Biz Burada Devrim Yapıyoruz Sinyorita

·
Okunma
·
Beğeni
·
4920
Gösterim
Adı:
Biz Burada Devrim Yapıyoruz Sinyorita
Baskı tarihi:
Şubat 2016
Sayfa sayısı:
220
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752892903
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita
Biz Burada Devrim Yapıyoruz Sinyorita
Biz Burada Devrim Yapıyoruz Sinyorita
"İnsanlar yeterince haksızlığa uğradığında yeterince dövüldüğünde çocuklar, insanlığa saldırırlar. Acı, adaletsizlik ve vicdansızlıkla yeterince hırpalandığında, kendi kendini imha eden bir organizmadır insanlık." Bu kitap Ece Temelkuran'ın Venezüella'da gördüklerini, yaşadıklarını, tanık olduklarını anlattığı bir kitap değil, turistik bir Venezüella güzellemesi hiç değil... Bu kitap, yeterince haksızlığa uğradığında, yeterince dövüldüğünde dönüp insanlığa saldıranların, bu kez insanlığa uğramanın ve dövülmenin önüne geçmeyi denemesinin öyküsüdür. Bu kitap, Latin Amerika'da yaşanan bir devrim deneyiminin sorgulanışı, tüm dünyada güçlenmeye başlayan antikapitalist oluşumun izinin sürülmesidir. Yüzyılın ilk devriminin notları... Biz Burada Devrim Yapıyoruz Sinyorita yapılmakta olan bir devrime dair gözlemler... Mutlak doğruların yerini sorulan soruların ve aranan yanıtların aldıkğı bir devrimin günlüğü... Bundan böyle dünyayı büyük sözlerin değil küçük insanların değiştireceğine dair bir işaret..
240 syf.
·6 günde·9/10
" Bu kitap, Venezuela üzerine yazılmış bir gezi kitabı değil, bir devrim güzellemesi de değil." Bu cümle kitabın arka kapak tanıtımından bir bukle. Ben de diyorum ki, bu kitap Venezuela üzerine yazılmış ibretlik bir belgesel.

1998 yılına kadar Amerika'nın neoliberal politikalarıni uygulayip, halkın nasıl inim inim inledigini anlatıyor bu kitap. 1998 yılında ise kaderleri değişiyor. Devlet başkanı Hugo Chavez, bir ülke nasıl baştan başa degistirilebilirse o şekilde değiştiriyor Venezuela'yi. Onlar bunun bir değişim değil, devrim olduğunu söylüyorlar. Bu devrimin arkasında ise başkan Hugo Chavez var. Türlü badireler atlatmış, tutuklanmış,suikaste uğramış,kendi halkının üst sınıfı tarafından ' otobüs şoförü' şeklinde hakarete uğramış, ama Venezuela'yi elit seviyeye çıkarmış.

Bu kitabı okuyunca dünyanın beşinci petrol ihracatçısı Venezuela'nin bu durumda olduğuna inanamayacaksınız. Yoksulluğun boyutunu, ülkenin gıda olarak tamamen dışa bağımlılığini, nüfusun üçte birinin kimliğinin dahi olmadığını, devlet hizmetlerinden yararlanamadiklarini hayretle karşılayacaksiniz. Ama bir şeyi çok iyi anlayacaksınız. Hugo Chavez'in onlar için ne kadar değerli olduğunu. Hatta onu aziz mertebesine çıkarmak için Vatikan'a başvuru yaptıklarını.

Ama bir yandan da korkularını. Amerika'nın ülkelerini işgal edeceği, Hugo Chavez'e suikast düzenlenerek öldürüleceği korkusuyla yaşadıklarini öğreneceksiniz.

Chavez, sosyal bir devlet nasıl yaratılır bunun dersini vermiş Venezuela'da. En dipten en zirveye. ABD' nin tepkisini çekecek kadar iyileştirmis ülkesini.
Latin Amerika efsaneleşmiş kahramanları çıkaran bir kıta. Amerikan emperyalizmine direnen kahramanlar. Che Guevara, Fidel Castro, Simon Bolivar. Artık onlara bir isim daha katıldı. Hugo Chavez.
240 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Venezuela yoksul kesim ile zengin kesimin bıçak gibi ayrıldığı; ikisinin de uçlarda olduğu Güney Amerika ülkesi. 

Ece Temelkuran 'Uluslararası Gençlik Festivali' etkinliği için gittiği ülkede, devrimi araştırıyor ve oradakilerin isteği doğrultusunda, yaşananları bu kitabıyla dünyaya duyurmak istiyor. 

Ülkenin seçilmiş devlet başkanı Chávez yoksul kesim tarafından çok seviliyor, zengin kesim nefret ediyor ve medya görmezden geliyor. Ülkenin batı yakasında, sıvasız evlerde yaşayan halkın, açlıktan sokaklara dökülüp müthiş bir isyan çıkarmasının ardından, doğu yakasında yaşayan insanlar, apartman çevrelerini elektrik verilmiş dikenli tellerle çevirmiş. Batı bölgesindeki bazı yerlerden kendi yoksul halk bile korkuyor.

 Chávez ve yandaşları Venezuela devrimini, Bolívarcı devrimin ruhuyla başlatıyorlar. Ülkenin petrol kaynağından faydalanarak, eski kullanılmayan fabrikalara kendilerinin ürettiği malların kazancını ortak paylaşan çalışanları yerleştiriyorlar. Orada üretilen mallar ucuza satılıyor. Yine bu fabrika çevresine kurulan marketlerde ucuza yiyecek, içecek satılıyor. Eczaneler ücretsiz ilaç veriyor. Önce kendi halkından doktorlara, ucuza bu yoksul insanlara sağlık hizmeti vermelerini isteyen Chávez geri dönüş alamayınca; Küba'ya doktorlar getirtiyor. Ve 90 yaşına gelmiş ve hâlâ kimliği bulunmayan bu halka, her türlü normalde olması gereken hizmeti sunuyor. Haksız yolla aldıkları arazileri zenginden alıp, yoksul halk için böylesi alanlar kuruyor. 

Ama elbette medya bu çabayı duyurmuyor, zengin kesim sırt dönüyor ve sömürge için can atan diğer ülkeler de her türlü engeli getiriyor. Bu kitabın yazıldığı yıl olan 2005'te devrim başlamış ve her şey yolunda ama sonrasına baktım ki; devlet başkanlarının ölümü ve sonrasında her şey eskisinden kötüye gitmiş. 

Kitabın adı da, Temelkuran'ın  röportaj yaptığı, partinin fon dağıtıcısı eski askere sorduğu bir sorunun cevabının devamından alıntı. Temelkuran'ın sorusu ise; "Peki yoksullar için bütün bu yaptıklarınız suç oranını düşürdü mü?" Rangel bu soruya "insanları masumlar ve suçlular diye ayırmıyoruz" diye cevap verse de; kitabı okurken Ece Temelkuran'ın bazı anlattıklarından, bazı insanların değişmediği sonucu anlaşılıyor. Suç evrensel ve sosyal sınıf ayırmıyor. 

Kendi halkının ve medyasının bile gizlediği, böylesi bir devrimi ve yaşantıyı, farklı bir kültürü, kaliteli bir kalemden okumak isterseniz tavsiyemdir efendim. 
214 syf.
·Beğendi·7/10
Ne kadar para aktardığımızı fazla merak ediyorsunuz. Herkes bunu merak ediyor. Ben de şunu merak ediyorum, bunca yıldır yolsuzluklarla her yıl eriyip giden 40 milyar doların nereye gittiğini kimse niye hiç merak etmiyordu?
240 syf.
·17 günde·Puan vermedi
Ece Temelkuran , Devir kitabıyla tanıştığım ve o kitapla birlikte tüm eserlerini okumaya karar verdiğim bir kadın. Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita kitabıyla da ne kadar doğru bir karar verdiğimi bu gün anladım. Bu kadın beni bu gün aldı taaa Venezuela topraklarına götürdü. Bir ülkenin yoksul ve fakir olarak net çizgilerle ayrıldığında ve fakirin görünmez kılınmaya çalışıldığında nasıl bir hareket başlatabileceğini anlattı bana . Öyle bir yoksulluk ki hayatlarında bir kez bile hastaneye gitmemiş insanlar var . Sonra bi adam tanıdım Châvez... bir ülkede eğitimin sağlık harcamalarının barınmanın yiceyecek giyecek ihtiyaçlarının nasıl ücretsiz hale getirilebileceğini öğrendim. Ve bu adam diyorki artık kaybedecek zaman yok . Önümüzde yüzyıllar yok belki sadece on yıllar var. Ya bu toplumsal ve ekonomik düzeni derhal değiştirir , sosyalizme gerçek bir biçim yaşama kapasitesi açarız ya da gezegendeki hayatın son bulmasına karar veririz . Ve Marx tan bir alıntı yapıyor “Sosyalizm ya da barbarlık.”Lafın kısası artık savunmak değil savaşmak vaktidir diyor bu adam. Ve ben kitabı okurken bir kez daha büyüleniyorum . Okuyun arkadaşlar bu kitabı bu kadını okuyun.
220 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10
Venezuela'nın yaşamış olduğu değişimi anlatırken aslında dünyadaki çirkin düzenini de gözler önüne seriyor. Bambaşka bir hayatın olabileceğine inandıran Ece Temelkuran'ın gözlemlerinin anlatıldığı güzel bir kitap.
220 syf.
·8 günde·Beğendi·8/10
“Bu kadar çok petrole sahip olan bir ülke nasıl bu kadar derin bir yoksulluk yaşayabilirdi? Çok büyük bir zenginlikle çok büyük bir yoksulluk nasıl bu kadar birbirine yakın olurdu ve kimse nasıl bunu daha önceden görmemiş olabilirdi?”
Venezuela’yı uzun bir süredir dünyanın gündemine oturtan halkın yaşamış olduğu sosyoekonomik trajediyi Ece Temelkuran, bu soruları sorarak bir yanıt bulmaya çalışmış kitabında. 1998 yılında Chavez’in iktidara gelmesiyle başlayan devrim hareketlerinin Venezuela halkına etkisini politik, ekonomik, sosyal, hukuki vb açılardan, tüm tanık olduklarını kafa karıştırmayan sade bir dille kaleme almış. Temelkuran oradaki yaşama ışık tutarken; çektiği fotoğraflara kitapta yer vermesiyle, kitabı okurken adeta bir belgesel filmi izler gibi hissettim kendimi. Venezuela’nın sıcak iklimini veya muhteşem plajlarını değil de; halkın toplum bilincini sayfalara yansıtması bile tek başına, bu kitabın neden okunması gerektiğinin bir kanıtı niteliğinde . Kapitalist düzene başkaldıran kadınların, çocukların, işçilerin hikayesi okunmaya değer. Debelendiğimiz ekonomik sistemler içerisinde kendimizi ait dersler çıkarmak açısından da önemli noktalar bulunuyor. Mesele ekonomik sistemlerin hangisinin daha başarılı olduğu değil, toplumun eğer birlik olursa neler başarabileceği...
240 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Bu kitabı okuduktan sonra venezüella nın şimdiki haline çok üzülecekseniz. Neredeyse yokluktan başlayan bir süreç, hugo chavez in düzgün politikaları sayesinde ülkeyi nasıl kalkındırdığını göstermektedir. Ece Temelkuran her zamanki gibi müthiş bir anlatımla sunuyor.
Ah güzel Venezuela!!! Bir otobüs şoförü yüzünden şimdi ne hallerdesin...
Herkes in ders çıkarması gereken bir kitap. Mutlaka okuyun ve okutun
240 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Venezuela"da gerçekleşen devrimi anlatan oldukça sade bir kitap. Uluslararası basın bu ülkede olan biteni yıllarca neo-liberal bir bakış açısıyla anlattığından dolayı, bizden birisinin oraya gidip olan bitenleri böyle güzel bir dille anlatması bence çok önemli. Kitap ülkedeki sosyalizmi çok derinlemesine anlatmıyor ancak ülkedeki sosyalist politikaların neler olduğu, uygulanış şekli ve yoksullar üzerindeki etkisini güzel izah etmiş. Bize çok yakın bir bölge olmadığından bölge hakkında bilgi edinmek bakımından da okunabilecek bir kitap, kitabı okuduktan aynı reformlar Türkiye"de uygulansa neler olurdu diye düşünmeden edemiyorum :)
240 syf.
·Beğendi·8/10
Tarihi henüz yazılırken okumak isteyenler buraya! Ece Temelkuran ortaya sadece Venezüella'daki devrime, sınıf çatışmalarına, Hugo Chavez'e dair bir kitap çıkarmakla yetinmemiş aynı zamanda Latin Amerika'nın bir köşesinde hiç haberimiz olmaksızın bu milenyumun ilk devrimi sessizce gerçekleşirken, satır aralarında bizlere dünyayı nasıl daha güzel bir yer haline getirebileceğimize dair ipuçları vermiş.
Haberiniz olsun kitap istatistiklerden ve sıkıcı bilgilerden uzak; eğlenceli bir dille yazılmış, bu da her yaştan ve kesimden okuyucu kitlesinin bu güncel konu hakkında bilgilenmesine olanak sağlıyor.
Bambaşka bir kültürü tanımak, bir ülkenin devrmini sorgulamak ve en sonunda da peki ben kendi ülkem için neler yapabilirim sorusunun beyninizi meşgul etmesine izin vermek istiyorsanız bu kitabı okuyun derim.
240 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Dünyanın en büyük petrol rezervine sahip ülkelerinden biri olan Latin Amerika ülkesi Venezuella'nın, siyasi,ekonomik ve kültürel durumunun gazeteci gözüyle araştırmacı ve belgesel tadında anlatıldığı bir kitap.
Sevilen, hatta büyük bir çoğunluğun hayranlığını kazanmış, ABD'ye kafa tutan, yoksulların yanında bir lider; Chavez. Başarısız darbe girişiminden, seçilerek başa gelişine ve devrimin ayrıntılarına kadar yoksullara nasıl sahip çıktığı inceleniyor.
Eğitim, toprak reformları, sağlık ve sosyal projeler kapsamında yapılan toplumun gelişimine katkıları olan daha pek çok devrim adımları teknik ayrıntılara inilerek verilmiş.
240 syf.
·8 günde·9/10
Ece Temelkuran kitabı yazıp da sonuna geldiğinde aslında hepimizin hep duymaya alışık olduğumuz ve belki de gerçekten içten içe beklediğimiz bir son yazmış, şöyle demiş sonrasında ‘Kim bilir belki de bu hikayenin iyi bitmesini istemiyoruz. Çünkü o zaman bizim de bir şey yapabileceğimiz çıkacak ortaya. Yapabileceklerimiz ortaya çıkınca da sorumlu olacağız yapmadıklarımızdan. Sorumlu olmamak için bütün bunların uzaklarda, çok uzaklarda anlatılan bir masal olmasını istiyoruz.’ diyor. Ne kadar da haklı ama aynı zamanda ne kadar acı!


Gidip gördüğün gözlerine, dinlediğin kulaklarına, konuşup anladığın diline ve harflere can verip yazdığın kalemine sağlık Ece Temelkuran...
‘Bu otelin kapısından girip üzerlerine bu üniformaları geçirmeden önce bu insanlar hangi evlerden çıkıp geliyorlar? Şehrin hangi mahallesinden? Dünyanın hiç bir otelinde anlayamazsınız bunu, o üniformalı insanların bu otel dışında nasıl ve nerede yaşadıklarını. Çünkü yoksullar, zenginlerle karşılaşmadan önce kılık değiştirirler. Zenginlere hizmet etmek üzere girdikleri mekanlarda yoksullara giydirilen üniformalar, insanlar arasındaki eşitsizliği estetize ederken yoksulluğun “kirini” örter’
Bir halkın televizyonlar ve gazeteler tarafından nasıl düpedüz aldatıldığını, Özel sermayenin elindeki medyanın bir halkın kaderini o halkın aleyhine değiştirmek için neler yapabileceğini , ne kadar ileri gidebileceğini göreceğiz.
Bolivarcı 1999 Anayasası ile yeryüzündeki kadınların en şanslısı haline geldik. Örneğin ev kadınlığı meslek olarak kabul edildi. Ev kadınlarına emeklilik hakkı verildi. Dünyanın başka neresinde var? En gelişmiş ülkelerde bile bulamazsınız bu hakları.
Ece Temelkuran
Sayfa 182 - Everest - Ocak - 2014
'' Chavez sadece politikacı değil. Her büyükanne onu torunu gibi, her çocuk onu babası gibi, her insan onu dostu gibi görür. O, Venezuella'daki devrimci annelerin en sevdiği oğlu! Chavez, bir duygu! ''
Ece Temelkuran
Sayfa 188 - Everest - Ocak - 2014

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Biz Burada Devrim Yapıyoruz Sinyorita
Baskı tarihi:
Şubat 2016
Sayfa sayısı:
220
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752892903
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
Biz Burda Devrim Yapıyoruz Sinyorita
Biz Burada Devrim Yapıyoruz Sinyorita
Biz Burada Devrim Yapıyoruz Sinyorita
"İnsanlar yeterince haksızlığa uğradığında yeterince dövüldüğünde çocuklar, insanlığa saldırırlar. Acı, adaletsizlik ve vicdansızlıkla yeterince hırpalandığında, kendi kendini imha eden bir organizmadır insanlık." Bu kitap Ece Temelkuran'ın Venezüella'da gördüklerini, yaşadıklarını, tanık olduklarını anlattığı bir kitap değil, turistik bir Venezüella güzellemesi hiç değil... Bu kitap, yeterince haksızlığa uğradığında, yeterince dövüldüğünde dönüp insanlığa saldıranların, bu kez insanlığa uğramanın ve dövülmenin önüne geçmeyi denemesinin öyküsüdür. Bu kitap, Latin Amerika'da yaşanan bir devrim deneyiminin sorgulanışı, tüm dünyada güçlenmeye başlayan antikapitalist oluşumun izinin sürülmesidir. Yüzyılın ilk devriminin notları... Biz Burada Devrim Yapıyoruz Sinyorita yapılmakta olan bir devrime dair gözlemler... Mutlak doğruların yerini sorulan soruların ve aranan yanıtların aldıkğı bir devrimin günlüğü... Bundan böyle dünyayı büyük sözlerin değil küçük insanların değiştireceğine dair bir işaret..

Kitabı okuyanlar 423 okur

  • Vaveyla
  • Osman
  • doktoree
  • Aziz Öztürk
  • Bilge
  • Ali Fazıl Karasu
  • M.K.
  • Cihan
  • mehmet temiz
  • Hasan Boduroğlu

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%10.6 (11)
9
%5.8 (6)
8
%3.8 (4)
7
%1.9 (2)
6
%1.9 (2)
5
%0
4
%1 (1)
3
%0
2
%0
1
%0