Decameron

7,7/10  (20 Oy) · 
67 okunma  · 
19 beğeni  · 
1.853 gösterim
Giovanni Boccaccio (16 Haziran 1313 - 21 Aralık 1375) İtalyan bir yazar ve şairdir.

Rönesans hümanizmi için oldukça önemliydi; eserleri arasında Decameron en fazla tanınanıydı. Döneminde realizmi, hisleri ve zekasıyla kullandığı için önemli olmuştur.

Giovanni Boccaccio´Nun Floransa, Uffizi´Deki Heykeli

Floransalı bir bankacının; evlilik dışı bir ilişkisinden doğan Boccaccio, önceki bir biyografisinde annesinin Parisli bir kadın olduğu ileri sürülmüştür. Floransa´da büyümüş; ve Dante´den esinlenmiştir. Babasının Napoli´ye taşınması üzerine; O da taşınır ve 6 yıl burada yaşar. Studium´da hukuk eğitimi aldıktan sonra; bankacılık yerine hukuka yönelir. 1330 yılında Mario ve Giulio isminde iki de evlilik dışı çocuğu olur.

Bu dönemde Filostrato ve Teseida şiir çalışmalarına da başlar ve Fransız edebiyatından esinlenir. Floransa´ya veba salgını sonrasında 1341´de geri döndükten sonra; Ameto´yu yazar. 1344´de tekrar evlilik dışı bir çocuğu Violante doğar.

1348´deki kara ölüm Floransa´yı da oldukça etkiler ve bu daha sonra Decameron´da kullanılacaktır. Bu salgında nüfusun %75´i ölür. Decameron´u yazmaya 1349 yılında başlayan Boccaccio, 1352´de eserini bitirmesine rağmen, 1370-1371 yıllarında da eserini tekrar yazar. Yazıtları hala günümüzde mecvuttur.

Giovanni Boccaccio dünya edebiyatının ilk hikâyecisi olarak sayılmaktadır (Decameron ise ilk hikâye). Boccaccio aynı zamanda tartışmalara sebebiyet verse de ilk roman yazarı olarak da kabul edilir...

Obezite sorunları da yaşayan Boccacio, son yıllarını hastalıkla geçirir ve 21 Aralık 1375´de ölür.
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2016
 • Sayfa Sayısı:
  743
 • ISBN:
  9786059317740
 • Orijinal Adı:
  Decameron
 • Çeviri:
  Rekin Teksoy
 • Yayınevi:
  Yason Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Çok okuru yokmuş sanılsa da Giovanni Boccaccio'nun ünlü Decameron hikayelerini bilmeyen azdır sanırım.
Kitaplığınızda bulunması gereken , zevkle okuyacağınız bir eser.

Hasan Suphi 
25 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Boccaccio tarafından 1348-1351 yılları arasında kaleme alınan Decameron, bir çok açıdan önemli bir eserdir. İlkin, o zamana kadar aristokrat kesime hitap eden ve Latince kaleme alınan eserlerle dolu İtalyan yazınında İlahi Komedya ile beraber halk dili olan İtalyanca ile yazılan ilk eserlerdendir. Boccaccio, veba salgını döneminde yazılan eserin amacının "yaşamın unutulan güzelliklerini" hatırlatmak olduğunu söyler. Ayrıca eser dönemsel bir değişimin de işaretidir. Sadece dini konulara, ahlaki değerlere gönderme yapan eserlerin ciddiye alındığı bir dönemde, bireylerin gerçek yaşamlarını ve değerlerini aktarmıştır. Zaten eserde geçen öykülerin bir çoğu İtalyan halk öyküleridir. Bilindiği üzere yıllar sonra gerçekleşecek olan Rönesans'ın sanattaki yansıması da din merkezli evren anlayışından insan merkezli bir anlayışa geçiştir.

Eserde din adamlarının iki yüzlülükleri, kahramanlık hikayelerinin yanı sıra erotik hikayeler de yer alır. Zaten eserin bu kadar eleştirilmesinin sebebi de içerisinde barındırdığı, halkın süzgecinden geçmiş, oldukça gerçekçi ancak yer yer yaralayıcı erotik hikayelerdir. Bu yönde bir gerçekliği kaldıramayan ya da cinsellikten utanan arkadaşların kitaptan uzak durmasını tavsiye ediyorum. Zira edebiyat tarihini kendi ahlaki kıstaslarımızla değerlendirdiğimizde Binbir Gece Masalları'ndan tutun, Tolstoy'un birçok eserine varana değin koca bir külliyatı yok saymamız gerekiyor.

Son olarak eser birçok çevirmen tarafından Türkçe'ye yarım yamalak çevrilmiş, bazıları çevirdikleri eseri aşağılamaktan geri durmamışlar. Neyse ki, Oğlak Yayınları tarafından tam metin, utanılmadan, çevrilmiş. Bu çeviriden okumanızı, okuduktan sonra Pasolini'nin eserdeki 10 öyküyü sinemaya taşıdığı Il Decameron filmine de bakmanızı tavsiye ediyorum.

Mehmet Reşit 
 25 Tem 2017 · Puan vermedi

Boccaccio, Orta Çağ'ın sonuna doğru, şiir alanında Dante ve Petrarca kadar etkin olamayacağını anlayınca italyan halk dilinde eser vermeye başlamış. Böylece öykü ile yazınını sürdürmüş. İşte Decameron, bu sebeplerle alanında çığır açmış, özgün yapısıyla birlikte bir ilk olmayı başarmış.
Boccaccio'nun kadınlara -duyarlı, acı çeken kadınlara- adadığı bu öykü-öyküler... din adamlarının yobazlığı, çıkarların, hilelerin, sonu ibretlik mesajların ve ders niteliğinde ifadelerin kullanıldığı öyküler içeriyor.

Şimdi kitap hakkında bilgi verecek olursak;
Veba salgınında ölümler çoğalırken, yedi soylu kadın bir araya gelip göz göre göre ölümü bekleyeceklerine diğer bazı insanlar gibi son günlerini eğlenerek geçirmeye karar veriyorlar. Yanlarına onlara eşlik etmeleri için de üç genç erkek alıp bir şatoya yerleşip ne yapacaklarını konuşuyorlar. En sonunda da her gün bir kral seçip onun aracılığıyla sırasıyla öyküler anlatmaya başlıyorlar. Her gün on öykü anlatılacak şekilde vakit geçiriyorlar. On günün sonunda, yüz öykünün anlatıldığı kitap ayrılıp eve dönmeleriyle sona eriyor...

Inci DERYA 
30 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

aman Allahim insan oglu nelere qadirmis??? hec din mensublari rahib ve kesisler de onlardan geri qalmir.... bu kitabdaki bir-birinden maraqli ehvalatlar adami dusunmeye vadar edir...

Dilara Adar 
 10 Eki 2017 · Kitabı okudu · 71 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yason yayinciliktan degil oğlak yayinlarindan okuyorum. Sansürsüz bir anlatim var. Henuz kitabin baslarindayim ama anlatimdaki sürüklerlik beni fazlasiyla etkiledi. Zaten yazarindan da yapitin kalitesi anlaşılıyor. Ilerleyen gunlerde tekrar yazacağım. --1--
Şunu kesin bir dille söylüyorum; kesinlikle okuyun. Dünya edebiyatındaki ilk öykü kitabını, Boccaccio'nun başyapıtını, Orta Çağ Italyasini görün.

Kitaptan 14 Alıntı

Dilara Adar 
29 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

..."Dudak öpülmekle eskimez, Ay gibi yeniden doğar" denir.

Decameron, Giovanni Boccaccio (Sayfa 187 - Oğlak yayınları)Decameron, Giovanni Boccaccio (Sayfa 187 - Oğlak yayınları)
Mehmet Reşit 
14 Tem 2017 · İnceledi · Puan vermedi

İnsanın içini kavuran öç alma isteğinin tadını, ancak haksızlığa uğrayanlar bilir.

Decameron, Giovanni BoccaccioDecameron, Giovanni Boccaccio
Mehmet Reşit 
10 Tem 2017 · İnceledi · Puan vermedi

Düşünüp taşınmaya zaman tanınmazsa, geleceğe ilişkin sağlıklı kararlar alınamaz.

Decameron, Giovanni BoccaccioDecameron, Giovanni Boccaccio
Küçük kara balık 
14 Oca 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir zamanlar dayanılması onca zor olan sevdam, şimdi tatlı bir anı oldu.

Decameron, Giovanni BoccaccioDecameron, Giovanni Boccaccio
Leyla 
09 Ara 2017 · Kitabı okudu

HEPİNİZ bilirsiniz ki, akılsızlık insanı en büyük saadetten, en derin sefalete düşürebilir. Buna mukabil akıl insanı en büyük tehlikeden kurtararak tam bir huzura eriştirebilir.

Decameron, Giovanni BoccaccioDecameron, Giovanni Boccaccio

ZARİF bir nükteyi anlayabilen ve anlarsa cevaplandırabilen pek az kadın bulunması ne hazindir! Çünkü zamanımızda artık zekâya değil, vücut güzelliğine itibar edilmektedir. Bir kadın ne kadar süslenir, boyanırsa o kadar fazla saygı ve itibar beklemektedir. Bu süs ve boyalarının içinde ya taş gibi susmakta veya konuşmaları susmalarını aratmaktadır.

Decameron, Giovanni BoccaccioDecameron, Giovanni Boccaccio
Mehmet Reşit 
23 Tem 2017 · İnceledi · Puan vermedi

Belki kötü alışkanlıkların yol açtığı geçici bir kusur, belki insan yapısından kaynaklanan bir eğilim; insanların iyi şeylerden çok, kötü şeylere gülmeleri sonucunu doğurur. Özellikle de olay kendilerini ilgilendirmiyorsa.

Decameron, Giovanni BoccaccioDecameron, Giovanni Boccaccio
Mehmet Reşit 
23 Tem 2017 · İnceledi · Puan vermedi

Kulaklardan girip kalbe ulaşan sözcüklerin gücü, birçoklarının sandığından çok daha fazladır...

Decameron, Giovanni BoccaccioDecameron, Giovanni Boccaccio
2 /