Delilik Ülkesinden Notlar

8,8/10  (9 Oy) · 
25 okunma  · 
11 beğeni  · 
977 gösterim
Ayşe Şasa, bireysel ve toplumsal hastalığının kesiştiği noktada, İbn Arabi'yle tanıştığını söylüyor. Muhtemelen reddettiği bir dünyayla tanışınca huzura yaklaştığını hissetti; yaşadığı kavmin reddettiği kesimiyle temasa geldi... Kendisini anlatan Ayşa Şasa dostumuzdan bizim de öğreneceğimiz vardır.
- İlber Ortaylı-
Esasen sinemacı olan Ayşe Şasa, denemelerinde görsel olan ile zihinsel olanı kendi gönül aydınlığında sentezleyerek ifade ediyor. Bu yaklaşım meselelere hem oldukça gerçekçi hem de metafizik açılımlar getiriyor. Yazıların etkisi samimiyetinde. Bu samimiyet yer yer müspet manada safiyete dönüşüyor. Bunca yıldır gögüs gerdiği hayatın ağır yüküne dayanmaktan oluşan bir temizlik, bir hayret. Günümüz entelektüel yaşamında az rastlanır bir meziyet.
- Mustafa Kutlu-
Ayşe Şasa, bir ermişin hayatını anlatıyor ipek kanatlı sayfalarda..
"Bu az şey değil."
- Hilmi Yavuz-
 • Baskı Tarihi:
  2006
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  9789752634886
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:

"Kâinatın sırlarına nüfuz etmek için akıl yetersizdir. Vardır, önemlidir, fakat yetersizdir."

Delilikler ülkesinden notlar
Ayşe Şasa
Çok güzel bir kitap

Kitaptan 16 Alıntı

elif 
19 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Einstein'in dünyaya dilini çıkaran fotoğrafı hep gözümün önünde. Hiçbir şey bilimin cinnetle olan gizli içsel akrabalığını bu kadar iyi aktaramaz.

Delilik Ülkesinden Notlar, Ayşe Şasa (Sayfa 14)Delilik Ülkesinden Notlar, Ayşe Şasa (Sayfa 14)

"Okuduğum her satır yazının, izlediğim her kare filmin, düşündüğüm her düşüncenin gerçek ve canlı bir yaşantıya dönüştüğü ve beni yargıladığı geçitteyim. Bilgilerim bana karşı. Bilgilerim vicdan olup yargılıyor beni. Beynimdeki sinema ekranında, belleğim vicdanım oluyor. Düşüncelerimi yaşıyorum. Bir akarsu hızıyla düşüncelerim zaman ve uzam oluyor. Düşüncelerim, hayallerim yargılıyor beni. Bir insan teki olarak ne kadar çok günahım, ne kadar çok sevabım olduğuna şaşırıyorum. Bir günü beşyüz yıl gibi yaşamışım ve şuanda, çoğalıyor, çoğalıyor o yüzyıllar. Kendimin değil, belki de tüm insanlığın bilinçaltıyım."

Delilik Ülkesinden Notlar, Ayşe ŞasaDelilik Ülkesinden Notlar, Ayşe Şasa
Suskun/ca 
30 Kas 2014 · Kitabı okudu · 8/10 puan

İnsanlığın tüm serüveni, milyonlarca, milyonlarca yıllık aşamalar, bir delilik nöbetinin tek bir dakikasında yaşanabiliyor. Çünkü bilinç çöktüğü zaman, zaman ve mekan ilintileri kopuyor. Kimseye, hiç kimseye anlatamadığım şeyleri -sözle anlatmak mümkün değil, hiç kimse bilmek istemiyor delilik ülkesinin sahiciliğini- buraya tüm gücümle aktarmaya çalışmalıyım.Somut biçimde kayda geçirip yaşadıklarımın, başka insan teklerinin bilincine değmesini sağlamalıyım. Neden bilmiyorum, bana da, başkalarına da yararı olabileceğine inanıyorum bunun...

Delilik Ülkesinden Notlar, Ayşe Şasa (Sayfa 17)Delilik Ülkesinden Notlar, Ayşe Şasa (Sayfa 17)
yılmaz 
24 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

Yüzü düşünceleri kadar güzeldi. Düşündükçe daha da güzelleşiyordu.

Delilik Ülkesinden Notlar, Ayşe Şasa (Sayfa 49)Delilik Ülkesinden Notlar, Ayşe Şasa (Sayfa 49)
Suskun/ca 
30 Kas 2014 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bana doğduğumdan bu yana hiç kimse doğrudan Allah'ı telkin etmedi. Allah'tan başka her şey bana öğretildi. Ve bu yüzden deliliğim, sonunda, bana bir ebedi hayat bilinci olarak geldi...

Delilik Ülkesinden Notlar, Ayşe Şasa (Sayfa 21)Delilik Ülkesinden Notlar, Ayşe Şasa (Sayfa 21)
yılmaz 
24 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

Bir delinin, belki en çok sahip olduğu şeyi, kıyamet bilincini anlatmak ne zor.

Delilik Ülkesinden Notlar, Ayşe Şasa (Sayfa 21)Delilik Ülkesinden Notlar, Ayşe Şasa (Sayfa 21)
yılmaz 
24 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

Bir delinin hakikate bakışı hiçbir felsefi tutarlılık taşımaz.

Delilik Ülkesinden Notlar, Ayşe Şasa (Sayfa 15)Delilik Ülkesinden Notlar, Ayşe Şasa (Sayfa 15)
Suskun/ca 
04 Ara 2014 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Yirminci yüzyılda, bir islam ülkesinde yaşayan bir derviş, fevkalade kozmopolit, fevkalade modern bir alışveriş merkezinde, burjuvaların gözdesi pahalı bir lokantaya girer. Bir biftek ve Fransız kahvesi ısmarlar. Bifteğini yer, kahvesini içerken o, tayy-i mekan, tayy-i zaman etmiştir. 2004 yılında, Frengistan ülkelerinden birinde, dünya başkentlerinin en büyüğünde kurulmuş bir sufi dergahında, büyük ve muhteşem bir halka oluşturmuş "Ya Hayy, Ya Kayyum" diye dönüp duran bir dervişler devranına katılır. Devrandan sonra oturur, dervişlerle sohbet eder, çay içer, fındık fıstık yer. Kalkar. Frengistan'daki büyük dünya başkentinden bir başka dergaha gider. Her milletten dervişlerle sohbet yapar, gönlünü şenlendirir. Geriye kalan dergahları görmeyi bir başka güne bırakarak yine tayy-i mekan, tayy-i zaman eder, İslam ülkesindeki modern alışveriş merkezinde bulunan o pahalı lokantaya döner, hesabını öder. Derviş sonra gönlü şenlenmiş, ruhu ibadet le neşelenmiş olarak kalkar gider. Pahalı lokantadaki burjuvalar yemeklerine devam etmektedirler.

Bilenler der ki, bütün sır, gönlün ışıttığı o zihinsel ekranda, "tahayyül" denen o mübarek odaktadır. Kalbini yeterince cilalayan, tahayyülünü yeterince inceltip geliştiren, Hz. Allah'ın dostluğunu kazanan, zahirde hangi zamanda, hangi mekanda görünürse görünsün, gerçekte Hz. Allah'ın ve O'nun dostlarının yanındadır.

Delilik Ülkesinden Notlar, Ayşe Şasa (Sayfa 101)Delilik Ülkesinden Notlar, Ayşe Şasa (Sayfa 101)
yılmaz 
24 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

Doğu'nun dikey olan mutlak ve zamansız tekamül idealleriyle Batı'nın yatay olan, zamana, göreceliğe yönelik idealleri bir haç gibi kesişir. Bu haç da şimdilerde yaşadığımız kentin tam ortasından geçiyor.

Delilik Ülkesinden Notlar, Ayşe Şasa (Sayfa 69)Delilik Ülkesinden Notlar, Ayşe Şasa (Sayfa 69)
yılmaz 
25 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

Bu çağın akıllılık diye kastettiği şey bir sapkınlık.

Delilik Ülkesinden Notlar, Ayşe Şasa (Sayfa 151)Delilik Ülkesinden Notlar, Ayşe Şasa (Sayfa 151)
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber