Çıplak ve Yalnız

7,6/10  (17 Oy) · 
36 okunma  · 
7 beğeni  · 
1.049 gösterim
Hayatın adil davrandığı bir kadın veya erkeğe henüz rastlamadım. İstediğini almak kalbin kaderi değil.

"Küçük ve yalnız" olduğunu sanan bir kahramanın "büyük ve kanlı" bir geçmişe yaptığı yolculuk...

Amcam ölünce ilk bana haber verdiler. İnanmadım. Olmaz öyle şey, dedim. Oldu valla, dediler, amcan öldü. Ya tabii ki ölmüştür, ayrı konu, ama ilk bana haber verdiğinize inanmıyorum, dedim. İnan, dediler, ilk sana haber verdik. Sustum ve benimle konuşan nefesin arkasındaki boşluğu dinledim. Yalan olsa bir hışırtısı, bir kıpırtısı, bir şeysi mutlaka duyulurdu. Doğru söylüyorlardı. Cidden amcam ölmüştü ve ilk bana haber veriyorlardı. Çok duygulandım. Hayatımda ilk kez bir konuda ilk akla gelen isim oluyordum. Peki, dedim, teşekkür ederim. Gururum okşandı. Bunu hiç unutmayacağım. Ayrıca hepimizin başı sağ olsun. Ölenle ölünmez. Allah geride kalanlara sabır filan. Ben müsaadenizle gidip biraz ağlayayım. İyi geceler. Telefonu kapattım.

Çıplak ve Yalnız son sayfasına dek elinizden bırakamayacağınız sarsıcı bir roman.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2013
 • Sayfa Sayısı:
  600
 • ISBN:
  9786050916225
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Esra Elmakasta 
26 Nis 19:35 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bu Hamdi Koç kimmiş, bakayım şu kitaba, okuyayım dedim iyi ki demişim. Kitabın sonunda biraz merakta kaldım sadece. Gittim başka kitabını da aldım. Bana göre dili akıcıydı, elimden bırakmadan okudum. Tavsiye ederim.

Erhan Kurupınar 
16 Mar 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

kitap gayet güzel bir başlangıçla karşılıyor bizi.Gizemli bir roman olacağını beklerken çok gereksiz uzatılmış bir kurgu var.Bu da okurken yorulmanıza ve sıkılmanıza neden oluyor.Ölüm temasını mizahi bir dille anlatması gülümsetiyor,onun haricinde sıradan bir roman demeliyim.Ancak yer yer güzel düşündürücü cümleler de var.

Alican Çolak 
19 Kas 2016 · Kitabı okudu · 97 günde · 8/10 puan

Kitapta uzatılmış kurgular var. Normal de böyle bir anlatım olduğunda sıkılırım. Ama Hamdi KOÇ bunu kitaba bağlayacak şekilde anlatmış. Fakat kitap biterken öğrenemeyeceğiniz bir sırrı da kendiyle birlikte bitirmiş.

Kitaptan 8 Alıntı

Demek ki yalnız kalmak için insanın önce hayatta sevdiği birine sahip olması gerekiyormuş. Öbür türlü yalnızlıklar sadece büyüme hataları, sadece aile veya arkadaş kazaları. Rastlantı yani, ve hızlı, hafif geçen yalnızlıklar.

Çıplak ve Yalnız, Hamdi Koç (Sayfa 408)Çıplak ve Yalnız, Hamdi Koç (Sayfa 408)

-Senin sesin değişmiş.
-Mümkündür.
-Konservatuvardaki hocamız derdi ki insanın en son sesi değişir.
-Ee?
-İnsanın sesi değiştiyse içinde bir şey ölmüş demektir.
Sessizlik...
-İlk ölen genellikle aşk olur.

Çıplak ve Yalnız, Hamdi Koç (Sayfa 580)Çıplak ve Yalnız, Hamdi Koç (Sayfa 580)
Aysel Omurtak 
11 Ara 2014 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Yatakta ya da kapalı bir odada yalnız kalmakla açık geniş bir odada, koltukta adam gibi oturarak yalnız kalmak arasında fark vardır. Yatağa gitmekte kaçmaya yakın bir his varken koltuk keyif ve güven esinler.

Çıplak ve Yalnız, Hamdi Koç (Sayfa 275)Çıplak ve Yalnız, Hamdi Koç (Sayfa 275)

Aşkta bir şey istememek gerek. Talepsiz olmak gerek.Aşk günlük hayata ait tecrübe değil çünkü. Günlük hayata ait olmaya başladığı zaman aşk olmaktan çıkıp alelade bir hal alıyor.

Çıplak ve Yalnız, Hamdi Koç (Sayfa 425)Çıplak ve Yalnız, Hamdi Koç (Sayfa 425)

Hayat sadece ahlak kurallarına uyarak geçmiyor,insanın içinden bazen cehenneme yaklaşıp kapıdan içeri şöyle bir bakası geliyor...

Çıplak ve Yalnız, Hamdi Koç (Sayfa 430)Çıplak ve Yalnız, Hamdi Koç (Sayfa 430)

Bir başka kadın aşk acısını her zaman hafifletiyor. Geçiremiyor tam ama hafifletiyor. Bunu söylemek biraz sevimsiz ama öyle. İkiyüzlü olduğumdan değil, ama vücut yatıştırılmak, akıl serbest kalmak, uyku uyunmak istiyor. Yoksa insan gün boyu, gece boyu aklı bir kadın düşüncesiyle kilitlenmiş halde yaşamak zorunda kalıyor ki bu da insana kendini sinsi ve zayıf ve iyice ikiyüzlü hissettiriyor.

Çıplak ve Yalnız, Hamdi Koç (Sayfa 443)Çıplak ve Yalnız, Hamdi Koç (Sayfa 443)

Anlamak öğrenmek değildir.Öğrenmek olması için insanın yaşaması ve korkuyu keşfetmesi gerekir.Anlamak hissetmeye başlamaktır ve bugüne aittir.Öğrenmek ise geleceğe aittir.Hata o yüzden yapılır.Her hata,biraz,bile bile yapılır.

Çıplak ve Yalnız, Hamdi Koç (Sayfa 441)Çıplak ve Yalnız, Hamdi Koç (Sayfa 441)

Bir mezar kapanırken herkesin aklı kendi içine kapanıyor. Ölenin yalnızlığı kimseye kendi yalnızlığından fazlasını düşünme izni vermiyor.

Çıplak ve Yalnız, Hamdi Koç (Sayfa 134)Çıplak ve Yalnız, Hamdi Koç (Sayfa 134)

Kitapla ilgili 1 Haber

‘Türkiye’de cenaze hafızanın sonudur.’
‘Türkiye’de cenaze hafızanın sonudur.’ Hayatın adil davrandığı bir kadın veya erkeğe henüz rastlamadım. İstediğini almak kalbin kaderi değil. “Küçük ve yalnız” olduğunu sanan bir kahramanın “büyük ve kanlı” bir geçmişe yaptığı yolculuk…” Hamdi Koç ile 43. Orhan Kemal Roman Armağanı’nı kazanan romanı Çıplak ve Yalnız’ı konuştuk.