Daisy Miller (Türkçe - İngilizce)

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.730
Gösterim
Adı:
Daisy Miller
Alt başlık:
Türkçe - İngilizce
Baskı tarihi:
Haziran 2010
Sayfa sayısı:
176
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055588533
Orijinal adı:
Daisy Miller
Çeviri:
Ayşe Özkay
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bordo Siyah Yayınları
Henry James, ayrı sosyal katmanlara ait iki insan arasındaki ürkek, temkinli ilişkinin görünmez, ama sert duvarlara çarpmasını, alt sınıfı hor gören Amerikan aristokrasisinin eleştirisine dönüştürüyor. Sessiz bir eleştiri bu; tıpkı İsviçre’nin sakin gölleri gibi durgun; gürültüsüz bir dünyada ritüellere bağlanmış insan ilişkileri gibi. Bu ortamdan kaçan Daisy Miller Roma’da, Collosium’un sivrisinekleri gibi üzerine üşüşen İtalyan erkeklerinde de aradığı aşkı bulamayacaktır.
112 syf.
·1 günde
Daisy Miller Amerikalı bir genç kız olup yaptığı Avrupa gezilerinden birinde Amerikalı Bay Winterbourne ile karşılaşır ve tanışırlar Winterbourne Daisy'in güzelliğinden etkilenir ve aşık olur. Kitabın başlarında ikili arasında bir aşk yaşanacağını ve bunun anlatılacağını düşünebiliriz. Fakat Daisy birçok erkekle flört eden bir genç kızdır. Ve erkeklerle yaptığı geziler ve flörtler ile eleştirilen ve yaptığının doğru olmadığını söyleyen Avrupa insanları ile bir aradadır. Ama Daisy bu eleştirilere aldırmayan özgür bir genç kız olduğunu söyler. Daisy, Winterbourne ile Roma'da tekrar karşılaşır ve Roma'da tekrar karşılaşmalarında Daisy bir İtalyan ile flört etmektedir. Kitap aslında bize Daisy'in yaptığı flörtler ile yaşadığı yalnızlığı anlatılıyor.
Kitap akıcı ve güzel bir anlatım ile yazılmıştır. Okumak isteyenlere keyifli okumalar...
141 syf.
·1 günde·6/10 puan
Amerikalı güzel kız olan Daisy Miller'in annesi ve erkek kardeşi ile yapmış olduğu Avrupa yolculuğu anlatılmakta. Asıl konu aşırı dikkat çeken güzelliği ve Avrupa kültürünün hal ve hareketlerindeki rahatlığı yüzünden çevreden tepki çekmesi şeklinde. Bu gezi sırasında Amerika'da yaşamış bir genç ile karşılaşarak kendisine deliler gibi aşık etmesi ve farklı yöntemlerle Daisy'nin karşılık vermemesi şeklinde ilerliyor. Kitap zamanında kızlara kötü örnek oluyor diye yasaklanmış bile. Kitapta 19. Yüzyıldaki sınıf ayrımına da arka planda yer verilmiş. Günümüzde normal karşılaştığımız durumların o zamanda şiddetle zengin-fakir uçurumunu gösteriyor. Herkese iyi okumalar.
100 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Kısa bir sürede okunabilir bir kitap. Kitabı okurken ( bir erkek olarak ) ana karakterin yaptıklarına sinir olmuyor değilim ;ama kendime şu soruyu soruyorum. Kitaptaki ana karakter (Kadın:Daisy Miller) ya erkek olsaydı ve onun çapkınlık ya da flört hikayelerini dinliyor olsaydık tutumum gene aynı olur muydu? Ve araya toplumsal sınıfları sokup o erkeği asi olarak tanıtarak devam etsek. Bence bambaşka bir yapıt ortaya çıkardı :)ve tutumum aynı olmazdı. Bu yüzden kitap bana bir ayna tutuyor :) Kadın ve erkek eşitliğini savunduğunu düşünüyorsun ve bu kitabı okuyup kadına sinirleniyorsun. Ne kadar da kendimle çelişen düşünceler içerisindeyim. Kitap anlatmak istediği ile ve anlattığı dil ile çok basit aynı ana karakter gibi ve bana göre kitabı güzel yapanda bu :) Bir konuyu ne kadar basit ve anlaşılır bir şekilde anlatıyorsak bence iyi bir yazar ya da anlatıcıyız demektir. Bu yüzden kitabı beğendim.
152 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10 puan
Daisy Miller, Henry James'in çok okunan ve sevilen novellalarından biri. James çok üretken bir yazardı. Yirmi romanı, kısa hikâyeleri, oyunları, eleştirileri, seyahat kitapları ve özyaşam öyküsü de yazmış olan James modern romanın gelişimine katkıda bulunmuş önemli yazarlardan biridir.

Daisy Miller, maddi durumu iyi Amerikalı güzel ve saf bir genç kızın Vevey'de Winterbourne isimli genç bir erkekle tanışmasıyla başlar. Winterbourne, Daisy Miller'dan çok etkilendiği hâlde onu oldukça naif bulur. Genç erkeklerle vakitsiz gezmelere çıkan, annesini ve hizmetkârlarını dinlemeyen uçarı birisidir Daisy.

Winterbourne daha sonra İtalya'da Daisy Miller ile tekrar buluşur fakat Daisy İtalyan bir gençle gezip tozmakta Winterbourne'e imalı sözlerde bulunmaktadır. Winterbourne'un tanıdığı aristokrat geçinen kadın ve Winterbourne, Daisy'ye yaptığının çok yanlış olduğunu, gece gündüz demeden gençlerle gezmesinin yakışık almayacağım, hoş karşılanmayacağını söylemelerine Daisy bildiğinden şaşmamaktadır. Hastalık kalacağı söylentilerine aldırmayan Daisy nihayetinde hastalanır ve ölür. Winterbourne eski yaşantısını devam eder.

Daisy Miller şaşırtıcı bir novella. Kitabın başında bir aşk yaşanacağı izlenimi doğuyor ama gerçekleşmiyor. Winterbourne çok etkilendiği Daisy'nin peşinden gitmiyor, ısrar etmiyor. Daisy'nin Winterbourne'e aşık olduğu yolunda bir izlenim edinilse de bu da tam anlamıyla gerçek olmuyor. Daisy Winterbourne'e onun peşinden koşmadığını, kendi "işlerinin" peşinden gittiğini ima ediyor. Gerek sonu gerekse olayların gelişimi açısından sıra dışı denilebilecek bir novella Daisy Miller.

Bugünden bakıldığında novellanın konu itibariyle sıradan olduğu düşünülebilir fakat aldığı tepkilerle Amerika'da dahi yayımlanma şansı bulamayan bir kitaptır Daisy Miller. İlk önce İngiltere'de yayımlanmış ve Amerikan kızlarının özgürlüklerine düşkünlüğünü, Avrupa'daki toplumsal normların gericiliğini açık bir biçimde vurgulayan bir novella olarak öne çıkmıştır kitap. Daisy'nin masumiyeti ve içtenliği, bildiği gibi yaşama ve hiçbir toplumsal kurala uymama ilkesiyle Daisy Miller edebiyatta özgürlükçü genç kadınların önemli örneklerinden biridir.
152 syf.
·3 günde·7/10 puan
Toplum kurallarına aykırı, önüne gelen her erkekle flört etmekten çekinmeyen güzel bir kadın ve kadının güzelliğinden adeta büyülenmiş bir adam. Çevremizde de rastlayabileceğimiz türden bir hikaye. Adamın gözünden bakarsak ikilemde kalmışlığın, kadının gözünden bakarsak toplum kurallarının ve sınırlamalarının hiç anlam ifade etmediği bir insanın öyküsü.
118 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10 puan
Henry James ile ikinci buluştugum kitap oldu. Anlatımın oldukça akıcı olduğu bu novella, yıllar önce Amerikalı genc kızları aşağıladığı gerekçesiyle hem elestirilmis hem de yasaklanmış. Henry james masalsı bir anlatımla okuru betimlemeye boğmadan Avrupada yolculuğa çıkarıyor bizi ve anlatmak istediklerini hiç sıkmadan sunuyor. Okurken o donemin sosyete kavramını ve bu sosyetenin toplumda ne kadar etkili olduğunu gözlemliyoruz.
Sevgili Daisy'imiz Amerikalı genç ve zengin bir kızımız. Kadın erkek gören herkesi etkileyen bir güzelliğe sahip. Kızımız sosyetik hayata önem verdiğini söylemesine rağmen, sosyetenin uygun görmediği davranışlarda bulunuyor. Tabi sosyete bos durmuyor başlıyor kizimiz hakkında dedikodulara. Daisy kendi fikirlerine uygun dusmeyen bu sıkıcı kuralları es geçerek eğlenmek ve hayattan keyif almaya odaklanıyor. Burada benin gördüğüm etkisiz anne figürü Daisy karakterinin bagimsiz olmasına etken olduğunu düşünüyorum. Ancak hikayemiz mutlu bitmiyor yine de keyifli bir okuma oldu. Klasik okumayi sevenler, araya bir nefes olsun ne okusam diye düşünenler mutlaka okuyun ;)
120 syf.
·6 günde·Beğendi·5/10 puan
Klasiklere taktığım şu dönemde Daisy Miller'ı az sayfa sayısına sahip olmasından ve konusunun çok ağır olmamasından dolayı okuma listeme bir mola olması amacıyla eklemiştim. Çok kısa sürede hatta bir oturuşta okunabilecek akıcı ve kısa bir kitap. Dönemin Avrupa'sının muhafazakârlığı göz önüne çıkıyor kitapta. Ana karakter Daisy çevresinin düşüncelerini ve söylediklerini umursamayan ve yönlendirilmekten hoşlanmayan Amerikalı bir kadın. Sosyeteye önem veriyor fakat toplum tarafından hoş görülmeyecek davranışlara sahip. Toplumun istediği gibi değil kendi istediği gibi yaşamasını sevdim. Kısacası kendi özgürlüğüne sahip olmak istiyor. Değişik bir karakter, çoğu zaman neyi amaçladığını anlayamıyorsunuz. Kitap kısa olmasına rağmen içinde pek çok anlam barındırıyor aslında. Bahsedilen şehirlerden tut da kitabın sonunda Daisy'nin ölmesine kadar her şey ayrı anlama sahip. Daisy toplum tarafından tabir-i caizse "aşüfte" damgası yiyor; Winterbourne ise roman boyunca Daisy'e aşkını itiraf etmek yerine onun kişiliğini analiz etmeye çalışıp, kendine uygun olup olmadığını anlamaya çalışıyor ve en sonunda da uzaklaşmayı seçiyor zaten. Roma da Daisy'nin sonu oluyor. Daisy'nin ölümü, toplum tarafından belirlenen cinsiyet normlarına uygun yaşam sürmeyen kadınların sonunu temsil ediyor olabilir mi? Bilmiyorum.
120 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10 puan
Daisy Miller özgürlüğüne düşkün, istediği zaman istediği yerde istediği kişiyle rahatça flört eden ve toplumun ne dediğine aldırmayan bir genç kadın. Amerika ve Avrupa arası bir karşılaştırma var bu özgürlükçü davranışlarda. Zira kendi ülkesinde kimse bunlara takmazken Avrupa muhafazakar bir kıta olduğu için zorluk çekiyor. Bunun yanında yaşanan bir aşk toplumdaki sınıf çatışmasını gözler önüne sürüyor. Kısa ama güzel bir kitap. Yazarı okumaktan zevk alıyorum ama favorilerim arasında değil.
112 syf.
·7/10 puan
Yayınlandığı dönemde bir çok eleştiriye maruz kalan yazar. O dönemin baskıcı ve toplum ilişkilerini eleştirmis. Kitabın başında bulunan önsözü ile okuduğum zaman daha bir taşlar yerine oturuyor.
152 syf.
·8/10 puan
Neden bazen hislerimizi söylemekten korkarız?
Belki de korku değil,bilinçli bir uzak kalma isteği.Gösterişli,güzel bir genç kızın iç derununa olan sadakatsizliği.İnsan ne sonuçlar doğuracağını hesap etmeden bir kere olsun ruhunu,kalbini sevdiği insana hesapsızca açsın,ölüm ansızın ve keskin bir acı ile gelmeden sevdiğini söylesin.
120 syf.
·1 günde·7/10 puan
Kısa, akıcı, duru bir kitap. Toplumun bazı değer yargılarını sorguluyorsaniz okumanızı tavsiye ederim.
...
Daisy Miller şu an günümüzde bile pek kabul görmeyecek güzel, alımlı ve gönlünce hareket eden bir karakter. "Toplum kurallarını" umursamaması ve onlara uymaması nedeniyle kendince "ahlaklı" kişiler tarafından her hareketi yargılanan bir genç kız.
Kimi hareketleri yaşının verdiği cahillikten ve rahat aile yapısından kaynaklı olabilir fakat toplumda kabul gören hareketlerin hepsi gerçekten en doğrusu mu?
Winterbourne, kendini modern insan olarak gören ama geleneksel bakış açısının baskısından kurtulamayan genç adam. Soruyorum sana? Değer mi?
Çok cahiller, ama çok da masumlar. Buna dayanarak kötü olmadıkları söylenebilir.
Henry James
Sayfa 62 - Bordo Siyah Klasik Yayınları
Genç kız, birbirlerine uymayan ve bir ahenksizlik içinde çalkalanan ufak, büyüleyici ve cezbedici parçaların bir araya gelmiş hâli gibiydi.
Bir erkeğin bana hükmetmesine ya da yaptıklarıma karışmasına hiçbir zaman müsaade etmedim.
Henry James
Sayfa 74 - Bordo Siyah Klasik Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Daisy Miller
Alt başlık:
Türkçe - İngilizce
Baskı tarihi:
Haziran 2010
Sayfa sayısı:
176
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055588533
Orijinal adı:
Daisy Miller
Çeviri:
Ayşe Özkay
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bordo Siyah Yayınları
Henry James, ayrı sosyal katmanlara ait iki insan arasındaki ürkek, temkinli ilişkinin görünmez, ama sert duvarlara çarpmasını, alt sınıfı hor gören Amerikan aristokrasisinin eleştirisine dönüştürüyor. Sessiz bir eleştiri bu; tıpkı İsviçre’nin sakin gölleri gibi durgun; gürültüsüz bir dünyada ritüellere bağlanmış insan ilişkileri gibi. Bu ortamdan kaçan Daisy Miller Roma’da, Collosium’un sivrisinekleri gibi üzerine üşüşen İtalyan erkeklerinde de aradığı aşkı bulamayacaktır.

Kitabı okuyanlar 366 okur

  • Firdevs
  • Eddy Erdem K.
  • Samed Zengin
  • Merve Türk
  • Pluviofil
  • Özlem Bayrak
  • Nevin Eken
  • Küçükaslan
  • mrv’
  • AdemYıldırım

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%1.6 (2)
9
%0.8 (1)
8
%0.8 (1)
7
%4 (5)
6
%1.6 (2)
5
%0.8 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0