Dürdane Hanım

·
Okunma
·
Beğeni
·
3157
Gösterim
Adı:
Dürdane Hanım
Baskı tarihi:
1 Ocak 2012
Sayfa sayısı:
168
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944940092
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Akvaryum Yayınevi
Durağan hayatına renk katmak isteyen Ulviye Hanım' ın, erkek kılığına girerek komşusu Dürdane Hanım' ın hayatını incelemeye başlaması bu romanın ana konusudur. Geçmişte yaşanan pişmanlıkları, aşkın insanı çaresiz bırakan yanını ve öç almanın insan içindeki çatışmalarını merakla bir anlatımla dile getiren bir romandır.
144 syf.
·2 günde·8/10
"Dürdane Hanım" içerisinde birden çok aşk hikayesinin bulunduğu bir roman. Anlatılan hikayede esas konuyu, Dürdane Hanım ve Mergub Bey'in yaşadığı "yasak aşk" oluşturuyor. Beş bölüm olarak anlatılan hikayenin ilk bölümünde, Galata ve Beyoğlu meyhanelerinin, sarhoşlarının, yankesicilerinin geniş bir tasviriyle başlayan olaylar, son bölümde, bazı aşıkların evlendirilerek ödüllendirilmesi, bazılarının ise öldürülerek cezalandırılması ile son buluyor. Eserin yazıldığı tarih göz önünde bulundurulduğunda (1882); Dürdane Hanım ve Mergub Bey arasında yaşanan yasak aşkın, gayrimeşru çocuk olan Ataullah'ın sahiplenilmesinin, telekulak Ulviye Hanım'ın telefon kullanmasının, Cemal Ağa üzerinden cinsel istismarın anlatılmasının dikkat çekici konular olduğunu düşünüyorum.

Ahmet Mithat'ın her sayfada merak uyandıran ve sürükleyici bir anlatım şekli var. İyi okumalar...
144 syf.
·3 günde·9/10
Ulviye Hanım nam-ı diğer Acem Ali Bey izlediği tiyatrolardan okuduğu romanlardan daha gerçek bir akışı görmek için komşusunu yeni icat edilen telefon aracılığıyla dinleme merakına kapılmıştır.Hâlbuki merakın gittikçe artması ve bazı yeni hallerin ortaya çıkması Ulviye'yi de bu hikayenin kahramanlarına dâhil etmiştir.Hem de en önemli kahramanlardan biri olup çıkmıştır.

Hikaye güzel bir genç kız olan Dürdane Hanım'ın çapkın biri olan Mergup Bey'e kör kütük aşık olmasıyla başlıyor.Dürdane Hanım hamile olmasına rağmen Mergup Bey onu sürekli oyalayarak evliliğe yanaşmaz ve başkalarıyla gönül eğlendirir.İşte tam da bu sıralarda Ulviye Hanım telefonla tüm yaşananlara şahit olur ve Mergup Bey'den Dürdane Hanım'a yapılanların intikamını almaya karar verir.Lakin bunu alışılmadık bir yol olan erkek kılığına girerek yapacaktır.O artık Ulviye değil Acem Ali Bey'dir.

Ahmet Mithat Efendi aslında çok klişe bir konuyu o kadar güzel sunmuşki hayran kaldım.Okurken binbir duyguyu yaşatıyor okuyucuda.Heleki finale doğru Sohbet Bey karakterinin adalet anlayışı ve olayın görünmeyen taraflarını görebilme yeteneği ayrıca bir hikaye konusu olabilirmiş.Eğer bugüne kadar Ahmet Mithat Efendi ile tanışmamışsanız umarım bu inceleme buna vesile olur.
144 syf.
·Beğendi·10/10
Dürdane Hanım'ın Türk klasikleri arasında benim için yeri bambaşkadır çünkü bu kitap sayesinde Ahmet Mithat Efendi ile tanıştım. Ahmet Mithat Efendi bana göre Türk edebiyatının en önemli kilometre taşlarından biri. Edebiyatımıza kazandırdığı telgraf üslubu kimileri tarafından yetersiz veya hatalı olarak görülse de benim için hiç de öyle değil. Aksine bu cesur hamlesiyle öyküleri içinde bir yazar olarak varlığını hissettirmesi hayranlık uyandırıcı. Öykünün en heyecanlı yerinde haylaz bir edayla araya girip kendi fikirlerini belirtmesi, iplerin tamamıyla onun elinde olmasına rağmen müdahale edemiyormuş gibi dışarıdan eğlenceli yorumlar yapması beni bir okur olarak çok iyi hissettiriyor. Sanki alttan alta 'yalnız değilsin, ben de seninle okuyorum kitabı' mesajı veriyor. Asla sıkıcı olmayan, sürükleyici uzun öykülerin sahibi bu Üstad bilgi vermeyi de ihmal etmiyor. Anlayacağınız dopdolu bir eser çıkıyor ortaya. Bu kitaba dair hiçbir açıklama yapmasam da okunmaya fazlasıyla değer olduğunu bilin. Bu güzel esere bir şans verin!
144 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
DURDANE HANIM:
18-19 yaşlarında genç bir bayandır.
Sevgilisnden hamile kaldığı için intikam almak istemektedir. Bunun içinde komşusundan yardım almak istemiştir fakat intikamını alamamıştır.
144 syf.
·Beğendi·10/10
Başı ve sonu ap ayrı olan okumaya değer bir kitap gerçekten :)
Alırken konusu çok komik geldiği için almayı tercih etmiştim ama sonlara doğru gülmekten çok üzüldüm daha doğrusu
144 syf.
·Puan vermedi
Konu bakımından oldukça ilginç bir kitap.Baş kısımları okurken erkek olan Acem Ali Beyin ilerleyen bölümlerde yazar ve dul bir bayan olan Ulviye Hanım olduğunu öğreniyoruz.On sekiz on dokuz yaşlarında genç bir bayan Dürdane hanımın sevdiği tarafından hamile bırakılması ve sevdiğinden intikam alışı anlatılır.Erkek kılığındaki Ulviye Hanım bu intikamın alınmasında Dürdane Hanıma yardım eder.Merak unsuru okurken bizi hiç yalnız bırakmıyor eğlenceli değişik bir kitap.
144 syf.
·Beğendi·7/10
Ahmet Mithat'ı hep döneminden biraz sıyrılmış gördüm. Eserlerini seviyorum. Okunası bir kitap. Maceraseverler için bir nefes. Sıkmaz, yormaz keyif alırsınız.
144 syf.
·10/10
Okuduğum en güzel Türk klasiklerinden. Kitaplığımın en gözdesi, şiddetle tavsiye ediyorum. Beğenerek okudum sizde okursanız emin olun sizde çok beğenirsiniz.
144 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Ahmet Mithat Efendi'den okuduğum ilk kitap. Oncelikle şunu söylemeliyim başka bir kitabı elime geçecek olursa büyük bir şevkle hemen okuyacağım. Anlatımı çok akıcı, eğlenceli ve ders verici niteliklerde. Elinizden bırakmak istemeyeceğiniz bir hikayesi var. Güzeller güzeli Dürdane Hanım, Sandalcı Çerkes Sohbet ve Ulviye Hanım -Acem Ali Bey- karakterleri kendilerine has özellikleriyle gönlünüzde taht kuruyorlar. Değişik bir aşk ve intikam hikayesi. Kesinlikle tavsiye ederim.
144 syf.
·Puan vermedi
Okumaya geç kaldığım kitaplardan birisiydi. Sürükleyici bir anlatim vardı . Zaten kabadayı Acem Ali nin kız olması kitapa ilginçlik kazandırmış. Mergup Bey biraz daha acı cekmeliydi. Yazar Mergup u hemen öldürdü. Tek sucu deli gibi sevmek olan Durdaneye de yazik oldu. Memduh Bey e ayri bir aciyorum. Tam bir dram kitabiydi.
193 syf.
·14 günde·Beğendi·8/10
Aşk'ın kitaplaştırılmış hali bence kitabın çoğu yerlerinde biraz sapma olsada iyi bir kitap... Duygularınızdaki değişim, aklınızdaki düşünceler, kalbinizdeki inancada dokunabilecek bir seviyede sıkılmayacağınızı düşünmüyorsanız bir deneyin.
208 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Kitabın kurgusu çok güçlüydü. Yazarın araya sürekli girip olayları açıklamasına ise kurgusu için göz yumabildim. Yazar çok fazla araya girdi. Bende yüksek bir merak duygusu uyandırdı kitap. Bir an önce okuyup bitirmek istedim çünkü çok güzeldi. Fırsat bulduğum her an okudum. Çok mutluyum okuduğum için
"Ah, bakmayı hiç istemiyorum. Çünkü yüzüne baktıkça, gönlüme karşı açtığım savaşta yenileceğimi hissediyorum. Ama ne çare ki, gözlerimi de sana bakmaktan alıkoyamıyorum."
Ahmet Mithat
Sayfa 89 - Akvaryum Yayınevi
“Para her ne kadar insanı her amacına ulaştırsa da insana hiç düşünemeyeceği düşmanlıkları hazırlar.”
Para her ne kadar insanı her amacına ulaştırsa da, insana hiç düşünemeyeceği düşmanlıklar hazırlar.
Yoksa sen kadınlardan hoşlanmıyor musun?
- Kadınları sevmem demenin ben erkek değilim demekten farkı yoktur.
Ahmet Mithat
Sayfa 24 - Parıltı Yayıncılık

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Dürdane Hanım
Baskı tarihi:
1 Ocak 2012
Sayfa sayısı:
168
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944940092
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Akvaryum Yayınevi
Durağan hayatına renk katmak isteyen Ulviye Hanım' ın, erkek kılığına girerek komşusu Dürdane Hanım' ın hayatını incelemeye başlaması bu romanın ana konusudur. Geçmişte yaşanan pişmanlıkları, aşkın insanı çaresiz bırakan yanını ve öç almanın insan içindeki çatışmalarını merakla bir anlatımla dile getiren bir romandır.

Kitabı okuyanlar 322 okur

  • mdh

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0