Bir Ruh Macerası

9,4/10  (9 Oy) · 
20 okunma  · 
11 beğeni  · 
741 gösterim
"İslam bizi geri bıraktı, Batı karşısında yenilgilerimizin sebebi İslam'dır!" hükmü, giderek bir inanç, bir yaşama biçimi halini aldı. Bunu da modernlik kisvesi altında hınç ve taassupla dolu telkinler halinde yaydılar; bu tür ideolojilere ve akımlara neredeyse meşruiyet kazandırıldı… Bu yanılgıların ortasında doğdum ve yetiştim. Gerçeğin ise tam tersi olduğunu pek çok bedel ödeyerek idrak ettim.

Hayatımın ilk yarısı bir korku filmi gibi geçti… Varoluşuna sahih neden bulamayan insan; bilsin yahut bilmesin korku, endişe ve vehim içindedir. Ben bu marazî hâli, bir imtihandan geçiyor gibi ve en ağır derecelerde yaşadım… Allah hepimizi ve özellikle yeni nesilleri böylesi azaplardan esirgesin…

Şimdi şu eski koltuklarda oturuyorum ve gücümün yettiğince tefekkür ediyorum... Herkes geleceğe doğru hayal kurar; bense geçmişe doğru… Bir bahçeye yolculuk yapıyorum… Manolyalar, frenk üzümleri, yıldız çiçekleri, çimenler; tam bir cennet bahçesi… Bir zamanlar, yani çocukluğumda öyle bir bahçenin ortasındaydım; ama o günlerde o nimetin şükrünü eda edebilme hassasiyetine sahip değildim. Şimdiki halimle; aklım ve gönlümle o güzel bahçeye dönüyorum… Çimenlerin üzerine seccademi serip şükür namazı kılıyorum. Bu benim geçmişe doğru yolculuğum, geçmişe dönük hayalim."
Suskun/ca 
30 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Son zamanlarda okuduğum en güzel kitaplardan biriydi. Ayşe hanıma Allah'tan rahmet diliyorum. Çocukluğunu ve gençliğini çok sancılı bir biçimde yaşamasına rağmen yine de hidayete erişmiş harika bir örnek insan kendisi...Mutlaka okunması gereken bir eser...

Kivirciktosh 
15 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu hafta anı – biyografi tarzında olan, Ayşe Şasa’nın ‘’Bir Ruh Macerası’’ kitabını okumaya karar verdim. İlk önce söylemeliyim ki bu yaşlı ve sevimli kadının hayat hikâyesi beni derinden etkiledi. Çocukluğundan başlayarak hayatını anlatılıyor ve kitap röportaj şeklinde (soru & cevap) olarak ilerliyor. Batılaşmanın etkisiyle geleneklerin, kültürün ve eskinin tamamen yok sayıldığı bir dönemde hepsi yabancı olan mürebbiyelerin (Bu kelimeyi ilk kez bu kitapta duydum. Mürebbiye, dadı gibi bir anlama geliyor ama aile tamamen bütün sorumluluğu ona vermiş. Eti de senin kemiği de senin mantığı var.) elinde büyüyen ve çok zengin bir aileden gelen Ayşe Şasa’nın sevgiden uzak katı bir disiplinle yetiştirilmenin sonucunda yaşadığı travmatik olaylar silsilesi beni çok etkiledi. ‘’…sıra dış olmak, arkasından daima bir ‘’kenar’’da yalnızlığa sürükledi beni…’’ diyen Ayşe Şasa ayrıca ‘’ ‘’Dünyada bir çocuğa yapılması gereken, ne kadar pedagojik hata varsa hepsi üzerimde denendi; adeta neyin yapılmaması konusunda misaller mecmuası…’’ diyerek kitabı okurken hızla atan kalbimin paramparça olmasını sağladı.
Kitapta siyah beyaz resimler de mevcut. Resimlerle Ayşe Şasa’nın hayatındaki değişimi görebiliyorsunuz. Ayşe Şasa ayrıca o zamanlar Yeşilçam’da senaristlik yapıyor. ‘’Gramofon Avrat’’ adlı siyah- beyaz bir filmin senaryosu da ona ait. Soylu bir aileden geliyor. Rauf Orbay dayısı, Kemal Tahir yakın dostu (bir nevi baba gibi davranıyor ona) Çocukluğundan itibaren aileden gelen ilgisizliklerin ve yaşadıklarının üstüne şizofreni hastalığına yakalanan Ayşe Şasa’nın hastalığından kurtulma serüveni de yıllarını alıyor. ‘’Benim hayatım defalarca bitti zannettim ve hep yeniden başladı. Bu böyle bir şey…’’ diyen #AyşeŞasa ne kadar da haklı. Aslında hepimiz için her yeni gün yeni bir başlangıç, keşke farkında olsak! Halimize şükretmek için ve bu kadıncağızın hayatından; Yeşilçam’da senarist olmanın, zengin bir ailede büyümenin, kolejlere gitmenin her zaman iyi bir şey olmadığını anlayarak bu hayatlara özenmemek için bile kitabı okumanızı tavsiye ederim. İyi okumalar..

Kitaptan 3 Alıntı

zuhal çebi 
11 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"seni" dedi, "insanlar boyuna posuna bakarak kuvvetli bir şey zannediyorlar, oysa Andersen'in her zaman yağmur altında , yalınayak kibritlerini satmaya çalışan kibritçi kızına benziyorsun"

Bir Ruh Macerası, Ayşe ŞasaBir Ruh Macerası, Ayşe Şasa
zuhal çebi 
11 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

" Biliyor musun, hayat bitti zannedersin, yeniden başlar, bitti zannedersin yeniden başlar. "

Bir Ruh Macerası, Ayşe ŞasaBir Ruh Macerası, Ayşe Şasa