Daralma

8,6/10  (11 Oy) · 
36 okunma  · 
7 beğeni  · 
1.787 gösterim
"Orwell söz konusu olduğunda biçem, insandır."

George Bowling, kırk beş yaşında, evli ve çocuklu, evi ipotekli, beli giderek kalınlaşan, takma dişleri yenilenmiş ve kasvetli yaşamından kaçmayı umutsuzca arzulayan bir sigortacıdır.
İkinci Dünya Savaşı patlak vermek üzeredir; yiyecek kuyruklarının, askerlerin, gizli polisin ve zorbalığın gelmekte olduğunu sezen Bowling modern çağdan korkmaktadır. Böylece çocukluğunun dünyasına, huzur ve dinginlikle dolu bir
pastoral sığınak olarak anımsadığı köye kaçmaya karar verir.
Ancak sığınak saydığı yerde kendisini nelerin beklediğinden habersizdir.

"Çok şaşırtıcı, üstelik son derece gerçekçi" 'Bin Dokuz Yüz Seksen Dört' bu kitapta cenin halinde. 'Hayvan Çiftliği'de öyle.. Pek az roman, hem iki klasiğin tohumlarını taşıyıp hem de kendi başına bir okuma ziyafeti sunabilir."
-John Carey, Sunday Times-

"Orwell'ın kara mizahı her zamankinden daha canlı.
Kaçırılmaması gereken bir kitap."
-Observer-
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2005
 • Sayfa Sayısı:
  272
 • ISBN:
  9789752730892
 • Çeviri:
  Zuhal Bilgin
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Serdar Poirot 
07 Eki 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Usta yazardan son derece güzel bir roman. George Bowling adında bir sigorta temsilcisinin hayat hikayesini anlatıyor. Hilda adında bir kadınla evli ve iki çocuğu olan bu adam Aşağı Binfield denen yerde doğmuş ve büyümüştür. Birinci Dünya Savaşı'na da katılan George'un çocukluğunda en büyük eğlencesi balık tutmaktır. Kasabasındaki konakta gizli bir havuz keşfetmiş ancak orada hiç balık tutamamıştır. Bir gün at yarışında on yedi dolar kazanır. Hitler iyice gemi azıya almıştır ve savaş kapıdadır. George bir çılgınlık yapar ve 20 sene gitmediği eski kasabasına gidip balık tutmaya karar verir. Hilda'yı bir şekilde kandırıp yola çıkan George, kasabaya varır ancak büyük bir hayal kırıklığına uğrar. Kasaba çok büyümüştür ve hiç bir şey eskisi gibi değildir. Eski sevgilisi Elsie bile. Ve geri döndüğünde Hilda'nın bir sürprizi ile karşılaşacaktır. Suçu olmadığı halde onu aldattığını düşünen Hilda'yı ikna edebilecek midir acaba? Keyifle okunan bir roman.