Duygusal Beyin (Bağırsak)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.059
Gösterim
Adı:
Duygusal Beyin
Alt başlık:
Bağırsak
Baskı tarihi:
Temmuz 2016
Sayfa sayısı:
232
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053111399
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Destek Yayınları
Bu kitap daha mutlu, daha genç, daha dinamik ve daha sağlıklı bir hayat isteyenlere.


1978 yılının sonbaharında Hüseyin Nazlıkul, bir konferans sırasında, liseli olmanın verdiği heyecanla ünlü bilimadamı Erich Fromm’a “sahip olmak ya da olmak” üzerine soru sorduğunda yaşamında yeni bir olma haline başlayacağını henüz bilmiyordu.


Fromm bu genç adamı kendi Erich Fromm Bursu’na davet ederken Nazlıkul’un gelecek yıllarını adeta görmüş ve sezgilerini şöyle dile getirmişti: “İleride kendini yalnız hissettiğinde gökyüzüne bak. Göreceksin ki ışık saçan yıldızlar tek tektir. Oysa karanlık örgütlüdür, bütündür, her yeri kaplar. Işığını yayarken umutsuzluğa düşme ama bu gerçeği de unutma.”


Bu tanışmayla başlayan dostluk yıllarca sürecek, Nazlıkul dünya çapında aldığı ödüller ve madalyalarla hocasının kehanetini ispatlayacak, kendi ülkesinde de “nöralterapi” ve “tamamlayıcı tıp” alanında gerçek bir yıldız olmaya kadar gidecekti.


Nazlıkul, evrensel bir dille “nöralterapi”, “anti-aging”, “detoks”, “tamamlayıcı tıp-akupunktur”, “beden sağlığı” ve “sağlıklı yaşama dair” yazmış olduğu kitaplarının ardından bugün bize, “bağırsak sistemi ile beyin” arasındaki inanılmaz bağlantıları sade bir şekilde aktarırken, bu sistemlerdeki sorunlar nedeniyle açığa çıkan hastalıklar ve korunma yolları konusunda günlük hayata dair verdiği rehberlikle ışığını yaymaya devam ediyor:


“Aynı embriyolojik kümeden köken aldığı bilinen beyin ve bağırsak arasındaki ilişki, Siyam ikizleri arasındakine benzer şekilde olup, bizim sandığımızdan çok daha güçlüdür...


Beyin, akciğer, kalp arasında orkestra şefi gibi davranan vagus, asıl etkisini bağırsaklar üzerinde gösterir.


Bütün duygusal yaşantılarımızın kendisini ifade ettiği alan olarak bağırsaklarımızda oluşan sorunların sonucunda emilim ve sindirim bozukluğu başlar ki, bu da bütün vücut ile birlikte özellikle beyin için toksik etki altında kalmak demektir.”


Sonuçlarını bağışıklık sisteminin çökmesine, depresyona, alerjilere, romatizmal hastalıklara, migrene, vitamin eksikliklerine kadar çok geniş bir yelpazede gösteren bu durumdan çıkabilmek için, Nazlıkul bize çoklu hastalıkları anlatmakta ve nasıl başa çıkacağımız konusunda rehberlik etmektedir.
232 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
Kitabı ilk gördüğümde duygusal beyin bağırsak mı diye şaşırmıştım.Daha sonra derste hocamızın bahsetmesi üzerine ilgim daha da arttı.Bağırsak denilince herkes sadece sindirim ve boşaltımda görevli organ olduğunu düşünüyor. Oysa ki bağırsağın şeklini düşünürsek beyine de benziyor vücuttaki serotoninin %85 i de bağırsakta üretildiği için duygusal beyin olarak nitelendirilmiş. Özellikle İBS(İrritabl Barsak Sendromu) da vücuttaki stresin bağırsak üzerine etkilerini görebiliyoruz.Buna benzer bir örnekte anksiyolitik, antipsikotik ilaçlar,fluroksetin gibi maddelerin bağırsak problemleri yapması..Bağırsağın benzodiapezin üretmesi de ağrıyı da azaltıcı etki yapıyor. Bağırsak florasının vücudun savunma sistemi ve hastalıklarıyla ilişkisi de çok güzel açıklanmış. Bağırsakların anatomisi ve fizyolojisi çok güzel ve sade anlatılmış ayrıca resimlerin de olması konunun anlaşırlığını arttırıyor. Kitabın son kısmında sağlıklı bir yaşam için tavsiyeler var bu uygulamaları şunu yeme bunu yeme şeklinde değil de besinlerin vücuttaki etkilerini anlatarak yapmış.Sağlık alanında okuduğum için tıbbi terimlerde sorun yaşamadım. Eğer bağırsakların işleyişini merak ediyorsanız ve sağlıklı yaşam davranışları geliştirmek isterseniz kesinlikle önerebileceğim kitap. Nazlıkul'un eğitim hayatını okuduğumda oldukça saygı duydum kitabı da çok başarılı olmuş.
232 syf.
·3 günde·7/10
Kitabın kapağına bakarak içinde çok farklı şeyler bulacağımı düşünmüştüm. Seratonin, ikinci beyin gibi ifadeler beklentimi yükseltmişti. Giriş bölümü güzel fakat devamı hep kendini tekrarlayan bölümler halinde geldi bana. Bir cümleyi belki 4 kez okudum farklı sayfalarda ve bu durum çok fazla. Bence kitabın en büyük eksiği bu. Onun dışında sağlıkçı olduğum için kitaptan öğrendiğim çok şey olamadı malesef çünkü kitap genel olarak sindirimi anlatıyor. (Ve biraz karışık anlatıyor) Kapaktaki seratonin salınımı, ikinci beyin ifadesi içerikte yok gibi bir şey. Yine de puanımı sağlıkçı gözüyle bakarak vermiyorum haksızlık etmeyeyim kitaba.
232 syf.
·400 günde·Puan vermedi
insanlik var olusundan bu yana bircok medeniyet kurdu yikti , bircok bulus gerceklestirdi ve gelistirdi. Bagirsak? Sadece bagirsak mi ? Insan dogarken beyin'organi ile dogar ve bu organ surekli bizledir. Peki ya sonradan olusan beyin ? İlk oluşumunu annenin vejen kanalindan aldigi bakteriler sayesinde oluşturmaya baslayan beyin.
232 syf.
·Puan vermedi
İlk sayfalarda güzel ama daha sonrasında sürekli olarak kendini tekrarlayan ve aynı cümleyi başka sayfalarda defalarca okuduğum bir kitaptı. Öğrendiğim bilgiler elbette oldu ama genel olarak benim için "hayal kırıklığı"..
232 syf.
·10 günde·Beğendi·8/10
Sağlıklı beslenmeme yardımcı olacağı ümidiyle okuduğum bir kitaptı, ki öyle de oldu.Tahmin ettiğimden de çok bilgi sahibi oldum ve bilinçlendim de...

Kendinizi yorgun,halsiz,pasif hissediyor ve aynı zamanda beslenmenize dikkat etmiyorsanız okumanızı tavsiye ederim.
232 syf.
·194 günde·9/10
Bağırsaklarımızın duygularımızla olan bağlantısını biliyordum fakat bilgim bir kitabın bir kaç sayfasını dahi doldurmaya yetmezdi. Bu yüzden bu kitap ile karşılaşınca okumak, daha fazlasını öğrenmek istedim. Okumaya başlarken bende şöyle bir ön yargı vardı: acaba bu kitap para kazanmak için piyasaya sürülmüş bir kitap mıydı? Okudukça bu ön yargım silindi. Kitaptan çok faydalı bilgiler öğrendim. Katılmış olduğum konferanslardaki bilgilerle bu kitaptaki bilgilerin örtüşüyor olması beni daha çok memnun etti. Beslenme şeklimde değişiklik yaptım ve almakta olduğum sonuçtan memnunum. Bağırsaklarımın benim için önemini şimdi çok daha iyi biliyorum ve sağlıklı olmak için daha gayretliyim.
232 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Edebi bir eser değil, tıpta İBS (İrritabl bağirsak sendromu) dediğimiz hassas bağırsak rahatsızlığı olanların özellikle okumasını tavsiye ederim.
232 syf.
·Puan vermedi
Duygular karında oluşur ve karında etkili olur.
Serotonin (mutluluk hormonunun) %80-95'i bağırsaklardan sentezlenir.
Dünya üzerinde tüm kültürlerde duyguların bedenimizin merkezi olan karında oluştuğu ifade edilmektedir.Bir zorluğu aşarken göbek çatlatmak, sevinçten göbek atmak, sinirin mideye vurması, açlıktan karnın zil çalması ya da dünyayla göbek bağı vs. gibi deyişler bu merkezden köken almıştır.
Bağırsaktan beyine ulaşan komutlar beyinden bağırsağa giden komutlardan 9 kat daha fazladır.
Bağırsak ve beynimiz embriyonun oluşma ve gelişmesinden önce aynı doku kümesinden meydana gelmiştir.
Bağırsaklar yüzmilyonlarca sinir hücresi tarafından çevrilmiş olup omurgadan daha fazla nörona sahiptir.
Bağırsaklar vücudun en büyük organıdır ve savunma hücrelerinin %80'i burada bulunur.
Bağırsak yüzeyimiz 400-600 m2 lik bir alandır.Bağırsakların yüzeyi en büyük organımız olan deriden yaklaşık 250 kat daha büyüktür.
75 yılda 30 ton besin ve 50000 litre sıvı bağırsaklardan geçmektedir.
Sabahları kral, öğlenleri asil, akşamları dilenci gibi beslenilmelidir.
Yemeklerden yarım saat önce su içiniz, yemek esnasında ve yemekten hemen sonra su içmeyiniz. Yemekten en erken yarım saat sonra su içmeniz önemlidir çünkü mide yemekten sonra su aldığı zaman yemeklerin sindirimini tam olarak gerçekleştiremez.
Su; yağ, kalori, kolestrol içermeyen ancak enerji veren dünyanın en doğal besinidir.
Bağırsak florası ancak normal doğum sırasında bebeğin doğum kanalından çıkarken vajen florasını yutması ile oluşur. Bebeğin doğum sırasında bu temas ile aldığı bakteriler bağırsaklarına ulaşır ve orada çoğalarak bağırsak florası olgunlaşmaya başlar. Ancak sezeryan doğumlarda böyle bir doğal temas gerçekleşmediği için (her ne kadar bazı hastanelere ebe-hemşire bu teması el ile sağlamaya çalışsa da) bebekler eksik flora ile hayata başlamak zorunda kalıyor.
Daha flora kendisini toparlayamadan aşı, ilaç ve damlalarla yüklenen vücutta floranın olgunlaşması iyice gecikir. Oluşan bağırsak flora bozukluğu ile bebekler hastalıklara daha açık hale gelir. Pek çok hekimin bu bilgiyi göz ardı etmesi sonucu ülkemizde son yıllarda sezeryan sayılarının artmasına paralel olarak bu kadar önemli görevleri olan bağırsak florasının bozukluğu nedeniyle alerji, astım, egzama, nörodermatit, hiperaktivite, konsantrasyon bozukluğu, öğrenme güçlüğü gibi hastalıkların gelişmesinin bir tesadüf olamayacağı bir aşikardır.
Mantığı beyin, duyguları bağırsak yönetir. Kalbe yorduğumuz pek çok duygumızun kökeni bağırsaktır.
Eti yüksek düzeyde tüketen insanlarda saldırgan, duyarsız, kaba, maddiyata ve şehvete düşkün bir kişilik gelişiminin daha sık görülebileceği belirtilmektedir. Ayrıca, bu kişilerde tedirginlik ve çabuk can sıkıntısı sorununun da daha sık görüldüğü bilinmektedir.
İleride zaman zaman kendini yalnız hissedeceksin,bunalacaksın.O zaman gökyüzüne bak.Göreceksin ki ışık saçan yıldızlar tek tektir,gökyüzüne serpiştirilmiştir,yalnız başınadır,örgütsüzdür.Buna karşılık karanlık örgütlüdür,bütündür,her yeri kaplar.
Günlük yaşanan stresi kompanse edebilmek için sağlıklı bir bağırsak florasına ihtiyaç vardır. Eğer bağırsak florası bozuk ise oral probiyotik almak gerekir.
Erken doğan, kuvözde kalan ya da anneden bağımsız hastanede yatan çocuklarda oluşan sitokin düzensizliği ilerideki yaşamlarında yalnız uyuyamama, yalnız kalamama, sürekli birine bağımlı hissetme, partnerleri tarafından terk edilme korkusu, anksiyete ve depresyon eğilimlerini yaratan önemli bir nedendir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Duygusal Beyin
Alt başlık:
Bağırsak
Baskı tarihi:
Temmuz 2016
Sayfa sayısı:
232
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053111399
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Destek Yayınları
Bu kitap daha mutlu, daha genç, daha dinamik ve daha sağlıklı bir hayat isteyenlere.


1978 yılının sonbaharında Hüseyin Nazlıkul, bir konferans sırasında, liseli olmanın verdiği heyecanla ünlü bilimadamı Erich Fromm’a “sahip olmak ya da olmak” üzerine soru sorduğunda yaşamında yeni bir olma haline başlayacağını henüz bilmiyordu.


Fromm bu genç adamı kendi Erich Fromm Bursu’na davet ederken Nazlıkul’un gelecek yıllarını adeta görmüş ve sezgilerini şöyle dile getirmişti: “İleride kendini yalnız hissettiğinde gökyüzüne bak. Göreceksin ki ışık saçan yıldızlar tek tektir. Oysa karanlık örgütlüdür, bütündür, her yeri kaplar. Işığını yayarken umutsuzluğa düşme ama bu gerçeği de unutma.”


Bu tanışmayla başlayan dostluk yıllarca sürecek, Nazlıkul dünya çapında aldığı ödüller ve madalyalarla hocasının kehanetini ispatlayacak, kendi ülkesinde de “nöralterapi” ve “tamamlayıcı tıp” alanında gerçek bir yıldız olmaya kadar gidecekti.


Nazlıkul, evrensel bir dille “nöralterapi”, “anti-aging”, “detoks”, “tamamlayıcı tıp-akupunktur”, “beden sağlığı” ve “sağlıklı yaşama dair” yazmış olduğu kitaplarının ardından bugün bize, “bağırsak sistemi ile beyin” arasındaki inanılmaz bağlantıları sade bir şekilde aktarırken, bu sistemlerdeki sorunlar nedeniyle açığa çıkan hastalıklar ve korunma yolları konusunda günlük hayata dair verdiği rehberlikle ışığını yaymaya devam ediyor:


“Aynı embriyolojik kümeden köken aldığı bilinen beyin ve bağırsak arasındaki ilişki, Siyam ikizleri arasındakine benzer şekilde olup, bizim sandığımızdan çok daha güçlüdür...


Beyin, akciğer, kalp arasında orkestra şefi gibi davranan vagus, asıl etkisini bağırsaklar üzerinde gösterir.


Bütün duygusal yaşantılarımızın kendisini ifade ettiği alan olarak bağırsaklarımızda oluşan sorunların sonucunda emilim ve sindirim bozukluğu başlar ki, bu da bütün vücut ile birlikte özellikle beyin için toksik etki altında kalmak demektir.”


Sonuçlarını bağışıklık sisteminin çökmesine, depresyona, alerjilere, romatizmal hastalıklara, migrene, vitamin eksikliklerine kadar çok geniş bir yelpazede gösteren bu durumdan çıkabilmek için, Nazlıkul bize çoklu hastalıkları anlatmakta ve nasıl başa çıkacağımız konusunda rehberlik etmektedir.

Kitabı okuyanlar 41 okur

  • Tuğba solen
  • Elif Y. Özel
  • Nurcan Mumcu
  • Notus Gladyus
  • Alper Çekerek
  • Aslı Bahar Uncu
  • Meltem Demir
  • Akina Arial
  • Didem Yılmaz
  • Burcu Çetinkaya

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%16.7 (2)
9
%25 (3)
8
%33.3 (4)
7
%25 (3)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0