Deve Gözü

6,4/10  (11 Oy) · 
32 okunma  · 
5 beğeni  · 
623 gösterim
Aytmatov, milletinin tarih boyunca kazandığı sosyal, kültürel, ahlaki, edebi, askeri yani bütün maddi ve manevi zenginliğini eserlerine yansıtmış, yaşadığı coğrafyanın insanının tarih içinde kazandığı değerleri, acılarını, kahramanlıklarını, tecrübelerini yazıya döküp ölümsüzleştirmiş, halkını içine düştüğü zor durumları eserlerinde en güzel şekilde anlatmış, onların çözümlerine dair ipuçları göstermiş, eserlerinde kendi ifadesi ile 'tipik insan'ı ortaya koymaya çalışmış bir yazardır. Hikayelerinde milletinin temel mülkü olan milli hafızaya ait efsane, destan, masal, hikaye ve türküleri, bunların meydana geldiği şartları, ardındaki hikayeleri, insanları kullanırken, Kırgız Türk kültürünü, psikolojisiyle, duyuş ve anlayış tarzıyla, maddi manevi zenginliğiyle o kültürü bina edenlerin evlatlarına yeniden hatırlatmaya çalışmıştır.

"Her yazar bir milletin çocuğudur ve o milletin hayatını anlatmak, eserlerini kendi milli gelenek ve törelerini kaynak alarak zenginleştirmek zorundadır. Benim yaptığım önce bu, yani kendi milletimin geleneklerini ve hayatını anlatıyorum. Fakat orada kaldığınız takdirde bir yere varamazsınız. Edebiyatın milli hayatı ve gelenekleri anlatmanın ötesinde de hedefleri vardır. Yazar, ufkunu milli olanın ötesine doğru genişletmek ve 'evrensel' olana ulaşmak için gayret göstermek durumundadır. İyi yazar 'tipik insan' ortaya koyma ustalığına erişen yazardır."
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2006
 • Sayfa Sayısı:
  48
 • ISBN:
  9789756053423
 • Yayınevi:
  Elips Kitap
 • Kitabın Türü:
Biraz Deli 
 12 Eki 2016 · 6/10 puan

Güzel bir kitap özellikle betimlemeler çok başarılı. Ama kitabın çok eksiği var. Şöyleki; kitap olması gerektiğinden daha ince. Anlatılması, ayrıntı verilmesi gereken olaylar varken sadece betimlemeler yapılarak üstü kapalı bir şekilde geçilmiş. Hoş olmamış.
Başkarakter hariç (ki yeterli değil) diğer karakterlerin üzerinde çok fazla durulmamış. Konu bakımından incelersek daha önce okuduğum "Cemile" adlı kitabından daha başarılı buldum.
Bu esere roman denilemez belki öykü denilebilir ama cidden bir öykü için bile yetersiz olmuş.
Biraz fazla olumsuz eleştiri içeren bir yazı oldu. Farkındayım. Daha önce Cengiz Aytmatov'u duydum. Beklenti yüksek olduğu için olmadı galiba. Bilemiyorum. Genel olarak beğenmedim.

Umut Çalışan 
10 May 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Tüm kitaplarını okumaya söz verdiğim yazarlardan Aytmatov'un Deve Gözü isimli kitabını okudum. Kitap demek doğru olur mu bilmiyorum. Sadece 45 sayfalık bir öykü. Tarım reformunu gerçekleştirmek için çabalayan Rusya da Kemal isimli, traktör sürücüsü olma hayallerinin peşinde bir adamın öyküsü. Kemal azimli, çalışkandır ama ona işi öğretecek olan Abakir ile başı derttedir.


Çok uzun yazacak değilim. Öykü klasik, Aytmatov'a yakışır doğa tasvirleri ile bezeli. Anlatım yine, gece yorgun argın yatağına giren Kemal'in sızlayan ellerini hissettirecek kadar iyi. Ama genel itibari ile zayıf kalan (kısa olmasıyla alakalı belki) bir öykü.

Kapakta isim ile özdeş bir deve resmi kullanılmış. Ancak devenin üzerindeki adam ve arka plana bakar, Rusya hariç dünyanın herhangi bir yeri olabilir gibi geliyor. Elips Kitap'tan çıkan kitabın orijinal ismi maalesef yine yok. Keşke olsaydı. Yukarıda değindiğim gibi Aytmatov okumaya başlayacak bir kitap değil ama yazarın bir kaç kitabını okuduktan sonra nasılsa okuyacağınız bir kitap. Tüüm kitaplarını okumak gibi bir kaygınız yoksa bu kitabı es geçebilirsiniz.
http://ucalisan.blogspot.com.tr/2015/05/deve-gozu.html

Kitaptan 3 Alıntı

Günay Kut Berber 
26 Ara 2016 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Sen bilmezmisin ki, kimse kimseye düşünmeyi yasak edemez. İnsanlar hayvanlardan düşünceyle ayrılırlar.

Deve Gözü, Cengiz Aytmatov (Sayfa 40 - Elips Kitap)Deve Gözü, Cengiz Aytmatov (Sayfa 40 - Elips Kitap)
Günay Kut Berber 
26 Ara 2016 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Gerçek uğruna yumrukla da dövüşmeyi öğrendim.

Deve Gözü, Cengiz Aytmatov (Sayfa 32 - Elips Kitap)Deve Gözü, Cengiz Aytmatov (Sayfa 32 - Elips Kitap)
Günay Kut Berber 
26 Ara 2016 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Bizim gibi cahillere ders vermeyi biliyorsun, ama sorsalar kısrakla deveyi ayıramayacaksın anlaşılan!

Deve Gözü, Cengiz Aytmatov (Sayfa 12 - Elips Kitap)Deve Gözü, Cengiz Aytmatov (Sayfa 12 - Elips Kitap)