Dostluk Ekmeği

7,3/10  (58 Oy) · 
144 okunma  · 
38 beğeni  · 
1.598 gösterim
Bir damla gözyaşı ve umutla yoğrulmuş küçük bir hediye,
kırılan kalbinizi iyileştirip tüm hayatınızı değiştirmeye yeter mi?

Kaderin ona oynadığı acımasız oyun karşısında Julia Evarts, yaşama sevincini kaybetmiştir. Çektiği tüm acıların ise tek bir sorumlusu vardır. Bir zamanlar en yakın arkadaşı olup da artık yüzünü bile görmek istemediği kız kardeşi...

Bir gün küçük kızı Gracie ile birlikte eve geldiklerinde, kapının önünde çiçek desenleriyle bezenmiş bir tabak ve yanında bir tarif bulurlar. Üzerine ise bir not iliştirilmiştir: "Umarım beğenirsiniz." Julia, bu beklenmedik hediyeden kurtulmak istese de kızını mutlu etmek adına tarifi denemeye karar verir.

Çok geçmeden kasabalarına yeni taşınmış olan iki kadınla tanışır. Eşini kaybetmiş olan Madeline Davis, hayata tek başına devam etmenin bir yolunu ararken, ünlü çellist Hannah Wang de Brisay ise kocasıyla boşanmak üzeredir. Teselliyi, adeta bir sığınak olarak gördükleri dostluklarında bulacak olan bu üç kadın, gün gelip de şu cümleyi söyleyebilecek midir? Her şeye rağmen hayat güzeldir.

Bizi bize anlatan sıcacık, lezzetli bir hikâye... Kâh ağlatan kâh sinirlendiren kâh güldüren Dostluk Ekmeği, imkânsız gibi görünenleri gerçekleştirmenin, aslında bizim elimizde olduğunu muhteşem bir dille anlatıyor.

"Okuyucuların bu iç ısıtan hikâye karşısında duygularına hâkim olabilmeleri imkânsız.
Tabii, o muhteşem tarifi de unutmamak gerek..."
-Publishers Weekly-
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  480
 • ISBN:
  9789759996635
 • Orijinal Adı:
  Friendship Bread
 • Çeviri:
  Simge Ölmez
 • Yayınevi:
  Arkadya Yayınları
 • Kitabın Türü:
Damla Köseoğlu 
 19 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · 6/10 puan

*** Dostluk Ekmeği, Darien Gee'nin Türkçeye çevrilmiş iki kitabından biri. Kapak tasarımı, yapılan yorumlar, zaten sevdiğim konulardan dostluk ve aile ilişkilerini işlemesi kitabı okuma listememe almama neden olmuştu. Genel anlamda küçük bir kasabada belirli kişilerin hayatlarını ele alan bir kitap olan Dostluk Ekmeği, bana Debbie Macomber kitaplarını anımsattı. Gee'nin üslup, konu seçimi gibi noktalarda Macomber'a benzeyen yanları var ancak bununla birlikte Debbie kadar başarılı olmadığını da söylemeliyim. Zaman zaman karakterlerin olaylarla bağlantısını kurma anlamında sıkıntı yaşatan bir kitap oldu Dostluk Ekmeği. Kitabı okurken bölüm aralarında yer alan ancak sonra hiç görmediğimiz bazı karakterlerin gereksiz olduğunu düşünmüştüm. Kitap tabii ki okunabilir ancak Dostluk Ekmeği'nden önce bu tarzda okunacak çok daha iyi kitaplar mevcut.

*** Avalon isimli küçük bir kasabada Julia Evarts ve kızı Gracie'nin kapılarının önünde, üstünde "Umarım beğenirsiniz" yazan bir ekmek/kek bulmasıyla başlayan ve sonra tüm kasabayı etkisi altına alan Dostluk Ekmeği çılgınlığı kitabın temelini oluşturuyor. Bir dilim ekmek, bir parça hamur insan hayatında ne gibi şeyleri değiştirebilir; Dostluk Ekmeği bunu anlatıyor. Üç ana karakterimiz Julia, Madeline ve Hannah bambaşka hayatların içinden gelerek birbirlerini bulan ve çok iyi dost olan kadınlar. Biri küçük oğlunun ölümünün, diğeri eşinin kaybının bir diğeri de kocasından boşanmanın hüznünü yaşarken onlara umut olan şey bir adet ekmek: Amiş Dostluk Ekmeği.

Sevcan YAVUZ BENLİ 
30 Mar 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Dostluk, sıcacık bir ekmek gibidir. Fırından yeni çıkmış... Sıcaklığıyla ve kokusuyla mutfaktan başlayıp her yeri saran... Varlığıyla huzur veren... Paylaştıkça mutluluk saçan... Kendini iyi hissetmek için okunabilecek hoş bir kitap. Bir çok dostluk kitabıyla hemen hemen aynı tarzda yazılmış olsa da, bu kitapta konu edilen hikaye benim oldukça hoşuma gitti.

Gülay Akgül 
 24 Oca 23:03 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bir ekmek tarifi nasil kuvvetlendirir kopmak üzere olan insan ilişkilerini? Dostluk Ekmegi kitabı işte bunun cevabını samimi bir dille anlatiyor bizlere. Diğer Arkadya kitapları gibi sürükleyici ve komik bir kitap:)

doğukan tan 
17 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Küçük mucizeler dükkanınada benzetsem ilk başlarda sonra farklılığını gösterdi karakterler gayet güzel boş zamanlarda okunabilir :)

Nejla GÜNEŞ 
13 May 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

100. sayfasını okuyorum ama akıcılık hala başlamadı ve hala karakterler pek bağdaşmıyor.. konu pek hızlı ilerlemiyor ama okumaya devam tabi ki..

Kitaptan 19 Alıntı

Damla Köseoğlu 
12 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Çocuklara geçmişlerini unutturmamak çok önemli.

Dostluk Ekmeği, Darien Gee (Sayfa 82 - Arkadya Yayınları)Dostluk Ekmeği, Darien Gee (Sayfa 82 - Arkadya Yayınları)
Damla Köseoğlu 
18 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Seni seven insanlar tarafından etrafının sarılması, inanılmaz bir şey.

Dostluk Ekmeği, Darien Gee (Sayfa 430 - Arkadya Yayınları)Dostluk Ekmeği, Darien Gee (Sayfa 430 - Arkadya Yayınları)
Damla Köseoğlu 
14 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Başka insanların ne düşündükleri hakkında endişelenemezsin. Onların hepsi ahmak ve sen de hayatının geri kalanını başkasının kafasının içindekileri anlamakla geçirmeye çalışırsan, sen de bir ahmaksındır.

Dostluk Ekmeği, Darien Gee (Sayfa 277 - Arkadya Yayınları)Dostluk Ekmeği, Darien Gee (Sayfa 277 - Arkadya Yayınları)
Rumeysa özaçmak 
 17 Ağu 21:10 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu, dünyadaki en kötü histir. Bir şeyleri daha iyi, daha doğru bir hale getirmek için her şeyi yapmak istersin ama yapamazsın. Yapamazsın.

Dostluk Ekmeği, Darien Gee (Sayfa 432 - Arkadya Yayınları)Dostluk Ekmeği, Darien Gee (Sayfa 432 - Arkadya Yayınları)
Damla Köseoğlu 
18 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Tuhaf olan şeyse, bazı insanlar evsiz kalmışken ve günlük hayatları durma noktasına gelmişken, diğer insanların hayatlarına normal bir şekilde devam etmeleriydi.

Dostluk Ekmeği, Darien Gee (Sayfa 389 - Arkadya Yayınları)Dostluk Ekmeği, Darien Gee (Sayfa 389 - Arkadya Yayınları)
Damla Köseoğlu 
11 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Bir Tanrı var mıydı?
Birden bir şeyin farkına varmışçasına başını kaldırdı. O an kahkahalarla gülmek istedi.
Cevap oradaydı; yıldızlarda, evrende, galaksilerde.
Sadece başınızı kaldırıp bakmanız yeterliydi.

Dostluk Ekmeği, Darien Gee (Sayfa 11 - Arkadya Yayınları)Dostluk Ekmeği, Darien Gee (Sayfa 11 - Arkadya Yayınları)
Rumeysa özaçmak 
17 Ağu 18:03 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir evi güzelleştiren, ziyarete gelen dostlardır.

Dostluk Ekmeği, Darien Gee (Sayfa 306 - Arkadya Yayınları)Dostluk Ekmeği, Darien Gee (Sayfa 306 - Arkadya Yayınları)
2 /