Akış
Ara
Ne Okusam?
Giriş Yap
Kaydol

Cam Kapının Ardı

Natsume Soseki
Modern Japon edebiyatının öncü isimlerinden Natsume Sōseki’nin öykü tadında anıları, ilk kez Türkçede... 1867 - 1916 yılları arasında yaşamış olan Natsume Sōseki, kısacık ömrüne, her biri dünya edebiyatına mâl olmuş haiku, roman, öykü ve makaleler sığdırdı. Asıl adı Natsume Kinnosuke olan yazar, eserlerinde Sōseki (İnatçı) mahlasını kullanmıştır. Sōseki, Asahi Gazetesi’nde tefrika edilen yazılarında, çocukluğundan yıllarından başlayarak kendisine, ailesine ve yakınlarına dair anılarını kaleme aldı. Her biri öykü tadında otuz dokuz yazı Sōseki'nin içtenlikli, derin, naif ama bir o kadar yalın iç dünyasını gözler önüne seriyor. Bahçemdeki ağaca konan bülbüller, özgürce söylüyorlar şarkılarını. Ve bahar rüzgârı, saksıdaki orkidenin yapraklarını sallamayı sürdürüyor. Kedim, yarı uyur yarı uyanık güneşin tadını çıkarıyor, vücudundaki sokak kavgası yaralarına aldırmadan. Az önce bahçede çığlık çığlığa top oynayan çocuklarım toplanıp sinemaya gitmişler bile. Ev sessizliğe, kalbim huzura gömülüyor. Cam kapıyı açıyorum ve izin veriyorum sessiz bahar güneşinin verandaya dolmasına. Baharın müjdecisi ılık güneşle noktalıyorum yazımı. Şimdi yanaklarımı ellerime yaslayıp şöyle rahat bir uyku çekebilirim verandamda...
Yazar:
Natsume Soseki
Natsume Soseki
Çevirmen:
Zeynep G. Baloğlu
Zeynep G. Baloğlu
Tahmini Okuma Süresi: 4 sa. 8 dk.Sayfa Sayısı: 146Basım Tarihi: 7 Temmuz 2020Yayınevi: Africano Kitap
ISBN: 9786050632507Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
146 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
·
6 günde okudu
Hastalıklarla geçen kısa ömrüne sayısız haiku ve birçok roman sığdıran Japon Yazar Natsume Soseki, modern Japon Edebiyatının öncü isimlerindendir. Madenci, Ben Bir Kediyim, Gönül, Sanşiro, Üç Köşeli Dünya, Küçük Bey  gibi eserleri ile tanıdığımız yazar ; Cam Kapının Ardı isimli kitabında, hayata veda etmeden bir yıl önce, Asahi gazetesinde, 13 Ocak/23 Şubat tarihleri arasında yayımlanan otuz dokuz yazının kitap haline getirilmiş, çocukluğu, ailesi ve kendine özel anılarından oluşmaktadır. Uzun süredir devam eden rahatsızlığının ardından yeni yeni ayaklanan Soseki, çalışma odasındaki cam kapının ardından bakar dünyaya. Avrupa'da hüküm süren savaşın etkileri Japonya'da da derinden hissedilmektedir.Gördükleri hiç iç açıcı değildir. O da kendi iç âlemine, geçmişine doğru bir yolculuğa çıkar. Annesi, çocukluk arkadaşları, geçmişin sisli hatıralarından birer birer ortaya dökülürler... Bize de bu özel yolculuğa eşlik etmek kalıyor.
Cam Kapının Ardı
Cam Kapının ArdıNatsume Soseki · Africano Kitap · 2020424 okunma
Reklam
146 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
·
25 saatte okudu
Geleneksel Japon edebiyatı ile Batılı roman tarzını birleştiren Natsume Sōseki modern Japon edebiyatının kurucularından kabul ediliyor. . #camkapınınardı Sōseki’nin ölmeden bir yıl önce gazete için anılarına değinerek yazdığı yazılarının derlemesi. Savaş yılları ve Sōseki midesinden rahatsız sık sık hastalanmakta, ölümü dışarıda ve içinde fazlasıyla hissetmekte belki de bu düşünceden uzaklaşmak için iç dünyasına çekiliyor, okura içtenlikle biraz da hüzünle geçmişinin eşliğinde yaşama bakışını açıyor. Ve #zeynepgençerbaloğlu nun titiz çevirisi duygu atmosferini çok iyi yansıtmış. Ayrıca Sōseki ile ilgili detaylı bir önsözü de var. “Ya insanlara ön yargısız yaklaşıp, insanlarla iletişim kurup onlar tarafından kandırlan bir aptalım ya da onlara sürekli şüpheyle yaklaştığım için doğru dürüst iletişim kuramayan bir paranoyağım. Endişeliyim, kararsızım, mutsuzum!..Eğer bütün bir ömür böyle sürüp gidecekse!..İnsan olmak ne kadar zormuş!” diye yazan Sōseki okunmalı ve anlaşılmalı.
Cam Kapının Ardı
Cam Kapının ArdıNatsume Soseki · Africano Kitap · 2020424 okunma
146 syf.
10/10 puan verdi
Ölümü bekleyen naif, ince ruhlu bir adamın zihninin derinliklerinden bulup çıkarılmış son anılar var bu cam kapının ardında.. Natsume Sõseki, hayatının son zamanlarında mide rahatsızlığından müdaripti. Bu öyle bir hastalıktı ki aylarca odasından çıkamıyor, yemek yiyemiyordu. Enerjisini toplayabildiğinde ise gazetede her gün bir anısını paylaştı. O cam kapının ardında ölümü beklerken dostları, köpeği, kedisi birer birer ölüm diyarına doğru yola çıkıyorlardı. Bahçede kedisi ve köpeği için yaptığı mezarlığa her baktığında sıranın artık kendisinde olduğunu düşünüyordu. Soseki'nin anılarını okurken farkettim ki; yazdığı romanlarda bahsettiği kişiler hep kendi hayatından parçalarmış. Ben bir kediyim'de, kedinin sürekli eleştirdiği sahibi, Soseki'nin kendisinden başkası değilmiş. Gönül'de ki sürekli ölümü düşünen adam yine kendi iç dünyasından bir parçaymış. Yaşamdaki küçük, ince güzellikleri yakalayabilen bu zeka dolu 19. yy beyfendisinin yazdığı anıların bazılarında içim burkuldu, bazılarında çok güldüm. En sevdiğim yazarların iç dünyalarını anlatan bu tarz anı kitaplarını okumak beni çok mutlu ediyor. Bilmiyorum benim gibi düşünen başka birileri de var mı.. Kitap: 10/10 Çeviri: 10/10 Kapak: 9/10
Cam Kapının Ardı
Cam Kapının ArdıNatsume Soseki · Africano Kitap · 2020424 okunma
146 syf.
8/10 puan verdi
·
4 günde okudu
Japon Edebiyatı
Merhaba, bugün sizlere Japon Edebiyatı’ndan ve bu edebiyata dair en önemli yazarlardan olan Natsume Soseki’den bahsedeceğim. 19. Yüzyıl başlarında Japon edebiyatı Çince üzerine kuruluydu. Bu yüzyıl sonlarına doğru, birçok diğer alanlarda olduğu gibi edebiyatta da Japonlar için dönüm noktası niteliğinde değişimler gerçekleşti. Modern Japon
Cam Kapının Ardı
Cam Kapının ArdıNatsume Soseki · Africano Kitap · 2020424 okunma
Reklam
146 syf.
10/10 puan verdi
·
29 saatte okudu
‘’Ya insanlara ön yargısız yaklaşıp, insanlarla iletişim kurup onlar tarafından kandırılan bir aptalım ya da onlara sürekli şüpheyle yaklaştığım için doğru dürüst iletişim kuramayan bir paranoyağım. Endişeliyim, kararsızım, mutsuzum!.. Eğer bütün bir ömür böyle sürüp gidecekse! İnsan olmak ne kadar zormuş!’’ •Nerden başlasam hislerimi nasıl anlatsam bilemiyorum. Okuma alışkanlığı genel olarak kurgu kitaplar olan birisi olarak bir yazara, zihnine, kalemine bu kadar hayran olmaya, empati yapabilmeye alışkın değilim. Sevdiğim çok fazla yazar çok fazla seri var ama hiçbirinde Sōseki’de hissettiğimi hissedemediğimi anlıyorum gün geçtikçe. Kendisini bu kadar sevme sebebim kişiliğinde kendimden bir şeyler bulabilmem olduğunu düşünüyorum. Sōseki naif, sakin, kendi halinde bir adam. Karşı taraftan onu tetikleyecek bir şey gelmediği sürece kimseye kötü hisler beslemeyen birisi. •Cam Kapının Ardı’nı yazar ölümünden bir sene önce kaleme almış. Kitabın ilk 30 sayfasında Sōseki’nin küçüklüğünden yetişkinliğine kadar olan fotoğraflarını görüyoruz. Devamında ise, yazar kendi hayatını ve hayatından bazı kişileri anlatmış. Neredeyse her öyküde ölüm temasının kasvetini hissedebiliyorsunuz. Sōseki karamsar tarafını bize hissettirmemek için uğraşmış ama yine de iliklerinize işliyor. Ölümünün yaklaştığını hissetmiş ve bir veda kitabı yazar gibi adeta. Kendisine olan hayranlığımı hiçbir zaman tam olarak kelimelere dökemeyeceğim.
Cam Kapının Ardı
Cam Kapının ArdıNatsume Soseki · Africano Kitap · 2020424 okunma
146 syf.
·
Puan vermedi
Kitabı çok sevdiğimi bir solukta okuduğumu hatırlıyorum ama tüm ayrıntılar gitmiş aklımdan. Oysa ki uzak bir zamanda da okumadım. Sonrasında kitabın başında olan fotoğraflar kitabın içindeki kısımları kafamda canlandırmaya başladı. Çok naif bir yazar ve çok güzel alıntılarla dolu bir kitap
Cam Kapının Ardı
Cam Kapının ArdıNatsume Soseki · Africano Kitap · 2020424 okunma
146 syf.
·
Puan vermedi
Soseki bu kitabıyla insanı öyle bir yere götürüyor ki sanki yıllardır tanıyormuşçasına .) Japon edabıyatının sevilen yüzü tüm okurlara tavsiyemdir..
Cam Kapının Ardı
Cam Kapının ArdıNatsume Soseki · Africano Kitap · 2020424 okunma
146 syf.
·
Puan vermedi
Japon edebiyatının bir nevi kurucusu olan natsume soseki, sanki o kadar kitabı sizler için yazdım. Bir tane de kendim için olsun der gibi. Ölümü beklerken ve tam da döneminde birinci dünya savaşı patlak verdiği dönemde çalkantıda olan dünya ya benzer kendi hayatını kaleme almış. Anı tarzında yazılmış, çok ta alıp götüren bir kitap değil ama son kitabı olması sebebiyle yazarı seven okurların eminim okumayı isteyeceği bir anı kitabı. Ben olsam bütün kitaplarını okuduğum bir yazarın hayatını yaşam tarzını zevklerini ve nefret ettiği şeyleri öğrenmek isterim. Diğer kitaplarını da en yakın zamanda okuyacağım.
Cam Kapının Ardı
Cam Kapının ArdıNatsume Soseki · Africano Kitap · 2020424 okunma
Reklam
146 syf.
7/10 puan verdi
·
25 saatte okudu
Natsume Soseki, modern Japon edebiyatının öncü yazarlarından kabul ediliyor. Bu kitabında ise kendi anılarına yer vermiş. Kitap 39 kısa bölümden oluşuyor ve her bölümde bazen birbirleriyle bağlantısı olan, bazen olmayan anılar mevcut. Bu anıları aracılığıyla yazarı yakından tanımak mümkün. Yazar altı çocuklu bir ailenin son çocuğu olarak dünyaya gelmiş. O doğduğunda anne ve babası çok yaşlıymış. Hatta annesi bu kadar geç yaşta bir kez daha çocuk sahibi olmaktan utandığını sıkça dile getiriyormuş. Soseki, iki yaşına basmadan bir aileye evlatlık olarak verilmiş. Biyolojik anne ve babasından ilgi görmeden büyüdüğü için bu durumun yüreğinde açtığı yaraları hayatı boyunca hissetmiş yazar. Kitabı okumaya başladığımda tanımadığım birisiyle karşılıklı oturmanın gerginliğini üstümde hissettim. Bu tanımadığım insana kitabı okudukça aşina olmaya, zamanla da alışmaya başladım. Zaten anladığım kadarıyla yazar da kendi halinde, hatta yer yer çekingen olabilen bir mizaca sahip. Her ne kadar anılarında kendini açıklıkla ifade etse de, bu çekingen hali kelimelerin arasından hissediliyor. Bahsettiğim hissi hissetmemin nedeni belki de budur. Aslında bu durum, yazarın anlattıklarından bağımsız olarak, kitabı okumayı keyifli hale getirebilecek bir durum. Yazarı yakından tanımak için güzel bir tercih olabilir Cam Kapının Ardı. Yazarın başka kitaplarını da mutlaka okuyacağım.
Cam Kapının Ardı
Cam Kapının ArdıNatsume Soseki · Africano Kitap · 2020424 okunma
146 syf.
6/10 puan verdi
·
Beğendi
·
343 günde okudu
Yarım bıraktım diye düşünüyordum ta ki elime alıp son sayfalara doğru altını çizdiğim yerleri görene kadar. Bazı kitapların zamanı vardır. O vakit gelmeyince okura geçmez. Bana geçmedi bu defa belki başka bi sefere tekrar göz gezdiririm.
Natsume Soseki
Natsume Soseki
Cam Kapının Ardı
Cam Kapının Ardı
Cam Kapının Ardı
Cam Kapının ArdıNatsume Soseki · Africano Kitap · 2020424 okunma
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.