gibi "Öze Dönmek" gerek. Bu öz bu mezopotamya topraklarında çıkan eserleri okumak ve yorumlamakla olur, kendi kültür ve edebiyatımıza sahip çıkmak olunur. Böylesine şahane materyallere sahip olmamıza rağmen bu materyalleri herhangi bir mecrada işleyip izleyici yada okuyucunun karşısına çıkaramıyoruz.

Kitaptan 6 Alıntı

Ey şair! Bahtın rüzgarı hiç senden yana esmeyecek! Biliyor musun saf kişi! Ne kamış kalemin, ne yazının ahenkli kıvrımları seni asla zenginleştirmez!

Binbir Gece Masalları 1/1, Kolektif (Sayfa 71)Binbir Gece Masalları 1/1, Kolektif (Sayfa 71)

Dostlarım, size yalvarıyorum, ölünce, mezar taşıma, "Burada büyük bir suçlu yatıyor: Sevmek suçunu işleyen!" diye yazın! Böylece acısını tatmış bir ziyaretçi, kabrime bakarken, merhametli bakış fırlatır!

Binbir Gece Masalları 1/1, Kolektif (Sayfa 189)Binbir Gece Masalları 1/1, Kolektif (Sayfa 189)

İlk salonda dizilmiş irili ufaklı inci kümeleri vardı, ama irileri ufaklarından büyük ve tüm aydınlanma halindeki ay kadar parlaktı. Ama ikinci salon zenginlikten yana birincisini geçiyordu; tekesine kadar elmaslar, gökyakutlar(safir) ve kısıl yakutlarla doluydu. Üçüncü salonda ise sadece zümrüt vardı; ördüncüsünde doğal altın parçaları; beşincisinde dünyadaki her türden altın sikkeleri, altıncısında saf gümüş; yedincisinde çeşitli ülkelerin gümüş sikkeleri vardı. Öteki salonlarda yeryüzünün ve denizlerin bağrında oluşan tüm değerli taşlar, yakutlar, firuzeler, yeamntaşları, her rankten akikler, yeşim vazolar, kolyeler, bilezikler, emirlerin ve şahların saraylarında kullanılan her türlü mücevherlerle doluydu.

Binbir Gece Masalları 1/1, Kolektif (Sayfa 168)Binbir Gece Masalları 1/1, Kolektif (Sayfa 168)

...atasözünün de belirtttiği gibi, "Hırslı önüne gelene saldırır; hırslının yüreğinde zulüm pusu kurar; kuvvetlenince bunu açığa vurur, zayıfken, içinde uyutur"

Binbir Gece Masalları 1/1, Kolektif (Sayfa 79)Binbir Gece Masalları 1/1, Kolektif (Sayfa 79)

Ey ruhum! Niye saçmalığa dalıyorsun ve kahroluyorsun? Kadere , kaygıya değmeyecek şeylerle zihnini ateşe atıyorsun! Ateşe yakınlaşmanın tutuşma tehlikesi getireceğini bilmiyor musun?

Binbir Gece Masalları 1/1, Kolektif (Sayfa 272 - Yapı Kredi Yayınları)Binbir Gece Masalları 1/1, Kolektif (Sayfa 272 - Yapı Kredi Yayınları)

Kudretli tarafından affedilmek ne kadar iyidir! Hele, savunmasız birine sağlanmışsa! Ve sen, aramızdaki sarsılmaz dostluğa güvenerek sana yalvarıyorum: Suçlu yüzünden suçsuzu öldürme sakın!

Binbir Gece Masalları 1/1, Kolektif (Sayfa 122 - YKY (Yapı Kredi Yayınları))Binbir Gece Masalları 1/1, Kolektif (Sayfa 122 - YKY (Yapı Kredi Yayınları))