Deve Gözü

7,1/10  (16 Oy) · 
44 okunma  · 
8 beğeni  · 
698 gösterim
Aytmatov, milletinin tarih boyunca kazandığı sosyal, kültürel, ahlaki, edebi, askeri yani bütün maddi ve manevi zenginliğini eserlerine yansıtmış, yaşadığı coğrafyanın insanının tarih içinde kazandığı değerleri, acılarını, kahramanlıklarını, tecrübelerini yazıya döküp ölümsüzleştirmiş, halkını içine düştüğü zor durumları eserlerinde en güzel şekilde anlatmış, onların çözümlerine dair ipuçları göstermiş, eserlerinde kendi ifadesi ile 'tipik insan'ı ortaya koymaya çalışmış bir yazardır. Hikayelerinde milletinin temel mülkü olan milli hafızaya ait efsane, destan, masal, hikaye ve türküleri, bunların meydana geldiği şartları, ardındaki hikayeleri, insanları kullanırken, Kırgız Türk kültürünü, psikolojisiyle, duyuş ve anlayış tarzıyla, maddi manevi zenginliğiyle o kültürü bina edenlerin evlatlarına yeniden hatırlatmaya çalışmıştır.

"Her yazar bir milletin çocuğudur ve o milletin hayatını anlatmak, eserlerini kendi milli gelenek ve törelerini kaynak alarak zenginleştirmek zorundadır. Benim yaptığım önce bu, yani kendi milletimin geleneklerini ve hayatını anlatıyorum. Fakat orada kaldığınız takdirde bir yere varamazsınız. Edebiyatın milli hayatı ve gelenekleri anlatmanın ötesinde de hedefleri vardır. Yazar, ufkunu milli olanın ötesine doğru genişletmek ve 'evrensel' olana ulaşmak için gayret göstermek durumundadır. İyi yazar 'tipik insan' ortaya koyma ustalığına erişen yazardır."
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2006
 • Sayfa Sayısı:
  48
 • ISBN:
  9789756053423
 • Yayınevi:
  Elips Kitap
 • Kitabın Türü:
mithrandir21 | Uğur D. 
 02 Nis 17:11 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

Aytmatov'dan 46 sayfalık ve 25 dakikada okunabilecek kısacık ama içinde derinlikler taşıyan bir eser. Eserde karşımızda iki kahraman ve yan karakterler var, biraz genelleme ile birkaç günlük çalışma anlarını anlatıyor. Anarhay Ovası'na çalışmaya gelen okumuş, kendisine "üniversiteli" denilen azimli, toprak aşığı genç Kemal ile çalıştıkları yerde kendisinden daha kıdemli olan aksi, kibirli, sinsi hatta kendini beğenmiş Abakir. Aslında ikisi de kendi idealleri doğrultusunda yaptıklarının arkasındalar. Her Aytmatov kitabında olduğu gibi karakterler son derece tipik insanlar, yörenin içindenler. Kendi inandıkları ve doğrularının peşindeler. Herkesin olduğu gibi kendi idealleri içinde doğruları, inandıkları ve hayalleri var, tabii ki de onlara da inananlar, onlarla hayal kuranlar var. Hikâyenin verdiği mesajı tam olarak anlamak için kısa olmasından ötürü de bir kere daha rahatlıkla okunabileceğini düşünüyorum. Belki o zaman Kalipa'nın anlam yüklü şu sözleri daha iyi anlaşılır, "Ben onun için ağlamıyorum! İnanıyordum, hayal kuruyordum. Neye inanıyordum? Neye hayal kuruyordum?" İnandıklarımız, hayallerimiz gerçekten de ne kadar doğru? İş ve para insanı mutlu eder ama vicdan bu mutluluğun içinde kendisine nerede yer bulabilir ya da bulabilir mi? İnandıklarımız, hayallerimiz şüphesiz doğru mu?

İlk Aytmatov okuyacakların bu kitaptan başlamasını öneremem ama Aytmatov okurlarının Deve Gözü'nü okuduktan sonra en azından benim okuduğum diğer kitaplarına göre üzerinde daha çok düşünecekleri bir kitap, e tabii Cemile'yi de unutmamak lazım.

salih 
06 Ağu 23:17 · Kitabı okudu · 1 günde

Cengiz Aytmatov'dan 46 sayfalık kısa bir öykü. Her zaman ki gibi doğa tasvirleri ile bezeli. Yaşar Kemal sayesinde nasıl Çukurova'ya gitmeden orayı avcumun içi gibi bilir duruma geldiysem, Aytmatov sayesinde de Kırgızistanı, Isık gölü, bozkırlarını ezberledim nerdeyse, tasvirleri muhteşem. Ama genel itibari ile zayıf kaldığını düşünüyorum okuduğum diğer kitaplarına nazaran çok kısa çünkü olay çok az ondan olsa gerek.
Tarım reformu için gönüllü olarak bozkıra çalışmaya gelen Kemal isimli bir öğrenci gencimiz var ve çalıştığı yerde eski ve tecrübeli çalışanlardan ve diğer çalışanlara kötü davranan Abakir, birkaç tane de yan rol. Kitapta Kemal'in Akabir'e tahammülünü okuyoruz. Daha önce Cengiz Aytmatov okumadıysanız aman ha ince falan diye bu kitapla başlamayın çok çok daha güzel kitapları var.

Umut Çalışan 
10 May 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Tüm kitaplarını okumaya söz verdiğim yazarlardan Aytmatov'un Deve Gözü isimli kitabını okudum. Kitap demek doğru olur mu bilmiyorum. Sadece 45 sayfalık bir öykü. Tarım reformunu gerçekleştirmek için çabalayan Rusya da Kemal isimli, traktör sürücüsü olma hayallerinin peşinde bir adamın öyküsü. Kemal azimli, çalışkandır ama ona işi öğretecek olan Abakir ile başı derttedir.


Çok uzun yazacak değilim. Öykü klasik, Aytmatov'a yakışır doğa tasvirleri ile bezeli. Anlatım yine, gece yorgun argın yatağına giren Kemal'in sızlayan ellerini hissettirecek kadar iyi. Ama genel itibari ile zayıf kalan (kısa olmasıyla alakalı belki) bir öykü.

Kapakta isim ile özdeş bir deve resmi kullanılmış. Ancak devenin üzerindeki adam ve arka plana bakar, Rusya hariç dünyanın herhangi bir yeri olabilir gibi geliyor. Elips Kitap'tan çıkan kitabın orijinal ismi maalesef yine yok. Keşke olsaydı. Yukarıda değindiğim gibi Aytmatov okumaya başlayacak bir kitap değil ama yazarın bir kaç kitabını okuduktan sonra nasılsa okuyacağınız bir kitap. Tüüm kitaplarını okumak gibi bir kaygınız yoksa bu kitabı es geçebilirsiniz.
http://ucalisan.blogspot.com.tr/2015/05/deve-gozu.html

Kitaptan 11 Alıntı

salih 
06 Ağu 22:43 · Kitabı okudu · İnceledi

Kimse kimseye düşünmeyi yasak edemez. İnsanlar hayvanlardan düşünceleriyle ayrılırlar.

Deve Gözü, Cengiz Aytmatov (Sayfa 36 - Elips Kitap 5. Baskı 2012)Deve Gözü, Cengiz Aytmatov (Sayfa 36 - Elips Kitap 5. Baskı 2012)
salih 
06 Ağu 22:11 · Kitabı okudu · İnceledi

Yürüyor ve hiçbir şey düşünmüyordum. Bir isteğim vardı sadece bir an önce buralardan uzaklaşmak...

Deve Gözü, Cengiz Aytmatov (Sayfa 19 - Elips Kitap 5. Baskı 2012)Deve Gözü, Cengiz Aytmatov (Sayfa 19 - Elips Kitap 5. Baskı 2012)
Günay Kut Berber 
26 Ara 2016 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Sen bilmezmisin ki, kimse kimseye düşünmeyi yasak edemez. İnsanlar hayvanlardan düşünceyle ayrılırlar.

Deve Gözü, Cengiz Aytmatov (Sayfa 40 - Elips Kitap)Deve Gözü, Cengiz Aytmatov (Sayfa 40 - Elips Kitap)
Günay Kut Berber 
26 Ara 2016 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Gerçek uğruna yumrukla da dövüşmeyi öğrendim.

Deve Gözü, Cengiz Aytmatov (Sayfa 32 - Elips Kitap)Deve Gözü, Cengiz Aytmatov (Sayfa 32 - Elips Kitap)
salih 
06 Ağu 22:04 · Kitabı okudu · İnceledi

Ertesi sabah her zamankinden erken, tan ışırken kalktım. Bundan böyle öyle çalışacaktım ki, kimse bana söz söylemeye cesaret edemesin! Sonunda kimseden aşağı bir insan olmadığımı göstermeliydim.

Deve Gözü, Cengiz Aytmatov (Sayfa 15 - Elips Kitap 5. Baskı 2012)Deve Gözü, Cengiz Aytmatov (Sayfa 15 - Elips Kitap 5. Baskı 2012)
salih 
06 Ağu 22:36 · Kitabı okudu · İnceledi

Herhalde gidip yalvaracağımı sanıyordu. Islak adam yağmurdan korkar mı, hiç aldırış etmedim.

Deve Gözü, Cengiz Aytmatov (Sayfa 34 - Elips Kitap 5. Baskı 2012)Deve Gözü, Cengiz Aytmatov (Sayfa 34 - Elips Kitap 5. Baskı 2012)
salih 
06 Ağu 22:40 · Kitabı okudu · İnceledi

Kurday düzlüğünün arkasında
İnsanların unuttuğu bir diyar var;
Güneş burasını insafsızca pişirir,
Kışlar buralarda delicesine coşar.
Bilir yıllar geçecek, burada
Beklenen o günler gelip çatacak
Bugün çıplak olan bu bozkırda
Yarın bahçeler çiçek açacak.

Deve Gözü, Cengiz Aytmatov (Sayfa 34 - Elips Kitap 5. Baskı 2012)Deve Gözü, Cengiz Aytmatov (Sayfa 34 - Elips Kitap 5. Baskı 2012)
salih 
06 Ağu 22:30 · Kitabı okudu · İnceledi

Kalktı, yerde çiğnediğimiz elbiseleri alarak silkti ve giyinmeye başladı. Borcunu ödeyen kişinin rahatlığı vardı üzerinde. Yine de bu çarpışmayı benim kazandığımdan habersizdi. Evet yerde yatıyordum, ama yenilmez bir kişiydim. Gerçek uğruna yumruklarla da dövüşmeyi öğrendim. Anladım ki, seni döven kişiyi, sen de döveceksin. Bu bakımdan bu çarpışma bana zafer kazandırdı.

Deve Gözü, Cengiz Aytmatov (Sayfa 29 - Elips Kitap 5. Baskı 2012)Deve Gözü, Cengiz Aytmatov (Sayfa 29 - Elips Kitap 5. Baskı 2012)
Günay Kut Berber 
26 Ara 2016 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Bizim gibi cahillere ders vermeyi biliyorsun, ama sorsalar kısrakla deveyi ayıramayacaksın anlaşılan!

Deve Gözü, Cengiz Aytmatov (Sayfa 12 - Elips Kitap)Deve Gözü, Cengiz Aytmatov (Sayfa 12 - Elips Kitap)
salih 
06 Ağu 23:00 · Kitabı okudu · İnceledi

Ben onun için ağlamıyorum! İnanıyordum, hayal kuruyordum. Neye inanıyordum? Ne diye hayal kuruyordum?
Bunları öyle bir sesle söyledi ki, bütün bozkır haline acıdı, inledi sandım...

Deve Gözü, Cengiz Aytmatov (Sayfa 45 - Elips Kitap 5. Baskı 2012)Deve Gözü, Cengiz Aytmatov (Sayfa 45 - Elips Kitap 5. Baskı 2012)
2 /